Socialiniai tinklai

Aktualijos

Pastebėjimai ir pamąstymai

Avatar

Paskelbta

data

Vasaros saulei išrengus  moteris iki situacijos „nei nuoga, nei apsirengusi“  visuomenės dorovės saugotojas  lietus antradienį ėmėsi veiksmų. Naktį gausiai palaistęs žemę jis atvėsino orą ir privertė gausiau apsirengti ir nustoti demonstruoti apatinę musculus maximus gluteus dalį. Pasaulis jauniems patinėliams tapo liūdnesnis  ir atėjo metas skilties pradžiai.

Pradžia

Gali atrodyti, jog rašant skiltį ceitnotas, kai žaidėjui trūksta laiko ėjimams apgalvoti, neįmanomas. Taip ir yra,bet čia slypi kita problema – nelieka įdomesnės medžiagos, išskyrus rutiną. Liepos 1 d. perkant pieną iš ūkininko, šis pasiguodė, jog naktinė liūtis išguldė miežius. Panašu, jog artėja ryžių auginimo laikai, beje, tikėtina, jog jau ir dabar yra ryžių veislių, tinkamų mūsų klimatui. Čia aš tik tarp kitko – Radviliškis vėl kažkaip išnyko iš didžiosios žiniasklaidos priemonių, ypač TV. Na, o paskalose dominuoja gražioniškos kiaulių srutos, neiškuopti Šeduvos turgaus tualetai, žolėmis apžėlusios ir šiukšlėmis užverstos senosios miesto  kapinės ar kiti panašūs dalykai. Bet ir šiame įvykių štilyje, kai niekas Radviliškyje neužmušinėja kitų, nevalgo  keptų katinų, nebepjauna velykinių medžių, suradau įdomų faktelį. Pasirodo, kad  mes, radviliškiečiai, besivelkantys Lietuvos uodegoje, turime sričių, kuriose pirmaujame. Kaimiečių dėka,(kaimietis – ir geografine, ir atsakingumo stokos prasme) užėmėme šeštąją vietą Lietuvoje pagal  užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičių. Tiesa, mero nuopelnų čia neįžvelgiu,o ir jis šios garbės nesigviešia, tad lieka lietinga liepos pradžia.

Kasdienybė

Ji diktuoja gyvenimo sąlygas, arba, kaip sakė pirtinis Česlovas, gali nesivarginti plaukiodamas ežere ir tikėtis skenduolio likimo, jei tau lemta sudegti rūkant lovoje. Štai ši nenumaldoma kasdienybė nusprendė, kad savo  skiltį pradėsiu ne nuo planuoto visų miesto kapinių aplankymo, o nuo spaudos apžvalgos. Smulkios, man  prieinamos. „Alio Raseiniai“ be eilės puikių autorinių straipsnių pateikė Astos V. reportažą apie tai, kad  minėto savaitraščio prenumeratoriai skrido oro balionu. Informuoju, kad „Alio, Raseiniai“prenumeratoriai sulaukia kasmetinės loterijos, kurioje prizai – prabangūs baldai, paslaugos (pvz., kirpyklos)  ar net oro balionas. Ar bijote aukščio?Dovanokite šį prizą… Dabar kažkas  neįtikėtino ir kraupaus. Sudominusias laikraščių vietas aš ženklinu tikrai ne kaip šuo, o markeriu,  pagamintu Italijoje. Manau, COVID-19 Jums per spaudos puslapius nepersiduos. Štai, kad  ir iš „Lietuvos sveikatos“, kur pirmajame puslapyje konservatorė I. Degutienė tvirtina: „Mačiau ne vieną žmogų, kuris įtikėjo, kad jis nepamainomas. O aš manau, nepakeičiamųjų nėra… Kaip sakau,yra laikas ateiti,yra ir išeiti“. Kodėl apie tai  rašau? Manau,vienas mūsų tarybos narys, J. Povilaitis, minėtos parlamentarės visai nesuprastų ir tikėtina nepritartų, nors jie iš esmės – bendraamžiai. Gal ir neblogai, bent jau tinkamai palaidos, kaip mirusį atliekant pareigą. Niekas, niekada, būdamas sveiko proto, neapkaltins manęs meile konservatoriams, bet kai kurioms minėtos deputatės mintims pritariu visu šimtu procentų. Kažkada perskaitęs  A. Gaidžiūno opusą, kuriame jis liaupsino  A. Verygą, panorau iškviesti jį į rašinio dvikovą. Spėju, kad jis nesugebėtų pakeverzoti net ko nors panašaus į esė „Baroko architektūros ir dailės poveikis Lietuvos kultūrai“. Tad manau, jog jo patikėtiniai ir yra jo straipsnių autoriai. Tai štai, į minėtas A. Verygos liaupses aš atsiliepiau pastaba, kad diena iš dienos TV rodoma beždžionė  taps populiari. I. Degutienė diplomatiškesnė: „Kai tris mėnesius diena dienon neišeini iš eterio, natūralu, kad tavo populiarumas auga“. Toliau šį reiškinį minėta parlamentarė lygina su A. Lukošenkos atveju. Aš ne žvėris. Mano patarimas A. Gaidžiūnui, kaip neturinčiam charizmos seimūnui, – keisk nevykusius padėjėjus, kurie nė velnio nesigaudo nūdienos realijose. Galima pasiųsti juos užsiregistruoti  kad ir konsultacinėje poliklinikoje (tiesa, V. Smalinskas padaugino telefonų ir registratorių skaičių).Tiek to, visokius lunatikus pamirškime, pradedame naują pastraipą.

Nauja pastraipa

Jai – savaitraštis „Etaplius“. Serija puikių autorinių straipsnių ir, žinoma, neprilygstamas R. Jakučio „Šokinėjimo per bangas“ eseistikos kūrinys. Pacituosiu tik dvi mintis. Aktorius, režisierius V. Masalskis pastebi, jog „Online“  padarė mus tinginiais – kada to atsikratysime, nežinau. Mes apsunkome – apsunko mūsų sielos, mūsų norai“. Kodėl tai rašau? Neseniai paminėjome Tėvo Stanislovo išėjimo metines, o aktoriaus mintis persipina su Tėvo Stanislovo pamokslu apie „Homo gravis“ („Apsunkusį žmogų“). Kadangi „Rk“ skaitytojai  solidesnio amžiaus žmonės, jiems kita R. Jakučio citata: „Kaip greitai mano gyvenime viskas tapo per vėlu“. Sunkiai įsivaizduoju, kad ją suprastų jaunuoliai, bet tiek to, metas oficiozui. Nepatikėsite, bet tik trys mero nuotraukos. Pirmajame puslapyje Jo sveikinimas Valstybės gimtadienio proga, yra net K. Račkauskio žodis (įdomu, kas parašė?), ir pačioje apačioje sveikintojas A. Gaidžiūnas. Pasvarstymas – ar neturi savigarbos, ar lėšų (abejoju, spėju, panorėjęs išleistų savo laikraštį), kitas galimas tokio nusižeminimo apraiškas galite įvardinti patys. Beje, amatų ir skonių mugės reklamoje aptikau žodžius, kad „visi išalkusieji mugėje galės paskanauti gardumynais“. Būtent paskanavusį gardumynais ir kitais skanumynais sutikau savo jaunystės bičiulį G. Skudrį, kadaise mėgusį prisistatyti pavarde ir tuo priversdamas išsproginti pašnekovo akis. Jis užsiminė, kad neprieštarautų, kad savo skilties puslapyje paminėčiau ir jį. Prašymą įvykdžiau, ir nukeliavau iki bibliotekos informacijos apie konkursą rašytojo J. Marcinkevičiaus premijai laimėti. Iš esmės esu susipažinęs su sąlygomis, šiek tiek pataisius aš galėčiau tapti laureatu, bet džiaugiuosi. Įvertinęs nugalėtoją galėsiu išreikšti nuomonę savo skiltyje. Tačiau šios skilties pastraipos pabaigai išsaugojau vienos protingos ponios pastebėjimą, kodėl valdžiažmogiai, užimantys solidžias pareigas, taip veržiasi į seimą. Apibendrinęs pavadinčiau šį reiškinį „prispaustos uodegos sindromu“.T. y., kai nieko nebesugebi, nieko naudingo savivaldai  nenuveiki, lieka seimo lovys. Ir moka gerai, ir jokios atsakomybės. Be to, niekas nepasakys, jog esi tik menkavertis pašlemėkas. Įdomu, ar tai tiktų mūsų keistuolių rinktam merui? Gal jie visai, kaip čia švelniau išsireiškus, nukvakę ir patikėjo -1000 naują mero darbo vietų? Tiek to, nes užrašius šias minti atėjo sekmadienis, liepos 5 d.

