Socialiniai tinklai

Aktualijos

Radviliškio ligoninė „palaidojo“ gyvą žmogų

Avatar

Paskelbta

data

Į žurnalistus kreipėsi Šeduvoje gyvenančio vyro artimieji, atskleidę nemalonią istoriją, į kurią pateko iškart po švenčių – Radviliškio ligoninės darbuotojai sausio 3 d. ryte pranešė šeimai, kad garbaus amžiaus vyras mirė, tačiau į ligoninę nuvykę artimieji sužinojo, kad vyras  gyvas ir sveikas, o skausmą ir liūdesį sukėlęs pranešimas – tik ligoninės darbuotojų klaida.

Ligoninės  darbuotojų  klaida sukėlė neigiamų  išgyvenimų

Laišką parašęs Arūnas (pavardė  žinoma, bet nebus viešinama) aprašė istoriją, kaip ligoninės darbuotojų klaida sukėlė visai šeimai neigiamų išgyvenimų – dėl klaidingos žinios neva mirusio vyro artimieji išgyveno liūdesį ir skausmą, Belgijoje gyvenantis sūnus susiruošė grįžti į Lietuvą.
Kol paaiškėjo tiesa, jis jau buvo spėjęs automobiliu kirsti Vokietijos sieną. Skubantį į laidotuves vyrą sustabdė brolio skambutis apie medikų padarytą klaidą.

„Sausio 2 d. mano garbingo amžiaus tėčiui iš Šeduvos sutriko sveikata. Staiga nukrito kraujo spaudimas, atsirado drebulys, galimai sutriko širdies ritmas.

Reaguojant į blogėjančią tėčio sveikatos būklę, nedelsiant buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, kuri ligonį išvežė į Radviliškio ligoninės priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių. Prieš pradedant tolimesnį gydymą ligonis dėl COVID-19 pandemijos buvo paguldytas į izoliacijos palatą, kol bus gautas COVID-19 testo atsakymas.

Sausio 3 d., 7 val. ryte, buvo paskambinta ligonio sūnui ir pranešta, kad apie 1 val. nakties mirė jo tėtis, kad buvo teikiama pagalba, ligonis buvo gaivinamas, bet kova dėl gyvybės buvo pralaimėta. Kartu buvo paaiškinta, kad bus paruoštas mirties liudijimas, kurį bus galima pasiimti Radviliškio ligoninės priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje.

Gavus šią liūdną žinią dėl netekties, buvo informuoti kiti šeimos nariai: žmona, sūnus (gyvenantis Belgijoje, kuris nedelsdamas automobiliu išvyko į Lietuvą) bei kiti giminaičiai.

Tiesa paaiškėjo atėjus atsiimti mirties liudijimo

Apie 10 val. ryte, atvykus į Radviliškio ligoninės priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių pasiimti mirties liudijimo, paaiškėjo, kad medicinos darbuotojas, pranešęs apie tėčio mirtį, suklydo ir šiam faktui patvirtinti sūnus buvo palydėtas į izoliacijos palatą (laikantis visų asmens higienos ir saugos reikalavimų) įsitikinti, kad jo tėtis yra gyvas…“ – tokią situaciją aprašė vyras.

Tokios klaidos nėra pateisinamos

Arūnas rašė puikiai suprantantis, kad dėl sudėtingos situacijos medikai šiuo metu dirba kaip niekad sunkiai ir yra pervargę, tačiau tai nėra pateisinimas tokioms klaidoms.

„Pasidalydami šiuo skaudžiu mūsų šeimai įvykiu norime atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad niekam galimai netektų parsivežti kito žmogaus palaikų su savo artimo žmogaus pavarde, kadangi, esant teigiamam COVID-19 testo atsakymui, įprastai karstas neatidaromas.
Mūsų šeima puikiai supranta, kad šiuo metu dėl COVID-19 pandemijos trūksta medikų, kad medikai yra pervargę dėl didelio krūvio, bet ir tokiais atvejais reikia būti ypač atsakingiems už savo poelgius ir prieš teikiant informaciją artimiesiems dėl netekties ją privaloma atsakingai keliskart patikrinti.

Jums, Medikai, tai yra statistinis vienetas, bet kažkam tai yra Vyras, Tėvas ar Brolis, o žinia apie artimojo netektį kiekvienam žmogui yra nenusakomas skausmas ir gilus bei sukrečiantis emocinis šokas.
Nėra didesnio skausmo nei artimojo mirtis, tikimės, kad niekam niekada nereikės išgyventi to, ką teko patirti mūsų šeimai“, – rašė vyras.

Atsakingas už ligoninės darbą  direktorius  savo kaltės  nemato

Žurnalistai susisiekė su Radviliškio ligoninės direktoriumi Vaidu Smalinsku, tačiau ligoninės vadovas teigė negalintis telefonu komentuoti šios istorijos. „Situacija yra tokia, kad telefonu negalime komentuoti. Vien asmens buvimas ligoninėje yra konfidenciali informacija“, – teigė V. Smalinskas, prašęs klausimus pateikti raštu.

Ligoninės administracija nurodė, kad negali atsakyti į su šia istorija susijusius klausimus, tačiau teigė, kad klaidų pasitaiko.

„Vadovaujantis Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo nuostatomis bei asmens duomenų tvarkymą reguliuojančiais teisės aktais, Ligoninė negali atsakyti į Jūsų klausimus ir komentuoti faktų ar įvykių, susijusių su pacientu.

Paciento privatus gyvenimas yra neliečiamas. Visa informacija apie paciento buvimą / nebuvimą sveikatos priežiūros įstaigoje, sveikatos būklę, diagnozę, prognozes ir gydymą, taip pat visa kita asmeninio pobūdžio informacija apie pacientą yra laikoma konfidencialia.

Kiekvienoje gydymo įstaigoje, taip pat ir mūsų ligoninėje pasitaiko žmogiškųjų klaidų ir nelaimingų netyčinių įvykių.

Visi jie yra registruojami kaip nepageidaujami įvykiai, ištiriamos jų atsitikimo aplinkybės, aiškinamasi su juos padariusiais darbuotojais, kad iš šių klaidų būtų pasimokyta ir jų nebeįvyktų.

Apgailestaujame, kad dėl padidėjusio darbo krūvio ir sudėtingos epidemiologinės situacijos, kartais įvyksta tokie netyčiniai įvykiai susiję su žmogiškosiomis klaidomis. Nepaisant to, kad tai pasitaiko išimtinai retai, mes visada atsiprašome paciento ir paciento artimųjų“, – rašoma ligoninės administracijos atsakyme.

Giminaičiai  svarsto galimybę  kreiptis į teisininkus

Dėl apamudžios medikų klaidos – žinios apie vyro netektį – pagalbos  prireikė jo garbaus amžiaus žmonai – sušlubavo sveikata.

„Situacija yra dvejopa. Iš vienos pusės džiaugiamės, kad žinia apie mirtį buvo klaidinga, bet liūdina pasekmės – nežinome, ar atsistatys mamos būklė, – pasakojo medikų klaidą išsiaiškinęs senjoro sūnus. – Nuo to priklauso, ar užteks tik paviešintos istorijos, ar kreipsimės į teisininkus.“
Sūnus džiaugėsi, kad iš saviizoliacijos palatos į Vidaus ligų skyrių perkelto tėvo sveikata pamažu gerėja, tačiau jis  pripažino, kad medikų klaida galėjo turėti dar skaudesnių pasekmių –kaip jau buvo minėta,  nuo COVID-19 mirę žmonės yra laidojami uždarame karste, todėl yra galimybė šeimos kapavietėje palaidoti svetimą žmogų.

P.S. Priminsime, kad per  naujojo Radviliškio ligoninės vadovo V.Smalinsko vadovavimo laikotarpį, be šios artimiesiems skaudžios klaidos įvyko niežų ir koronaviruso epidemijos; keista savižudybė ar žmogžudystė  Slaugos  skyriuje;  keistas mirtinas susižalojimas iškritus iš lovos; ligoninės pacientai, sergantys koronavirusu, užkrėtė Palangos  „Lino“  sanatorijos pacientus; neįgalios moters atleidimas iš darbo bei įsigyti itin prabangūs pirkiniai: operacinės lovos, rentgeno aparatai ir t.t.

Paruošta pagal  Alfa.ltKomentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Kompensuojamųjų vaistų sąrašas papildytas naujais vaistais, pagerintas medicinos pagalbos priemonių prieinamumas pacientams

Avatar

Paskelbta

data

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praplėtė Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašą naujais kompensuojamaisiais vaistais. Nuo balandžio 22 d. pacientams bus prieinama daugiau kompensuojamųjų vaistų, o nuo liepos 1 d. – pagerintas medicinos pagalbos priemonių prieinamumas.

Nauji kompensuojamieji vaistai tapo prieinami didesniam pacientų ratui, kuriems nustatytas plaučių ar kasos vėžys, nestabili krūtinės angina, skydliaukės karcinoma, psoriazė ir inkstų ląstelių karcinoma.  

Šie vaistai, išskyrus vaistus, skirtus skydliaukės karcinomai ir psoriazės gydymui, bus pilnai prieinami pacientams nuo šių metų balandžio 22 d., įsigaliojus Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno pakeitimui. Juos pacientai galės įsigyti vaistinėse.

Vaistą, skirtą skydliaukės karcinomos gydymui, yra planuojama įrašyti į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno pakeitimą artimiausiu metu, o naujus vaistus pirmos eilės psoriazės gydymui gydytojai galės pradėti skirti kaip kompensuojamuosius, patvirtinus psoriazės gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarkos aprašo pakeitimą.

Šiuo metu iš Rezervinio vaistų sąrašo nėra perkelti 3 vaistiniai preparatai, kuriems kompensuoti šiais metais nepakako numatytų papildomų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų, tačiau nuolat ieškoma finansinių galimybių šiuos vaistus pradėti kompensuoti dar šiais metais.

Kainyno pakeitime, kuris įsigalioja balandžio 22 d., yra įrašytos levonorgestrelio spiralės (Fleree 13,5 mg vartojimo į gimdos ertmę sistema). Šis vaistinis preparatas galės būti skiriamas tik pilnametėms merginoms (18–20 metų amžiaus), kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos.

Parengus ir patvirtinus Ambulatorinių akušerijos ir ginekologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo reikalavimų pakeitimo projektą, levonorgestrelis galėtų būti skiriamas ir lytiškai aktyvioms 15–17 metų amžiaus pacientėms.

Nuo liepos 1 d. priimtas sprendimas padidinti kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių – sauskelnių kiekį iki 60 vnt. per mėnesį asmenims, esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui. Iki šiol buvo kompensuojama 45 vnt. sauskelnių per mėnesį. 

Taip pat bus kompensuojamos insulino pompų keičiamosios dalys vyresniems nei 24 metų amžiaus pacientams. Šiuo metu jos kompensuojamos tik asmenims iki 24 metų amžiaus.

Šiais sprendimais siekiama pagerinti medicinos pagalbos priemonių prieinamumą pacientams, kuriems slaugai ir gydymui reikalingos medicinos pagalbos priemonės. Be to, tokiu būdu bus taupomos šių pacientų lėšos, kurias jie išleistų sauskelnių ir insulino pompų keičiamųjų dalių papildomam kiekiui įsigyti.

SAM Spaudos tarnyba

Skaityti daugiau

Aktualijos

Ilma Skuodienė: ką turime žinoti apie vaiko nuomonės svarbą

Avatar

Paskelbta

data

Vaikas turi teisę išsakyti savo nuomonę dėl visų su jo gyvenimu susijusių klausimų. O vaiko gynėjams ji ypatingai svarbi tam, kad galėtų priimti geriausius jo interesus atliepiančius sprendimus. Tik išgirdus paties vaiko mintis svarbiu klausimu, tampa aišku, kaip jam padėti.

„Neužmirškime pasikalbėti su vaiku dėl įvairių permainų šeimoje, taip apsaugosime jį nuo bereikalingų išgyvenimų. Vaikas kur kas jautriau nei suaugęs žmogus reaguoja į pokyčius, aiškumas ir atvirumas jam suteikia saugumo jausmą. Renkantis mokyklą, keičiant gyvenamąją vietą ir panašiais klausimais išgirskime ir vaiko lūkesčius“, –kviečiaIlma Skuodienė, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė.

