Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Radviliškio daugiabučiuose – legionelių prevencija

Avatar

Paskelbta

data

Legioneliozė – ūminė infekcinė liga, kurią sukelia legionelės bakterijos. Šia liga gali užsikrėsti kiekvienas gyventojas, jeigu karšto vandens sistemoje vandens temperatūra yra žemesnė negu 60 laipsnių karščio. Siekiant sunaikinti šios ligos bakterijas vamzdynuose, namus administruojanti bendrovė „Radviliškio būstas“  atliks legionelių prevenciją TERMOŠOKU.

Klastinga liga

Legioneliozė – nedažna, tačiau labai pavojinga infekcinė liga, pasireiškianti plaučių uždegimu, kvėpavimo, virškinimo, inkstų ar nervų sistemų pažeidimu. Šiai ligai būdingos dvi kliniškai ir epidemiologiškai susijusios ligos formos: pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos. Legionelioze dažniausiai suserga silpnesnės sveikatos žmonės ar tie, kurių imunitetas yra nusilpęs dėl gretutinių ligų, todėl ligos eiga dažniausiai būna sunki. Dažniau serga vyresnio amžiaus asmenys, ypač vyrai. Mirštamumas nuo šios ligos – 15–60 procentų.

Nuo ligonio neužsikrečiama

Legioneliozę sukelia Legionella genties bakterijos. Jos paplitusios vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, karšto vandens apytakos sistemose, vandenyje, kurio temperatūra siekia 20–45 laipsnius šilumos, vamzdžiuose, kuriais silpnai ar visai neteka vanduo, purvinuose ir kiauruose vamzdžiuose ir cisternų paviršiuose, apnašomis padengtuose bei korozijos apimtuose vamzdžiuose, dušuose ir čiaupuose, vandens šildytuvuose ir karšto vandens laikymo talpose. Žemesnėje nei 20 ir aukštesnėje nei 60 laipsnių šilumos temperatūroje legionelės nesidaugina. Butuose užsikrečiama bakterijų įkvėpus su vandens lašeliais. Ligos sukėlėjai su garuojančio vandens lašeliais išplinta ore, iš kur ir patenka į žmogaus nosį, o iš ten – į plaučius. Legionelioze susirgti gali įvairių amžiaus grupių žmonės, bet imlumas ligai priklauso nuo imuninės sistemos būklės. Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Taip pat negalima užsikrėsti ir nuo sergančio žmogaus.

Bakterijas naikins termošoku

UAB „Radviliškio būstas“ administruojamuose namuose administratorius kelis kartus per metus daro legionelių prevenciją – karšto vandens tiekimo sistemose karšto vandens temperatūra padidinama iki 66 laipsnių ir išlaikoma apie 30 minučių. Esant tokiai temperatūrai, legionelės žūva. „Šiemet vandens kaitinimo procedūra UAB „Radviliškio būstas“ administruojamuose namuose bus atliekama nuo lapkričio 20 iki 24 dienos. Kiekvieno administruojamo daugiabučio namo gyventojai administratoriaus skelbimų lentoje bus informuojami apie tikslią kaitinimo procedūros atlikimo laiką. Tuo metu gyventojai prašomi atsukti savo karšto vandens čiaupus, o ypač dušo žarnelę, ir palaikyti bent jau 15 minučių, kad dezinfekuotųsi buto vamzdynai. Prieš maudantis reikėtų leisti pirmajam šiltam vandeniui nubėgti srove ir tik tada įjungti dušą ar prileisti vonią, nes karšto vandens taupymas gali turėti rimtų padarinių gyventojų sveikatai.

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi