Socialiniai tinklai

Aktualijos

„Dragas“ kaitina kraują ir tuština kišenes arba brangios suvokimo pamokos

Avatar

Paskelbta

data

Vieni gyventojai piktinasi tokiu renginiu, kaip nelegalios automobilių traukos lenktynės – „dragas“, nes jos kelia  grėsmę tiek dalyviams, tiek žiūrovams.. Kiti gi piktinasi, kad policijos kišimasis į vykstantį „dragą“ yra trukdis jaunimo savirealizacijai ir emocinei iškrovai bei siūlo pareigūnams gaudyti nusikaltėlius, o ne trikdyti jaunimo laisvalaikį.

Faktai byloja, kad net legaliose traukos lenktynėse dėl technikos gedimų ar kitų sunkiai prognozuojamų dalykų įvyksta kraupios avarijos, kuriose vos nežūsta net profesionalai. Na, o mėgėjų rengiamas „dragas“, tiek legalus, tiek nelegalus mūsų visuomenėje negalimas vien dėl to, kad ji tam tiesiog nesubrendusi.

Štai 2004 m. vasarą Šiauliuose, Dubijos g., buvo apsispręsta leisti iniciatoriams oficialiai surengti naktinį automobilių „dragą“. Varžybos baigėsi vos prasidėjusios – jas sužlugdė po lenktynių trasą bėgioję žiūrovai. Teisėjai, policijos pareigūnai bei saugos tarnybos vyrukai stengėsi įvesti tvarką, bet žiūrovai nepaliaujamai migravo po trasą po vieną ir grupelėmis. Net tada, kai ja lėkė automobiliai.

Į organizatorių prašymą atsitraukti nuo trasos saugiu atstumu, sureagavo gal šimtas. Tūkstančiai liko stovėti prie pat gatvės ir sėdėti ant šaligatvių bortelių. „Stop“ juostos, turėjusios sulaikyti žmones už kelių metrų nuo trasos buvo pamintos po kojomis. Taigi renginį teko nutraukti.

O nelegalios dragų lenktynės yra itin nesaugios, nes trasa neatitinka saugumo reikalavimų, vairuotojams trūksta įgūdžių, sirgaliaigi savęs taip pat nesaugo.

Šiaulių apskrities policija turi liūdnų prisiminimų, kai jaunimas, nepaisydamas policijos įspėjimų dėl tokių lenktynių pavojingumo, vis tiek bandė pasimėgauti adrenalinu. Štai 2003 m. rudenį Radviliškio r., Karčemose, prieš prasidedant automobilių įsibėgėjimo lenktynėms, bandydamas draugo motociklą, žuvo 22 metų vaikinas. 2014 metų pavasarį Šiauliuose, Zokniuose, nelegalių lenktynių teritorijoje, įvyko skaudi avarija, kurios metu be šalmo važiavęs motociklininkas susidūrė su lenktyniaujančiu automobiliu ir žuvo. Aapleistame lėktuvų pakilimo take klevo lapu pažymėtas “Volkswagen Vento“ vairuotojas bandė apsisukti ir nepastebėjo atvažiuojančio motociklo, kurį vairavo dvidešimtmetis jaunuolis. Motociklo savininkas davė pavažiuoti draugui, kuris net šalmo neužsidėjo ir, beveik nestabdęs, trenkėsi į jam kelią užstojusį automobilį. Automobilio vairuotojas iš mašinos išlipo išsigandęs ir susiėmęs už galvos. Jo adrenalino troškulys baigėsi tragedija, kuri jo gyvenimą labai apsunkino.

Praėjus keleriems metams, tragiškos istorijos pasimiršta, paauga nauja jaunimo karta ir kartoja savo pirmtakų klaidas. Policijos pareigūnai bando juos nuo tų klaidų apsaugoti, primindami, įspėdami, pagąsdindami, tačiau, kai šios priemonės neveiksmingos, imasi finansinių  sankcijų, nes priešingu atveju bus nesuprasti didžiosios visuomenės dalies, netoleruojančios chuliganiško elgesio eisme. 

Ir suvokimo pamokos būna brangios. Gegužės 15 d. Šiauliuose, Zoknių mikrorajone, gyventojų ramybę sudrumsčiusio „drago“ lenktynių dalyviams paskirtos pirmosios baudos. Nutarimai dėl dalyvavimo neteisėtose transporto priemonių lenktynėse, greičio viršijimą bei chuliganišką vairavimą paskirtos dviem Šiaulių gyventojams, dviem panevėžiečiams, trims radviliškiečiams, vilniečiui ir vienam Naujosios Akmenės gyventojui. Už chuliganišką vairavimą paskirtos 225 eurų baudos ir 12 mėn. atimta teisė vairuoti. Už greičio viršijimą (leistinas 50 km/h, važiuota 111 km/h) vaikinas gavo 225 eurų baudą ir 1 mėn. neteko teisės vairuoti. Už dalyvavimą neteisėtose transporto priemonių lenktynėse šeši asmenys sulaukė 85 eurų baudos ir 3 mėnesiams prarado teisę vairuoti. Tarp jų – ir viena mergina.

Policijos pareigūnų dispozicijoje yra dar 2-3 val. filmuotos medžiagos iš patrulių tarnybinių automobilių. Jos peržiūra bus vykdoma toliau ir  pažeidėjai identifikuojami. Po kurio laiko ir jie sulauks pranešimų apie jiems taikytas sankcijas.

Gegužės 22-23 dienomis Šiaulių apskrities Kelių policijos tarnybos pareigūnai vykdė prevencines priemones, užkardančias  jaunimo būrimąsi į nesankcionuotas lenktynes. Pagrindinis dėmesys buvo skirtas Zoknių mikrorajonui, kur įprastai rengiamas „dragas“, ir jo prieigoms. Per dvi dienas pareigūnai užfiksavo 186 greičio viršijimo atvejus. Pusė jų leistiną greitį viršijo 20-30 km/h, 69 leido sau važiuoti 30-40 km/h didesniu greičiu, nei leistina. Kiti greičio viršijimo rodikliai – vis didesni. Na, o TOP trejetukas – Aviacijos gatvėje fiksuotas 156 km/h BMW greitis ir 131 km/h kito BMW greitis, kai leistinas tik 50 km/h, o Serbentų gatvėje motociklas skriejo 144 km/h, kai leistina važiuoti tik 50 km/h.

Pareigūnai taip pat tikrino transporto priemonių išmetimo sistemas. Nustatyta 16 transporto priemonių, kurios neatitiko techninių reikalavimų, nes išmetimo sistemos buvo perdarytos ir viršijo leistinas triukšmo normas. Jiems visiems anuliuotos techninės apžiūros galiojimas.

Nemažėja neblaivių eismo dalyvių. Per dvi dienas jų sulaikyta 10. Keturiems vairuotojams pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes jų girtumas siekė per 1,5 prom., trims pradėta administracinė teisena. Administracine tvarka teks atsakyti ir trims dviračių vairauotojams, kurie manė, kad dviračiu važiuoti girtam – nieko tokio. Primename, kad dviračių vairavimas, kai tai daro neblaivūs (daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės) asmenys užtraukia baudą nuo aštuoniasdešimt iki vieno šimto penkiasdešimt eurų, o jei girtumas siekia daugiau negu 1,5 promilės – nuo vieno šimto penkiasdešimt iki dviejų šimtų eurų.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Strateginis veiklos planas – tik fantazija?…

Avatar

Paskelbta

data

Nemažai diskusijų  balandžio 1 d. Radviliškio rajono savivaldybės taryboje sukėlė  Radviliškio rajono savivaldybės 2021-2030 metų strateginio plėtros plano tvirtinimas. Buvo pastebėta, jog jame nėra numatyta realių  darbų, kuriuos reikėtų įgyvendinti per dešimt metų.

Strateginį veiklos planą rengė pirmakursis?

Tarybos posėdyje  nemažai kritikos Strateginiam planui kliuvo ir iš gyventojų, ir iš Tarybos narių. Buvo pastebėta, jog plane neatsispindi tragiška rajono situacija – gyventojų vidutinis amžius pats prasčiausias šalyje, o gydytojų, tenkančių vienam gyventojui, skaičius pats mažiausias.
Kadangi į rajoną įsisukęs mokyklų naikinimo vajus, Strateginiame plane taip pat nepaminėta, kokias mokyklas numatoma uždaryti ar reorganizuoti.
Strateginio plano rengėjams kliuvo ir už tai, kad paruoštame dokumente  nėra gyventojų apklausų rezultatų.

Plane  nepakankamai nušviesta ir turizmo įgyvendinimo strategija – jame paminėti dviračių takai, kuriuos gyventojai apvažinėjo jau prieš penkerius metus.

Paminėjus tokius trūkumus, iškilo klausimas, ar toks dokumentas apskritai reikalingas – jį sudaro per 80 puslapių, o  jokios konkrečios informacijos nepateikta.

Dokumentas – tik vizija…

Savo kūrinį tarybos posėdyje bandė ginti Investicijų ir turto valdymo skyriaus  vedėjas Gintaras Pilypas. „Strateginio plano ruošimą 10 metų laikotarpiui įpareigoja Seimo nutarimai, Vidaus reikalų ministerijos įstatymai.  Jis neturi būti konkretus – ką  pasieksime, kokia  kryptimi vystysime rajoną – tai sudėlios Tarybos sprendimai. Gyvenimas keičiasi ir nėra galimybės surašyti konkrečius objektus – tai daroma ruošiant 3 metų strateginį planą. Šis dokumentas neužkerta kelio keisti rajono vystymo krypties kitai Tarybai“,- sakė vedėjas.

Tarybos narė Z. Žvikienė pasiteiravo, kur vis dėlto galima susipažinti su gyventojų apklausų rezultatais – juk įdomu, kokie rajono gyventojų lūkesčiai.

Pasirodo, apklausų rezultatai buvo patalpinti tik  savivaldybės internetinėje svetainėje, o pagal juos, pasak  G. Pilypo ir buvo kuriamas Strateginis planas.

Tad  apie 90 puslapių sudarantis dokumentas – tik vizija, kuri galimai niekada nebus įgyvendinta.

Tvarkinga gatvė bus tvarkoma …  kad gatvė būtų tvarkinga

Tarybos narys G. Lipnevičius pasiteiravo G. Pilypo, kodėl ardoma  gera Vasario 16-osios gatvė. Pasak vedėjo, Radviliškio rajonas nėra tikslinė teritorija, tik geresnė už vidutinę, ir iš Europos sąjungos negavo lėšų kelių rekonstrukcijai, o tik kelių tvarkymui, gerinant eismo sąlygas. Tad  siekiant įsisavinti šias lėšas ir gerinamos eismo sąlygos trijose sankryžose: bus užtikrintas saugus pėsčiųjų judėjimas, pagerintas apšvietimas, bus lengviau judėti neįgaliesiems.

Tarp Tarybos narių buvo kilusi diskusija dėl administracijos direktorės J. Margaitienės  darbų  pirkimo konkurso už daugiau kaip 650 tūkst. eurų, nes radviliškiečiai Vasario 16-osios gatvę jau praminė „auksine“, kaip ir miesto aikštę.

Jonas PetrikasSkaityti daugiau

Aktualijos

Beveik 60 kartų gaisrinę saugą pirtyse tikrino ugnis

Avatar

Paskelbta

data

Prieš didžiąsias šventes, tarp jų ir Velykas, per Didįjį šeštadienį yra įprasta kūrenti pirtį. O ten, kur ugnis, visada yra didesnė ir gaisro tikimybė.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, vien šiais metais degė 59 pirtys, pernai per tą patį laikotarpį liepsnojo 47. Net 45 gaisrai jose įsiplieskė dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų. Po kelis gaisrus sukėlė elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai ir neatsargus žmogaus elgesys.

Vien pernai ugniagesiai gesino 175 pirtis. Kaip rodo penkerių metų gaisrų statistika, vidutiniškai per metus ugnis aplanko daugiau kaip 140 pirčių.

„Didžiausias gaisro pavojus pirtyje kyla dėl netinkamos konstrukcijos dūmtraukių, kai nesilaikoma norminių atstumų tarp sumontuoto šildymo įrenginio ar dūmtraukio iki degių statinio konstrukcijų. Dūmtraukis nuo jų turi būti nutolęs ne mažiau kaip 25 cm, o nuo paties šildymo įrenginio  – nuo 25 cm iki 1 m. Be to, kūrenant pirtį  patartina jos per daug neprikūrenti ir nepalikti be priežiūros. Pakuros durelės turi būti uždarytos, o malkos laikomos ne arčiau kaip per metrą,“  – sako  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento  Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos vyriausiasis specialistas Kęstutis Skrickis.

Be to, priklausomai nuo pirties eksploatavimo intensyvumo, bet ne rečiau kaip kartą per metus, būtina  iš dūmtraukio išvalyti suodžius. Beje, pirties durys turi atsidaryti į išorę, jos turi būti be užraktų ar sklendžių, kad kilus gaisrui iš jos galėtumėte kuo skubiau išeiti.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos

Skaityti daugiau

Skaitomiausi