Socialiniai tinklai

Aktualijos

Pavartyčių kaime tragedija virtusiose muštynėse paskelbtas nuosprendis

Avatar

Paskelbta

data

2018 m. lapkričio mėnesį  dėl laiku neatvežto butelio Pavartyčių kaime  kilo muštynės. Vienas jų dalyvis rastas gatvėje negyvas.

Susikivirčijo su vietiniais

Atliekant tyrimą paaiškėjo, kad į Pavartyčių kaimą girtauti atvykę vyrai susikivirčijo su vietiniais, nes iš jų laiku negavo butelio. Užmuštasis – žinomas ir užsienio, ir Lietuvos policijai. Po tragedijos Pavartyčių kaimo vidury, sankryžoje degė žvakelė – ženklas bylojantis, kad mirtimi baigėsi čia vakare  kilusios penkių vyrų muštynės.

Radviliškio rajone vyrų  kivirčas pasibaigė mirtimi

O tą vėlų rudens vakarą  vyko labai pavojingi dalykai – trys Pavartyčių vietiniai mušėsi su dviem iš gretimo miestelio atvykusiais – 44 ir 28 metų vyrais. Vietinė gyventoja  Vida  bandė nutraukti muštynes. „Anas tai atsikėlė nugriuvęs, bet čia gavęs į nosį, kruvinas, apsvaigęs, girtas, gal dar apsvaigęs. Mes ieškojom gert sako“, – pasakojo liudininkė. Kitas sumuštas vyras nesikėlė.

Vida įtarė nelaimę, su kaimyne suskubo šauktis pagalbos, mušeikos išsilakstė, kai moteris pagrasino policija. „Nu jie ir išsilakstė. Nu ir užsibaigė. Žiūrim, kad tas žmogelis ten toks nelabai aiškus. Atėjo kaimynės su telefonu, sakau, paskambink ir iškvietėm tarnybas“, – sakė moteris.
„Incidento priežastis, galima sakyti, alkoholis. Nukentėjusieji su draugais išgėrinėjo. Kaip visada būna, pritrūko alkoholio ir jie paskambino jiems žinomu telefonu vienam kaimo gyventojui, jie žinojo, kad jis pagal užsakymą gali atvežti alkoholio“, – teigė Šiaulių AVPK atstovė Gailutė Smagriūnienė.  

Kad du iš Baisogalos į Pavartyčius atvykę 44 ir 28 metų vyrai ieškojo ko išgerti, patvirtino ir kaimo gyventojas – esą svečiai su draugais pas jį lėbavo dar nelaimės išvakarėse. Šeimininkas neapsikentęs išėjo, o svečius išprašė į kiemą.  „Buvo pas mane,  naktį nakvojo, tas kurį užmušė. Baliavojom, baliavojom. Buvo atvažiavę keli, tada išvažiavo. Išėjau pas giminaitį, juos palikau ant kiemo“, – sakė Pavartyčių gyventojas Remigijus.

Muštynių dalyviai sulaukė nuosprendžio

2020 metų lapkričio 20 d.  Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus kolegija baudžiamojoje byloje, kurioje Radviliškio rajono gyventojai 56 m. Egidijus Bagdonas ir 20 m. Darius Preisas kaltinami nužudymu dėl chuliganiškų paskatų, viešosios tvarkos pažeidimu, o 28 m. Arūnas Kavaliauskas – tik viešosios tvarkos pažeidimu,  išklausė baigiamąsias kalbas. Šioje byloje valstybės kaltinimą palaikanti prokurorė teismo prašė kaltinamuosius pripažinti kaltais ir už padarytas nusikalstamas veikas E.Bagdonui skirti 11 metų, D.Preisui – 9 metų, laisvės atėmimo bausmes, o A.Kavaliauskui – 1 metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant 2 metams. Savo kaltę tik iš dalies pripažino D.Preisas. Jo gynėja teismo prašė kaltinamajam skirti bausmę, nesusijusią su laisvės atėmimu. E.Bagdono ir A.Kavaliausko gynėjai teismo prašė kaltinamuosius išteisinti. Bylos duomenimis, du kaltinamieji bendrais veiksmais mirtinai be priežasties sumušė ant žemės sėdėjusį bejėgiškos būklės nuo alkoholio apsvaigusį D.B. Bylos kaltinamajame akte nurodoma, kad nusikaltimas padarytas 2018 m. lapkričio 20 d. Pavartyčių kaime, Radviliškio rajone. Apie 16.30 val. gatvėje, viešoje vietoje, dėl menkavertės dingsties E.Bagdonas ir D.Preisas bendrais veiksmais sumušė ant žemės sėdėjusį bejėgiškos būklės nuo alkoholio apsvaigusį D.B. Vyriškis  griūdamas galva atsitrenkė kelio dangą ir nuo patirtos galvos smegenų traumos netrukus mirė įvykio vietoje.Tuo pačiu metu buvo sumuštas ir kartu su auka buvęs dar vienas vyras, dėl jo sumušimo kaltinamas ir A.Kavaliauskas. E.Bagdonas anksčiau teistas už mažamečio seksualinį prievartavimą, A.Kavaliauskas – už viešosios tvarkos pažeidimą.

Paskelbtas teismo verdiktas

Sausio 6 d. nusikaltimo dalyviams buvo paskelbtas nuosprendis.
E. Bagdonui skirtas 10 metų laisvės atėmimas, D. Preisui –  8 m. 6 mėn. laisvės atėmimo bausmė bei  dar  32 tūkst. eurų solidariai neturtinės žalos atlyginimo nužudytojo mamai ir sūnui. D.Preisas  teisme sakė, kad skųs sprendimą, nes „ne taip viskas buvo“.

„Radviliškio  krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Kompensuojamųjų vaistų sąrašas papildytas naujais vaistais, pagerintas medicinos pagalbos priemonių prieinamumas pacientams

Avatar

Paskelbta

data

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praplėtė Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašą naujais kompensuojamaisiais vaistais. Nuo balandžio 22 d. pacientams bus prieinama daugiau kompensuojamųjų vaistų, o nuo liepos 1 d. – pagerintas medicinos pagalbos priemonių prieinamumas.

Nauji kompensuojamieji vaistai tapo prieinami didesniam pacientų ratui, kuriems nustatytas plaučių ar kasos vėžys, nestabili krūtinės angina, skydliaukės karcinoma, psoriazė ir inkstų ląstelių karcinoma.  

Šie vaistai, išskyrus vaistus, skirtus skydliaukės karcinomai ir psoriazės gydymui, bus pilnai prieinami pacientams nuo šių metų balandžio 22 d., įsigaliojus Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno pakeitimui. Juos pacientai galės įsigyti vaistinėse.

Vaistą, skirtą skydliaukės karcinomos gydymui, yra planuojama įrašyti į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno pakeitimą artimiausiu metu, o naujus vaistus pirmos eilės psoriazės gydymui gydytojai galės pradėti skirti kaip kompensuojamuosius, patvirtinus psoriazės gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarkos aprašo pakeitimą.

Šiuo metu iš Rezervinio vaistų sąrašo nėra perkelti 3 vaistiniai preparatai, kuriems kompensuoti šiais metais nepakako numatytų papildomų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų, tačiau nuolat ieškoma finansinių galimybių šiuos vaistus pradėti kompensuoti dar šiais metais.

Kainyno pakeitime, kuris įsigalioja balandžio 22 d., yra įrašytos levonorgestrelio spiralės (Fleree 13,5 mg vartojimo į gimdos ertmę sistema). Šis vaistinis preparatas galės būti skiriamas tik pilnametėms merginoms (18–20 metų amžiaus), kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos.

Parengus ir patvirtinus Ambulatorinių akušerijos ir ginekologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo reikalavimų pakeitimo projektą, levonorgestrelis galėtų būti skiriamas ir lytiškai aktyvioms 15–17 metų amžiaus pacientėms.

Nuo liepos 1 d. priimtas sprendimas padidinti kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių – sauskelnių kiekį iki 60 vnt. per mėnesį asmenims, esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui. Iki šiol buvo kompensuojama 45 vnt. sauskelnių per mėnesį. 

Taip pat bus kompensuojamos insulino pompų keičiamosios dalys vyresniems nei 24 metų amžiaus pacientams. Šiuo metu jos kompensuojamos tik asmenims iki 24 metų amžiaus.

Šiais sprendimais siekiama pagerinti medicinos pagalbos priemonių prieinamumą pacientams, kuriems slaugai ir gydymui reikalingos medicinos pagalbos priemonės. Be to, tokiu būdu bus taupomos šių pacientų lėšos, kurias jie išleistų sauskelnių ir insulino pompų keičiamųjų dalių papildomam kiekiui įsigyti.

