Socialiniai tinklai

Aktualijos

Kas kaltas, ką daryti?

Avatar

Paskelbta

data

„Turiu kalbėti tiesiai: pasaulis atsidūrė prie katastrofiško moralinio žlugimo ribos, o šio žlugimo kaina bus sumokėta gyvybėmis ir pragyvenimo šaltiniais neturtingiausiose pasaulio šalyse“ – Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (delfi.lt).

Antrieji pandemijos metai, o  mes dar vis nežinome, iš kur ir kada atsirado virusas, kuris pasaulį apvertė aukštyn kojomis. Versiją apie virėją, šikšnosparnį ir paukščių turgų Kinijoje atmetė net Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO). Ši organizacija užsispyrusiai bando  maišyti kortas ir visais būdais  „išsukti“ Kiniją. Tuo pat metu vis dažniau iš įvairių politikų lūpų  girdime, kad nesvarbu, kur ir kada atsirado virusas, svarbiausia jį pažaboti.  Tai neskaniai kvepianti, papuvusi logika. Mums be galo svarbu žinoti visą tiesą apie šios „zarazos“ kilmę. Visų  pirma, svarbu tiesą  žinoti todėl, kad  galėtume sėkmingai su šia liga kovoti.

Yra  rimtų pamąstymų, kad šis virusas kaip daugelis kitų egzistuojančių gamtoje,  kito, mutavo gyvūnuose iki „švelnios draugystės“ su žmogumi.

PSO viešai paskelbė, kad ši pandemija nėra paskutinė žmonijos istorijoje ir ateičiai mums reikia rimtai ruoštis panašioms pandemijos. Šį kartą žmonija buvo nepakankamai pasiruošusi šiam, toli gražu, ne pačiam baisiausiam virusui.

Ir kad daugiau niekad netektų žmonijai pulti stačia galva į bevertį, liguistą, karantininį – policinį siautulį ir nesistengti  visus gydyti represinėmis priemonėmis, kol kas dar neišgydomą, bet ir ne mirtiną  absoliučiai daugumai žmonių ligą, o norint   paneigti visas sąmokslo teorijas, mes privalome išsiaiškinti visą tiesą apie šio SARS-CoV-2 viruso kilmę.

…Visai neseniai teko važiuoti taksi į kitą miesto galą pasiimti prekių užsakytų „onlaine“ būdu. Taksi vairuotojas,  kaip pasirodė, žmogus kultūringas, bendraujantis ir kad neprailgtų kelionė, nutarė mane pakalbinti. Na, o apie ką kalbėti? Aišku, apie jį „brangiausiąjį“. Įžanga  buvo tiesi ir aiški – skambėjo maždaug taip: „karonavirusas yra amerikonų biologinis ginklas,  išbandomas  Kinijos laboratorijoje“.

Kad išsklaidyti panašias teorijas, vyraujančius tarp taksistų, elektrikų ir maždaug  trečdalio planetos gyventojų, kurie pagal apklausą  vis dar netiki koronaviruso egzistavimu ir mano, kad tai Bilo Geitso pinklės, norint mus visus sučypuoti…

Tad reikia turėti tikrai konkrečių ir racionalių faktų, kad išsklaidytum šias abejones. Deja, šių faktų kol kas neturime.

Praėjus dvylikai mėnesių nuo pirmo oficialaus pareiškimo apie užkratą – tikrai pakankamas laikas, kad mes turėtume šiokį tokį paaiškinimą apie realią šio viruso kilmę. Bet kuo toliau,  atvirkščiai, darosi vis nesuprantamiau. Iš pradžių PSO kaip „mantras“ kartojo Kinijos pareiškimą apie virėją, šikšnosparnį, paukščių turgų  ir kaip ten ir bebūtų, bet pagal oficialius duomenis 0 (nulinis) pacientas, nuo kurio prasidėjo užkratas, taip ir nesurastas.  Šios versijos nutarta atsisakyti nesant „pakankamai įrodymų“. Bet faktas, kad Kinija nuo pat pradžių slėpė pandemijos dydį – tai oficialiai pripažino pati Kinijos valdžia.  Aišku, apkaltinę vietinę Uchanio miesto vadovybę.

Po to, dar vasaros pradžioje, PSO pareiškė, kad išsiunčia į Kiniją grupę ekspertų, kuri tirs viruso kilmę. Ką ši ekspertų grupė ten tyrė, pasaulis taip ir nesužinojo. Užtat 2020 metų pabaigoje PSO skelbė „gerają naujieną“, kad 2021 metų sausį išsiunčia į Kiniją dar vieną tyrėjų grupę. Tačiau gruodžio 6 dieną PSO direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas pareiškė, kad Kinijos valdžia nepanoro įsileisti šių tyrėjų. Tai tik padidino įtarimus apie laboratorinę šio viruso kilmę.

Paėjusių metų pavasarį  iš amerikiečių ir britų žvalgybų pasklido gandas, kad iš Kinijos duomenų bazės 2020 m. sausio  mėnesį paslaptingai dingo 21 mln. mobiliojo ryšio telefono abonentų. Nors pagal oficialius Kinijos duomenis, šioje šalyje nuo pandemijos iki šiol mirė 4634 žmonės, o susirgusių skaičius  nesiekia 90 tūkstančių. Atsakymo į klausimą, kur ir kodėl dingo 21 mln. mobiliojo ryšio telefono abonentų, iki šiol nėra.

Be jokios abejonės, reikia suprasti, kad viso pasaulio biologai ir virusologai yra suinteresuoti ginti versiją dėl natūralios viruso kilmės, ne ką mažiau nei pati Kinijos valdžia. Bet jei atsirastų  įrodymų, kad virusas vis tik buvo sukurtas laboratorijoje, net  jei tai nebuvo biologinis ginklas, atsiras mažai norinčių finansuoti panašius tyrinėjimus ir laboratorijas. Bilas Geitsas vienas iš pagrindinių kovos su virusu represinėmis priemonėmis šalininkų, buvo ir vienas  pagrindinių  Uchanio laboratorijos Kinijoje rėmėju, kur, kaip manoma, ir atsirado šis virusas. Tuo pat metu, kaip ne keista, jis yra ir vienas  pagrindinių vakcinos Pfizer vakcinos finansuotojų.

Tačiau kol kas visi argumentai, kurie palaiko natūralią viruso kilmę, nesant patikimų įrodymų, yra tik  prielaidos ar abstraktūs pamąstymai.  Įrodymų nėra. Yra tik žodinės konstrukcijos, tokios kaip: „niekas nerodo dirbtinės viruso kilmės“. Kaip tai „niekas“? Kaip bebūtų, bet tai mums akivaizdžiai žinomas penktasis koronavirusas, kuris, kaip pasirodė, geba užkrėsti žmogų. Ir kažkodėl tai –  pirmoji tokio masto pandemija  žmonijos istorijoje! Tai kaip čia yra? Gal mes pirmųjų keturių koranavirusų nepastebėjome dėl socialinių tinklų nebuvimo, ar vis dėl to šis virusas kažkoks ne toks, kaip tie anksčiau minėti?

Vakcinų nuo koronaviruso iki šiol nebuvo sukurta ne vien dėl to, kad virusai labai greitai ir nenuspėjami mutuoja, bet ir todėl, kad anksčiau taip skaudžiai mūsų nepalietė. Iki šiol neišsiaiškinta, kodėl šis virusas taip radikaliai skiriasi gebėjimu žudyti, priklausomai nuo regionų ir nuo juose gyvenančių žmonių genetinių ypatumų. Ir nėra jis toks kaip sezoninis  gripas: korona „puikiai“ užkrečia ir vasarą, ir žiemą, ir kai šilta, ir kai šalta. Nepriklausomai  nuo gyventojų tankumo, epidemiologinių apribojimų pandemijos metu.

Afrikoje ir Pietryčių Azijoje užsikrėtusiųjų mažiau, o Pietų ir Centrinėje Amerikoje, Rytų ir Pietų Europoje užsikrečiama keletą kartų daugiau. Visiškai nesuprantama, kodėl Kinijoje, kuri, atrodytų, turėtų daugiausiai žinoti apie šį virusą, daugiau kaip  per tris mėnesius praktiškai nuslopino pas save epidemiją, nepasidalina patirtimi, o jei ir pasidalina, tai kodėl nesekame jos pavyzdžiu?  Kiek žinau, pasaulyje to dar niekam padaryti nepavyko.

Net  ten, kur žmonės  pasitikėjo valdžia ir buvo pasiruošę besąlygiškai vykdyti visus apribojimus, vaikščioti su kaukėmis ir dujokaukėmis iki „pamėlynavimo“ ir kiekvieną kartą sveikino įvedamus naujus  akivaizdžiai nesėkmingus  lokdaunus.  Nors Kinija pasauliui neteikia jokios informacijos apie šio viruso kilmę, PSO tokia informacija iš esmės nesidomi, o įtakingų valstybių politikai nenori ar bijo klausti Kinijos valdžios institucijų, mums belieka tenkintis netiesioginėmis prielaidomis.

Tačiau net ir šioje situacijoje pasirodo tyrimai, kurie  jau kelia abejonių dėl natūralios SARS-CoV-2 kilmės.  Visų pirma, 2020 metų viduryje  septyni Masačusetso  technologijos instituto bei kitų pirmaujančių pasaulio mokslo centrų mokslininkai paskelbė darbą, kuriame jie parodo, kad maži koronaviruso genomo fragmentai geba įsiskverbti į  žmogaus genomą. Žmogaus imunodeficito virusas, sukeliantis AIDS, turi lygiai tokį pat gebėjimą. Vakcinos nuo AIDS vis dar nėra.  Viena iš koronaviruso kilmės versijų, kurią kai kurie biologai išsakė pandemijos pradžioje, yra nesėkmingas bandymas sukurti AIDS vakciną Uchanio  laboratorijoje. Kaip sakoma, ši vakcina nebuvo pakankamai kontroliuojama.

Reikia  nuoseklaus aukščiausio  politinio lygio reikalavimo Kinijos atvirumui,  tiriant viruso kilmę – tai yra vienas svarbiausių 2021 metų Pasaulio bendruomenės politinių uždavinių. Jei paaiškės, kad virusas yra dirbtinės kilmės ir buvo biologinio ginklo bandymas, tai bus tiesioginis nusikaltimas žmonijai. Čia neapsieisime be tarptautinio tribunolo. Jei paaiškės, kad virusas yra dirbtinis ir buvo sukurtas medicinos tikslais, atsitiktinai tapo nekontroliuojamu, tai yra galimybė tokius tyrimus pavesti tarptautinei kontrolei ir griežtai juos reguliuoti. Jei virusas „natūralus“, mes turime žinoti, kaip, kada ir kur jis pradėjo užkrėsti žmones.

Pandemijos atveju „kas kaltas“ iš esmės tapo atsakymo į klausimą „ką daryti“ sinonimu. Mes jau sumokėjome per didelę kainą už koronavirusą, mokame toliau ir nežinome, kiek truks šis „džiaugsmas“. Milijonai ligos aukų, dešimtys milijonų kovos su šia liga aukų, ir, žinoma, visa žmonija, kaip visuma, nusipelnė teisę žinoti visą tiesą apie šią infekciją.

Viktoras  Karpenko

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Už žiaurų elgesį su gyvūnu Raseinių rajono gyventojui skirta 300 eurų bauda

Avatar

Paskelbta

data

Surištomis galinėmis kojomis į pusnį katiną išmetusiam 52 m. Raseinių rajono gyventojui A. G. teismas skyrė 300 eurų baudą. Į administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimą vyras neatvyko.

„Asmuo netinkamai ir žiauriai elgėsi su savo katinu. Tinkamai nepasirūpino gyvūnu, kai šis buvo sužalotas, – sako administracinių nusižengimų bylą nagrinėjęs Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėjas Vaidas Kazlauskas. – Vyras gyvūnui surišo galines kojas ir išvežęs paliko sniege, kad nugaištų.“

Katinas buvo sužalotas automobilio. A. G. dar pats bandė jį gydyti, bet šiam nesveikstant, nusprendė gyvūnu atsikratyti – išmetė katiną surištomis galinėmis kojomis į sniego pusnį. Surastas katinas buvo užmigdytas.

Teismas konstatavo, kad gyvūnų kankinimu laikomas veterinarinės pagalbos nesuteikimas, kai gyvūnams tokia pagalba būtina, gyvūnų gąsdinimas, sužeidimas ar nužudymas, išskyrus teisės aktuose numatytus atvejus. Raseinių rajono gyventojas paaiškinime raštu nurodė, kad dėl padaryto pažeidimo prisipažįsta ir gailisi. Tai yra atsakomybę lengvinanti aplinkybė, atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta.

Bauda nuo 300 iki 1 750 eurų numatyta už žiaurų elgesį su gyvūnais, gyvūnų kankinimą, kai dėl to gyvūnams gresia žūtis ar suluošinimas. Kadangi A. G. administracine tvarka nebaustas, dirbantis, pripažino, kad žiauriai pasielgė su savo katinu, savo veiksmus vertino kritiškai, todėl jam už padarytą nusižengimą teismas skyrė sankcijoje numatytą minimalią baudą. Manytina, kad pritaikius būtent tokią nuobaudą, bus pasiekti administracinės nuobaudos skyrimo tikslai. 

Teismas nustatė, kad A. G. 2021 m. vasario 8 d. 15 val. Raseinių rajone plastikiniu tvirtinimo dirželiu surišo savo katino galines kojas, kad jis nesiblaškytų, įdėjo katiną į maišelį ir automobiliu išvežė į nuošalią vietą, jį išmetė ir užkasė sniege nugaišti.

Nutarimas per 20 d. nuo nutarimo nuorašo išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti apskųstas Šiaulių apygardos teismui, skundą paduodant per Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmus.

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja

(ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)

Mob. +370 676 50 348

el. p.  nijole.damule@teismas.lt

Asociatyvi nuotr.

https://siauliu.teismai.lt/

Skaityti daugiau

Aktualijos

Plokščias stogas – ką svarbu žinoti įrengiant?

Avatar

Paskelbta

data

Plokščias namo stogas nepareikalaus daug laiko ir labai didelių išlaidų. Pritaikydami patikimų tiekėjų siūlomus sprendimus ne tik sutaupysite brangaus laiko, bet ir gausite geriausius kainos ir kokybės pasiūlymus, kuriais galėsite būti užtikrinti. Skaitykite toliau ir sužinokite apie plokščiams stogams skirtas medžiagas bei įsigykite jų geromis kainomis!

Visos stogui reikiamos medžiagos

Pastačius namą belieka įrengti stogą, kas iš tiesų nėra taip sudėtinga. Perkant stogo medžiagas pas profesionalius tiekėjus suteikiama mažiausiai 30 metų garantija, todėl aukšta kokybe ir stogų ilgaamžiškumu galėsite tiesiog neabejoti.

Aukštos kokybės stogų medžiagos yra pritaikytos šiaurietiškam klimatui ir temperatūros svyravimams, todėl išlieka nepakitusios ir gali tarnauti ilgus metus. Stogo danga ir kitos dalys sukurtos taip, kad atlaikytų UV spindulių poveikį ir šaltį, taip pat rūgštinį lietų, kuris stogams dažnai gali padaryti rimtos žalos.

Pas specialistus rasite absoliučiai viską, kas reikalinga stogo statybai – nuo kokybiškų ir patvarių dangų iki įvairių papildomų detalių: saugos elementų, laikiklių, plėvelių bei visų kitų būtinų priedų, be kurių nebūtų galima išsiversti montuojant stogus.

BMI Monier pasirūpins kone viskuo, ko reikia greitam, lengvam ir kokybiškam plokščio stogo įrengimui! Kreipkitės į patyrusius specialistus, kurie patars visais rūpimais stogo įrengimo klausimais ir padės išsirinkti tam tikslui skirtas kokybiškas medžiagas.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi