Socialiniai tinklai

Aktualijos

Konservatoriai ir „valstiečiai“ nusprendė branginti vandenį

Avatar

Paskelbta

data

UAB „Radviliškio vanduo“ kreipėsi į Radviliškio rajono savivaldybės tarybą su prašymu patvirtinti perskaičiuotas geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bei paviršinių nuotekų tvarkymo kainas.  

Dėl valdančiųjų užmojų didinti vandens kainas, Tarybos narys Gediminas Lipnevičius Investicijų ir kaimo reikalų komiteto pirmininko pavedimu organizavo šio komiteto išvažiuojamąjį posėdį į UAB „Radviliškio vanduo“. Posėdyje be pirmininko G. Lipnevičiaus taip pat dalyvavo Investicijų ir kaimo reikalų komiteto nariai: J. Baublys, komiteto pirmininko pavaduotojas A. Grabauskas, S. Luščikas. 

Tarybos narys G. Lipnevičius, norėdamas įvesti naują praktiką, į posėdį pakvietė visus tarybos narius, kam rūpi brangstantis vanduo. Į jį atvyko Tarybos nariai Z. Žvikienė, J. Povilaitis, K. Račkauskis ir J. Kvėglys. Į komiteto posėdį taip pat susirinko visa UAB „Radviliškio vanduo“ vadovybė, atvyko žurnalistai.

Posėdį vedęs G. Lipnevičius iš karto kreipėsi į „Radviliškio vanduo“ atstovus, kad paaiškintų, kodėl jie prašo didinti įmonės teikiamų paslaugų kainas.

UAB „Radviliškio vanduo“  paaiškinimai, kodėl  brangsta vanduo ir nuotekos

Pasak „Radviliškio vanduo“  atstovų, vartotojams, kuriems vanduo apskaitomas bute, bus 2,93 Eur už kv. m  kaina, t. y. 9 proc. didesnė, palyginus su šiuo metu galiojančia. Kainos pokytį iš esmės lėmė didesnės ilgalaikio turto nusidėvėjimo (dėl padidėjusios ilgalaikio turto įsigijimo vertės), išaugusios darbo užmokesčio sąnaudos ir t.t.
Už paviršinių vandens nuotekų tvarkymą įsigaliojus naujoms kainoms, gyventojų už paslaugas mokama suma sudarys 1,13 proc. vidutinių šeimos pajamų, t. y. neviršys 4,0 proc. vidutinių šeimos pajamų.

Pasak UAB „Radviliškio vanduo“ direktoriaus E. Barčkaus, prie vandens kainų didėjimo prisidėjo darbuotojų atlyginimo didėjimas: „Pakilus tiekiamo  vandens kainai, laukiame 200 tūkst. eurų pajamų, iš kurių apie 100 tūkst. bus skirta darbuotojų atlyginimams. Šiuo metu  vidutinis atlyginimas yra 730 eurų „į rankas“, jis padidės apie 50 eurų. Taip pat vandens kaina didėja, nes nuo 2020 metų didės ir taršos mokestis“.

Pasak „Radviliškio vanduo“ vyr. inžinieriaus Egidijaus Gapšio, dar prie šios kainos didėjimo prisideda ir įrenginių nusidėvėjimas. Šiuo metu turime 200 sukančių agregatų, dirbančių siurblinėse – jie padovanoti pagal Europos Sąjungos projektus. Tačiau šie agregatai nusidėvėjo, juos reikia renovuoti – šiuo metu reikia renovuoti 12 – 14 siurblinių, esančių rajone.

Dar vandens kainą kelia ir įvestos  naujos technologijos bei sumontuoti nauji įrenginiai – jų brangesnė eksploatacija.

„Šeduvoje  vandens valymo įrenginiuose pagal projektą bus šalinami fosfatai – sąnaudos išaugs trečdaliu, pelno negausime, o gyventojai jokių pasikeitimų nepastebės. Taip pat jeigu Aplinkos ministerija nuspręs, kad dumblas, šalinamas iš valymo įrenginių, netinka tręšti laukams, jį reikės vežti į Šiaulius, o vienos tonos  dumblo sutvarkymo kaina Šiauliuose – 60 eurų. Ir visa tai gula ant gyventojų pečių“,- sakė E. Barčkus.

„Kodėl „Radviliškio vanduo“ turėjo imti iš banko 100 tūkst. eurų paskolą, kai  Radviliškio rajono savivaldybė įmonei skolinga 407 tūkst. eurų, o biudžete yra 5 milijonai eurų? Ar ši paskola neprisidėjo prie vandens brangimo?“- klausė Tarybos narys G. Lipnevičius.

Pasak UAB „Radviliškio vanduo“ vadovų, šie pinigai buvo reikalingi prisidėjimui prie trijų projektų. Šiuo metu bendrovė jau sumokėjo 1,5 tūkst. eurų palūkanų. Be abejo, dar buvo ir notarinės išlaidos.

Susirinkę Tarybos nariai išsakė ir daugiau priekaištų dėl vandens kainų didinimo metodikos ir, kaip laikas parodė, daugelio neįtikino, kad nėra galimybės mažiau didinti vandens kainą. Pasak Tarybos narių, vandens kainos skaičiavimo metodika nėra tiksli, vandens kainą būtų galima  didinti ženkliai mažiau: nuo Naujųjų metų didėsiantis  darbo užmokestis UAB „Radviliškio vanduo“ darbuotojams vandens kainą didina tik 9 centais, o prašoma padidinti 20 centų.

Žymiai brangsta ir nuotekų išvežimas

Rajono gyventojams brangsta ne tik vanduo, bet ir nuotekų išvežimas. Perskaičiuota nuotekų transportavimo asenizacijos transporto priemonėmis paslaugos bazinė kaina – 9,39 Eur už kub. m.

„Nuotekų vieno kubo išvežimo kaina gyventojams didėja 48 centais. Žmonės šia paslauga pradėjo piktnaudžiauti – skambina iš kaimo ir prašo išvežti nuotekas.  Siunčiame mašiną, o atvykus paaiškėja, kad nuotekų reikia tik du kubus ištraukti. Žmogus sako: „Aš neturiu daugiau pinigų“. Mes į kiekvieną prašymą turime reaguoti, tad patiriame nuostolį“,- sakė E. Barčkus.

Tačiau, pasak „Radviliškio vanduo“ vadovų, šiame pabrangime yra ir pliusas – daugiau gyventojų, norėdami sutaupyti, jungsis prie centralizuotų nuotekų tinklų. Bet ką daryti tiems gyventojams, kurie neturi galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, taip ir nebuvo pasakyta…

Pabrangus nuotekų išvežimui, 5 kubų  cisternos išvežimas gyventojui kainuos  46, 95 eurai.

Už vandens bei nuotekų  branginimą rajono gyventojams balsavo konservatorių ir „valstiečių“ partijų atstovai. Kadangi partijas sudaro žmonės, už vandens bei nuotekų  kainų padidinimą balsavo: A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas, K. Dainius, T. Januševičius, I.  Palionienė, P. Kablys, K. Dambrauskas, J. Kvėglys, S. Nakutis, A. Budrikas, G. Verdingas Prieš vandens bei nuotekų  kainų padidinimą rajono gyventojams balsavo visa Tarybos opozicija vienbalsiai: G. Lipnevičius, V. Aleknienė, J. Baublys, E.  Ivanauskytė, V. Janulaitienė,  Z. Žvikienė, K. Račkauskis, S. Luščikas.

Gyventojams siūlome prisiminti  partijas  ir pavardes Tarybos narių, kurių sprendimais be didesnio pagrindo vis didinami mokesčiai už paslaugas.
(Bus daugiau)

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Vaistai ir saulė – ką reikėtų žinoti?

Avatar

Paskelbta

data

Vis labiau šylant orams ir dažniau mėgaujantis vasaros saule, kai kuriuos vaistus vertėtų vartoti ypač atsargiai ir atsakingai, mat galima sąveika tarp vaisto sudėtyje esančios veikliosios medžiagos ir saulės spindulių bei karščio. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) specialistai atkreipia dėmesį, kad tokiu atveju vaistai gali sukelti nepageidaujamų šalutinių poveikių. Ką derėtų žinoti?

Būtina, kad visi vaistus vartojantys žmonės, taip pat vaistus skiriantys sveikatos priežiūros specialistai, pastebėję nepageidaujamą reakciją į vaistą, apie ją praneštų VVKT. Kiekvienas pranešimas yra labai svarbus, mat padeda gauti daugiau informacijos apie vaistus ir prisideda prie saugaus jų vartojimo.

Kalbant apie vaistų ir saulės sąveiką, ji gali turėti trejopas pasekmes.

Fototoksinės reakcijos

Ko gero, tai – dažniausiai pasitaikančios reakcijos. Jas išprovokuoti gali bet kokia farmacinė vaisto forma: tiek geriama tabletė, piliulė ar kapsulė, tiek injekcija, tiek išoriškai vartojamas tepalas. Fototoksinė reakcija į vaistą dažniausiai pasireiškia pirmosiomis valandomis arba dienomis pabuvus saulėje – oda parausta, peršti, patinsta, ją gali dilgčioti, išmarginti dėmės, taip pat odoje gali susidaryti skausmingų pūslių ar gilesnių nudegimų. Paprastai taip sureaguoja nuo saulės nepridengtos kūno vietos: veido, kaklo, rankų oda. Pasitaiko net tokių atvejų, kad odos pažeidimai išlieka ar yra jaučiami daug metų, net nustojus vartoti vaistą.

Fotoalerginės reakcijos

Kai saulės spinduliuotė per įvairias organizme esančias fermentų sistemas šiek tiek pakeičia vartojamo vaisto struktūrą, žmogų gali ištikti fotoalerginė reakcija: odą išberia, ją nemaloniai niežti, gali atsirasti ryškiai raudonų dėmių, pleiskanų. Taip nutinka dėl to, kad imuninė sistema pasikeitusį vaistą pradeda „suprasti“ kaip svetimkūnį ir ima su juo kovoti. Fotoalerginės reakcijos, vartojant tam tikrus vaistus, paprastai pasireiškia ne iškart – į pakitusią vaisto struktūrą imunitetas sureaguoja vėliau, po antrojo ar kitų kartų pabuvimo saulėje. O rezultatas, t. y., bėrimai gali būti matomi bet kurioje kūno vietoje, net tose, kurios neturėjo tiesioginio sąlyčio su saule, mat fotoalergija yra sisteminio pobūdžio bėda. Daugiausia fotoalerginių reakcijų sukelia išoriškai tepami vaistai.

Egzema

Saulė, sąveikaudama su kai kuriais vaistais, taip pat gali sukelti ir egzemą. Tai rečiau pasitaikanti nepageidaujama reakcija, būdingesnė tiems asmenims, kurie jau yra sirgę egzema, mat tokių žmonių oda apskritai yra gerokai jautresnė karščiui, UV spinduliams, prakaitui. Odą, pasireiškus egzemai, ima niežėti, ji išsausėja, pleiskanoja, jos paviršių gali nusėti pūslės su skaidriu skysčiu.

Kokie vaistai „nedraugauja“ su saule?

– Kai kurie antibiotikai, tokie kaip ciprofloksacinas, levofloksacinas, sulfametazolas su trimetoprimu, doksiciklinas, tetraciklinas.

– Aknei gydyti skirtas vaistas isotretinoinas bei išoriškai vartojamas benzoilo peroksidas.

– Kai kurie antimaliariniai vaistai, tokie kaip chlorokvinas ir hidroksichlorokvinas.

– Kai kurie vaistai nuo depresijos ar žoliniai preparatai nuo depresijos, pavyzdžiui, jonažolė.

– Kai kurie geriamieji kontraceptikai.

– Diuretikai, tokie kaip  hidrochlorotiazidas, chlorthalidonas, chlorotiazidas, furosemidas ir triamterenas.

– Antihistamininiai vaistai, tokie kaip cetirizinas, difenhidraminas, loratadinas, prometazinas, ciproheptadinas.

– Cholesterolio kiekį kraujyje mažinantys preparatai, tokie kaip simvastatinas, atorvastatinas, lovastatinas, pravastatinas.

– Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas, ketoprofenas, naproksenas, celekoksibas, piroksikamas.

– Vaistai padidėjusiam kraujospūdžiui mažinti, pavyzdžiui, diltiazemas.

– Benzokainas.

– Vaistai glikemijai reguliuoti, tokie kaip glipizidas, gliburidas.

– Kai kurie neuroleptikai, tokie kaip chlorpromazinas, flupenazinas.

– Vaistai nuo aritmijų, tokie kaip amjodaronas.

– Priešgrybeliniai vaistai, tokie kaip flucitozinas, griseofulvinas, vorikanozolas.

Kaip saugiai vartoti vaistus ir išvengti neigiamo saulės poveikio?

Jei vasarą visgi tenka vartoti vaistų, o gydytojas ar vaistininkas nepabrėžė vaistų vartojimo būdo arba žmogui pasimiršo pateikta informacija, prieš vartojant vaistus, būtina perskaityti pakuotės lapelį. Visa informacija, kaip vartoti vaistą, yra pateikta pakuotės lapelio 3-me skyrelyje  ir tų rekomendacijų būtina paisyti.

Tuo tarpu informacija apie galimą šalutinį poveikį yra surašyta pakuotės lapelio 4-ame skyrelyje.

Pakuotės lapelis yra įdėtas į kiekvieno vaisto pakuotę, taip pat jį galima rasti VVKT interneto svetainėje. Tereikia paspausti šią nuorodą https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications ir į paieškos laukelį įvesti vartojamo vaisto pavadinimą. Jei vaistinėje perkama ne visa vaisto pakuotė, o pavyzdžiui,  tik viena lizdinė vaistų plokštelė, vaistininkas privalo pateikti pakuotės lapelį lietuvių kalba. 

Vartojant vaistus, kurie gali sukelti fotoalerginių ar fototoksinių reakcijų, patariama vengti būti saulės atokaitoje (būtina rinktis pavėsį), nešioti akinius nuo saulės, galvos apdangalą, vilkėti natūralaus pluošto ir kuo daugiau kūno dengiančius drabužius, reguliariai naudoti specialią kosmetiką su plataus spektro (UVA, UVB) saulės filtrais.

Jei pakuotės lapelyje nėra įspėjimo apie galimą šalutinį poveikį, tačiau pacientas, vartodamas vaistus, visgi jį patyrė, apie tai būtina informuoti VVKT. Norint pranešti informaciją apie šalutinį vaistų poveikį, tereikia paspausti šią nuorodą: https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv. Jokiu būdu nereikėtų savarankiškai liautis vartoti vaistų ar juos keisti kitais – dėl to reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Daugiau informacijos:

Aistė Tautvydienė

Atstovė spaudai

Vyriausiasis specialistas

tel. +370 608 10849,

el. p. aistetautvydiene@vvkt.lt

Skaityti daugiau

Aktualijos

Žmonių nuoširdumas įkvepia naujiems iššūkiams

Avatar

Paskelbta

data

Mažeikių rajone nušauto policijos pareigūno tragedija sukrėtė daugelį žmonių ir inspiravo jų empatiją policijos bendruomenei, kasdien tarnyboje susiduriančiai su neprognozuojamu elgesiu, kurio pasekmės nenuspėjamos. Per pastarąsias dienas Šiaulių apskrities policijos pareigūnai patyrė žmonių pasitikėjimo ir nuoširdumo apraiškų, kurios jaudina ir  įkvepia jėgų naujiems iššūkiams atlaikyti.

Po tragiškų įvykių Mažeikiuose Šiauliuose buvo mobilizuojamos policijos pareigūnų pajėgos vykti į įvykio vietą. Pietiniame Šiaulių mikrorajone gyvenantis vyriausiasis patrulis Darijus Malyševas, po naktinės pamainos nespėjęs numigti, taip pat buvo iškviestas į Patrulių rinktinės dislokacijos vietą Purienų g. esančiame Šiaulių AVPK pastate. Tokiais atvejais pareigūnų operatyvumas turi būti maksimalus. Minutės bėgo, o  autobusų stotelėje mindžiukuojantis pareigūnas autobuso vis nesulaukė. Netoliese stovėjo taksi, tačiau pareigūnas su savimi grynųjų pinigų neturėjo, tik banko mokėjimo kortelę, o ja už taksi paslaugas neatsiskaitysi. Matydamas, kad išeities nėra, Darijus  žengė prie taksi vairuotojo ir papasakojo, kokioje situacijoje atsidūrė. Vairuotojas tik pasakė, kad girdėjęs apie įvykį Mažeikiuose, ir  nedvejodamas pareigūnui liepė sėsti į automobilį. Darijus operatyviai atsirado pareigūnų mobilizacijos vietoje ir kartu su kitais išvyko padėti  Mažeikių kolegoms. Kai vakare, atlikęs pareigą, jis paskambino taksi vairuotojui, norėdamas atiduoti skolą už suteiktą paslaugą, vairuotojas atlygio atsisakė ir palinkėjo gero vakaro. Tačiau Darijus jautėsi skolingas. Ne vien pinigais. Jautėsi skolingas už supratingumą bei pasitikėjimą. Kitą dieną jis susirado jam pagelbėjusį vairuotoją Žydrūną Vaičiulį ir policijos vardu padėkojo jam už pilietiškumą ir pažinčiai prisiminti įteikė arbatos puodelį su policijos atributika bei didžiulį šokoladą.

Žuvusio Mažeikių pareigūno laidotuvių dieną jo kolegas Šiauliuose sujaudino dar vienas eilinio piliečio poelgis. Į Purienų g. esantį policijos pastatą atėjo Lietuvoje šiuo metu gyvenantis Ukrainos pilietis Maksimas. Priėjęs prie informacinio langelio, jis ištraukė iš piniginės 100 eurų ir padavė čia esančiai darbuotojai.

  • „Žinau apie nelaimę Mažeikiuose. Perduokit šiuos pinigus žuvusiojo šeimai. Mano sūnūs – tokio pat amžiaus kaip jis. Viską suprantu ir užjaučiu, nes gimtinėje turiu draugų, policijos pareigūnų.

Nepaprašė net pinigų gavimo kvito.Toks pasitikėjimas labai sujaudino Šiaulių apskrities policijos pareigūnus. Nepažįstamojo paaukoti pinigai jau iškeliavo žuvusiojo šeimai ir artimiausiu metu ją pasieks.

Toks nuoširdumas ir pasitikėjimas, kurį parodo žmonės kritiniais atvejais, įkvepia policijos bendruomenę naujiems iššūkiams.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019