Socialiniai tinklai

Aktualijos

Noras išgerti išjungia visus saugiklius, apsaugančius aplinkinius nuo koronaviruso platinimo

Paskelbta

data

Šiemet, net neįpusėjus sausiui, Šiaulių apskrities policija pradėjo jau penkis ikiteisminiu tyrimus dėl kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo. Šis baudžiamojo kodekso straipsnis nurodo, kad tas, kas būdamas medicinos įstaigos informuotas apie savo ligą ir įspėtas dėl apsaugos priemonių, kurių jis privalo laikytis bendraudamas su žmonėmis, sukėlė pavojų kitam asmeniui užsikrėsti pavojinga ar ypač pavojinga užkrečiamąja liga, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

Visi pradėti ikiteisminiai tyrimai susiję su alkoholio vartojimu ir dėl to išnykusiu atsakomybės bei elementaraus žmogiškumo jausmu. Žmonės, kuriems buvo diagnozuotas „Covid 19“, virusus sėjo į dešinę ir kairę, nuolat girtaudami kompanijose ir neribodami savo savo judėjimo po miestą. Juos pažįstantys žmonės kraupo ir kreipėsi į policiją, kad tokie asmenys būtų sustabdyti ir tuo pačiu sustabdytas viruso platinimas.

Įtarimai dėl šios nusikalstamos veikos pareikšti 21-nerių metų šiauliečiui, apie kurio saviizoliacijos pažeidimus paaiškėjo praėjusių metų gruodžio 28 d., kai policijos pareigūnai buvo iškviesti dėl triukšmo J. Basanavičiaus g. bute. Čia buvo rasti du girtaujantys asmenys, iš kurių pasakojimų paaiškėjo, jog išgertuvių metu jie sukonfliktavo. Vienas (1,56 prom.) jų dėl sumušto veido buvo nuvežtas į ligoninę medikų apžiūrai. Paaiškėjo, kad nukentėjusiajam prieš kurį laiką buvo nustatyta „Covid 19“ liga ir jam privaloma griežta saviizoliacija. Tačiau vaikinas nusispjovė į šią prievolę ir neatsisakė gyvenimo malonumų. Už tai dabar jų bus dar mažiau, nes jo elgesį vertins teisėtvarkos institucijos. 34 metų Šiaulių gyventojo elgesiu piktinosi jo pažįstami, matydami, kaip jis sirgdamas vaikšto po parduotuves, o vakarus leidžia vieno Žemaitės g. rūsyje sugėrovų kompanijoje. Pareigūnai jį tame rūsyje ir surado. „Covid 19“ sirgo ne tik jis, bet ir du jo vaikai. Išslinkęs iš tokio ligos židinio į miestą, vyras virusą platino aplinkiniams. Ir tai darė sąmoningai, žinodamas, kad serga šia užkrečiama liga. Už tai, kad sukėlė pavojų kitam asmeniui užsikrėsti pavojinga užkrečiamąja liga, vyrui irgi pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šiuo metu – tai jau trečias Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato pareigūnų jam
atliekamas ikiteisminis tyrimas, kiti du – dėl vagysčių.

Šiaulių tyrėjų akiratyje atsidūrė ir 35 Telšiuose gyvenantis vyras. Pareigūnai sausio 5-ąją dėl jo netinkamo elgesio buvo iškviesti į Šiaulių autobusų stotį, kur neblaivus telšiškis kabinėjosi prie žmonių, juos koneveikė. Sulaikytajam buvo nustatytas 1,4 prom. girtumas ir paaiškėjo, kad jis yra pasišalinęs iš Šiaulių ligoninės užkrečiamųjų ligų skyriaus. Čia jis atsidūrė, kai buvo atvežtas pas Šiaulių medikus dėl psichiatro paslaugų. Patikrinus, ar telšiškis neserga „Covid 19“, atsakymas buvo teigiamas. Vyrui ne tik surašytas administracinio nusižengimo protokolas dėl girto pasirodymo viešojoje vietoje bei nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo, bet ir pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pavojaus kitam asmeniui užsikrėsti pavojinga liga sudarymo.

