Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Košmaras Miško gatvėje tęsiasi

Avatar

Paskelbta

data

Mankiškių kaime esančioje Miško gatvės pabaigoje dviejų kaimynų kovos įkaitais tapo kelios institucijos. Policija nagrinėja pareiškimus, politikai aiškinasi, kas kam galima, o Radviliškio savivaldybės valdininkai nosis krapštinėja. Ir tikisi, kad viskas savaime išsispręs be jų įsikišimo. O Miško gatvės gyventojai Danguolei T. absurdiška situacija dėl užtverto servitutinio kelio jau kelia rimtų nepatogumų.

Konflikto užuomazgos

Problemos Danguolei prasidėjo, kai gretimą sodybą paveldėjo rajone gerai žinoma socialdemokratė V. Janulaitienė. Politikė pati nekėlė jokių problemų, bet į sodybą įleido gyventi savo brolį ir jo draugę. O šios karingos būta. Nors ir ne jos nuosavybė, bet paprašė politikės pagalbos – panoro užtverti kelią, einantį per sklypą. V. Janulaitienė raštu kreipėsi į Saugaus eismo komisiją su prašymu leisti įrengti ženklą ir užtverti Miško gatvę. Politikė paprašė, komisija iš karto ir palaimino. Tarsi nieko blogo, jei ne vienas „bet“… Gatvė, einanti per V. Janulaitienės sklypą,  turi servitutą, kuriuo gali naudotis visi gyventojai. Tačiau senbuvės Danguolės T. nuomonė nei naujajai nuomininkei, nei Tarybos narei V. Janulaitienei, nei tuo labiau valdininkams iš Saugaus eismo komisijos dėl užtvertos gatvės nereikšminga ir neįdomi. Kol  užkardas ant galvų neužkrenta, tol jie ir problemos nemato.

Baudžia ir teismas, ir policija
Policijai nė motais kaimynų rietenos. Jie gauna pareiškimą  ir jį nagrinėja. Įstatymų laikytis reikia visiems. Policija ir teismai neleidžia kol kas tik vienai pusei savivaliauti. Iš pradžių teismas nubaudė Danguolės sūnų už svetimo turto sugadinimą – juk pravažiuodamas su didesniu tarnybiniu mikroautobusu nepralindo pro į žemę sukaltus netašytus kuolus. Nenulaužė, tik nuvertė. Teismas manė, kad tokiu būdu buvo padaryta turtinė žala. Vėliau neapsikentęs su tokia, jo manymu, besitęsiančia neteisybe, Danguolės sūnus ėmėsi ir drastiškų veiksmų – nukirpo metalo žirklėmis vielą, kuria buvo apsuktas užkardas. Ar kaimynai tyčia tai padarė, ar dėl kokių priežasčių, jis nesiaiškino. Sako, skubėjęs į polikliniką ir policijos pareigūnų nelaukęs. Nenuostabu, kad buvo nubaustas už tai, kad naudodamasis servitutiniu keliu šalino kliūtį savarankiškai. Pareigūnai supranta jį, tačiau įstatymas ne jo pusėje. Gadinti turtą jis neturi teisės. Net jei tai tik paprasta viela, nukirpta metalo žirklėmis.

