Socialiniai tinklai

Aktualijos

Priešrinkiminis akibrokštas: Oninės virto Antaninėmis

Avatar

Paskelbta

data

Artėjantys rinkimai kaip reikiant susuko galvas rajono valdininkams. Paskutinį liepos savaitgalį Šiaulėnuose vyko miestelio gimtadienio šventė bei buvo švenčiamos Oninės, kurios netikėtai virto Antaninėmis.

Gyventojų nuomonės niekas neklausė

Kaip ir visose miestelių šventėse, taip ir Šiaulėnų gimtadienio šventėje, renginio pradžioje suteikiamas žodis svečiams (dažniausiai valdininkams ir politikams), apdovanojami bendruomenei nusipelnę vietiniai gyventojai. Tačiau šventės iškilmingoje dalyje daugelį šiaulėniškių ištiko šokas – rajono merui A. Čepononiui buvo įteiktas Šiaulėnų seniūnijos seniūno Garbės ženklo „Už nuopelnus Šiaulėnų seniūnijai“.

Viešai paskelbta, neva merą apdovanoti pasiūlė patys šiaulėniškiai už jo nuopelnus: „ už nuolatinę pagalbą seniūnijai, gyventojų gerovės kūrimą, bendruomeniškumo stiprinimą bei nuoširdų požiūrį į Šiaulėnų krašto žmones“.

Po šventės į savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakciją skambinę šiaulėniškiai piktinosi, kad iš tiesų jų nuomonės niekas neklausė. „Kai išgirdome, kad apdovanojamas meras Antanas Čepononis, visiems net žandikauliai atvipo. Kad žmogus nusipelnytų Garbės ženklo, jis už savo lėšas ką nors gero, svaraus, matomo turėtų padaryti savo bendruomenei, gyvenvietei“, – piktinosi viena skambinusioji. „Turbūt seniūnijos konservatoriai savo partijoje pasitarė ir nusprendė apdovanoti merą, taip norėdami įsiteikti“,- svarstė kitas šiaulėniškis.

„Netikėtai“ atgaivinta tradicija

Paskutinį kartą Šiaulėnų seniūnijos seniūno Garbės ženklas „Už nuopelnus Šiaulėnų seniūnijai“ buvo įteiktas 2011 metais ir net devynerius metus neatsirado šio garbingo apdovanojimo verto kandidato. Tradicija ūmai prisiminta tik prieš Seimo rinkimus. Tad kas galėtų paneigti, kad šis apdovanojimas ne politinės reklamos bei rinkiminės kampanijos akcija?

Kadangi buvo įvardinta, kad A. Čepononis apdovanotas už nuolatinę pagalbą seniūnijai, kuo ji pasireiškė?

Šiaulėnų seniūnijos atsakyme teigiama, kad meras seniūnijai suteikė… finansinę pagalbą. Tik maža, bet svarbi detalė: biudžeto lėšas seniūnijoms skirsto ne meras, o rajono Taryba. Ir tai – ne išskirtinis nuopelnas, o tiesioginė pareiga.

Seniūnijos atstovai tikino, kad buvo kapitališkai atnaujinta Šiaulėnų miestelio centrinė aikštė. Ir vėl seniūnija „šovė pro šalį“ – miestelio aikštė didžiąja dalimi atnaujinta iš projektinių, Europos Sąjungos lėšų, o savivaldybės prisidėjimo dalis pati mažiausia. Ir vėl – pinigai ne iš asmeninės kišenės, o iš mokesčių mokėtojų.

Dar vienas vardijamas mero „nuopelnas“ – „darbų pagreitinimą pagal galimybes“. Kokius darbus ir kaip „greitino“ meras, liko neaišku.

Na  ir „visokeriopą pagalbą“ vainikuoja Šiaulėnų seniūnijai mero suteikta „moralinė pagalba“. Moralė – tai žmonių elgesį reguliuojančios normos ir principai arba pamokymas. Tad lieka neaišku, ar tokia jau žema seniūnijos „moralė“, kad merui teko imtis etikos mokytojo ar parapijos klebono funkcijų?

Kaip stiprino ir šiaulėniškių bendruomeniškumą?

Viena iš sudėtinių apdovanojimo dalių – bendruomeniškumo stiprinimas. Anot seniūnijos atstovų, A. Čepononis šiaulėniškių bendruomeniškumą stiprino dalyvaudamas šventėse ir „skleisdamas aplinkui nuoširdumą“…

Na, kuo ne šventasis? Ir kaip Šiaulėnų seniūnija net devynerius metus nematė tokio puikaus kandidato, kad atsitokėjo tik prieš Seimo rinkimus?

Šiaulėniškius nustebino ir nemažos išlaidos miestelio šventei. „Argi reikėjo dėl vienos dainos bei apdovanojimų įteikimo samdyti ansamblį „Kitava“? Juk apdovanojimus gražiausių sodybų šeimininkams galėjo įteikti ir seniūnė. Šios lėšos geriau būtų paskirtos Šušvės išvalymui, tekančiai šalia miestelio“,- svarstė dėl suprantamų priežasčių pavardės nenorėjęs viešai skelbti miestelio gyventojas.

Jonas Petrikas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Artėjant rinkimams – traukiami seni „ginklai”

Avatar

Paskelbta

data

Praėjusiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje vėl buvo ištraukta nemokamo vaikų maitinimo „korta“. Užkirsti kelią vaikų maitinimo pažeidimams turėjusio, tačiau to nepadariusio,
Kontrolės komiteto pirmininkas Kazimieras Račkauskis pasiūlė sudaryti naują komisiją.

„Radviliškio kraštas skelbė“, kad po valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patikrinimo paaiškėjo, jog maistą švietimo įstaigoms tiekusi VšĮ „Bruneros“ nesilaikė konkurso sąlygų. Tai yra, nebuvo tiekiamas ekologiškas maistas, nors būtent dėl šios sąlygos užsakymo suma išaugo iki milijono eurų.

Socialdemokrato K. Račkauskio vadovaujamą Kontrolės komitetą pasiekė informacija apie atliktą patikrinimą, tačiau ji buvo „nukišta į stalčių“. Tik po to, kai tarybos opozicijos atstovas Gediminas Lipnevičius atskiru raštu kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, buvo atliktas patikrinimas. Prokuratūra
pareikalavo nutraukti sutartį su „Bruneros“. Viešųjų pirkimų tarnyba taip pat pasisakė, kad sutartis turi būti nutraukta.

K. Račkauskiui pasiūlius suburti naują komisiją, Tarybos narys G. Lipnevičius replikavo: „Kolega Tarybos narys turbūt pamiršo, kad jis yra Kontrolės komiteto pirmininkas ir dabar bandyti pasislėpti po
sudaroma komisija mažų mažiausiai negražu“.

Šiuo metu „Bruneros“ pavadinimas skamba vienoje Vilniaus gimnazijoje kilusiame vaikų maitinimo skandale. Kaip skelbiama šalies spaudoje, sulaukta tėvų ir mokyklos virėjų skundų, kad maistas prastos
kokybės, vaikai maitinami prieš tai nesuvalgytais kotletais ir pan. Patikrinimą atlikusi Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba rado jautienos, kurios galiojimo laikas buvo pasibaigęs. Pati „Bruneros“
kaltinimus neigia ir žada ginti savo reputaciją.

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Dietistė pataria: kokias daržoves ir vaisius valgyti atėjus rudeniui?

Avatar

Paskelbta

data

Pasibaigus vasarai, didelė dalis žmonių nostalgiškai žiūri į praėjusį metų sezoną. Jis žavi ne vien saulėtomis dienomis, ilgais vakarais, bet ir šviežių vaisių, daržovių gausa. Ko gero, mažai kas atsispiria pagundai savo kasdienybę pagardinti braškių ar trešnių indeliu. Dietistė Živilė Dumbraitė sako, kad prasidėjęs ruduo yra ne ką mažiau turtingas sveikomis ir skaniomis sezoninėmis daržovėmis bei vaisiais. Tuo metu prekybos tinklo „Iki“ duomenys rodo, kad sezono įtaka šio segmento prekėms yra pastebima.

Nei dienos be daržovių ir vaisių

Anot Ž. Dumbraitės, kiekvienam žmogui, siekiančiam maitintis visavertiškai, būtina įsiklausyti į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas. Remiantis jomis, kiekvienas suaugęs žmogus kasdien turėtų suvalgyti 400–1000 g šviežių daržovių ir vaisių.

