Socialiniai tinklai

Aktualijos

Norima drastiškai didinti rinkliavą už atliekas

Avatar

Paskelbta

data

Lapkričio 15 d. Radviliškio rajono savivaldybėje vyko darbo grupės posėdis, kuriame nagrinėta  Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) pateikta medžiaga dėl komunalinių atliekų rinkliavos didėjimo Radviliškio rajone. Darbo grupė svarstė, ką daryti, kad rinkliava Radviliškio rajone, ŠRATC pateiktais duomenimis, gyventojams nedidėtų  net 30 procentų.

Darbo grupė, kurią sudaro  pirmininkas J. Povilaitis, pavaduotoja J. Margaitienė, tarybos nariai G. Lipnevičius, E. Pranevičius, K. Račkauskis, verslininkai  A. Sipavičius  bei  V. Stasiukynas, administracijos darbuotojas  V. Varanavičius, pasikvietę ŠRATC  direktorę J. Šalkauskinę, jos pavaduotoją P. Žaltauską bei finansininkę I. Porfirjevą, paprašė jų įrodyti tokio didelio rinkliavos šuolio reikalingumą.

ŠRTC atstovai kvietė nežiūrėti į praeitį

Darbo grupės nariams papriekaištavus, kodėl ŠRATC atstovai nepateikė įkainių  duomenų  už 2016-2017 metus, o tik 2018-2019 metus, jiems buvo pasiūlyta  „nežiūrėti į praeitį, nes buvusieji teisės aktai nebeturi galios, keičiasi kainos“.

Pasak ŠRATC atstovų, rinkliavos didėjimui nemažos įtakos turi taršos mokesčio, kurį nustato LR Aplinkos ministerija, didėjimas. Šiuo metu taršos mokestis už toną atliekų yra 5 eurai, 2020 metais planuojama, kad jis sieks 27,51 eurą (Beje, Aplinkos ministerija šį mokestį siūlo 2020 metais didinti iki 15 eurų).

Rinkliavos kainą dar kelia ir deginimo kaštai – jeigu šiuo metu tonos atliekų sudeginimas Klaipėdos UAB „Fortum“  kainuoja 38,5  eurai, nuo kitų metų šį paslauga brangs iki 49 eurų už toną.

„Deginimo kaina padidėjo dėl įmonei reikalingo papildomo taršos leidimo, mes be atliekų deginimo neišsiversime, tad turime mokėti tokią kainą. Kitų įmonių, kuriose atliekos būtų deginamos pigiau, nėra“,- sakė J. Šalkauskienė.

Į darbo grupės narių pasiūlymus, kad gal reikėtų tartis su greitai pradėsiančiomis dirbti atliekų deginimo įmonėmis Kaune bei Vilniuje – juk atsiradus konkurencijai kaina mažėja, buvo atsakyta: „Ten tikrai nebus pigiau, kitos alternatyvos kaip Klaipėdos „Fortum“ neturime.

Beje, ŠRATC atstovai teigė, kad  jie atliekų deginti kitąmet veš dar daugiau, nes padidėjus taršos mokesčiui, jas pigiau vežti deginti nei šalinti.

Apetitas kyla bevalgant?

Darbo grupės nariams vartant ŠRATC atstovų pateiktus dokumentus  beliko tik stebėtis šio Centro apetitu pinigams.

Centras 2020 – 2022 metasi planuoja  įsisavinti net 1,7 milijono eurų investicijų, tik klausimas, ar visos jos pagrįstos? Štai planuojamas pirkti naujas sunkvežimis atliekų transportavimui už 200 tūkst. eurų. Nors  posėdyje dalyvavę verslininkai Centro atstovams įrodinėjo, kad šiuo metu lėtėjant  ekonominiam augimui pigiau būtų automobilį samdyti – tai sudarytų 10 -15 proc. ekonomijos, svečiai nesutiko. Pasak jų, mašina atsipirktų per  trejus metus, o per metus atliktų per 700 reisų.

Kitas būtinas dalykas – pastatas už 870 tūkst. eurų, kuriame būtų atvežti iš atliekų surinkimo aikštelėse pastatytų namelių dar tinkami naudojimui daiktai. Jie čia būtų remontuojami ir prikeliami „antram gyvenimui“. Darbo grupės nariams mestelėjus repliką: „Per rinkliavą iš gyventojų kuriate sau turtą“, ŠRATC atstovai atrėžė – „tai regioninė priemonė“. Vadinasi, ginčytis neverta.

Toliau – dar gražiau. „Ar realu, kad jūsų darbuotojų darbo užmokestis nuo 2018 metų iki 2020 metais išaugs 15 procentų, degalų kaina kyla 5 procentais ir viskas didėja dešimtimis procentų: turto nusidėvėjimas ir amortizacija – 37 proc.,  mechanizmų nuoma – 98 proc., transporto nuoma – 63 proc. , patalpų nuoma – 52 proc.,  monitoringas – 65 proc. , telekomunikacijos – 32 proc., kitos sąnaudos – 9 proc., viešinimas – per 200 proc. ir taip toliau ? ” –  klausė Tarybos narys J. Povilaitis.

ŠRATC atstovų teigimu, tokie yra įstatymai: „Mums reikia kvalifikuotų, sveikatos pažymas turinčių darbuotojų, tad ir atlyginimai turi būti atitinkami. Šiuo metu priėmė 10 naujų darbuotojų, todėl ir kilo darbo užmokesčio sąnaudos. Beje, rajono gyventojams norime priminti, kad vidutinis ŠRSTC darbuotojų atlyginimas – 1068 eurai.

Paslaugos dar nėra, tačiau jau už ją mokėsime

Darbo grupės narių pasipiktinimą sukėlė ir tai, kad ŠRATC į rinkliavos mokestį jau pridėjo ir maisto atliekų tvarkymą, kai ši paslauga atsiras tik  2023 metais. Jau šios kompanijos viešinimui nuo kitų metų bus skiriama 96 tūkst. eurų. „Jau dabar reikia daryti investicijas į įrangą maisto atliekų šalinimui, gal gausime lėšų iš Europos Sąjungos“,- sakė J. Šalkauskienė.

„Objektas dar neveikia, o jau turėsime mokėti bankines palūkanas, už šią paslaugą įkalkuliuotas beveik milijonas“,- piktinosi Tarybos nariai.   

Kiek ir kodėl didės rinkliava  Radviliškio rajono gyventojams?

Įstatymai keičiasi, ŠRATC darbuotojai nori šiltai ir patogiai gyventi, tačiau visa tai – rajono gyventojų sąskaita. Darbo grupės nariai pasidomėjo, kiek konkrečiai rajono gyventojams didės komunalinių atliekų rinkliava. Pasirodo, ne tiek ir mažai – 30,96 proc. Jeigu 2019 metais už atliekas mokėjome 24 eurus, tai kitąmet ši suma gali išaugti iki 31,43 euro.

Darbo grupės nariai paklausė, kodėl radviliškiečiams taip drastiškai didėjo rinkliavos mokestis. Pasirodo, kad dėl padidėjusio vartų mokesčio (dėl patiriamų sąnaudų tvarkant atliekas) – jeigu šiuo metu šis mokestis yra 42 eurai, kitąmet jis šoktels iki 72 eurų. Taip pat rinkliavos didėjimui įtakos turi vežėjo kaina. Pasak ŠRATC atstovų, pigiau šios paslaugos neįmanoma nupirkti kaip už 484 tūkst. eurų (prieš kelerius metu buvo nupirkta už 353 tūkst. eurų).

Darbo grupės nariams paklausus, kaip būtų galima gyventojams sumažinti rinkliavos dydį, ŠRATC atstovai atsakė: „Reikia  mažinti mišriųjų atliekų kiekį, gyventojai turėtų rūšiuoti atliekas“.

Rūšiuoti, atliekas, be  abejo, būtina, tačiau rajono gyventojus turėtų šokiruoti faktas, kad ŠRATC vienam gyventojui per metus priskaičiuoja 400 kilogramų atliekų, už kurių sutvarkymą jis sumoka.

Pagalvokime, ar vienas žmogus per mėnesį „padaro“ 33  kilogramų atliekų?

Pasak Tarybos nario G. Lipnevičiaus, jį pribloškė toks ŠRATC atstovų apetitas didinti mokesčius. „Reikia neatidėliotinai ieškoti resursų, kad rinkliavos kaina neaugtų. Kreipiausi į Aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką, nes noriu sužinoti ministerijos nuomonę, o tokiam drastiškam rinkliavos kainos didinimui Radviliškio rajone aš nepritarsiu. Juk pensijas planuojama didinti tik trim eurais, o rinkliavą už atliekas, neskaitant šilumos, vandens bei elektros kainų didėjimo, – net 7 eurais,“- sakė  Tarybos narys G. Lipnevičius.

Yra ir gerų  naujienų

Posėdyje nuskambėjo ir viena gera naujiena – nuo 2021 metų komunalinių atliekų tvarkymo tarifas bus nustatomas pagal Valstybinės energetinio reguliavimo tarnybos (VERT) patvirtintas Komunalinių atliekų tvarkymo tarifų nustatytas taisykles, taikant nustatytą regioninę kainą. Gal ši nauja tvarka pažabos ŠRATC atstovų apetitą.

Kai šis straipsnis jau buvo paruoštas, lapkričio 18 d. susirinkę  visi apskrities merai ar jų atstovai, priėmė sprendimą atidėti šio klausimo svarstymą ir peržiūrėti ŠRATC pateiktus įkainius.

Agnė Dapkutė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Sukčiavimu įtariamą užsienietį Šiaulių policijos pareigūnai surado Vokietijoje

Avatar

Paskelbta

data

Prieš ketvertą metų Lietuvoje iš banko klientų vogęs mokėjimo kortelių duomenis ir pasisavinęs sąskaitose esančius pinigus Rumunijos pilietis buvo surastas Vokietijoje, ekstradijuotas į mūsų šalį  ir netrukus stos prieš Šiaulių teismą.

2015 metų sausio pradžioje banko mokėjimo kortelių duomenų apdorojimo centras pastebėjo, kad kai kurie vieno Lietuvos banko klientai vykdo netipines operacijas. Savo pastebėjimu jie pasidalino su banku, kuris nustatė, kad Radviliškyje, Dariaus ir Girėno g., esančiame bankomate nenustatyti asmenys neteisėtai sumontavo  magnetinių mokėjimo kortelių duomenų nuskaitymo ir vaizdo fiksavimo įrangą, kurios pagalba buvo pagrobti   552 svetimų mokėjimo kortelių ir jų PIN kodų duomenys, pakankami finansinėms operacijoms inicijuoti. Paaiškėjo, kad minėti duomenys buvo panaudoti Indonezijoje, Kinijoje ir Jamaikoje. Iš 45 klientų   sąskaitų buvo atlikti pinigų nuskaitymai už pirktas prekes ar paslaugas. Iš viso iš Lietuvos piliečių sąskaitų išplaukė  18 037 eurai.

Tų pačių metų gegužės 23 d. analogiškas įrenginys mokėjimo kortelių duomenims nuskaityti buvo rastas Šiauliuose,  prekybos ir laisvalaikio centre „Tilžė“ esančiame bankomate.  Jis buvo  aptiktas   inkasacijos metu. Šįkart nusikalstama veika įtariamam asmeniui  svetimų magnetinių mokėjimo kortelių   duomenų įgyti nepavyko, nes įrenginys buvo išmontuotas.

Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnams, pradėjusiems šių nusikalstamų veikų ikiteisminį tyrimą, pavyko gauti nelegalios įrangos sumontavimu įtariamo asmens atvaizdą, kurį užfiksavo vaizdo kameros. Įtariamojo atvaizdas buvo išplatintas visais žiniasklaidos kanalais, tačiau atpažinusių jį nesulaukta. Kilo įtarimas, kad tai – ne Lietuvos pilietis, todėl įvykio vietoje rasti biologiniai pėdsakai buvo įlieti į tarptautinę DNR bazę.

2018 metų gegužę iš Lietuvos kriminalistinių tyrimų centro buvo gauta žinia, kad įvykio vietoje rastas DNR sutapo su Vokietijoje sulaikyto nusikalstama veika įtariamo asmens DNR. Paaiškėjo, kad tai – šiuo metu jau 54 metų sulaukęs vyras iš Rumunijos. Asmuo pagal Europos arešto orderį buvo išduotas Lietuvos Respublikai ir šių metų rugpjūtį parvežtas į Šiaulius. Rugpjūčio 20 d. sankcionuotas rumuno suėmimas. Jam pareikšti įtarimai dėl svetimos elektroninės mokėjimo priemonės įgijimo ir laikymo, neteisėto elektroninių mokėjimo priemonių duomenų įgijimo ir jų panaudojimo, sukčiavimo.  Ikiteisminis tyrimas jau baigtas ir artimiausiu metu rumunas stos prieš teismą.                                                                 

Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Aktualijos

Radviliškio muzikos mokykla šventė jubiliejų

Avatar

Paskelbta

data

2019 metų lapkričio 26 dieną Radviliškio kultūros centro didžioji scena buvo pilna šurmulio, nerimo, jaudulio, puikios nuotaikos ir spalvingų gėlių puokščių bei padėkos žodžių. Ir ne be reikalo, juk Radviliškio muzikos mokykla šventė savo 55-rių metų jubiliejų. Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis iš mero fondo mokyklai padovanojo šventinį koncertą.

Tai edukacinis projektas, kuriame profesionalai – Šiaulių kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Vilhelmas Čepinskis) – groja kartu su gabiausiais Šiaulių miesto, Mažeikių, Naujosios Akmenės, Kelmės, Pakruojo, Joniškio ir Radviliškio rajonų muzikos ir meno mokyklų mokiniais. Koncertų ciklas „Muzikiniai rudenys“, kurį organizuoja Šiaulių miesto koncertinė įstaiga „Saulė“, – jau vienuoliktą kartą pradžiugino Šiaurės Lietuvoje muzikuojančius vaikus ir jų mokytojus, o Radviliškio žiūrovai ir muzikuojantys vaikai jame dalyvavo antrą kartą.

Koncerto pirmojoje dalyje Šiaulių kamerinis orkestras atliko muzikinę programą su profesionaliais atlikėjais. Klausytojus džiugino V. Čepinskio, M. Bačkaus ir V. Genytės atliekami kūriniai.

Antrojoje dalyje mokyklos jubiliejui skirtą šventinę koncertinę programą atliko Radviliškio muzikos mokyklos mokiniai. Savo ugdytinius paruošę, ištikimai lydėję bei palaikę mokytojai tikina, kad tai yra išskirtinis edukacinis projektas ir neįkainuojama dovana suteikianti galimybę patiems jauniausiems atlikėjams pasirodyti akomponuojant profesionaliam orkestrui.                  

„Jaunieji muzikantai grojantys su kameriniu orkestru, išmoksta dirbti ir bendradarbiauti su didžiule grupe žmonių. Kartu mokosi elgtis scenoje – kaip reikėtų paduoti dirigentui ranką, nusilenkti publikai, pasidžiaugti jos palaikymu ir plojimais“, – sakė koncertų vedančioji Šiaulių S. Sondeckio menų gimnazijos mokytoja R. Sližienė.

Scenoje pasirodė patys geriausieji M. Rimkūnas, E. Jasiūnas, P. Butvilaitė, A. Motekaitytė, E. Grebliauskas, K. Korsakas, A. Korsakaitė, A. Dic, D. Dargytė, A. Mikalajūnas, E. Molis, E. Dambrauskaitė, E. Čapaitytė, A. Asačiovaitė, A. Meškauskaitė, N. Andzelytė, R. Zalencaitė, R. Deltuvaitė, Radviliškio zuikos mokyklos jaunučiu ir jaunių chorai. Juos ruošė mokytojai: I. Petrauskienė, R. Borusevičius, V. Silickaja, J. Stakvilevičienė, V. Barzinskis, M. Atstopas, A. Stončiuvienė, I. Lipinskienė, D. Baltutis, R. Apšegienė, V. Cirkelis, D. Sabulienė, G. Staleriūnas.

Kūrinius keitė sveikinimo kalbos. Mokyklą jubiliejaus progra pasveikino ir visokeriopos sėkmės kūrybiškumo kelyje linkėjo Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė J. Margaitienė, Radviliškio rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja G. Juodeikienė, Šiaulių koncertinės salės „Saulė“, „Muzikinių rudenų“ projekto koordinatorė Natalija Borgerdt, Radviliškio kultūros centro, Radviliškio švietimo įstaigų, Radviliškio rajono viešosios bibliotekos, Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro  vadovai. Daina mokyklai svečius sveikino buvusios mokyklos mokinės T. Pauraitė, R. Jurpalytė ir V. Domrina.

Jaunių chorui sudainavus baigiamąją koncerto dainą „Mūsų dienos kaip šventė“ mokyklos direktorė pasidžiaugė mokyklos ugdytinių sėkme, pasveikino visus su švente ir tarė Ačiū visiems už gražius ir prasmingus darbus ir toliau pakvietė eiti tobulėjimo keliu.

„Nes – yra tik du būdai gyventi: Vienas – galvoti, jog stebuklų nebūna. Kitas – galvoti, jog viskas yra stebuklas.”

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019