Liepos 5d.

Tai tik pastraipos pavadinimas, primenantis dienoraštį. Planuose – kapinės. Stiliukas – replika apie sąvartyną senosiose miesto kapinėse. Maršrutas šiek tiek pakeistas. Pirmas kelionės punktas – Antrojo pasaulinio karo karių kapinės. Žolynai pasiilgę dalgio, tarp plytelių – sumedėję kakarykai. Prieš pasiekiant antrąjį kelionės tašką, žydų genocido aukų kapavietę, buvau šiek tiek nustebintas kažkokio senų automobilių ir statybinio šlamšto sąvartynu tuoj už miškų urėdijos bei nesuprantamu metalinių atliekų netoli karinio dalinio tvoros. Tiesa, Sosnovskio barčių sąžalyno, kaip sklype šalia „Rametos“, nepastebėjau. Dabar apie tai, kas nustebino – karinio dalinio teritorijoje nugriauti pastatai – vaiduokliai, bet atsirado užrašai „Karinė teritorija. Įeiti draudžiama. Karinėje teritorijoje esančius objektus filmuoti ir fotografuoti draudžiama“. Kai pagalvoji, velniškai patogu – senų padangų krūvas, kažkokias lūženas fotografuoti draudžiama. Gali ramiai gyventi  it koks miesto apsišikėlis. Niekas to nepaviešins – karinė paslaptis. Žydų kapavietė Durpyno miške taip pat laukė tvarkytojų. Senosiose žydų kapinėse prie kadaise gyvenamojo būsto puikavosi skelbimas apie objekto pardavimą. Beje, asmeniškai aš nenorėčiau gyventi pastate, kuriame žydai savo mirusį tautietį paruošdavo amžinajai kelionei. Tiesa, šiose kapinėse žolė dalinai nupjauta. Senosios miesto kapinės skendėjo žolėse. Po ženklu „Nešiukšlink“ pūpsojo už tvorą aukštesnė šiukšlių krūva. Komentaras nustebins. Aš suprantu, kad už  tvarką kapinėse atsako seniūnas, bet ir kai kurie kapinių lankytojai – kiaulės. Juk šalia, prie kapinių  vartų, yra bent penki tušti šiukšlių konteineriai. Stačiatikių kapinėse taip pat vešėjo žolė, bet centras buvo nušienautas. Nuo garažų pusės, po ženklu su užrašu „Šiukšles pilti draudžiama“,  voliojosi automobilių padangos ir kitokios atliekos. Ir naujosios miesto, dar vadinamos Vingėliškiu, kapinės. Iš esmės gan gerai tvarkomos, išskyrus vieną vietą,Tėvo Stanislovo terminologija „Užmirštiems“. T. y., nežinomiems, benamiams ir pan. Beje, tvarkyti nerekomenduočiau, tai puiki vieta norintiems pamąstyti apie buities tuštybę ir beprasmiškumą, o iš kitos pusės – konservatorių valdymo simbolis. Vakare, užrašydamas tikslinius pastebėjimus, prisiminiau, kad visos kelionės baigiasi, bet kažką palieka atmintyje. Kad ir katiną, besišildantį ant antkapio ir stebintį mano manipuliacijas su fotoaparatu. Paaugles su faktiškai permatomomis tamprėmis, su siaurutėmis laigančios elektriniai riedučiais. Bėgikų porą – vyruką ir ponią, kuriai pajutau netgi užuojautą. Jai bėgant krepšinio kamuolio dydžio krūtys piešė įmantriai žavingas trajektorijas ir tikrai nepalengvino bėgimo. Pasisveikinimai su pažįstamais prie Durpyno, „Snaigės“,senųjų kapinių. Vienas iš jų  netgi pasiūlė, kad skiltyje po nuotrauka patalpinčiau savo telefono numerį. Mandagiai atsisakiau pareiškęs,kad noriu dar pagyventi. Atrodo, suprato. Manau, ir Jūs suprasite, kad atėjo metas  pabaigai.