Nepadeda ir Saugaus eismo komisija

Būtent ši komisija, kurią sudaro kelių valstybinių ir savivaldybės įstaigų atstovai, davė leidimą  užtverti servitutinį kelią. Nuo tada ir prasidėjo atviras kaimynų „karas“. Nepanašu, kad kam nors pavyks sustabdyti liepsnojančias kaimynų piktas aistras. O jei pastangų valdininkai nededa, tai reikalai visai sustoja. Tad panašu, jog įvykus didžiulei nelaimei, bus kuriamos kitos komisijos, darbo grupės ir panašiai. Jei atidžiau pažvelgtume į situaciją, matytume, jog komisija ir turėtų išsiaiškinti, kas ir ką galėtų daryti. Bet jos nariai nekviečiami į posėdį: arba sekretorius serga, arba prašymai laikomi pernelyg nereikšmingais. Danguolės sūnus raštingesnis, tad jis raštu kreipėsi į Saugaus eismo komisiją praėjusių metų lapkritį, bet jokių žinių nei apie prašymo išnagrinėjimą, nei apie posėdį negavo. Dar kartą į šią komisiją gruodžio mėnesį, prieš pat šv. Kalėdas, kreipėsi jau pati Danguolė. Deja… Informaciją, kad ir šis prašymas bus nagrinėjamas artimiausiame posėdyje, pateikė pats komisijos pirmininkas V. Benevičius. Pasirodo, be jokio efekto – tik biurokratinis atsirašinėjimas ir visiškas problemos nesprendimas iš esmės. Savivaldybėje puse lūpų kalbama, kad „varnas varnui akies nekerta“. Ankstesnių komisijos posėdžių protokolai rodo, kad įnirtingai ten įsikišo rajono vicemeras socdemas K. Augulis. Jo intelektualinio autoriteto paveikti, komisijos nariai pritarė KET ženklo statybai ir net servitutinio kelio užtvėrimui. Nepaisė net kaimynės Danguolės prieštaravimų. Ar kad vicemero niekas nepagautų už rankos, ar dėl kitų priežasčių, tačiau komisija nesirinko jau daugiau nei tris mėnesius. Net kai šiais metais vasario pradžioje V. Landsbergio – Žemkalnio g. perėjoje mirtinai automobiliu buvo partrenktas pėstysis, tai nebuvo priežastis komisijai rinktis, o valdininkai dėl kažkokių gyventojų prašymų rinktis kaip ir nemato didelio reikalo.

Pagalbos prašė ir Seimo nario

Danguolė, neradusi niekur pagalbos, kreipėsi į Seimo nario priimamąjį. Juk A. Gaidžiūno kabinetas – vos per porą žingsnių nuo Saugaus eismo komisijos pirmininko V. Benevičiaus. Iškviestas paaiškinti situaciją, valdininkas nenoromis aiškinosi dėl tokios tragikomiškos situacijos – juk prašymai gauti prieš tris mėnesius, o komisija jų nesvarsto. Ar turi būti dešimt prašymų, ar rajone viskas su saugaus eismo koncepcijos įgyvendinimu yra gerai, kad už tai atsakinga komisija nesusirenka? Vieno žuvusiojo per daug, tačiau valdininkams tai tik statistika. Ar Seimo institucijos autoritetas padės sudėlioti visus taškus „ant į“, parodys laikas. Tuo tarpu Danguolė T. dar ilgai negalės laisvai naudotis Miško gatve dėl socialdemokratės V. Janulaitienės ir jos giminaičių užgaidos.

Bus daugiau

Marius Aleksiūnas

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ar G. Lipnevičiaus projektas „Muziejaus gatvė“ taps realybe?

Avatar

Paskelbta

data

Birželio 27 d. Radviliškio rajono savivaldybėje  vyko projekto  „Muziejaus gatvė Radviliškyje“, kurį pristatė šios idėjos autorius, Radviliškio rajono tarybos narys bei „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas, Gediminas Lipnevičius. Pasak pranešėjo, tai būtų mažai analogų Europoje ir visame pasaulyje turintis  projektas.
Projektui –  žalia šviesa?
„Man  patiko Gedimino pristatyta idėja apie muziejaus gatvę Radviliškyje, tad šiandien jo paprašysiu, kad ją pristatytų Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariams“,- sakė Radviliškio rajono meras A. Čepononis.
„Ši idėja yra tik projektinė, kurią, manau, bendromis jėgomis derinsime, šlifuosime ir įgyvendinsime. Prie šio projekto daug prisidėjo bendruomenės nariai, taip pat bendruomenės gidas A. Vitartas. Manau, kad šioje gatvėje įsikurtų apie 20 muziejinių eksponatų ir ekspozicijų“,-  prieš pristatymą sakė G. Lipnevičius.
Ši idėja „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkui kilo daug keliaujant su bendruomene. „Kodėl geležinkelininkų sostinės gyventojai turi važiuoti į Anykščius pasižiūrėti Geležinkelio muziejaus?“- retoriškai klausė G. Lipnevičius.
Muziejaus gatvėje – per 10  lankytinų objektų
Pasak G. Lipnevičiaus, automobilių stovėjimo aikštelėje, esančioje  prie geležinkelio stoties, turėtų įsikurti vagonas – restoranas, kuriame galėtų pailsėti bei užkąsti atvykę turistai. Autobusai atvyktų į Muziejaus gatvę pro Dariaus ir Girėno gatvę, o išvyktų pro Sakalausko gatvę.