„Daržovių ir vaisių rekomenduojama valgyti santykiu 4:1, tačiau viskas priklauso nuo žmogaus gyvenimo būdo ir poreikių. Daržovės – produktas, kuris tinka pusryčiams, pietums ir vakarienei. Jei tik yra galimybė, prie kiekvieno dienos maitinimo suvalgykite bent kažkiek daržovių. Tuo tarpu vaisiai gali būti puikus priedas prie patiekalų arba kaip atskiras užkandis. Juos galite vartoti taip pat bet kuriuo paros metu, svarbiausia taisyklė – saikas ir natūralūs kūno poreikiai“, – patarimais dalijasi specialistė.

Dietistė akcentuoja, kad gausesnis vaisių ir daržovių įtraukimas į maisto racioną nėra sudėtingas – prekybos centruose siūlomas gausus jų asortimentas, tad patinkančius variantus gali rasti kiekvienas.

Sveikos mitybos paslaptis – sezoniniai vaisai ir daržovės

Gardus skonis – dažniausiai šiuo kriterijumi vadovaudamiesi sprendžiame, kuriuos maisto produktus dėti į savo pirkinių krepšelius. Anot Ž. Dumbraitės, renkantis taip pat reikėtų atsižvelgti į sezoniškumą, t. y. rinktis daržoves ir vaisius, kurių derlius dera tuo metu mūsų arba kaimyninėse šalyse.

„Sezoniniai vaisiai ir daržovės būna sukaupę daugiausia maistingųjų medžiagų ir vitaminų, tad juos rinktis yra sveikiausia. Su jais mes taip pat gauname organizmui gyvybiškai svarbių skaidulų, kurios užtikrina sklandų virškinimą, padeda palaikyti gerą žarnyno mikrobiotos būklę ir padeda geriau įsisavinti kai kurias medžiagas“, – sako dietistė.

Ji priduria, kad, pavyzdžiui, fermentuotos ir raugintos daržovės žmogaus organizmui taip pat yra naudingos, bet sezoninės turėtų sudaryti didžiąją dalį mūsų maisto raciono.

Sezoniškumas veikia pardavimus

Anot Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, yra vaisių, pavyzdžiui, bananai, avokadai, kuriuos pirkėjai noriai perka ištisus metus. Visgi, atkreipia dėmesį ji, sezoniškumas turi įtakos daržovių ir vaisių pardavimams.

„Pavyzdžiui, pavasarį stebime išaugusį susidomėjimą salotomis, agurkais ir pomidorais. Tuo metu mažiausiai daržovių ir vaisių perkama rugpjūtį–rugsėjį, kai žmonės turi savo darže užaugintų agurkų, pomidorų, obuolių ir kitų gėrybių. Pirkimų pikas būna gegužę, kai žmonės nebeturi savų atsargų, o vitaminų trūkumas organizme yra jaučiamas“, – sako V. Budrienė.  

Vėstant orams, anot jos, kyla citrinių, taip pat raugintos produkcijos pardavimai.

Ką rinktis rudens stalui?

Karštos sriubos ir troškiniai su daržovėmis, namie iškeptas obuolių pyragas, šviežiai pagaminta uogienė – tokius patiekalus įprastai siejame su rudens sezonu. Ž. Dumbraitės teigimu, susiformavę įpročiai parodo, jog sezoninių vaisių ir daržovių poreikis mūsų organizmui yra natūralus. 

„Morkos, burokėliai, bulvės, pomidorai ir agurkai, svogūnai, česnakai, moliūgai, cukinijos ir kopūstinės daržovės – šios daržovės turėtų vyrauti kiekvieno žmogaus virtuvėje ir ruošiamuose patiekaluose rudenį. Gaminkite karštus ir šaltus patiekalus, užkandėles į darbą, pasigardinkite sumuštinį ar omletą – galimų receptų įvairovė yra didžiulė“, – sako dietistė.

Tuo metu į kasdien valgomų vaisių asortimentą patariama įtraukti obuolius, kriaušes, slyvas bei vėlyvąsias uogas – avietes, gervuoges.

Anot V. Budrienės, maisto žinovės rekomenduojamos daržovės – bulvės, kopūstai, svogūnai – rudenį yra gausiai perkamos.

„Visgi rinkdamiesi vaisius lietuviai, greičiausiai, kliaujasi skonio kriterijumi. Vynuogės, mandarinai, persimonai, granatai – šie vaisiai yra perkamiausių sąrašo viršūnėje“, – priduria „Iki“ komunikacijos vadovė.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė
Mob. tel. +370 686 56010
El. p. vaida.budriene@iki.lt

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019