Socialiniai tinklai

Aktualijos

Mokinių maitinimas su korupcijos prieskoniu

Avatar

Paskelbta

data

Rugsėjis – mokslų pradžia ir mokinių maitinimas mokyklose tampa ne vien tėvų galvos skausmu. Atsakomybė už tai perkelta ant 12 švietimo įstaigų vadovų pečių, kurie buvo įpareigoti pasirašyti 1 mln. 127 tūkst. eurų vertės trejų metų sutartis su skandalingai pagarsėjusia VšĮ „Bruneros“. Bet viešojo pirkimo istorija pakankamai komplikuota ir paini ne tik todėl, kad antrasis dalyvis buvo eliminuotas nepaisant mažesnės pasiūlytos paslaugos tiekimo kainos. Kažkas suinteresuotas, kad prieš kelerius metus į rajoną atėjusi „Bruneros“ jame ir užsiliktų kuo ilgiau.

Ankstesnė sutartis – gerokai pigesnė
2016 metų kovo viduryje net 17 tuometinių mokyklų vadovai pasirašė 167 tūkstančių eurų vertės sutartis su VšĮ „Kretingos maistu“. Po didžiulių skandalų įstaiga persivadino į „Bruneros“. Kadangi mokyklų direktoriai neturi kompetencijų viešųjų pirkimų srityje, o ir įstatymas suteikia tokią galimybę, vadovai pirkimą organizuoti perleido Vaidoto Jakavičiaus vadovaujamam Švietimo ir sporto paslaugų centrui. Net Viešųjų pirkimų tarnybos specialistai neabejoja, kad tuometinis „Kretingos maistas“ maisto tiekimo rinkoje elgėsi ne visai sąžiningai. Dempinguotos kainos, iš savivaldybės politikų gaunamos privilegijos naudotis nemokamai savivaldybės turtu ir kitos priemonės. Tačiau per tuos trejus metus pamaitinti 1399 vaikus rajono biudžetui pagal pasirašytas sąskaitas kainavo 167 tūkst. Dabar 12 mokyklų ir jų skyriuose maitinimo paslauga kainuos per milijono eurų arba beveik 7 kartus daugiau negu prieš trejus metus.

Organizuojamas kitas pirkimas
Šių metų pavasarį mokyklos vėl įpareigojo V. Jakavičiaus ŠSPC atlikti viešojo pirkimo procedūras. Direktoriai neslepia, kad jie edukologijos, o ne viešųjų pirkimų ekspertai. Kovo mėnesį ŠSPC viešųjų pirkimų komisija pradėjo procedūras. CVP IS paskelbtos techninės specifikacijos ne vienam galimam tiekėjui pakėlė antakius. Nors remtinų vaikų skaičius sumažėjo beveik 400, tai yra pasiekė 1003 vaikų ribą, tačiau atsirado reikalavimai tiekti ekologiškus maisto produktus, didesnė kontrolė bei dietologo patirtis, ir, nenustebkite, elektroninis atsiskaitymas. Neabejotina nauda, kad siekiama nupirkti kuo daugiau ekologiško maisto. Šį kartą vertinimo kriterijus buvo ne mažiausia kaina, o ekonominio naudingumo kriterijai. Liaudiškai kalbant, nuspręsta rinktis ne pačią pigiausią paslaugą. Tik gaila, kad dvi nesusijusios paslaugos buvo suplaktos į vieną, todėl konkurencijos ribojimo požymiai daugiau nei akivaizdūs.

Šalinami konkurentai?
Nors kąsnis tikrai didelis, nes numatyta suma viršija milijoną eurų, konkurse dalyvavo tik du tiekėjai. Be „Bruneros“ pasiūlymą pateikė ir UAB „Averita“. Ji tiekia maistą Šiaulių apskrityje įsikūrusioms valstybinėms ir savivaldybių įstaigoms. Vienu žodžiu, ne naujokas maisto gaminimo srityje, o ir sutarčių ne vieną ar dvi įgyvendino. Bet ji neatitiko vienintelio privalomo kriterijaus – nepasiūlė elektroninio atsiskaitymo paslaugos. Tai nesusiję su maisto gaminimo paslauga, o yra patogumas tėveliams kontroliuoti, ką ir kiek suvalgo jų atžalos mokyklos valgykloje. Be to, ir socialiniams pedagogams palengvina darbą – nebereikia sukti galvos dėl popierinių talonų išdavimo nemokamą maitinimą gaunantiems mokiniams. Redakcijos žiniomis, Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis net susitiko su potencialiais tiekėjais ir aptarinėjo sąlygas! Neįsivaizduojamas dalykas, kad su viešuoju pirkimu nieko bendro neturintis politikas tai darytų, tačiau Radviliškio rajone dar ir ne tokių stebuklų būna. Tuo klausimu savivaldybės vadovo nuomonės nepavyko sužinoti, nes į telefono skambučius jis neatsiliepė. Be to, jo darbotvarkėje niekada nebuvo nurodytas susitikimas su privačiu tiekėju, bet, matyt, Viešpaties keliai nežinomi.

Sistema nesinaudojama
Nuo naujų sutarčių pasirašymo praėjo pusantro mėnesio. Kaip ir buvo galima tikėtis, iš 12 mokyklų tik dviejose naudojamasi elektroninėmis priemonėmis, kaip ir buvo reikalauta viešojo pirkimo sąlygose. Tačiau dar iki konkurso V. Kudirkos progimnazija ir Alksniupių pagrindinė mokykla turėjo veikiančias sistemas, kurių pagalba mokiniai galėjo atsiskaityti be grynųjų pinigų. Tiesa, tėveliams reikėjo susimokėti, o remtinų šeimų vaikams apyrankes mokyklos nupirko iš savų lėšų. Kaip gerąją praktiką V. Kudirkos mokyklos direktorė pristatė sistemos privalumus, ir paaiškėjo, kad „Eurofondo“ įdiegta sistema funkcionuoja atskirai nuo maisto gaminimo paslaugos. „Eurofondo“ vienos apyrankės kaina yra apie 2,50 euro, tad aprūpinti išmaniosiomis apyrankėmis socialiai remtinus 1000 mokinių rajono valdžiai kainuotų vos apie 2500 eurų. Beje, kai kurios mokyklos, kaip Gražinos pagrindinė ar Baisogalos gimnazija, net neslėpė esančios pernelyg neturtingos, kad atrastų lėšų įsigyti šioms priemonėms. Kaimo mokyklų vadovai atviravo, kad bendruomenės nėra suinteresuotos. Jų žodžiais, absoliuti kaimo gyventojų dalis daugiausiai naudojasi grynaisiais, tad ir išmaniųjų priemonių naudojimas mokyklų valgyklose jų paprasčiausiai nedomina.

Kalti vadovai?
„Eurofondo“ atstovai, kurie dalyvavo konkurse „Bruneros“ subtiekėjo statusu, tvirtino, kad elektroninė atsiskaitymo sistema įdiegta visose rajono mokyklose ir bet kada galima pradėti ja naudotis. Tiesa, nė vienas direktorius iš dešimties mokyklų to negalėjo patvirtinti. „Bruneros“ marketingo skyriaus vadovė Silva Petrauskienė patvirtina tą patį. Be to, ji teigia, kad tai tikriausiai komunikacijos stoka. Redakcijai atsiųstame rašte ji parašė, kad atsiskaitymas elektroninėmis priemonėmis dar nėra populiarus ir dažniausiai tai – mokyklų vadovų nesugebėjimas  įtikinti bendruomenių šios paslaugos nauda.
Tačiau grįžkime prie viešojo pirkimo konkurso ir po jo sudarytų sutarčių. Nors absoliuti mokyklų dauguma tvirtina, kad poreikio atsiskaityti elektroninėmis priemonėmis niekas nepareiškė, tačiau viena privalomų sąlygų dalyvauti konkurse buvo elektroninio atsiskaitymo sistemos įdiegimas. Ar tai nėra dirbtiniai sunkumai, kurie garantuoja, kad netinkami tiekėjai „atsisijos“?

Centras atsakomybės neprisiima
Paprašytas pakomentuoti situaciją, centrui vadovaujantis V. Jakavičius be jokių užuolankų sakė, kad nieko nežino. Direktorius teigė, kad buvo sudaryta komisija, kuriai vadovavo pirmininkas Eugenijus Žaromskis, Transporto ir ūkio veiklos skyriaus vedėjas. Jis šiuo metu atostogauja. Susisiekus su Jurgita Čečko, šio konkurso kontaktiniu asmeniu, ji nurodė, kad už sutarčių vykdymą atsakingi patys mokyklų vadovai. Tai jų pareiga prižiūrėti, kaip vykdomos sutartys. Centras, anot jos, atlikto tik perkančiosios organizacijos vaidmenį. Susidaro toks užburtas ratas – mokyklų vadovai negali būti kompetentingi atlikti pirkimus, todėl paveda V. Jakavičiaus vadovaujamo centro darbuotojams atlikti pirkimus. Bet privalo turėti teisinių žinių sutarčių kontrolei ir jų vykdymui. Beje, peržvelgiant CVP IS sistemos duomenis, Lietuvoje mokinių maitinimo paslaugos konkursus nemažai mokyklų organizuoja pačios.

Pabaigai
Radviliškio rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba parengė audito ataskaitą apie 2018 metų savivaldybės biudžetą. Ataskaitos 12 puslapyje rašoma, biudžeto išlaidos mažesnės negu planuota išleisti. Švietimo sektoriuje nepanaudoti liko 534,5 tūkstančiai eurų. 2017 metais ši suma buvo 483,8 tūkstančiai eurų. Įspūdinga? Tikriausiai, kad taip. Šiame kontekste mokyklų administracijų teiginiai dėl lėšų trūkumo ne tik ekskursijoms organizuoti, bet ir vos 2,5 euro kainuojančioms apyrankėms įsigyti atrodo ne tiek keisti, kiek nerimti. Dar komiškiau skamba, kai privatūs tiekėjai reklaminiuose ir kituose lankstinukuose teigia, kad apyrankės iš dalies prisidėtų prie socialinės atskirties mažinimo. Net kaimyninė Kėdainių rajono savivaldybė 5042 mokinių maitinimą trejiems metams nusipirko už 887 tūkst. eurų, kai Radviliškio rajone šiuo metu yra 4188. Mokinių skaičiai paimti iš sutarčių, todėl gali šiek tiek skirtis nuo realios padėties, kuri kinta. Dažniausiai mažėjančia progresija.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

III Tarptautinis jaunųjų atlikėjų konkursas ,,Muzikuojantys berniukai”

Avatar

Paskelbta

data

Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos organizuojamas III tarptautinis konkursas „Muzikuojantys berniukai“, įvyko šių metų kovo 26 d.

Konkursas sulaukė net 78 dalyvių iš daugelio Lietuvos (Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Varėnos, Kretingos, Kauno, Radviliškio, Šiaulių, Švenčionių r., Druskininkų, Raseinių) bei Latvijos (Liepojos, Rygos, Malpils, Jekabpils) miestų. Sudėtingomis karantino sąlygomis – tai didelis pasiekimas ir konkurso populiarumo bei reikalingumo patvirtinimas.

Kaip ir daugelis šiuo metu organizuojamų renginių, konkursas vyko nuotoliniu būdu (klausomi ir vertinami konkurso dalyvių vaizdo įrašai). Svarbu paminėti, kad ne tik įrašų darymas, bet ir visas mokymo procesas jau beveik pusę metų tęsiasi tik per nuotolį. Šiandien dažnai vartojamas terminas „nuotolis“, įvairiose veiklose turi ir skirtingą prasmę, ir nevienodas tikslo siekimo galimybes. Praktiniame muzikos atlikimo mokyme – tai neįtikėtinas iššūkis. Ką reiškia nuotolinis darbas muzikos meno bei muzikos instrumento įvaldymo mokyme, kai svarbu ne tik žinių ir informacijos perteikimas (kuris, žinoma vyksta lėčiau ir sunkiau), bet ir daug kitų, specifinių profesinių dalykų: atidus klausymas, aiškus girdėjimas, kūno padėtis ir laisvumas grojimo metu, judesių tikslumas, muzikos pojūtis, emocija, energija ir kt. Visa tai perteikti (ir mokytojui, ir mokiniui), kai skiria ekranas, išties sudėtingas iššūkis, tad, visi jį priėmę ir sugebėję pasiekti gero rezultato, verti didžiulės pagarbos ir dėkingumo žodžių: konkurso dalyviams už jų savarankiškumą, užsispyrimą, darbštumą, norą muzikuoti; mokytojams už išradingumą, kūrybingumą, ištvermę, rūpestį, meilę vaikams ir muzikai.

 Laisvai pasirinktą konkurso dalyvių programą skirtingose amžiaus grupėse (bendras dalyvių amžius 6 – 18 metų) vertino dvi tarptautinės žiuri komisijos: pianistų – pirmininkas Latvijos muzikos akademijos profesorius Normuds Viksne, nariai profesorius Rokas Zubovas ir Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos mokytoja ekspertė Biruta Vaišienė; stygininkų (smuikininkų ir violončelininkų) – pirmininkė Sandra Grinberga (Latvija), narės LMTA lektorė, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, S. Šimkaus konservatorijos mokytoja ekspertė Kristina Kupšienė ir Klaipėdos J. Karoso muzikos mokyklos mokytoja metodininkė Liuda Kuraitienė. Dalyvių pasirodymai (vaizdo įrašai) pagal surinktų balų skaičių buvo įvertinti laureatų (1, 2, 3 vietos) bei diplomantų vardais.

Radviliškio muzikos mokyklą jau nebe pirmą kartą šiais metais įvairaus lygio konkursuose atstovavo mokytojo Ryčio Borusevičiaus IV klasės mokinys Augustas Kazakėvič. Jei prieš du metus apskritai pirmą kartą dalyvaudamas tokio aukšto lygio kaip  „Muzikuojantys berniukai“ konkurse, Augustas laimėjo III vietos laureato vardą, tai šių metų konkurse jaunasis pianistas tapo  II vietos laureatu.

             Sveikiname nugalėtojus ir linkime naujų kūrybinių pasiekimų!

Skaityti daugiau

Aktualijos

Policija prašo atpažinti moterį

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apskrities policijos Šiaulių miesto ir rajono komisariato pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą  dėl sukčiavimo. Internetiniame tinklalapyje moteris, pasivadinusi „Gettry“, iš pardavėjos  apgaule išviliojo  striukę, kurios vertė – 170 eurų. Kovo 1 d. Šiauliuose, Aido g., prie prekybos centro „Akropolis“, užfiksuota moteris, įtariama, atsiimanti  išviliotąją striukę. Atpažinusius ją gyventojus  prašytume paskambunti tyrėjui Artūrui Augiu telefonais (8 700) 61490, (8 686) 44630 arba parašyti elektroniniu paštu arturas.augys@policija.lt.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi