Konservatoriai ir „valstiečiai“ nusprendė branginti vandenį

UAB „Radviliškio vanduo“ kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės tarybą su prašymu patvirtinti perskaičiuotas geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bei paviršinių nuotekų tvarkymo kainas.  

Dėl valdančiųjų užmojų didinti vandens kainas, Tarybos narys Gediminas Lipnevičius Investicijų ir kaimo reikalų komiteto pirmininko pavedimu organizavo šio komiteto išvažiuojamąjį posėdį į UAB „Radviliškio vanduo“. Posėdyje be pirmininko G. Lipnevičiaus taip pat dalyvavo Investicijų ir kaimo reikalų komiteto nariai: J. Baublys, komiteto pirmininko pavaduotojas A. Grabauskas, S. Luščikas. 

Tarybos narys G. Lipnevičius, norėdamas įvesti naują praktiką, į posėdį pakvietė visus tarybos narius, kam rūpi brangstantis vanduo. Į jį atvyko Tarybos nariai Z. Žvikienė, J. Povilaitis, K. Račkauskis ir J. Kvėglys. Į komiteto posėdį taip pat susirinko visa UAB „Radviliškio vanduo“ vadovybė, atvyko žurnalistai.

Posėdį vedęs G. Lipnevičius iš karto kreipėsi į „Radviliškio vanduo“ atstovus, kad paaiškintų, kodėl jie prašo didinti įmonės teikiamų paslaugų kainas.

UAB „Radviliškio vanduo“  paaiškinimai, kodėl  brangsta vanduo ir nuotekos

Pasak „Radviliškio vanduo“  atstovų, vartotojams, kuriems vanduo apskaitomas bute, bus 2,93 Eur už kv. m  kaina, t. y. 9 proc. didesnė, palyginus su šiuo metu galiojančia. Kainos pokytį iš esmės lėmė didesnės ilgalaikio turto nusidėvėjimo (dėl padidėjusios ilgalaikio turto įsigijimo vertės), išaugusios darbo užmokesčio sąnaudos ir t.t.
Už paviršinių vandens nuotekų tvarkymą įsigaliojus naujoms kainoms, gyventojų už paslaugas mokama suma sudarys 1,13 proc. vidutinių šeimos pajamų, t. y. neviršys 4,0 proc. vidutinių šeimos pajamų.

Pasak UAB „Radviliškio vanduo“ direktoriaus E. Barčkaus, prie vandens kainų didėjimo prisidėjo darbuotojų atlyginimo didėjimas: „Pakilus tiekiamo  vandens kainai, laukiame 200 tūkst. eurų pajamų, iš kurių apie 100 tūkst. bus skirta darbuotojų atlyginimams. Šiuo metu  vidutinis atlyginimas yra 730 eurų „į rankas“, jis padidės apie 50 eurų. Taip pat vandens kaina didėja, nes nuo 2020 metų didės ir taršos mokestis“.

Pasak „Radviliškio vanduo“ vyr. inžinieriaus Egidijaus Gapšio, dar prie šios kainos didėjimo prisideda ir įrenginių nusidėvėjimas. Šiuo metu turime 200 sukančių agregatų, dirbančių siurblinėse – jie padovanoti pagal Europos Sąjungos projektus. Tačiau šie agregatai nusidėvėjo, juos reikia renovuoti – šiuo metu reikia renovuoti 12 – 14 siurblinių, esančių rajone.

Dar vandens kainą kelia ir įvestos  naujos technologijos bei sumontuoti nauji įrenginiai – jų brangesnė eksploatacija.

„Šeduvoje  vandens valymo įrenginiuose pagal projektą bus šalinami fosfatai – sąnaudos išaugs trečdaliu, pelno negausime, o gyventojai jokių pasikeitimų nepastebės. Taip pat jeigu Aplinkos ministerija nuspręs, kad dumblas, šalinamas iš valymo įrenginių, netinka tręšti laukams, jį reikės vežti į Šiaulius, o vienos tonos  dumblo sutvarkymo kaina Šiauliuose – 60 eurų. Ir visa tai gula ant gyventojų pečių“,- sakė E. Barčkus.

„Kodėl „Radviliškio vanduo“ turėjo imti iš banko 100 tūkst. eurų paskolą, kai  Radviliškio rajono savivaldybė įmonei skolinga 407 tūkst. eurų, o biudžete yra 5 milijonai eurų? Ar ši paskola neprisidėjo prie vandens brangimo?“- klausė Tarybos narys G. Lipnevičius.

Pasak UAB „Radviliškio vanduo“ vadovų, šie pinigai buvo reikalingi prisidėjimui prie trijų projektų. Šiuo metu bendrovė jau sumokėjo 1,5 tūkst. eurų palūkanų. Be abejo, dar buvo ir notarinės išlaidos.

Susirinkę Tarybos nariai išsakė ir daugiau priekaištų dėl vandens kainų didinimo metodikos ir, kaip laikas parodė, daugelio neįtikino, kad nėra galimybės mažiau didinti vandens kainą. Pasak Tarybos narių, vandens kainos skaičiavimo metodika nėra tiksli, vandens kainą būtų galima  didinti ženkliai mažiau: nuo Naujųjų metų didėsiantis  darbo užmokestis UAB „Radviliškio vanduo“ darbuotojams vandens kainą didina tik 9 centais, o prašoma padidinti 20 centų.

Žymiai brangsta ir nuotekų išvežimas

Rajono gyventojams brangsta ne tik vanduo, bet ir nuotekų išvežimas. Perskaičiuota nuotekų transportavimo asenizacijos transporto priemonėmis paslaugos bazinė kaina – 9,39 Eur už kub. m.

„Nuotekų vieno kubo išvežimo kaina gyventojams didėja 48 centais. Žmonės šia paslauga pradėjo piktnaudžiauti – skambina iš kaimo ir prašo išvežti nuotekas.  Siunčiame mašiną, o atvykus paaiškėja, kad nuotekų reikia tik du kubus ištraukti. Žmogus sako: „Aš neturiu daugiau pinigų“. Mes į kiekvieną prašymą turime reaguoti, tad patiriame nuostolį“,- sakė E. Barčkus.

Tačiau, pasak „Radviliškio vanduo“ vadovų, šiame pabrangime yra ir pliusas – daugiau gyventojų, norėdami sutaupyti, jungsis prie centralizuotų nuotekų tinklų. Bet ką daryti tiems gyventojams, kurie neturi galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, taip ir nebuvo pasakyta…

Pabrangus nuotekų išvežimui, 5 kubų  cisternos išvežimas gyventojui kainuos  46, 95 eurai.

Už vandens bei nuotekų  branginimą rajono gyventojams balsavo konservatorių ir „valstiečių“ partijų atstovai. Kadangi partijas sudaro žmonės, už vandens bei nuotekų  kainų padidinimą balsavo: A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas, K. Dainius, T. Januševičius, I.  Palionienė, P. Kablys, K. Dambrauskas, J. Kvėglys, S. Nakutis, A. Budrikas, G. Verdingas Prieš vandens bei nuotekų  kainų padidinimą rajono gyventojams balsavo visa Tarybos opozicija vienbalsiai: G. Lipnevičius, V. Aleknienė, J. Baublys, E.  Ivanauskytė, V. Janulaitienė,  Z. Žvikienė, K. Račkauskis, S. Luščikas.

Gyventojams siūlome prisiminti  partijas  ir pavardes Tarybos narių, kurių sprendimais be didesnio pagrindo vis didinami mokesčiai už paslaugas.
(Bus daugiau)

„Radviliškio krašto“ informacija

Total
35
Dalinasi
Related Posts