Radviliškio rajono policijos pareigūnai dėl analogiškos veikos sausio 3 d. sulaikė 34 metų Šeduvos gyventoją. „Covid 19“ segantis vyras virusų atnešė į maisto prekių parduotuvėje. Į ją saviizoliacijoje turintis būti šeduvis atėjo ne alkio kamuojamas, o ištroškęs alaus. Tyrimo metu paaiškėjo, kad jis parduotuvėje sirgdamas lankėsi ir kitomis dienomis. Taip pat – nusipirkti alkoholio.

Dar viena viruso skleidėja buvo nustatyta, kai Šiaulių miesto ir rajono policijos pareigūnai buvo iškviesti į Piktmiškio g, dėl smurto artimoje aplinkoje. Šeimyninio konflikto dalyvė pakvietė šalia gyvenančią savo seserį, kad ši paimtų vaiką, nes jai su vyru tes važiuoti į policijos komisariatą. Nepaisydama, kad čia buvo pareigūnai, 43 metų sesuo atėjo net nedėvėdama kaukės ir čia kurį laiką šeimininkavo. Tyrimo metu paaiškėjo, kad ji čia lankėsi, sirgdama „Covid 19“ ir būdama informuota, jog negali išvykti iš namų, lankytis viešose vietose, bendrauti su žmonėmis, kad nekeltų pavojaus kitiems asmenims ja užsikrėsti.

Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

REKLAMA
Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras imasi Lukiškių kalėjimo komplekso ir jo prieigų istorinės atminties įprasminimo darbų

Paskelbta

data

2022 m. sausio 27 d. Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje vyko Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (Centro) galimybių studijos ,,Istorinės atminties įamžinimo strategija Lukiškių kalėjimo komplekse, Lukiškių aikštėje ir jos prieigose‘‘, pristatymas ir diskusijos. LGGRTC(Centro) vyresnysis patarėjas prof. Algis Vyšniūnas pristatė numatomą galimybių studiją dėl Lukiškių aikštės istorinės atminties įamžinimo.

,,Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras imasi naujos funkcijos su ryškia visuomenine užduotimi – įprasminti Lietuvos istorinės atminties klausimus Lukiškių kalėjimo komplekse, Lukiškių aikštėje ir jos prieigose. Šios svarbios vizijos sukūrimas ir įgyvendinimas yra vienas iš svarbiausių mūsų įstaigos uždavinių‘‘ – susirinkusiems kalbėjo LGGRTC (Centro) generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys.

Rengiant galimybių studiją dėl ,,Istorinės atminties įamžinimo strategijos Lukiškių kalėjimo komplekse, Lukiškių aikštėje ir jos prieigose“ LGGRTC (Centre) buvo sudaryta darbo grupė, į kurią buvo pakviesti žinomi istorikai, architektai, dailininkai. Jos pirmininku paskirtas LGGRTC (Centro) vyresnysis patarėjas, architektas, profesorius A.Vyšniūnas.

Svečiams iš prezidentūros, vyriausybės, LR užsienio reikalų ministerijos ir kitų institucijų, LGGRTC (Centro) darbuojamas buvo pristatyta pirminė galimybių studija ,,Istorinės atminties įamžinimo strategija Lukiškių kalėjimo komplekse, Lukiškių aikštėje ir jos prieigose“.

,,Svarbiausias šios studijos tikslas – Istorinės atminties įamžinimas, Laisvės kovų dalyvių atminties pagerbimas, nacionalinio pasididžiavimo ir savigarbos stiprinimas, nacionalinės tapatybės identifikavimas. Ir labai svarbu suderinti politinius, istorinius, architektūrinius, meninius momentus, suformuoti teisingą Vilniaus miesto tremties ir rezistencijos laikotarpio istorinį įamžinimą ir parodyti šio komplekso daugiafunkcines galimybes‘‘- sakė LGGRTC (Centro) vyresnysis patarėjas A.Vyšniūnas.

Prof.A.Vyšniūnas pabrėžė, kad tarpdisciplininės ir tarpinstitucinės Lietuvos Laisvės kovų istorijos įamžinimo koncepcijos pagrindu siūlome sukurti Istorinės atminties tyrimų ir edukacijos centrą, kuris reziduotų Lukiškių kalėjimo pastatų komplekse. Memorialinių kompleksų (ypač Holokausto) formavimo pasaulinė praktika (Yad Vashem Jeruzalėje, Berlyno holokausto muziejus, Karlago muziejus Dolinkoje. Tai rodo, kad tokie centrai yra nepaprastai gyvybingi, nes atlieka švietėjišką funkciją, sukuria platformą įvairioms meninėms veikloms ir projektams.

Tai yra ilgalaikis projektas, kuris yra būtinas, nes praėjus daugiau kaip 30 metų po Nepriklausomybės atstatymo, Lietuvos visuomenė dar sunkiai  suvokia skirtumo tarp „tremtinių“ ir „politinių kalinių“. Žmonės neturi elementarių žinių apie GULAG‘ą, jo struktūrą, veikimo principus. Visiškai nieko nežinoma apie Ypatinguosius lagerius, nors būtent juose kalėjo didžioji dalis Laisvės kovotojų.Labai mažai žinoma apie pasipriešinimą politinių kalinių lageriuose (Kengyras, Norilskas, Vorkuta).

Studija pagrįsta istorinio informatyvumo ir teritorinės sklaidos principu, kuris leistų dabar veikiančius atsitiktinius istorinės atminties siužetus sujungti į vieną kultūrinę-edukacinę platformą. Labai svarbu prasminant tokias skaudžias ir svarbias istorines temas: Partizanų, Gulago, Holokausto, Tuskulėnų. Iš esmės tai yra vienas kitą papildantys siužetai, kurie gali būti įgyvendinami ir realizuojami skirtinguose kompleksuose.

Tai pirmas tokio pobūdžio susitikimas – diskusija. Nutarta, kad bus tikslinama ši studija. Koncepciją numatoma pristatyti visuomenei 2022 m. balandžio mėn.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Nuotraukos LGGRTC darbuotojų

Skaityti daugiau

Aktualijos

Kiaules laikantys ūkininkai raginami neprarasti budrumo dėl AKM

Paskelbta

data

Nors Lietuvos kiaulių ūkiuose afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkių daugiau kaip 1,5 metų nėra nustatoma, iš Europos šis virusas nesitraukia. Sausio viduryje apie pirmą šiemet AKM židinį ūkyje, laikiusiame 168 kiaules, pranešė Slovakija.

Virusas pasitvirtino ištyrus per trumpą laikotarpį nugaišusių 8 kiaulių mėginius. Toje Slovakijos teritorijoje, kurioje buvo nustatytas AKM protrūkis, fiksuojami ir teigiami ligos atvejai šernams, todėl viena iš keliamų hipotezių – AKM virusas į kiaulių laikymo vietą pateko iš užkrėstos aplinkos.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Slovakijoje AKM itin skaudžiai pasireiškė 2021 m. gruodžio mėnesį, kai liga buvo nustatyta dviejuose ūkiuose, kuriuose buvo laikoma virš 40 tūkst. kiaulių.

Lietuvoje AKM atvejai vis dar fiksuojami laukinėje gamtoje. 2021 m. virusas nustatytas beveik 400 šernų, per šių metų sausį – keturiems. Rizika virusą iš miško pernešti į kiaulių laikymo vietą visada išlieka, todėl mūsų šalies kiaulių augintojai raginami išlaikyti budrumą bei atsargumą, griežtai ir atsakingai taikyti biologinio saugumo priemones savo ūkiuose. Tai vienintelė efektyvi priemonė, galinti padėti apsaugoti tiek savo, tiek ir kaimynų ūkius nuo šios ligos atnešamų nuostolių. 

Ypač svarbu užtikrinti, kad kiaulių laikymo vietoje nesilankytų pašaliniai asmenys, kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų, ganyklų parginti gyvuliai, o kiaulės būtų šeriamos tik termiškai apdorotais pašarais. Prie įėjimų į kiaulių laikymo vietas turi būti patiesti dezinfekciniai kilimėliai, dėvimi tik darbui tvarte skirti rūbai, persiaunama avalynė ir reguliariai naudojamos dezinfekcinės priemonės.

Ūkininkų prašoma stebėti auginamų kiaulių sveikatos būklę, o kilus net menkiausiam užkrečiamosios ligos įtarimui – nedelsiant informuoti veterinarijos gydytoją, artimiausią regioninį VMVT padalinį arba pranešti bendruoju nemokamu VMVT telefono nr. 8 800 40 403.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

Skaityti daugiau
REKLAMA

Skaitomiausi