Socialiniai tinklai

Aktualijos

Gyventojams ir šiluma tekės „auksiniais“ vamzdžiais…

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio gyventojai ir svečiai pastebi, kad miestas perkastas tranšėjomis – vyksta šiluminių trasų atnaujinimo darbai, kuriuos iš dalies finansuoja ES struktūriniai fondai. Gera žinia, kad rajono valdžia pritarė milijoninėms investicijoms ir 2 224 metrai šiluminių trasų bus pakeisti už 2 mln. 56 tūkstančius eurų. Bet kur dideli pinigai, ten labai viskas sudrumsta ir nebeaišku, kieno rankos „svetimą naudą“ gaudo.

Pasiūlymo kaina kosminė

2018 metų gegužės 30 dieną Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis pasirašė sutartį su UAB „Akmens takas“. Konkurse dar dalyvavo vienas tiekėjas – „Axis technologies“, tačiau buvo pašalintas. Ar tai atsitiktinumas, nežinia, tačiau milijoninės vertės konkursuose dalyvauja nemažai įmonių. Galima tik paspėlioti, kam buvo naudinga, kad galutinį pasiūlymą pateiktų tik viena įmonė, tačiau vieno metro kaina verčia griebtis už galvos – 923 eurai už metrą.

Rekonstrukcijos ne tik Radviliškyje

Radviliškio rajonas niekuo neišsiskiria – pasenusias ir technologiškai nusidėvėjusias trasas naujomis keičia daug Lietuvos šilumos įmonių. Nuo Mažeikių iki Šilutės, nuo Palangos iki Druskininkų. Rajone be „Radviliškio šilumos“ tai vykdo ir „Baisogalos bioenergija“. Europos Sąjungos patvirtinta 2014-2020 metų investicijų programa leidžia struktūrinių projektų pagalba modernizuotis. Vienas pagrindinių siekių – sumažinti tiekiamos šilumos energijos nuostolius ir užtikrinti saugų šilumos tiekimą vartotojams. Radviliškyje, kaip ir kituose miestuose, klojami  pramoniniu būdu apšiltinti vamzdžiai.

Kainų skirtumai

Lyginant projektų skaičius, akivaizdu, kad kituose miestuose vieno metro darbų kainos kelis kartus mažesnės nei Radviliškyje. Šilutės šilumos tinklai vykdo projektą, kurio metu už 1 mln. 341 tūkstantį eurų pakeis 4 kilometrus 123 metrus senų vamzdžių naujais bekanaliais, tai yra šilutiškiams vienas metras kainuos 325 eurus. Mažeikių šilumininkai 2018 metais pasirašė sutartį ir 567 metrus perklos naujais vamzdžiais už 120 tūkstančių eurų sumą arba už 212 eurų metro kainą. Kurortinėje Palangoje šilumininkai 2018 metais sulygo už 4 kilometrus 289 metrus sumokėti 1 mln. 671 tūkstantį eurų, o tai – 389 eurai už metrą. „Raseinių šilumos tinklai“ 2018 metais rekonstravo 723 metrus už 175 tūkst. 620 eurų – vienas metras kainavo 239 eurus. Vieną mažiausių šildymo kainų Lietuvoje užtikrinantys Radviliškio kaimynai – Šiaulių miesto šilumininkai „Šiaulių energija“ – už 6 milijonų 937 tūkstančių eurų sumą vietoje beveik 7,5 kilometrų senų vamzdžių sunkiai prieinamose vietose nuklos 7 kilometrus naujų trasų. Tiesa, konkursuose pasiūlyta kaina gerokai mažesnė nei numatyta paraiškoje – 500 eurų už metrą. Atsitiktinumas, bet didžiąją dalį Šiaulių šilumos trasų projektų įvykdymą 2018 metais laimėjo „Akmens takas“.

Ne visada brangininkai

Viešai prieinama informacija rodo, kad UAB „Akmens takas“ įmonės paslaugos ne visada tokios žvėriškai brangios. Jos statybininkai net ir Radviliškyje sugeba dirbti gerokai pigiau. 2018 metais laimėjo konkursą naujų vartotojų prijungimui prie centralizuotų šilumos tinklų. Pagal pernai birželio mėnesį pasirašytą sutartį 700 metrų atkarpą paklojo vos už 215 tūkstančių eurų sumą. Arba 307 eurai už  metrą, prijungiant Muzikos mokyklą ir Lizdeikos gimnaziją. Tai mažiau net už 2018 metų „Baisogalos bioenergijos“ vykdytą projektą, kur 1 kilometro 51 metro senų trasų pakeitimas naujomis atsiėjo 351 tūkstantį eurų (arba 334 eurai už metrą).

Nesilaikoma įstatymų reikalavimų

Paprašyti pateikti informaciją, kurią privalomą viešinti pagal LR įstatymus, šilumininkai atsisakė. Net nenurodė, kas yra viešųjų pirkimų komisijos nariai, nors VTEK duomenų bazėje tokie duomenys viešai prieinami. Esą, paviešinus jų tapatybes, verslas ar kiti darys spaudimą. Įdomu, iš kur tokių pamąstymų sąžiningam žmogui galėtų kilti? Toks elgesys galimai patvirtina, kad direktoriaus Prano Mickaičio šilumininkai turi ką slėpti nuo visuomenės. Pavyzdžiui, kodėl mažai žinomai įmonei UAB „Akmens takas“ sekasi laimėti didelės vertės konkursus? Kodėl, įgyvendinant projektą, nesilaikoma ne tik sutartyje įvardintų sąlygų, bet ir įstatymų reikalavimų? Darbo saugą prižiūrinti Darbo inspekcija nustatė pažeidimų, tuo tarpu šilumininkai kaip projekto Užsakovas ir Jolantos Margaitienės vadovaujami Administracijos valdininkai – ne. Mažinamos projekto išlaidos rizikuojant darbuotojų ir radviliškiečių saugumu? Galbūt, bet tai ne didžiausias galvos skausmas Pranui Mickaičiui ir net jo bendrapartiečiams kolegoms. ES lėšų įsisavinimas vyksta kaip sviestu patepta, o čia kažkas landžioja ir nepatogius klausimus uždavinėja.

Atsiranda subrangovai

Startavus darbams, radviliškiečiai pastebėjo, kad prie trasų darbuojasi ir L. Petkevičienės įmonės darbuotojai. Labai gerai, kad vietinis statybų verslas gauna užsakymų. Bėda tik ta, kad dalyvaujant konkurse būsimasis laimėtojas nurodė tik vieną subrangovą – UAB „Artnex“ iš Prienų rajono. 6 darbuotojus turinti įmonė verčiasi metalinių dirbinių ir santechnikos didmenine prekyba. Paprašius pakomentuoti, kodėl nesilaikoma Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų, „Radviliškio šiluma“ pakeitė dalį sutarties ir subrangovais įvardino Radviliškyje registruotą L.Petkevičienės įmonę. Tiesa, kokią dalį darbų jie atliks keisdami senus vamzdžius, Savivaldybės įmonė nesiteikė įrašyti. Be radviliškiečių, subrangovais įvardinta ir konsultavimo įmonė iš Kauno „Bormann Consult“. Vienuose dokumentuose net sušmėžuoja įrašas, kad jiems atiteks 45 procentai viso projekto vertės. VPT direktorė Diana Vilytė teigia, kad tai būtų gerokai per didelė suma konsultantams tokio pobūdžio viešame konkurse.

Kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių

Kad ne viskas yra gerai, patvirtina  ir „Radviliškio šiluma“ neišsamiai pateikiama informacija specialiame Viešųjų pirkimų informaciniame portale CVP IS. Viešųjų pirkimų įstatymas numato pareigą perkančiosioms organizacijoms tinkamai viešinti informaciją. Prano Mickaičio neapkaltins nė vienas, kad jo vadovaujama įmonė to nedaro, tačiau jie elgiasi kitaip. Vietoje reikalingų dokumentų paviešina kitus, visiškai mažareikšmius. Pavyzdžiui, 2015 metų liepą pasirašyta sutartis su „Akmens taku“ už 854 tūkst. 595,87 eurus, o 2016 metų sausio pabaigoje daugiau nei 2 milijonais eurų pabrangusiame projekte įdedamas kitas dokumentas: sąskaita – faktūra su pavadinimu „Rimta reklama rimtam verslui“. Tikrai įdomu, ar reklama gali kainuoti net 2 milijonus eurų, nes modernizacijos I etapo darbų kaina šoktelėjo nuo 854 tūkstančių iki 2 mln. 950 tūkstančių, ir niekas nesiteikia paaiškinti, ar tikrai taip yra.

Nekomentuoja

„Radviliškio šilumos“ direktorius Pranas Mickaitis komentuoti žodžiu, kodėl jo vadovaujama įmonė perka kelis kartus brangiau senų šilumos trasų keitimo naujomis rekonstrukcijos darbus, atsisakė. Nepavyko susisiekti ir su UAB „Akmens takas“ direktoriumi Donatu Undžiu, kad paaiškintų sėkmės priežastis Radviliškio rajone.
Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistė: ,,Vaikai – būsimieji valstybės vadovai“

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) gynėjai Monikai Pažarauskienei teko svarbi užduotis – Jėzuitų mokykloje dalyvauti demokratijos popietėje. Vaiko teisių gynėja ne tik stebėjo mokyklos Seimo rinkimus, bet ir skaitė paskaitą apie vaikų teises ir pareigas. Akcentuota, kad labai svarbu nuo vaikystės išmokti suprasti visų žmonių teises ir pareigas.

Demokratijos pamokos sumanymas – leisti pradinukams patiems ,,prisiliesti“ prie tikrosios politikos, t.y. rinkimų – pilietinės pareigos, kuri teks vaikams, kai jie sulauks 18-kos metų. Jėzuitų mokyklos Seimo rinkimai vyko lyg tikrame gyvenime. Pirmiausia mažieji piliečiai turėjo gauti asmens dokumentą, nes be jo dalyvauti rinkimuose neįmanoma. Gavę dokumentus keliolika vaikų iškėlė savo kandidatūras, o rinkėjai iš karto susidomėjo būsimo Seimo darbu – kaip mokyklos gyvenimas galėtų pagerėti ir kokias problemas būtų galima išspręsti kartu su vietos Seimo nariais.

Kandidatai į mokyklos Seimą pristatė savo būsimus darbus, o rinkėjai dėstė savo lūkesčius, pvz. tokius kaip reikia įrengti skambutį lauke, kad visi girdėtų, kada baigiasi pertrauka.

Mokyklos Seimo rinkimuose vaikai pamatė, kaip atrodo balsavimo biuleteniai, lyg tikruose Seimo rinkimuose diskutavo su kandidatais. Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė, apžiūrėjusi rinkiminių apylinkių balsavimo sales, kurios buvo įrengtos labai tikroviškai, pagyrė vaikus už aktyvumą, supratimą, pilietinę drąsą.

,,Vaikai – labai svarbi visuomenės dalis, todėl su vaikais kalbėti apie valstybę ir jos piliečius – būtina“, – akcentavo vaiko teisių gynėja.

Pasak  VTAS vyr. specialistės Monikos Pažarauskienės, vaikai bus rinkėjai ir bus renkami, todėl jie jau dabar aktyviai mokosi, kas yra teisės ir pareigos tiek valstybėje, tiek mažesnėje bendruomenėje, tokioje kaip mokykla.

Demokratijos popietėje VTAS specialistė taip pat vaikams skaitė paskaitą apie valstybės gyventojų teises ir pareigas, akcentavo, kad vaikų teisė mokytis, o pareiga – stropiai mokytis yra svarbu valstybei.

159 rinkėjai išsirinko devynis Jėzuitų mokyklos Seimo narius. Vaikų gynėjai išrinktiems mokyklos Seimo nariams dovanojo Vaiko konstitucijas.

Silva Šimkevičienė
Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyrius
Šiaulių apskrityje
Tel. 861830722
El.p.  silva.simkeviciene@vaikoteises.lt

Skaityti daugiau

Aktualijos

Žmogų peiliu sužalojusiam ir gaisrą sukėlusiam vyrui – 21-asis teismo nuosprendis

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmuose paskelbtas nuosprendis Šiaulių autobusų stotyje žmogų peiliu sužalojusiam, o vėliau policijos komisariato areštinėje gaisrą sukėlusiam 46 metų kaltinamajam V. Z. Vyrui skirta laisvės atėmimo bausmė 2 m. ir 9 mėn. Be to, beveik 411 eurų jis turės sumokėti už nukentėjusiojo gydymą ir beveik 210 eurų – policijai už padarytus nuostolius. Kaltinamasis teisiamas 21 kartą.

„Bylos duomenys leidžia teigti, kad kaltinamasis autobusų stotyje dėl menkavertės priežasties dūrė nukentėjusiajam į kirkšnį. Vyrui nesunkiai sutrikdyta sveikata, – sako Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų pirmininko pavaduotojas, teisėjas Audrius Sadauskas. – Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato areštinėje kaltinamasis sąmoningai ištiesė ir pakabino paklodę bei vėliau ją padegė. Teismas konstatavo, kad tokie kaltinamojo veiksmai yra tyčiniai.“

Ikiteisminio tyrimo metu V. Z. nurodė kad nieko neatsimena ir nieko negali paaiškinti. Tačiau teisme kaltinamasis tvirtino, kad autobusų stotyje įvykio metu savo veiksmų nesuprato, o policijos komisariate paklodė užsidegė dėl neatsargumo, tai yra jam rūkant. Tai, kad kaltinamasis, susipažinęs su bylos medžiaga, prisiminė įvykius ir teikė paaiškinimus, teismas vertina kaip gynybinę versiją. Be to, kiti bylos duomenys, nukentėjusiųjų, liudytojų parodymai, peržiūrėta vaizdo medžiaga, visiškai paneigia kaltinamojo vėlesnius parodymus.

Iš vaizdo medžiagos akivaizdu, kad jokių nukentėjusiojo provokuojančių veiksmų nebuvo.

Kaltinamojo V. Z. atsakomybę lengvinančių aplinkybių byloje nenustatyta, jo atsakomybę sunkina tai, kad nusikalstamas veikas padarė būdamas apsvaigęs nuo alkoholio (nustatytas 1,63 promilių girtumas) ir būdamas jau teistas, teistumas neišnykęs, recidyvistas.

Teismas nustatė, kad kaltinamasis V. Z. pažeidė viešąją tvarką ir nesunkiai sužalojo žmogų dėl chuliganiškų paskatų. 2019 m. vasario 3 d. V. Z. viešoje vietoje, Šiaulių autobusų stotyje, autobusų sustojimo aikštele, tyčia dūrė vieną kartą peiliu nukentėjusiajam į kirkšnį, vijosi jį bei grasino peiliu, kurį laikė rankoje. Tai įvyko dėl menkavertės priežasties – nukentėjusysis užkalbino kaltinamąjį, kuris gulėjo ant suoliuko.

Be to, tos pačios dienos vakare Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato areštinėje kaltinamasis tyčia padegė paklodę ir sukėlė kameroje gaisrą. Per gaisrą sudegė paklodė, sugadintos kameros durys, kameros durų grotos, sienos, lubos. Nuostolis padarytas beveik už 210 eurų.

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui per nuosprendį priėmusį Šiaulių apylinkės teismą.                     

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019