Pabaiga

O ką jai? Gal apie tai, kad, ko gero, pirmąkart šiais metais įjungė stadiono apšvietimą?Ar apie tai, kaip į miesto  parko koncertą keliavo dirbtinių blakstienų ir vakarinių suknelių nešiotojos, avinčios kailiniuotas šlepetes? Malonu, kad lietuvaitės, skirtingai nuo rusaičių, masiškai netapo žuvialūpėmis. Vis dėlto, kita kultūra, kitas lygis. Kasmet panašių renginių metu per langą galiu stebėti patvorinių meilės žaidynes,užsimaskavusių alkoholikų puotas – na, kas trukdo persipilti stipresnius gėrimus į sulčių pakuotes? Tiesa, alkoholio dar niekas nenugalėjo,o jis, išdavikas, savo gerbėją, praėjus tam tikram laiko tarpui, demaskuoja. Muzikas?Aš apie tai net nejuokauju, būna ir baisiau, nei trečiarūšiai atlikėjai – popsininkai. Užgiedojus „Tautinę giesmę“ suraičiau, atsiprašau, bakstelėjau paskutinį šios skilties tašką.

Vytautas MIKALAUSKIS

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Antrajame mero rinkimų ture konservatoriai susikaus su „žaliaisiais“

Avatar

Paskelbta

data

Balandžio 11 d. įvyko Radviliškio rajono savivaldybės mero rinkimų pirmasis turas. Jame dalyvavo 7 kandidatai. Į antrą rinkimų turą pateko savivaldybės administracijos direktorė, Moteris – Saulė Jolanta Margaitienė bei savivaldybės Turizmo ir paveldosaugos poskyrio vedėjas, buvęs meras Vytautas Simelis.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (konservatorių) kandidatė Jolanta Margaitienė surinko 30,66 proc. visų rinkimuose balsavusių rajono gyventojų balsų, o V. Simelis, rinkimuose dalyvaujantis su Lietuvos žaliųjų partija, surinko 22,30 proc. visų rinkimuose balsavusiųjų rajono gyventojų balsų.

Apie praėjusius rinkimus bei kandidatus:

Jolanta Margaitienė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (konservatorių) partijos kandidatė

Į antrą turą patekusi kandidatė  J.Margaitienė  priklauso  konservatorių partijai, kurios nariai rajone pagarsėjo, kai kartu su meru A.Čepononiu buvo teisiami dėl korupcijos net aštuonerius metus…  J. Margaitienė  rinkimų metu stengėsi pelnyti rinkėjų palankumą rajono seniūnijose dalindama saldainius ir zefyrus su pasibaigusiu galiojimo terminu bei lakstydama po įvairias statybvietes – neva apžiūrėti objektų. Ši konservatorė  rajono gyventojams žinoma kaip uoli buvusio mero A. Čepononio įsakymų vykdytoja. Kad J. Margaitienė neturi lyderio savybių bei savo, kaip merės, veiklos strategijos, radviliškiečiai galėjo įsitikinti debatų metu – ji lyg užsukta vis kartojo „Tęsiu Antano pradėtus darbus“. Ir tęsia – įsigijo butus Vilniuje ir Palangoje, visai kaip anksčiau Antanas.

Beje, J. Margaitienė jau du kartus buvo išrinkta į Tarybą, tačiau atsisakė Tarybos nario mandato – apgavo savo rinkėjus. Konservatoriams A.Čepononiui bei J.Margaitienei valdant Radviliškio savivaldybę, rajonas nusirito beveik į paskutinę vietą pagal atlyginimų vidurkį, lyginant su kitomis 59  Lietuvos savivaldybėmis.

Vytautas Simelis, Lietuvos Žaliųjų partijos kandidatas

Į antrą turą taip pat pateko V. Simelis, kurį daugelis rajono gyventojų prisimena kaip buvusį merą, tad patirties, kaip vadovauti rajonui, šis kandidatas turi. V. Simelis rinkimuose į mero postą dalyvavo su Lietuvos žaliųjų partija, nors daugelį metų buvo socialdemokratų partijos narys – kaip sakoma, iš raudono tapo žaliu. Kadangi ši mero kadencija bus trumpesnė, truks tik dvejus metus, belieka tikėtis, jog išrinktas meru V. Simelis gal ir nepakels rajono iš bedugnės, tačiau ir jam nepakenks.

Kazimieras Račkauskis, Socialdemokratų partijos kandidatas

Rinkimų  metu bene daugiausia plakatų bei skrajučių buvo su K. Račkauskio atvaizdu, sukurtas net filmukas, tačiau tai jam  nepadėjo net patekti į antrą turą. Tai ambicingas, pasipūtęs politikas, savo oponentams dažnai rašantis labai piktus laiškus. K. Račkauskis rajone žinomas kaip posėdžius praleidinėjantis politikas bei kaip Kontrolės komiteto neveiklus pirmininkas. Tiesa, K. Račkauskis siūlė atidaryti Vaikų ligų skyrių, kurį  konservatoriai ir  jo bendrapartiečiai socialdemokratai prieš kelerius metus  uždarė.

Tai jau treti  iš eilės šio kandidato pralaimėti rinkimai, kai jis antrame ture pralaimėjo konservatorių kandidatui, o paskutinius du  kartus – Seimo nario  ir mero rinkimuose –  net  nepateko į antrą turą. Radviliškio skyriaus socialdemokratų partijos nariai kalba, jog dėl prastų rezultatų rinkimuose, K. Račkauskis gali netekti ir Socialdemokratų partijos Radviliškio rajono skyriaus pirmininko pareigų.

K. Račkauskis sulaukė 17,14 proc. rinkėjų palaikymo.

Gediminas Lipnevičius, nepartinis

Vienintelis rinkimuose dalyvavęs nepartinis G. Lipnevičius pirmajame  ture surinko balsų tiek, kiek dvi parlamentinės partijos – „valstiečiai“ ir liberalai ar Darbo partija kartu sudėjus. Prieš dvejus metus pirmą kartą dalyvavęs mero rinkimuose šis kandidatas sulaukė 10,9 proc. balsų, o šį kartą gerokai daugiau – net 12,86 proc. balsų  nuo visų atėjusiųjų į rinkimus.

Kaip niekas kitas G. Lipnevičius  sulaukė  trukdymų, apie jį buvo aktyviai skleidžiama dezinformacija. Šie rinkimai, daugelio radviliškiečių nuomone, nebuvo švarūs. Rinkimų komisija elgėsi tendencingai, atokiai nuo balsavimo apylinkių gyvenantiems piliečiams nebuvo sudaryta galimybė atiduoti savo balsą. Todėl dalyvavusių rinkimuose kraštiečių šiemet buvo kaip niekad mažai. Visa tai tarnavo sisteminių partijų atstovams. Nepartinis Tarybos narys G. Lipnevičius pasiryžęs toliau dirbti Radviliškio krašto žmonėms ir tęsti savo pradėtus darbus bei duotus pažadus būdamas  Radviliškio rajono gyventojų  atstovu Radviliškio rajono savivaldybės taryboje.  

Aurimas Gaidžiūnas, Lietuvos valstiečių ir Žaliųjų sąjungos kandidatas

„Valstietis“ A. Gaidžiūnas pirmajame rinkimų ture į Radviliškio rajono savivaldybės merus liko penktas – nepadėjo net darbo Seime patirtis. Ką ir bekalbėti, kai už Baisogaloje gyvenantį kandidatą aktyviai nebalsavo net patys baisogaliai. Kalbama, jog dėl tokio skaudaus pralaimėjimo rinkimuose A. Gaidžiūnas gali netekti ir skyriaus pirmininko posto. Beje, ketverius metus sėdėjęs Seime, A. Gaidžiūnas ne kartą pašieptas LNK KK2 laidoje, o rajone išgarsėjo ne aktyvumu kaip Seimo narys, o tuo, kad įsigijo itin prabangų BMW automobilį beveik už 100  tūkst. eurų, kuriuo sugebėjo  numušti  net dvi stirnas. Labiausiai nustebino  šio kandidato kolega „valstietis“  M. Pauliukas, einantis mero pareigas, kuris labai  nenoriai agitavo už savo bendrapartietį.

A. Gaidžiūnas surinko 10,11 proc. rinkėjų balsų.

Mantas Reutas, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatas

Priešpaskutinis  liko M. Reutas, kuris  rinkimų į merus kampanijos metu taip pat norėjo būti matomas bei žinomas, tačiau radviliškiečiai vis tiek vieni kitų klausinėjo „Kas tas Mantas Reutas?“ Šiam jaunam politikui dar trūksta patirties susiremti su patyrusiais kandidatais. Gal jaunam kandidatui koją pakišo ir tai, kad jis yra  liberalų partijos, kurios idėjos daugeliui piliečių svetimos dėl požiūrio į šeimą ir homoseksualias santuokas, atstovas.

M. Reutas surinko tik 3,23 proc. rinkėjų balsų.

Jurgis Baublys, Darbo partijos kandidatas

Kaip ir buvo galima tikėtis, paskutiniu rinkimuose  liko Darbo partijos Radviliškio skyriaus pirmininkas Jurgis Baublys. J. Baublys jau ne pirmą kadenciją dirba savivaldybės Taryboje ir posėdžiuose dažniausiai tyli. Tiesa, pasisako, kai sprendimai liečia jo, kaip verslininko, interesus, o šio kandidato pagyvėjimas posėdžiuose pasimatė prieš savivaldybės mero rinkimus – ir jis panoro būti žinomas.

J. Baublys surinko 3,03 proc. rinkėjų balsų.

Balandžio 25 d. antrame rinkimų ture susikaus buvęs meras, „žaliasis“ Vytautas Simelis ir administracijos direktorė, konservatorė Moteris – Saulė Jolanta Margaitienė.

„Radviliškio krašto“ informacija


Skaityti daugiau

Aktualijos

Žmonių gyvenimą pakeitusi pandemija koregavo ir kriminogeninę situaciją

Avatar

Paskelbta

data

Pandeminiu laikotarpiu policijos pareigūnams buvo deleguota daug papildomų funkcijų, tarp kurių – įvairių Lietuvos vyriausybės sprendimų vykdymas, organizuojant kontrolės priemones karantino situacijai valdyti. Tam teko skirti nemažai tarnybos laiko ir buvo baiminamasi, ar užteks žmogiškųjų išteklių tiesioginėms savo uždaviniams vykdyti – operatyviai reaguoti į iškvietimus, užtikrinti viešąją tvarką ir nusikalstamų veikų tyrimą,  šalinti nusikalstamas veikas įtakojančius rizikos veiksnius. Šiaulių apskrities  policijos  kolektyvui tai pavyko. Suokalbininkas šioje situacijoje buvo ir pati pandemija bei su ja susijęs visuomenės gyvenimas karantino sąlygomis.

