Socialiniai tinklai

Aktualijos

Pavasarį sprogmenys žemėje randasi tarsi grybai po lietaus

Avatar

Paskelbta

data

Kiekvieną pavasarį, prasidėjus žemės ūkio darbams laukuose, žemės gelmės vis dar atiduoda skausmingą mūsų krašto praeitį menantį palikimą. Nuo balandžio 1-osios iki šios dienos Šiaulių apskrities policijos pareigūnai kasdien gauna vidutiniškai po vieną pranešimą apie laukuose, miškuose ir net miestuose randamus įvairiausius karo laikų sprogmenis. Daugiausia jų sulaukta iš Šiaulių miesto bei rajono (15) ir Raseinių rajono (16). Radviliškio rajono gyventojai pranešė apie 7 tokius radinius, Joniškio rajono gyventojai – apie tris, o Pakruojo rajone per minėtą laikotarpį informacijos apie rastus sprogmenis negauta.

Išminuotojai kviečiami neutralizuoti rastų artilerijos sviedinių, granatų, minų, aviacinių bombų. Jų randama visokių: ir nebepavojingų, ir dar tebeturinčių sprogstamuosius mechanizmus.

Balandžio 11 dieną Šiaulių r., Normančių kaime, moteris, dirbdama žemės darbus, laukuose rado granatą. Smalsumo vedama ji paėmė ją į rankas ir tik po to, susivokusi apie pavojų, ją numetė ir apie radinį pranešė policijai. Atvykę specialistai konstatavo, kad tai – antrojo pasaulinio karo rankinė granata F-1, kuri buvo neutralizuota, susprogdinant ją  vietoje. Moters klaida – nereikėjo granatos imti į rankas ir jos mėtyti. Tiesiog įtartino daikto nelieskite, o apie jį praneškite specialiosioms tarnyboms.

Ir tokių klaidų, kaip ši, yra padaręs ne vienas Šiaulių apskrities policijos aptarnaujoamos teritorijos gyventojas.

Štai gegužės 10 d. Radviliškio r., Raudondvaryje, vaikštinėdami vaikinai šalia užtvankos, upelyje, pastebėjo dugne gulinčią dumblu apsinešusią kuprinę. Vienas jų susirado kartį ir radinį ištraukė iš upės. Vaikinų smalsumas galėjo baigtis nelaime. Iš jų kratomos kuprinės pažiro daiktai, panašūs į granatas ir šovinus. Atvykę specialistai patvirtino, kad tai –penkios karo laikų granatos.

Gegužės 2 d. Raseinių rajono, Lužų kaimo, gyventojas laukuose prisirinko akmenų ir, parsinešęs juos namo, pradėjo valyti. Vienas akmuo labiau panėšėjo į sprogmenį, o ne į akmenį. Ir tikrai. Tai buvo 75 mm artilerijos sviedinys, kurį  išminuotojai sunaikino vietoje, nes gabenti jo nebesiryžo. O vyras drįso sprogmenį parsigabenti net į savo namus.

Džiugu, kad dauguma žmonių visgi linkę būti atsargūs ir prie rastų įtartinų daiktų nesiliečia. Balandžio  9 d. tame pačiame Raseinių rajone,  Šiluvos seniūnijoje, laukuose dirbę žmonės rado daiktą, panašų į sprogmenį – 30-40 cm ilgio, su sparniukais. Jo nelietė, paliko gulėti prie medžio ir apie įtartiną daiktą pranešė pareigūnams .Atvykę išminuotojai nustatė, kad tai  – 81mm minosvaidžio mina, kurią sunaikinti buvo būtina vietoje, nes kėlė pavojų.

Pagirtinas ir Joniškio r., Vytaučių k., gyventojų elgesys, kurie balandžio 10 dieną, sėdami laukuose, rado pailgos formos sprogmenį su detonatorimi. Jie apie radinį iš karto pranešė bendruoju pagalbos centro telefonu ir jo nelietė. Iškviesti specialistai konstatavo, jog tai –  76 mm artilerijos sviedinys, kuris dėl keliamo pavojaus buvo sunaikintas vietoje

Kartais žmogus nugyvena pusę amžiaus ir tik tada sužino, kad visą laiką gyveno prie tiksinčių bombų. Štai balandžio 8 d. policijos pareigūnai sulaukė pranešimo, kad Šiaulių rajone, apie 400 metrų nuo gyvenamojo namo, vyras, ardamas dirvą, išvertė net  10 surūdijusių minų. Lietuvos kariuomenės išminuotojai konstatavo, kad tai ne minos , o antrojo pasaulinio karo  aviacinės bombos  AO-2,5 ir  AO-8. Jos buvo išvežtos ir sunaikintos Šiaulių r. esančiame Vinkšnėnų karjere.

Šiauliuose, Kregždutės sodų 3-ojoje bendrijoje, darbuodamasi moteris už savo sklypo tvoros rado granatą, kurią išminuotojai sunaikino  taip pat Vinkšnėnų karjere. Jau ne pirmus metus čia sodininkyste užsiimanti moteris net neįtarė, kad žemėje guli jai ir aplinkiniams  pavojingas daiktas.

O štai Radviliškio r. eančiame Sulinkių durpyne dirbantiems darbininkams per mėnesį net du kartus  teko stoti į akistatą su karo praeitimi – kasdami jie aptiko aviacinių bombų.

Visais atvejais rastų sprogmenų pavojingumo lygį gali nustatyti tik kompetetingas specialistas. Tad tokių radinių nereikėtų čiupinėti, tyrinėti ar ardyti, nes tai – tiksintis pavojus, galintis bet kurią sekundę jus sužaloti ar net sunaikinti. Jūsų vienintelė misija –  paskambinti Bendrojo pagalbos centro telefonu 112.

Ir nesugalvokite sprogmens gabenti kur nors patys. Kaip prieš dešimtmetį pasielgė trys šiauliečiai. Zoknių oro uosto esančios šaudyklos teritorijoje rastą granatą vienas jų įsidėjo į kišenę ir važinėjo po miestą bendrojo naudojimo transportu. Tik vakare, sugrįžę į namus, vaikinai susiprotėjo sprogmenį nešti į policiją. Iš kišenės ištraukta ir ant stalo padėta granata policijos pareigūnus apstulbino. Toks neatsargumas kėlė pavojų ne tik patiems vaikinams, bet ir aplinkiniams.                                              

Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Prezidentui prisiekė du nauji Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėjai

Avatar

Paskelbta

data

V. Bėčienės asmeninio albumo nuotr.

Gegužės 26 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl dviejų Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėjų Vaivos Bėčienės ir Vaido Kazlausko skyrimo ir priėmė jų priesaikas. Rytoj naujieji teisėjai pradės darbą Raseinių rūmuose. Iš viso Prezidentas šiandien pasirašė 5 dekretus dėl naujų teisėjų skyrimo. 

„Esu sujaudinta man suteikto pasitikėjimo ir tuo pačiu didžiulės atsakomybės, kuri man duodant priesaiką tampa neišvengiama mano gyvenimo dalimi, – sako Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėja V. Bėčienė. –  Iš visų jėgų stengsiuosi pateisinti žmonių lūkesčius turėti nepriklausomą ir nešališką teismą, ginantį žmogaus teises ir teisėtus interesus, saugoti bei tvirtinti teisėjo profesijos garbę, taip prisidedant prie mūsų brangios šalies stiprinimo. Anot V. Bėčienės, teisėjo profesija – tai pati garbingiausia teisininko profesija, reikalaujanti aukščiausios kvalifikacijos ir itin aukštų elgesio standartų.

Didžiulio džiaugsmo ir pakilios nuotaikos neslėpė V. Kazlauskas, tapęs Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėju. „Buvimas geru teisėju reikalauja sąžiningumo, aukštos kompetencijos ir daugybės valandų sunkaus darbo bei nesuteikia teisės naudotis nepagrįstomis privilegijomis. Kadangi teismų sistemoje dirbu jau pakankamai ilgą laiko tarpą, puikiai žinau, kad ir kitiems teismų darbuotojams ir valstybės tarnautojams keliami itin aukšti reikalavimai, o be jų indėlio ir atsidavimo teisingo sprendimo priėmimas tam tikrais atvejais būtų paprasčiausiai neįmanomas“, – pabrėžė teisėjas V. Kazlauskas.

Rytoj Raseinių rūmuose teisėjus pasitiks kolektyvas. Šiaulių apylinkės teismo pirmininkė Rasa Milvydaitė labai džiaugiasi, kad teisme pradeda dirbti du jauni kolegos: „Su dideliu džiaugsmu pasitinkame naujus teisėjus ir linkime jiems sėkmės. Raseinių rūmuose pusę metų trūko dviejų teisėjų. Nuo šiandien visi (47) teisėjų etatai užimti.“

Daugelis darbuotojų teisėjui V. Kazlauskui yra pažįstami. Mat 2013 m. tuometiniame Raseinių rajono apylinkės teisme jis pradėjo dirbti teisėjo padėjėju. Tai buvo pirmoji jauno teisininko darbo vieta po teisės studijų Vilniaus universitete. Vėliau teisėjo padėjėju dirbo Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmuose ir paskutinė darbovietė – Vilniaus apygardos teismas.  

Teisėja V. Bėčienė po studijų Mykolo Romerio universitete teisėjo padėjėja visą laiką dirbo Kaune: Kauno apygardos administraciniame teisme, Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmuose.

Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmuose yra keturi teisėjų etatai. Paskutinį pusmetį Raseinių rūmuose trūko dviejų teisėjų, todėl visas kolektyvas labai laukė naujų kolegų. Iš viso Šiaulių apylinkės teisme yra 47 teisėjų etatai.

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja

ryšiams su žiniasklaida ir visuomene

Tel. (8 41) 598 511

Mob. 8 676 50 348

Faks. (8 41) 598 480

el. p.  nijole.damule@teismas.lt

Viršelis V. Bėčienės asmeninio albumo nuotr.

https://siauliu.teismai.lt/

Skaityti daugiau

Aktualijos

Skaitymas mus jungia!

Avatar

Paskelbta

data

Pirmąją 2020 –ųjų metų vasaros dieną prasideda pamėgtasis ir visų laukiamas „Skaitymo iššūkis“. Tai jau penktą kartą organizuojama interaktyvi akcija, kurios metu visi norintieji kviečiami įvykdyti penkias smagias skaitymo užduotis ir laimėti prizų. Šių metų šūkis – „Skaitymas mus jungia!“

 „Skaitymo iššūkį“ organizuojančios Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apskričių viešosios bibliotekos bei Lietuvos aklųjų biblioteka tikisi, kad per vasarą (birželio 1–rugpjūčio 31 d.) penkias užduotis įveiks dar daugiau žmonių nei pernai. Nors jau ir 2019 metų rezultatai pranoko visus lūkesčius – iššūkį priėmė net 16 390 dalyvių (beveik du kartus daugiau nei 2018 m.), o jį įveikė tris kartus daugiau skaitytojų nei praėjusiais metais – 10 339. Iš viso pernai per vasarą buvo perskaityta net 74 100 knygų!

„Šiais, 2020, metais „Skaitymo iššūkis“ švenčia 5-erių metų gimtadienį, tad savo skaitytojus pasitinkame su 5 naujomis skaitymo užduotimis ir smagiais prizais. Viena iš pagrindinių naujienų – atnaujinta www.vasarasuknyga.lt projekto svetainė, kuri bus aiški, patraukli ir pritaikyta regos negalią turintiems žmonėms“, – sako šių metų projekto vadovė Greta Kėvelaitienė.

Penkios „Skaitymo iššūkio“ užduotys

„Skaitymo iššūkis“ kviečia dalyvauti įvairaus amžiaus skaitytojus  – nuo mažiausių iki labai patyrusių.  Kaip rodo organizatorių patirtis, aktyviai jame dalyvauja ne tik mokiniai, bet ir jų tėvai bei seneliai. Knygas dalyviai gali skaityti iš savo namų knygų lentynų, skolintis bibliotekoje, skaityti elektronines knygas ar klausyti audioknygų. Šiemet užklupęs karantinas gerokai praplėtė skaitytojų akiratį, todėl kiekvienas „Skaitymo iššūkio“ dalyvis gali rinktis įvairių formatų knygas, svarbu, kad jos atitiktų organizatorių pateiktas užduotis. O jos šiemet yra tokios:

perskaityti knygą, kurios autorius yra iš Šiaurės šalių;

perskaityti knygą, kurios pavadinime yra skaičius;

perskaityti knygą apie gamtą;

perskaityti knygą apie draugystę;

perskaityti eiliuotą knygą.

Naudingi ir smagūs prizai

Dalyvauti skaitymo varžytuvėse labai paprasta: galima kreiptis į savo biblioteką, kad jos darbuotojai užregistruotų Jus kaip iššūkio dalyvį, kitas, dar patogesnis, būdas – registruotis savarankiškai svetainėje www.vasarasuknyga.lt. Visi, sėkmingai įveikę „Skaitymo iššūkį“ ir gavę patvirtinimą el. paštu, dalyvauja bendroje loterijoje, kurioje galima laimėti 3 pagrindinius prizus: planšetę, sėdmaišį, momentinį fotoaparatą. Aktyviausiems skaitytojams atiteks ir kelios dešimtys leidyklos „Baltos lankos“ knygos. Na, o visi, kurie sėkmingai įveiks visas užduotis, dovanų gaus knygų skirtuką su vaistažolių sėklomis. Prizais bus apdovanotos ir aktyviausios iššūkyje dalyvaujančios bibliotekos.

Be to, viso iššūkio metu „Vasara su knyga“ Facebook ir Instagram paskyrose vyks konkursų, kur galima  laimėti papildomų prizų.

„Vasara su knyga“ palaikymo komanda

Tam, kad ši graži skaitymo šventė įvyktų, organizatorių komanda dėkoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijai, LRT, leidyklai „Baltos lankos“ ir partneriams – IBBY Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyriui.

 „Vasara su knyga“ – tai Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų organizuojama skaitymo skatinimo programa pagal Lietuvos Respublikos kultūros ministro įsakymą „Dėl skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos ir skaitymo skatinimo programos 2019–2021 metų veiksmų plano patvirtinimo“. 2018 m. spalio 19 d. Nr. Įv-746/v-834. „Skaitymo iššūkis“ yra viena iš „Vasara su knyga“ iniciatyvos dalių.

Daugiau informacijos apie „Skaitymo iššūkį“, taisykles, registracijos formą ir karščiausias naujienas rasite: http://vasarasuknyga.lt/ bei Facebook paskyroje https://www.facebook.com/vasarasuknyga/.

Kontaktinis asmuo

„Vasara su knyga“ 2020 metų projekto vadovė

Greta Kėvelaitienė

 greta.kevelaitiene@pavb.lt Tel. +370 643 049

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019