SAM Spaudos tarnyba

Skaityti daugiau

Aktualijos

Ilma Skuodienė: ką turime žinoti apie vaiko nuomonės svarbą

Avatar

Paskelbta

data

Vaikas turi teisę išsakyti savo nuomonę dėl visų su jo gyvenimu susijusių klausimų. O vaiko gynėjams ji ypatingai svarbi tam, kad galėtų priimti geriausius jo interesus atliepiančius sprendimus. Tik išgirdus paties vaiko mintis svarbiu klausimu, tampa aišku, kaip jam padėti.

„Neužmirškime pasikalbėti su vaiku dėl įvairių permainų šeimoje, taip apsaugosime jį nuo bereikalingų išgyvenimų. Vaikas kur kas jautriau nei suaugęs žmogus reaguoja į pokyčius, aiškumas ir atvirumas jam suteikia saugumo jausmą. Renkantis mokyklą, keičiant gyvenamąją vietą ir panašiais klausimais išgirskime ir vaiko lūkesčius“, –kviečiaIlma Skuodienė, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė.

Dėmesio centre visada yra paties vaiko žodžiai  

Dažniausiai vaiko teisių gynėjai su nepilnamečiais kalbasi, kai reaguoja į galimą vaiko teisių pažeidimą ir išsiaiškinti aplinkybių vyksta į šeimą.

„Su vaiku bendraujame priklausomai nuo gauto pranešimo turinio, jis apsprendžia, kiek gilus pokalbis bus reikalingas. Gynėjas padeda vaikui atsiverti ir taip siekia išsiaiškti tikrą informaciją. Pokalbis su vaiku padeda suprasti, ar yra problema, jeigu taip, tai kiek ji vaiką palietusi, kaip skubiai ir kokio specialisto pagalba yra reikalinga“,  – paaiškina I. Skuodienė.

Galutinis pokalbio su vaiku tikslas – sprendimas dėl pagalbos. Pasikalbėjęs su vaiku ir sužinojęs jo poziciją apie konkretų įvykį arba situaciją šeimoje, taip pat išklausęs jo tėvų arba globėjų, gynėjas inicijuoja pagalbą. Tai gali būti tiesiog rekomendacijos, galbūt patarimas į kokį specialistą kreiptis, atvejo vadybos inicijavimas, o kai iškyla grėsmė vaiko saugumui – laikinas  perkėlimas į saugią aplinką.

Nors specialistų dėmesio centre visada yra vaiko išsakytos mintys, priimant sprendimą, pasitelkiama ir mokyklos atstovų, šeimos gydytojo, socialinio darbuotojo informacija.     

I.Skuodienė atkreipia dėmesį, kad dėl vaiko amžiaus, sveikatos būklės ar kitų objektyvių priežasčių kartais nėra galimybės išgirsti jo nuomonės. Tarkime, mažamečio vaiko nuomonės negalima išklausyti, bet galima matyti, kaip jis jaučiasi šeimos aplinkoje, koks jo ryšys su šeimos nariais, atmosfera, neverbalinė kalba.

Vaiko nuomonė fiksuojama prieš priimant svarbius sprendimus

Vaiko nuomonė yra svarbi visais su jo interesais susijusiais klausimais. I. Skuodienė apžvelgia svarbiausius momentus, kada vaiko, galinčio suformuluoti savo pažiūras, tiesioginės nuomonės išklausymas yra būtinas.

Vaiko nuomonė reikšminga tėvų skyrybų procese. Šeimai skiriantis, teismas nustato vaiko nuolatinę gyvenamąją vietą su vienu iš tėvų, bendravimo su skyrium gyvenančiu tėvu/motina tvarką, apsprendžia išlaikymo ir kitus klausimus. Vaiko teisių atstovai užtikrina, kad vaiko nuomonė visais jam rūpimais klausimais būtų išgirsta: susitinka su juo, išsiaiškina jo norus, fiksuoja nuomonę ir pateikia ją teismui. Teismas, priimdamas galutinį sprendimą, į vaiko nuomonę atsižvelgia. 

Vaikas išreiškia sutikimą dėl būsimo globėjo. Be tėvų globos likęs vaikas gali būti apgyvendintas šeimoje, šeimynoje, globos centre ar institucijoje. Į nepilnamečio nuomonę dėl globėjo skyrimo turi būti atsižvelgta. Nepilnamečio nuomonė reikšminga visose globos formose, o ypač svarbi dėl nuolatinio globėjo, juk greičiausiai kartu gyvens iki sulauks pilnametystės. Sėkmingai globai turi įtakos ne tik šeimos pasirengimas priimti vaiką, bet ir su kokia nuostata vaikas ateis į šeimą. Gal globėjo šeimoje vaikas nepritapo arba kilo kitų sunkumų ir jų išspręsti nepavyko – vaiko argumentuotu prašymu, globėjas gali būti keičiamas. Pažymėtina, kad tokių atvejų pasitaiko retai.

Vaiko nuomonė yra lemiama įvaikinant. Paties vaiko nuomonė vienas svarbiausių aspektų įvaikinimo procese. Net jeigu ir nėra teisinių kliūčių, gali būti, kad įvaikinimo procedūra vaikui nesutikus nebus pradėta. Mažojo piliečio brandumas ir gebėjimas išreikšti savo nuomonę vertinamas individualiai. Nustatyta, kad nuo dešimties metų ir vyresni vaikai raštu patvirtina sutikimą būti įvaikinti konkrečios šeimos. Iki 10  metų amžiaus vaiko, gebančio išreikšti nuomonę, ji išklausoma. Kai akivaizdu, kad ši nuomonė neatitinka geriausių vaiko interesų, pasitelkiamas psichologas, jis padeda mažamečiui geriau suvokti, ką reiškia įvaikinimas bei priimti sprendimą.     

Vaikas gali atsisakyti grįžti į biologinę šeimą. Nepilnametis gali nuspręsti, ar grįžti į biologinę šeimą. Pasitaiko, kad patirti išgyvenimai šeimoje verčia priimti kitokį sprendimą – negrįžti pas tėvus. Kai gynėjai įvertina vaiko situaciją šeimoje ir nustato apsaugos poreikį, vaikui skiriama laikinoji priežiūra. Jeigu tėvai nededa pakankamai pastangų keistis arba vaikai praranda pasitikėjimą tėvų gerais ketinimais ir dėl to nebenori grįžti į šeimą, išklausius jo motyvuotą nuomonę, gali būti inicijuojamas laikinosios globos (rūpybos) nustatymas.

Padėtivaikui suprasti save kartais pasitelkiamas psichologas

I. Skuodienė atkreipia dėmesį, kaditin svarbi vaiko teisių atstovų užduotis yra įvertinti, ar vaiko nuomonė neprieštarauja geriausiems jo interesams. Vaiko amžius išreikšti nuomonei dažnu atveju reikšmės neturi, o nuomonė įvertinama pagal vaiko gebėjimą ją reikšti, psichologinę brandą. 

Vaiko nuomonės išklausymas nėra paprasta procedūra. Specialistas turi būti gerai pasirengęs šiam darbui, išmanyti vaiko psichologiją. Pokalbis su vaiku dažniausiai vyksta jo namuose, vaiko kambaryje, kur jis geriausiai jaučiasi. Vaikas turi teisę atsisakyti kalbėtis, ši jo teisė yra gerbiama. Jeigu gynėjas mato, kad vaikui skaudu kalbėti arba pastebi priešiškumą, gerbia vaiko pasirinkimą ir laikinai atsitraukia.

„Su sprendimą turinčiu priimti vaiku susitikęs specialistas pasitelkia tam tikras psichologines praktikas: kalba tik ramiu tonu, išlaiko pauzes, neužduoda daug klausimų, atsakymų neskubina. Vaikas jaučiasi saugiau, kai turi erdvės ir patylėti, ir  apgalvoti savo atsakymą. Specialistai pabrėžia akių kontakto reikšmę ir dėmesį vaiko kūno kalbai – kartais iškalbingesni ne žodžiai, bet neverbalinė kalba“, – apie darbo subtilybes pasakoja Tarnybos vadovė.

Su vaikais dirbantys specialistai pastebi, kad dažnai net patys mažiausieji turi savo aiškią nuomonę ir drąsiai ją gina. Būna, kad tenka paskatinti ir padrąsinti savo sprendimą išreikšti. Yra situacijų, kai tenka padėti susivokti mintyse ir jausmuose, o pokalbiui susitikti ir ne vieną kartą. Kaip specialistui seksis pasiekti rezultatą ir išsiaiškinti vaiko nuomonę, priklauso nuo užmegzto pirminio ryšio.

Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos komentare sakoma, kad „valstybės dalyvės turėtų skatinti vaiką sukurti laisvą nuomonę ir sukurti aplinką, kuri leistų vaikui pasinaudoti savo teise būti išklausytam“. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ne kartą pasisakė, kad vaiko nuomonė yra vienas iš reikšmingų įrodymų. LR Vaiko teisių pagrindų įstatymas užtikrina nepilnamečio teisę išreikšti savo nuomonę.

Skaityti daugiau
REKLAMA

Skaitomiausi