Mokinių tėvai šokiruoti: gimnazijoje lūžta kaulai, filmuojamos patyčios

Ne paslaptis, kad  švietimo įstaigose dažnai kyla įvairių konfliktinių situacijų: jaunoji karta konfliktuoja su pedagogais, mokiniai santykius aiškinasi tarpusavyje. Tačiau kai kurios  situacijos pasiekia viešumą, o kai kurias bandoma tyliai užglaistyti savo bendruomenėje. Tai yra, konfliktai sprendžiami pagal posakį: „Nenešk šiukšlių iš namų“

Apie pamokoje lūžusius kaulus bandyta nutylėti

Lizdeikos gimnazijos bendruomenė bandė nutylėti apie incidentą, įvykusį savigynos pamokoje, kurią vedė kūno kultūros mokytojas R. Škėma. Šioje pamokoje mokiniui buvo sulaužyti kaulai. Kūno kultūros mokytojo parengtas savigynos kursas pasirenkamas. Mokinių tarpe buvo kalbama ne apie vieną nelaimingą atsitikimą, tačiau gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė patvirtino ir spalio 24 dieną įvykusį nelaimingą atsitikimą. Po pamokos gimnazistui prireikė ligoninės – jo tėvai vaiką nuvežė į Šiaulių respublikinės ligoninės Motinos ir vaiko kliniką.

Paprastai apie panašius, net menkesnius incidentus švietimo įstaigos nedelsiant informuoja vaikų teisių apsaugos tarnybą bei policiją, tačiau ne šiuo atveju. Lizdeikos  gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė redakcijai atsiųstame rašte nurodė, kad „apie nelaimingą atsitikimą savigynos pamokoje policijai ir Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriui Radviliškio rajone pranešta nebuvo. Apie  nelaimingą atsitikimą pamokos metu informacija pateikta Radviliškio rajono savivaldybės švietimo kultūros ir sporto skyriui, informuoti  tėvai, kurie mokinį paėmė iš gimnazijos ir nuvežė į Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko kliniką

Prevencija – asmeniniai pokalbiai

Po kiekvieno nelaimingo atsitikimo  imamasi kokių nors priemonių: atliekamas įvykio tyrimas, jo dalyviai laikinai nušalinami nuo pareigų. Šiuo atveju taip pat buvo sudaryta komisija nelaimingam atsitikimui savigynos pamokoje ištirti, o gimnazijos direktorė I. Bajarauskaitė  asmeniškai kalbėjosi su mokytoju, mokiniu bei jo tėvais.

Ištyrus įvykį buvo priimtas sprendimas  įpareigoti mokytoją patikrinti kiekvieno mokinio pasirengimą atlikti nurodytą pratimą ir tik tada leisti atlikti pratimus, taip pat kiekvienos pamokos pradžioje priminti mokiniams pagrindines saugos taisykles. Įdomu, kodėl to nebuvo padaryta iki nelaimingo atsitikimo. Juk jeigu mokinys silpnesnis ir nesugeba atlikti pratimo, gali įvykti dar ne vienas nelaimingas atsitikimas.

Dar viena svarbi detalė – savigynos mokytojas iki įvykio tyrimo pabaigos nebuvo nušalintas nuo darbo. Vadinasi, tyrimas galimai buvo tik imitacija, o po asmeninio pokalbio su direktore mokinio tėvai galimai taip pat jokių pretenzijų nepareiškė. Tad ir mokinį sužalojęs mokytojas nekaltas – juk kam nepasitaiko… 

Meras ir  Švietimo skyrius taip pat nemato problemų

Savaitraščio redakcija apie šį nelaimingą atsitikimą Lizdeikos gimnazijoje pasiteiravo ir Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos G. Juodeikienės  bei mero A. Čepononio, kaip jie vertina incidentą.

Mero atsakymas šokiravo – jis neplanuoja imtis jokių priemonių saugant gimnazistų sveikatą bei užtikrinant jų saugumą : „Tai yra Lizdeikos gimnazijos kompetencija. Informuojame, kad Radviliškio Lizdeikos gimnazija informavo Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrių apie įvykusį nelaimingą atsitikimą pasirenkamojo savigynos dalyko pamokoje bei atliekamą tyrimą“.

Įdomu, kodėl prieš kelerius metus Papilės miestelio gimnazijoje įvykęs incidentas tarp mokinio ir mokytojo – mokytojas sudavė mokiniui – tapo visos Lietuvos žiniasklaidos bei  Švietimo ir mokslo ministerijos reikalu?

Savivaldybės nuomone, „tai – ne specialiai sukurtas incidentas. Tai – nelaimingas atitikimas, nuo kurių nei vienas nėra apsaugotas. Gimnazijoje pakartotinai organizuoti saugaus elgesio pamokoje instruktažai“.

Tad  vėl gimnazijoje galimai buvo organizuojami „popieriniai“ instruktažai iki kito nelaimingo atsitikimo,. Apie šį ką ir bekalbėti –  atsakyme iš savivaldybės informuojama, kad „šalys pretenzijų viena kitai neturi“.
Gimnazijoje – ir konfliktas dėl patyčių

Lizdeikos gimnazijos vadovams 2019 m. gruodžio 13 – oji buvo tikrai Juodasis penktadienis. Tą nelemtą dieną  šioje švietimo įstaigoje apsilankė televiziją ir  pateikė siužetą apie patyčias – filmuotame reportaže buvo matoma, kaip mergina suduoda vaikinukui, o aplinkiniai vaikai tai skatina. Pasak  gimnazistų, šie mokiniai konfliktavo besimokydami Gražinos pagrindinėje mokykloje, o jiems perėjus į gimnaziją iš paskos atsekė ir konfliktas. Na, turbūt jis buvo jau labai giliai įsišaknijęs, jeigu kažkas neapsikentęs dėl gimnazijos vadovų neveikimo pasikvietė televiziją.

Jeigu ne žiniasklaida, tikėtina, ir apie šį įvykį būtų nutylimą. Tad ir vėl klausimai gimnazijos vadovei I. Bajarauskaitei. 

Pasak Lizdeikos gimnazijos direktorės, patyčių situacija buvo aptarta Vaiko gerovės komisijoje, iš mokinių paimti pasiaiškinimai, pas mokinių tėvus apsilankė klasės auklėtoja. Kaip matome – ir vėl „standartinės“ priemonės.

Tiesa, dar numatyti įvairūs pokalbiai su mokiniais ir jų tėvais apie patyčias, individualios psichologės konsultacijos, nutarta stebėti mokinių savijauta. Vienas iš realių ir tikrai naudingų sprendimų –   kreiptis į Radviliškio rajono savivaldybę dėl lėšų skyrimo papildomų stebėjimo kamerų įrengimui.

Tik kyla klausimas – kodėl visų šių minėtų priemonių nebuvo imtasi anksčiau, kad nekiltų patyčios, jau išeinančios iš gimnazijos aplinkos į respublikinius „vandenis“?  Ar tikrai reikia, kad  fiziškai ir morališkai nukentėtų vaikai, kad pagaliau švietimo įstaigų vadovai susirūpintų jų saugumu mokykloje bei pamokose?

Jonas PetrikasTotal
103
Dalinasi
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Related Posts