Prie geležinkelio stoties jau yra puikus eksponatas – garvežys, prie kurio mėgsta fotografuotis vestuvininkai. „Ši vieta bus dar patrauklesnė, kai bus pastatytas „Radviliškio krašto bendruomenės“ laimės suolelis. Šiam projektui pritarė meras, jau kalbėjau su menininku E. Titu, kad jis padėtų  idėją įgyvendinti. Šis suolelis būtų masyvus, kaip sostas, manau, kad  ant jo pamėgtų fotografuotis miesto svečiai, vestuvininkai“,- sakė G. Lipnevičius.
Kitas objektas būtų ąžuolas, pasodintas apie 1928 metus. Kokia proga jis buvo pasodintas (yra keletas versijų), šiuo metu dar tikslinama.
Geležinkelio stotis, kaip ir namelis prie jos, jau yra  paveldo objektai. Į paveldo objektų sąrašą yra įtrauktas vagonų depas bei vandens bokštas šalia jo.
Pasak G. Lipnevičiaus, geležinkelio stoties laukiamojoje salėje turėtų įsikurti Geležinkelio muziejus, nes Radviliškis – geležinkeliečių sostinė. Rašytojo Jono Marcinkevičiaus name turėtų įsikurti jo memorialinis muziejus. „Šiame name dar gyvena gyventojai, kuriuos reikėtų iškelti, o patį namelį suremontuoti“,- sakė pranešėjas.
Kitas Muziejaus gatvės eksponatas būtų tremtinių vagonas, kuriame jau yra ekspozicija, susijusi su tremtimi. Šalia tremtinių vagono esančiame tuščiame plote turėtų įsikurti su geležinkelio istorija susiję eksponatai: vagonai, drezinos su bėgiais. „Anykščiuose yra ratukai ant bėgių, kuriais smagu pavažinėti ir vaikams, ir suaugusiems, tad, kad muziejus būtų patrauklus, reikia ne tik eksponatų, bet ir atrakcijų. Kitoje pievoje, šalia Ramovės, galėtų įsikurti senoviniai automobiliai. Beje, kalbėjau su  klubo  „Retromobile“  atstovu J. Juču, kuris mielai palaikė šią idėją ir sutiko, kad klubo turimi senoviniai automobiliai galėtų būti eksponuojami šioje vietoje. O taip pat šioje pievoje galėtų įsikurti ir karinė technika bei pabūklai, tikimės, kad prie ekspozicijos įrengimo prisidės Oro gynybos batalionas bei kiti entuziastai“,- sakė idėjos autorius.

