Publikacijoje „Su šakėmis – paskui traukinį, arba Mero blėnys po rinkimų ir prieš naujus rinkimus“ rašėme, apie tai, kad meras ruošiasi kelionei į Vilnių stabdyti bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ reformos. Aiškėja, kad mero kova už neva atleidžiamus iš darbo šimtus geležinkelininkų galėjo būti melagingos naujienos, skirtos pasiruošimui naujiems savivaldos rinkimams.
Atsisako biurokratų
Patikslinti, ar tikrai Radviliškyje iš darbo atleidžiama šimtai geležinkelininkų, „Radviliškio kraštas“ paprašė bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ Komunikacijos departamento. Paaiškėjo, kad bendrovė ketina atsisakyti ne „šimtų geležinkelininkų“, o biurokratų. Iš AB „Lietuvos geležinkeliai“ gauto atsakymo paaiškėjo, kad per pastaruosius metus dėl natūralios kaitos ar besikeičiant Darbo kodeksui pasinaudojus galimybe gauti priklausančią didesnę išeitinę išmoką, įmonių grupę paliko apie 50 darbuotojų. Tai daugiausia administracines funkcijas atliekantys darbuotojai.
Bendrovės Komunikacijos departamento atstovo Tado Valančiaus žodžiais, permainos bendrovėje buvo reikalingos, nes suklestėjęs biuriokratizmas, neefektyvumas ir neskaidrumas bendrovę įklampino į skandalų liūną. „Pastaruosius penkerius metus „Lietuvos geležinkelių“ įmonių grupės rezultatai nuosekliai prastėjo, todėl siekiant išsaugoti darbo vietas ir susigrąžinti prarastas pozicijas buvo būtinos neišvengiamos permainos. Nukreiptos į efektyvumo ir skaidrumo didinimą. Jos suplanuotos ir nuosekliai pradėtos vykdyti nuo 2017 metų vidurio visoje Lietuvoje. Radviliškis yra ir ateityje išliks svarbiausiu „Lietuvos geležinkelių“ gamybos centru. Taip vadinama geležinkelininkų sostine. Todėl pokyčiai, kuriuos darbuotojams pristatė vadovai, buvo nukreipti į besidubliuojančių darbo pozicijų administracijoje ir vadovaujančių darbuotojų pozicijų mažinimą. Šie pokyčiai buvo būtini užtikrinant darbo vietas ir geresnį darbo užmokestį geležinkelyje bei gamybiniuose padaliniuose gyvybiškai būtinus darbus atliekantiems darbuotojams“,- teigia T. Valančius.
Iš kur „ištraukė“ skaičius?
Valančius neslėpė nuostabos, iš kur savivaldybės finansuojamo savaitraščio straipsnyje atsirado teiginys, kad Radviliškio rajone buvo atleista šimtai geležinkelininkų.
„Lygiai prieš savaitę kitame jūsų rajono savaitraštyje buvo rašyta, kad Radviliškyje iš mūsų bendrovės yra atleista 700 žmonių. Neįsivaizduojame, iš kur tie skaičiai yra paimti, niekas mūsų nieko neklausė, jie taip ėmė ir parašė“,- teigė T. Valančius.
Šiuo metu „Lietuvos geležinkelių“ grupėje Radviliškio rajone dirba daugiau kaip 1700 darbuotojų, veikia visos „Lietuvos geležinkelių“ grupės įmonės: „Geležinkelio tiesimo centras“, „Gelsauga“, „Lietuvos geležinkeliai“ ir „Vilniaus lokomotyvų remonto depas“, Radviliškio rajone sukoncentruota prekinių vagonų ir lokomotyvų remonto veikla visos Lietuvos mastu.
Reikės dar daugiau darbuotojų
Tikrovė yra kiek kitokia, nei piešia savivaldybės finansuojamas laikraštis ir jame komentuoja meras A. Čepononis.
Skaičiuojama,kad Radviliškyje bendrovei „Lietuvos geležinkeliai“ prireiks daugiau darbuotojų – prieš kiek daugiau nei mėnesį „Lietuvos geležinkelių“ grupės įmonė pasirašė strateginę sutartį su ORLEN Lietuva ir didžiausia eksportuotoja Lietuvoje savo vagonus 3 metus remontuos būtent Radviliškyje. Čia veikiančių padalinių technika ir darbuotojai jiems paliko geriausią įspūdį regione. Pasak T. Valančiaus, Radviliškyje nuolat siekiama pritraukti aukščiausio lygio profesionalus, turinčius gebėjimų ir patirties riedmenų remonto, darbų geležinkelyje srityje. Pastangos sustiprinti čia veikiančius padalinius ir pritraukti daugiau darbuotojų yra nuolatinės.
Kiek uždirba geležinkelininkai
Radviliškio rajono gyventojams darbas geležinkelyje visais laikais reiškė nemažas ir nuolatines pajamas, nemokamas keliones traukiniais net iki Juodosios jūros. Tai buvo prestižinė darbovietė. Panaši padėtis išliko iki šiol. Nors atlyginimai AB „Lietuvos geležinkeliai“ ir sumažėjo, tačiau, palyginus su kitų rajono įmonių bei įstaigų, atrodo solidžiai.
„Vidutinis 2017 m. darbo užmokestis AB „Lietuvos geležinkeliai“ siekė 1116 eurų (prieš mokesčius), 2018 m. sausio mėnesį jis buvo 1155 eurai“, – teigiama bendrovės „Lietuvos geležinkeliais“ atsakyme redakcijai.
„Radviliškio krašto“ informacija
Komentaras
Mere, ar gali vienąkart būti vyras?
Gediminas LIPNEVIČIUS,Radviliškio rašto bendruomenės pirmininkas
Čia tas pats, kaip padegti kaimyno tvartą, o po to lėkti su kibiru vandens rėkiant: „Aš gelbėtojas“.
Man atrodo, kad darbų mokytojo specialybę sovietmečiu institute krimtęs meras A. Čepononis varnų negaudė klausydamas mokslinio komunizmo paskaitų, nes jo veiksmai vis labiau primena bolševikų vadą Vladimirą Iljičių. Anas lipo ant šarvuočio, o tas (meras) prieš rinkimus kariasi ant traukinio.
Laikai keičiasi, o supratimas, kad „tikslas pateisina priemones“ išlieka. Pavyzdžiui, išgąsdini žmones (padegi kaimyno tvartą), o po to atjoji ant žirgo kaip riteris spindinčiais šarvais ir visus „gelbėji“. O iš tiesų tas žirgas – nuvalkiotas kuinas, nes meras tokiomis fake news (liet. – melagingos naujienos) bando gelbėti reputaciją, tai yra, savo kailį. Generalinė prokuratūra jį užspeitė į kampą Vilniaus teisme, viena po kitos lenda skandalingos istorijos apie susikompromitavusių partiečių protekcionizmą, „auksinių kėdžių“ pirkimus ir t. t.
Ką tokioje situacijoje daryti „vargšui merui“? Aišku, nukreipti dėmesį nuo savęs, pagąsdinti, kad šimtai žmonių liks be darbo, bet juos visus išgelbės jis – „riteris spindinčiais šarvais“. Kadangi masinių atleidimų „Lietuvos geležinkeliai“ nė neplanavo (galite pasitikrinti Darbo biržos duomenų bazėje), o rinkėjai informacijos netikrina, toks „šiaudinis riteris“ vėliau galėtų trimituoti, kad „išsaugojo darbo vietas“. Primityvu, bet rinkėjus veikia. O tuo meras pastaruoju metu labiausiai ir rūpinasi – naujais rinkimais.
Tačiau man rūpi kitkas. Išėjęs iš tardymo izoliatoriaus, A. Čepononis plačiai svaidėsi jautriomis frazėmis apie tai, kaip korupcijos byla paveikė jo tėvus. Drįstu abejoti, kad A. Čepononio tėvai būtų norėję užauginti sukčių, manipuliatorių ir melagį. Manau, kad bet kurie tėvai nori didžiuotis sąžiningais, garbingais ir visų gerbiamais vaikais. Vaikai klysta. Suklysti – ne nuodėmė, bet nuodėmė – klaidoje pasilikti. Tad, mere (kreipiuosi į tamstą asmeniškai), ar gali vienąkart būti vyras, ir prisipažinti, kad nebuvai sąžiningas, gąsdinai ir apgaudinėjai rinkėjus? Jei prisipažinsi – pirmas, kaip vyrui, paspausiu dešinę.
“Radviliškio krašto” informacija