Pagrindinė žinutė gyventojams – nusikalstamumas  sumažėjo

Pirmojo ketvirčio rodikliai byloja, kad kriminogeninė situacija tiek šalyje, tiek Šiaulių apskrityje keitėsi į gerąją pusę. Šiaulių apskrities policijos kolektyvą džiugina šio laikotarpio  nusikalstamumo rodikliai su minuso ženklu.

Per pirmąjį šių metų ketvirtį, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Šiaulių apskrityje nusikalstamų veikų skaičius sumažėjo 21 proc. ir jų buvo užfiksuota 787. Trečdaliu sumažėjo nusikalstamų veikų, padarytų viešosiose vietose, tarp jų ir gatvėse. Mažiausiai nusikalstamų veikų viešosiose vietose užfiksuota Joniškio (4), Pakruojo (6) ir Raseinių (8) rajonuose.

Ikiteisminių tyrimų dėl viešosios tvarkos pažeidimų aptarnaujamoje teritorijoje  sumažėjo nuo pernai buvusių 33 iki 13, vagysčių – nuo 173 iki 91. Tokiuose rajonuose, kaip Pakruojo ir Raseinių, šių nusikalstamų veikų sumažėjo keturis kartusi, Joniškio rajone  – tris kartus. Mažiau buvo pavogta transporto priemonių, mažiau įsibrauta į gyvenamąsias patalpas. Turto sunaikinimo atvejų apskrityje šiemet registruota 22, kai per praėjusių metų pirmąjį ketvirtį jų buvo 42.

Bendras nusikalstamų veikų skaičius turi tendenciją mažėti, tačiau sunkių ir labai sunkių nusikaltimų skaičius bei jų lyginamasis svoris bendroje nusikalstamumo statistikoje didėja. Šios kategorijos nusikaltimų per  pirmąjį ketvirtį registruota 48 (pernai per tą laikotarpį – 42) ir jų lyginamasis svoris išaugo nuo 4,2 proc. iki 6 proc. Nužudymų užregistruota 4 (pernai – 2), sunkių sveikatos sutrikdymų – 3 (pernai – 1), plėšimų 8 (pernai -6). Tačiau  sunkių nusikaltimų šiemet daugiau ir atskleista. Bendru nusikalstamų veikų atskleidimo rodikliu Šiaulių apskrities policijos komisariatas pirmauja tarp didžiųjų  šalies apskričių komisariatų.  Kolektyvas atskleidė 86,6 proc. visų registuotų nusikalstamų veikų. O Telšių apskrities policijos kolektyvas, su kuriuo nuo rudens Šiaulių AVPK dirba eksperimento sąlygomis, kaip vienas administracinis vienetas, pasiekė net 97 proc. nusikalstamų veikų atskleidimo rodiklį. Geriausiais nusikalstamų veikų ištyrimo rodikliais Šiaulių AVPK gali pasigirti Šiaulių miesto ir rajono PK kolektyvas, atskleidęs 91 proc. nusikalstamų veikų, ir Joniškio PK kolektyvas, pasiekęs 94.6 proc.  nusikalstamų veikų atskleidimo rodiklį. Atskleistų nusikalstamų veikų analizė rodo, kad sumažėjo nusikalstamumo keliu pasukančių nepilnamečių skaičius. 2020 m. 1 ketv. jie įvykdė 70 nusikalstamų veikų, šiais  metais – 41.  Anksčiau teistų asmenų ir girtų asmenų padarytų nusikaltimų skaičius taip pat sumažėjo, tik padaugėjo nusikalstamų veikų, kurias įvykdė asmenys, apsvaigę nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

Kadangi karantino sąlygomis prekyba didžiule dalimi persikėlė į interneto erdvę, tai šių metų pirmą ketvirtį buvo stebimas sukčiavimo atvejų (2020 m. 1 ketv. – 33, 2021 m. 1 ketv. – 41) dažnėjimas. 

Šiaulių apskrities policijos pareigūnai per 1 ketv. ieškojo 63 dingusių be žinios žmonių. 78 proc. jų surasta, kitų paieška tebetęsiama. Šiaulių miesto ir rajono PK ieškojo 34 asmenų (surasta 28), Radviliškio PK – 12 (surasta 12), Raseinių r. PK – 8 (surasta 5), Pakruojo PK -3 (surastas 1), Joniškio r. PK – 1 (surastas 1).

Eismo dalyviai buvo atsargesni ar tiesiog mažiau keliavo?

Optimistinė avaringumo statistika  Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamos teritorijos keliuose pasiekta intensyvia policijos pareigūnų kontrole. Ribojant judėjimą tarp savivaldybių, natūraliai sumažėjo ir eismo dalyvių. O išvykusiuosius į kelionę  drausmino žinia apie padidintų pareigūnų pajėgų budėjimą keliuose. 

Per 1 šių metų ketvirtį įskaitinių eismo įvykių (kuriuose sužaloti ar žuvo žmonės) sumažėjo daugiau, negu per pusę (2020 m. 1 ketv. – 68, 2021 m. 1 ketv. – 27).

                               2020 m. 1 ketv.                                        2021 m. 1 ketv.                                       

Šiauliuose                                    34                                                             12

Radviliškio rajone 13                                                             5

Šiaulių rajone                               10                                                             3

Raseinių rajone       7                                                               3

Joniškio rajone       3                                                               0

Tik  Pakruojo rajone stebimas įskaitinių eismo įvykių augimas (2020 m. 1 ketv. – 1, 2021 m. 1 ketv. – 4).

Žuvusiųjų eismo įvykiuose sumažėjo nuo pernai buvusių 3 iki 1 šiemet (mirtis eismo įvykyje fiksuota Šiaulių rajone), sužalotųjų – nuo 81 iki  31. Sumažėjo ir įskaitinių eismo įvykių dėl neblaivių vairuotojų kaltės: 2020 m. 1 ketv. – 5, 2021 m. 1 ketv. – 2. Abu girtų asmenų sukelti eismo įvykiai fiksuoti Pakruojo rajone.

Šiaulių apskrities keliuose pareigūnai per šių metų 1 ketv. sulaikė 196 neblaivius vairuotojus, kurių 58-iems buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes jų girtumas siekė per 1,5 prom. Vidutinio ir sunkaus girtumo vairuotojų daugiausia sulaikyta Šiaulių mieste ir rajone (22), Raseinių rajone (13) ir Radviliškio rajone (11), mažiau – Joniškio rajone (6) ir Pakruojo rajone (5).

Kritika – grūdina, o padėka – motyvuoja

Policijos pareigūnai džiaugiasi vis daugiau pilietiškėjančia visuomene. Nuolat jaučiamas jos palaikymas  ir pagalba, dalinantis savo pastebėjimais apie jų aplinkoje vykstančius abejotinus procesus, teisės ir saugaus eismo pažeidimus. Visuomenės pastabumas padeda policijai, ieškant nusikalstama veika įtariamų asmenų. Pareigūnai dėkingi visiems, kurie aktyviais savo veiksmais įsitraukia į dingusiųjų be žinios paiešką.  Tik tarpusavio supratimas ir bendradarbiavimas  sudaro terpę saugios aplinkos kūrimui. Kritinės gyventojų pastabos policijos kolektyvą grūdina ir priverčia keistis, o padėkos, kurių irgi netrūksta, motyvuoja dirbti.

                      Atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi