Istoriniai ieškojimai su profesoriumi Liudu Mažyliu – Radviliškio viešojoje bibliotekoje

2017-ųjų metų kovo 29-ąją dieną Lietuva sužinojo džiugią žinią, kad vienas Lietuvos profesorius Berlyne surado Lietuvos valstybės gimimo dokumentą – Vasario 16-osios aktą. Taip, kaip lygiai prieš metus džiugiai sutikta buvo ši žinia, lygiai taip pat džiugiai š.m. kovo 29 dieną viešojoje bibliotekoje buvo pasitiktas Vasario 16-osios aktą suradęs Lietuvos mokslininkas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, visuomenės veikėjas Liudas Mažylis.

Gausiai į susitikimą su profesoriumi susirinkę radviliškiečiai įdėmiai klausėsi jo pranešimo apie 1918 m. vasario 16-ąją istoriniu aspektu ir šių dienų požiūrį į šią reikšmingą Lietuvai datą. Profesorius rodė įvairius dokumentus, susijusius su Lietuvos nepriklausomybe, pasakojo Lietuvos Nepriklausomybės Akto suradimo istoriją, apie asmenis, figūravusius ieškojimo kelionėje. Svečias pateikė nemažai įdomių detalių apie Vasario 16-osios dokumentą, įvardijo jo „neliečiamumo“ prasmę.

Pasak profesoriaus L. Mažylio, Lietuvos Nepriklausomybės Akto suradimas – angelų valia, o sutikti asmenys, kurie lydėjo profesorių šių svarbių ieškojimų ir tyrinėjimų metų, labai malonūs, nes jam buvo atsakyta į visus dominusius klausimus. Vien iš Užsienio reikalų žinybos archyvo buvo gauta 118 lapų bylų sąrašai, kuriuose buvo galima ieškoti reikiamo dokumento. Profesoriaus akis patraukė viena iš bylų „Baltijos provincijų ateitis: Lietuva“, kurioje L. Mažylis tikėjosi surasti kažko artimesnio, įdomesnio Lietuvai. Tyrinėtojo spėjimas buvo kaip niekad taiklus – ir taip rastas dvikalbis (lietuvių ir vokiečių kalbomis) Lietuvos Nepriklausomybės Aktas, kuris neabejotinai tapo puikia dovana Valstybės šimtmečio minėjimui.

Profesorius uždavė retorinį klausimą publikai, kas sukūrė Vasario 16-osios aktą. Anot svečio, kai kurių signatarų palikuonės, gyvenančios JAV, labai norėtų, kad tai būtų jų giminės nuopelnas, todėl šiuo klausimų kyla labai daug ginčų. Pasak mokslininko, daktaras Jurgis Šaulys – tai asmuo, kurio ranka buvo rašyti visi svarbiausieji Lietuvos dokumentai ir kokybiškas balkšvas popierius buvo paimtas būtent iš daktaro J. Šaulio archyvų. Visus svarbius dokumentus daktaras rašydavo ant būtent tokio kokybiško popieriaus, ant kurio yra surašytas ir Lietuvos gimimą liudijantis dokumentas.

Viešojoje bibliotekoje vykusios susitikimo metu profesorius pristatė savo veiksmo dokumentikos knygą „99 metai po įvykio“ ir kvietė visus ją įsigyti.

Į susitikimą su L. Mažyliu atvyko Radviliškio rajono savivaldybės atstovai. Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis pasidžiaugė turiningu renginiu, sveikino mokslininką su Lietuvai reikšmingu atradimu. Radviliškio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Vida Marcinkienė negailėjo svečiui gražių žodžių, didžiavosi jo veržlumu ir užsispyrimu.

Susirinkusiųjų nuomone, surastas Vasario 16-osios aktas, paskelbęs mūsų valstybės atkūrimą, yra ne tik trumpalaikis šviesos blyksnis, nes jis galėtų dar kartą tapti lietuvius vienijanti kuriamoji  jėga, žadinanti pasididžiavimą mūsų tautos ištverme, valstybe, jos garbinga istorija ir žmonių kilniais darbais.

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts