Pakiršinyje įvyko antrasis respublikinis „Šaltibarščių gaminimo čempionatas“

„Šalti šaltibarščiai – karštiems žmonėms“. Toks šūkis pirmąją paskutinio vasaros mėnesio dieną sukvietė mažus ir senus, išalkusius ir nelabai, į Pakiršinio dvare suorganizuotą antrąjį respublikinį Šaltibarščių gaminimo čempionatą. Jo organizatoriai – Pakiršinio kaimo bendruomenė kartu su Pakiršinio dvare įsikūrusiu Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centru.

Lietuviai mėgsta šaltibarščius. Ir taškas. Panašu, kad šaltibarščių populiarumas neišnyko iki šių dienų, juk kiekvienas save gerbiantis lietuvis moka skaniai juos užmaišyti, gal net turi savo slaptų ingredientų. 
Renginio gaspadorius, Pakiršinio kaimo bendruomenės pirmininkas Paulius Kablys ir gaspadinė, Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro direktorė Elžbieta Karaliūtė, laikydami didžiulį medinį šaukštą rankose, paskelbė renginio pradžią, o smagiai praūžusiame čempionate dėl skaniausių šaltibarščių gamintojo titulo susirungė 15 komandų, kurios pagamino per 280 litrų šaltibarščių. 

Šio renginio tikslas – per kultūrinę, meninę ir kitokią netradicinę veiklą (šaltibarščių gaminimą) suburti ne tik Pakiršinio kaimo, Baisogalos seniūnijos gyventojus, Radviliškio ir Lietuvos rajonų gyventojus, bet ir skatinti tradicijų išsaugojimą ir perdavimą, aktyviai įtraukti jaunąją kartą ir senjorus, emigrantus. Smagu, kad šiais metais čempionate dalyvavo ir komandos iš Panevėžio, Šiaulių.

Šaltibarščių gaminimo čempionate dalyviai buvo suskirstyti į dvi grupes: vieni gamino netradicinius, neįprastus šaltibarščius, kiti – tradicinius.

Abiejų grupių nugalėtojams buvo įteikti specialūs prizai, įsteigti rėmėjų.
Komandų pagamintus šaltibarščius vertino komisija. Jos nariai šaltibarščius ragavo iš specialiai Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro keramikių pagamintų dubenėlių šaltibarščiams. Tai dviejų dalių dubenėliai, skirti šaltibarščiams ir bulvėms. Kad karštos bulvės nesušildytų šaltų šaltibarščių, dubenėlis padalintas į dvi dalis. Komisijos nariai ir svečiai džiaugėsi ir dėkojo Amatų centrui, nes netradiciniai šaltibarščių dubenėliai buvo jiems padovanoti.

Ir kokių tik nebuvo šaltibarščių – sveikuoliškų su česnakais, su krienais, krevetėmis ir  visokiausių kitokių.

Išradingiausiai ir skaniausiai šaltibarščius kitaip gamino ir specialius Antano prizus pelnė komanda „Sidabravo samtis“ (1 vieta), Šeduvos lopšelio-darželio komanda (2 vieta), komanda „Radviliukai“ (3 vieta ir specialus „Radviliškio Koop“ įsteigtas prizas). 

Tradicinių šaltibarščių virtuozai – „Šiaulių PraVerS“ komanda – buvo apdovanoti 1 vietos nugalėtojų diplomu ir Pakiršinio kaimo bendruomenės specialiuoju prizu, 2 vietos diplomu ir IĮ ,,Auridana“ įsteigtu prizu apdovanota Panevėžio rajono bendruomenės sąjungos komanda, 3 vietos diplomas ir IĮ ,,Auridana“ įsteigtas prizas teko komandai „Arūno vyrai“. 
Specialiu čempionato apdovanojimu, įsteigtu UAB ,,Granulita“, apdovanota daugiausiai – 50 litrų – pagaminusi „Še-2-va“ komanda.

Už ingredientų įvairovę apdovanotos „Baisiai balti“ ir „Še-Domi“ komandos.
Už bendravimą su publika apdovanota Papušynio bendruomenės komanda.
Originaliausia komanda pripažinta Palonų bendruomenės komanda.

„Šaltibarštiškiausia“ komanda pripažinta komanda „Rožinės širdelės“.
Renginio metu dalyvius ir svečius linksmino Akmenės kultūros centro romansų grupė „ Akmenės vyrai„, folk muzikos grupė „Šeduvos bernai“, Baisogalos kultūros centro netradicinė kapelija ,,Dainoriai“, Panevėžio rajono linijinių šokių grupė „ Rožiniai ritmai“ ir visų laukta ir mylima dainininkė Asta Pilypaitė.

Kad neprailgtų laikas, mažieji šaltibarščių valgytojai galėjo padūkti ant batutų. Veikė nedidelė mugė, kurioje buvo galima įsigyti ir šaukštą, ir dubenėlį, kad neliktum alkanas. Visi, kas norėjo, galėjo pasmaguriauti kepta duona ar puikiaisiais Edvardo saldumynais, atsigaivinti gira. Norinčius pasipuošti rožiniais šaltibarščių spalvos papuošalais, Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro auksarankės mokė rišti aksesuarus, jos taip pat mokė marginti keramikinius dubenėlius. 

Parke vyko senovinių automobilių ir motociklų paroda, kurioje visi norintys galėjo paganyti akis ar atsisėdę už vairo pasijusti senovinio automobilio vairuotojais. 

Šventė nebūtų įvykusi be rėmėjų pagalbos. Net ir mažos dovanos stiprina draugystę, todėl Pakiršinio kaimo bendruomenė ir Amatų centras dėkingi rėmėjams, partneriams, ir visiems, kas materialiai, geromis idėjomis, viešinimu, darbais ar patarimais prisidėjo prie antrojo šaltibarščių čempionato. 

Pakiršinio kaimo bendruomenės ir Radviliškio rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro informacija

Rimanto Benaičio nuotraukos
Total
1
Dalinasi
Related Posts