Dėmesio centre visada yra paties vaiko žodžiai  

Dažniausiai vaiko teisių gynėjai su nepilnamečiais kalbasi, kai reaguoja į galimą vaiko teisių pažeidimą ir išsiaiškinti aplinkybių vyksta į šeimą.

„Su vaiku bendraujame priklausomai nuo gauto pranešimo turinio, jis apsprendžia, kiek gilus pokalbis bus reikalingas. Gynėjas padeda vaikui atsiverti ir taip siekia išsiaiškti tikrą informaciją. Pokalbis su vaiku padeda suprasti, ar yra problema, jeigu taip, tai kiek ji vaiką palietusi, kaip skubiai ir kokio specialisto pagalba yra reikalinga“,  – paaiškina I. Skuodienė.

Galutinis pokalbio su vaiku tikslas – sprendimas dėl pagalbos. Pasikalbėjęs su vaiku ir sužinojęs jo poziciją apie konkretų įvykį arba situaciją šeimoje, taip pat išklausęs jo tėvų arba globėjų, gynėjas inicijuoja pagalbą. Tai gali būti tiesiog rekomendacijos, galbūt patarimas į kokį specialistą kreiptis, atvejo vadybos inicijavimas, o kai iškyla grėsmė vaiko saugumui – laikinas  perkėlimas į saugią aplinką.

Nors specialistų dėmesio centre visada yra vaiko išsakytos mintys, priimant sprendimą, pasitelkiama ir mokyklos atstovų, šeimos gydytojo, socialinio darbuotojo informacija.     

I.Skuodienė atkreipia dėmesį, kad dėl vaiko amžiaus, sveikatos būklės ar kitų objektyvių priežasčių kartais nėra galimybės išgirsti jo nuomonės. Tarkime, mažamečio vaiko nuomonės negalima išklausyti, bet galima matyti, kaip jis jaučiasi šeimos aplinkoje, koks jo ryšys su šeimos nariais, atmosfera, neverbalinė kalba.

Vaiko nuomonė fiksuojama prieš priimant svarbius sprendimus

Vaiko nuomonė yra svarbi visais su jo interesais susijusiais klausimais. I. Skuodienė apžvelgia svarbiausius momentus, kada vaiko, galinčio suformuluoti savo pažiūras, tiesioginės nuomonės išklausymas yra būtinas.

Vaiko nuomonė reikšminga tėvų skyrybų procese. Šeimai skiriantis, teismas nustato vaiko nuolatinę gyvenamąją vietą su vienu iš tėvų, bendravimo su skyrium gyvenančiu tėvu/motina tvarką, apsprendžia išlaikymo ir kitus klausimus. Vaiko teisių atstovai užtikrina, kad vaiko nuomonė visais jam rūpimais klausimais būtų išgirsta: susitinka su juo, išsiaiškina jo norus, fiksuoja nuomonę ir pateikia ją teismui. Teismas, priimdamas galutinį sprendimą, į vaiko nuomonę atsižvelgia. 

Vaikas išreiškia sutikimą dėl būsimo globėjo. Be tėvų globos likęs vaikas gali būti apgyvendintas šeimoje, šeimynoje, globos centre ar institucijoje. Į nepilnamečio nuomonę dėl globėjo skyrimo turi būti atsižvelgta. Nepilnamečio nuomonė reikšminga visose globos formose, o ypač svarbi dėl nuolatinio globėjo, juk greičiausiai kartu gyvens iki sulauks pilnametystės. Sėkmingai globai turi įtakos ne tik šeimos pasirengimas priimti vaiką, bet ir su kokia nuostata vaikas ateis į šeimą. Gal globėjo šeimoje vaikas nepritapo arba kilo kitų sunkumų ir jų išspręsti nepavyko – vaiko argumentuotu prašymu, globėjas gali būti keičiamas. Pažymėtina, kad tokių atvejų pasitaiko retai.

Vaiko nuomonė yra lemiama įvaikinant. Paties vaiko nuomonė vienas svarbiausių aspektų įvaikinimo procese. Net jeigu ir nėra teisinių kliūčių, gali būti, kad įvaikinimo procedūra vaikui nesutikus nebus pradėta. Mažojo piliečio brandumas ir gebėjimas išreikšti savo nuomonę vertinamas individualiai. Nustatyta, kad nuo dešimties metų ir vyresni vaikai raštu patvirtina sutikimą būti įvaikinti konkrečios šeimos. Iki 10  metų amžiaus vaiko, gebančio išreikšti nuomonę, ji išklausoma. Kai akivaizdu, kad ši nuomonė neatitinka geriausių vaiko interesų, pasitelkiamas psichologas, jis padeda mažamečiui geriau suvokti, ką reiškia įvaikinimas bei priimti sprendimą.     

Vaikas gali atsisakyti grįžti į biologinę šeimą. Nepilnametis gali nuspręsti, ar grįžti į biologinę šeimą. Pasitaiko, kad patirti išgyvenimai šeimoje verčia priimti kitokį sprendimą – negrįžti pas tėvus. Kai gynėjai įvertina vaiko situaciją šeimoje ir nustato apsaugos poreikį, vaikui skiriama laikinoji priežiūra. Jeigu tėvai nededa pakankamai pastangų keistis arba vaikai praranda pasitikėjimą tėvų gerais ketinimais ir dėl to nebenori grįžti į šeimą, išklausius jo motyvuotą nuomonę, gali būti inicijuojamas laikinosios globos (rūpybos) nustatymas.

Padėtivaikui suprasti save kartais pasitelkiamas psichologas

I. Skuodienė atkreipia dėmesį, kaditin svarbi vaiko teisių atstovų užduotis yra įvertinti, ar vaiko nuomonė neprieštarauja geriausiems jo interesams. Vaiko amžius išreikšti nuomonei dažnu atveju reikšmės neturi, o nuomonė įvertinama pagal vaiko gebėjimą ją reikšti, psichologinę brandą. 

Vaiko nuomonės išklausymas nėra paprasta procedūra. Specialistas turi būti gerai pasirengęs šiam darbui, išmanyti vaiko psichologiją. Pokalbis su vaiku dažniausiai vyksta jo namuose, vaiko kambaryje, kur jis geriausiai jaučiasi. Vaikas turi teisę atsisakyti kalbėtis, ši jo teisė yra gerbiama. Jeigu gynėjas mato, kad vaikui skaudu kalbėti arba pastebi priešiškumą, gerbia vaiko pasirinkimą ir laikinai atsitraukia.

„Su sprendimą turinčiu priimti vaiku susitikęs specialistas pasitelkia tam tikras psichologines praktikas: kalba tik ramiu tonu, išlaiko pauzes, neužduoda daug klausimų, atsakymų neskubina. Vaikas jaučiasi saugiau, kai turi erdvės ir patylėti, ir  apgalvoti savo atsakymą. Specialistai pabrėžia akių kontakto reikšmę ir dėmesį vaiko kūno kalbai – kartais iškalbingesni ne žodžiai, bet neverbalinė kalba“, – apie darbo subtilybes pasakoja Tarnybos vadovė.

Su vaikais dirbantys specialistai pastebi, kad dažnai net patys mažiausieji turi savo aiškią nuomonę ir drąsiai ją gina. Būna, kad tenka paskatinti ir padrąsinti savo sprendimą išreikšti. Yra situacijų, kai tenka padėti susivokti mintyse ir jausmuose, o pokalbiui susitikti ir ne vieną kartą. Kaip specialistui seksis pasiekti rezultatą ir išsiaiškinti vaiko nuomonę, priklauso nuo užmegzto pirminio ryšio.

Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos komentare sakoma, kad „valstybės dalyvės turėtų skatinti vaiką sukurti laisvą nuomonę ir sukurti aplinką, kuri leistų vaikui pasinaudoti savo teise būti išklausytam“. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ne kartą pasisakė, kad vaiko nuomonė yra vienas iš reikšmingų įrodymų. LR Vaiko teisių pagrindų įstatymas užtikrina nepilnamečio teisę išreikšti savo nuomonę.

Skaityti daugiau
REKLAMA

Skaitomiausi