Buvusiame Karininkų ramovės pastate turėtų įsikurti muziejus, susijęs su mūšiu su bermontininkais, kuris vyko Radviliškio rajone, partizanine kova bei smulki karinės tematikos ekspozicija. Taip pat muziejau lankytojai galės išbandyti savo taiklumą bei karinius gebėjimus interaktyviose salėse.
Kitoje Laisvės alėjos gatvės pusėje yra pirmosios Gelžkelio gimnazijos pastatas, kuriame turėtų įsikurti Radviliškio krašto muziejus.
Šiuo metu esančiuose Gedulo namuose buvo įsikūrusi pirmoji Radviliškio mergaičių mokykla, ir ant pastato reikėtų pakabinti tai liudijančią lentelę.
Kitas įdomus objektas – Vydūno gatvė, likusi vienintelė bruko, akmenimis grįsta, gatvė, kuri galėtų būti įtraukta į Muziejaus gatvės objektus.
Buvusio žydų viešbučio, kuris vadinosi „Ramybė“, yra autentiški rūsiai, bei jį perstačius čia galėtų įsikurti V. Karmono įkurtas Kosminio modeliavimo muziejus, kuris kol kas yra vienintelis Europoje. Taip pat šioje vietoje turėtų įsikurti edukacinės erdvės, kuriose būtų lipdoma iš molio, audžiama, kepama duona, vykdomos  kitokios veiklos.
Muziejaus gatvės idėja bus „šlifuojama“
„Kai savaitraštyje „Radviliškio kraštas“ buvo paviešinta ši idėja, paskambinę verslininkai pasiūlė, kad pastatų stogai būtų suvienodinti, pavyzdžiui, padengti klasikine skarda“,- sakė G. Lipnevičius. Pasak pranešėjo, tai būtų išskirtinis objektas, kurio pažiūrėti atvyktų žmonės ir iš Lietuvos, ir iš viso pasaulio, kuris atneštų didelę finansinę naudą rajonui, būtų įdarbinta nemažai žmonių, o miesto kavines, parduotuves užplūstų turistai. Šiuo metu Radviliškyje nėra  muziejaus.
G. Lipnevičiui paantrino Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjas V. Simelis: „Šaunu, kad Gediminas iškėlė šią idėją, kaip išnaudoti paveldą. Mes jau dabar vedame miesto svečių ekskursijas nuo geležinkelio tilto, nuo kurio atsiveria geležinkelio ir miesto vaizdas. Yra  vandens bokštas, statytas 1933 metais, apie kurį galima pasakoti, yra per plenerą išdrožtų batų pora, apie kuriuos sakome: „Traukinys išvažiavo, o batai liko“. Vadinamas J. Marcinkevičiaus namelis yra tipiškas geležinkelininko namas, kuriame gyveno ir stoties viršininkas – ten gali būti  Radviliškio istorijos muziejus“.
„Mes turėtume „uždėti ranką“ ant viso kvartalo, esančio prie geležinkelio, kad namų savininkai žinotų, kokias statybas galėtų vykdyti nusipirkę sklypą Muziejaus gatvėje. Pėsčiųjų gatvė jau beveik prarasta, reikėtų suvaldyti šią situaciją“, – sakė V. Simelis.
Dar vienas šios idėjos privalumas, kad turistai galės aplankyti muziejų kompleksą atvykdami traukiniu. Toks keliavimo būdas, manome, sudomins daugelį mokyklų.
Atsirastų naujų darbo vietų
Tarybos narys G. Lipnevičius pasiūlė pasikviesti visus radviliškiečius, neabejingus savo krašto ateičiai bei atminčiai, prisidėti įgyvendinant Muziejaus gatvės idėją.
Pasak patyrusio bendruomenės gido A. Vitarto, Muziejaus gatvė būtų labai naudinga Radviliškio krašto žmonėms ir turistams. „Kuriant tokią gatvę, reikia, kad būtų žmonių. Jeigu nebus žmonių, šio projekto neišplėtosime į tai, ko norime. Taip pat jau reikia ruošti muziejininkus, kurie kauptų medžiagą, turėtų būti nemažai etatų – apie 20. Šiuolaikiniai turistai nori kažko naujo, atrakcijų, tad reikia stengtis, kad muziejus būtų interaktyvus“,- sakė A. Vitartas.
Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariai, kartu su vicemeru M. Pauliuku, vienbalsiai patvirtino G. Lipnevičiaus pasiūlytą Muziejaus gatvės projektą ir susitarė dar kartą susitikti liepos 17 d., 15 val. Į šį susitikimą, kuris vyks Radviliškio rajono savivaldybės mažojoje salėje, kviečiami visi, neabejingi savo krašto ateičiai bei istorijai, pateikti pasiūlymus Muziejaus gatvės projekto tobulinimui.
Ar taps Radviliškis vienu lankomiausių miestų Lietuvoje, parodys laikas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Puipiečiai savo jėgomis sutvarkė aplinką prie paminklo

Avatar

Paskelbta

data

Puipių gyventojai kiek galėdami puoselėja ir tvarko savo  kaimo aplinką: Edmundas Diržinskas, Renata Gutauskaitė, Lina ir Gintarė Ivinskienės savo jėgomis sutvarkė aplinką prie 1928 metais statyto paminklo. Šis paminklas skirtas už Lietuvos laisvę žuvusiems kariams bei Lietuvos nepriklausomybės 10 – mečiui.
„Šiuo paminklu nesirūpino nei seniūnija, nei paveldosaugininkai, tad kaimo gyventojai patys sutvarkė aplinką prie jo, nes per žoles paminklo nebesimatė“,- sakė „Radviliškio krašto bendruomenės“  Puipių skyriaus vadovė Gintarė Ivinskienė.
„Šaunu, kad Puipių bendruomenė, nelaukdama pagalbos iš seniūnijos, pati  rūpinasi savo kaimo aplinka.Tokie darbštūs bei iniciatyvūs žmonės – pavyzdys  ir kitoms bendruomenėms“,- sakė „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas Gediminas Lipnevičius.
Bendruomenės, nesulaukdamos pagalbos iš seniūnijų, vis dažniau imasi iniciatyvos ir gražina savo gyvenvietes. Tad lieka klausimas, ką veikia seniūnas ir seniūnijos darbuotojai,  kuriems už seniūnijos viešųjų erdvių  priežiūrą mokamas atlyginimas?!

„Radviliškio krašto“ informacija


Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019