Socialiniai tinklai

Aktualijos

Valdantiesiems svetimas skausmas nerūpi

Avatar

Paskelbta

data

Taip trumpai galima apibūdinti konservatorių, socialdemokratų, liberalų, „darbiečių“, „valstiečių“ ir kitų  politikų požiūrį į nepasiturinčiuosius ar skurstančiuosius.

Padėti žmogui – Savivaldybės funkcija
Šią savaitę Tarybos komitetams svarstymui buvo pateiktas piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Radviliškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašas. Teisės akto projektas politikų verdiktui buvo paruoštas po to, kai du mokyklinio amžiaus vaikus auginanti vieniša mama Janina Kuliešiūtė kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį dėl jos šeimoje susidariusios sudėtingos situacijos ir rajono valdininkų nenoro padėti jos šeimai. Ministerija tiesiogiai padėti negali, nes tai – savivaldybės funkcija. Tuo tarpu meras su valdininkais, supykę už principinę poziciją, reikalauja nusižeminimo ir išmaldai ištiestos rankos. Todėl stengiamasi imituoti pagalbą, kuri nepasieks vargšų, nes aprašas kuriamas ne realiai padėti skurstantiems, o sudaryti kuo daugiau biurokratinių kliūčių ją gauti.

Varguoliams skirtos lėšos – perteklinio biudžeto pagrindas
Plačiai žinoma, kad Radviliškio rajono savivaldybė, ko gero, vienintelė Lietuvoje, turinti perteklinį biudžetą. Tai faktas, kuriuo dažnai puikuojasi rajono meras, samprotaujantis, kad „leisti pinigus proto nereikia“. Kai kuriais duomenimis, Savivaldybės sąskaitose gali būti virš 4 milijonų nepanaudojamų eurų. Bet ko niekada nėra sakęs rajonui vadovaujantis krikščionių – demokratų posparniui atstovaujantis politikas, kad „sutaupytos lėšos“ didžiąja dalimi yra iš varguoliams skirtų lėšų. Tų pačių, kurias savivaldybei socialinių paslaugų finansavimui skiria Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Teisybės dėlei reikia priminti, kad Radviliškio rajono savivaldybė buvo viena iš pilotinių, ir nuo 2013 metų iki 2018 metų gaudavo kasmet fiksuotą beveik 5 milijonų eurų sumą socialinės paramos funkcijoms finansuoti.

Aprašas vėluoja
Šio straipsnio autorius pernai susitiko su ministru L.Kukuraičiu dėl kone patologinės rajono valdančiųjų neapykantos varguoliams. Buvo diskutuota, kodėl Savivaldybė, kelerius metus neišnaudojanti skirtų milijonų eurų, realiai nesirūpina labiausiai nuskriausta visuomenės grupe. Atsitiktinumas, bet 60 rajonų savivaldybių buvo priverstos priimti atskirus tvarkos aprašus nepanaudotoms lėšoms, skirtoms socialinei apsaugai, panaudoti pagal paskirtį. Juk dažna savivaldybė nepaisydama ministerijos buvo įsigudrinusi net paminklus statyti. Radviliškis,. Nors ir  nenorom, šių metų pradžioje buvo priverstas patvirtinti tokį aprašą su keletu punktų. Dar daugiau. Ministerija po pusmečio pastebėjo, kad aprašai turi būti koreguojami ir praplečiami. Sostinės valdininkai pastebėjo, jog savivaldybėse politikai įsigudrino tik perstumdyti eilutes, o socialinei paramai skirtas lėšas nebe tiesiogiai, bet vis tik ir toliau linkę investuoti į … šaligatvių trinkeles. Žinoma, amžinos statybos kažkam labai naudingos. Be to, meras net neslepia, kad mokyklų ir kitų įstaigų suremontuotomis patalpomis ar gražių gatvių šaligatviais taipogi naudosi ir varguoliai!

Atkakli mama
Janinos Kuliešiūtės gyvenimo situacija rajono valdininkams iki kaulų gelmių žinoma. Bet tvarka, kuri naudinga „taupyti“, yra tvarka. Darius Brazys, Socialinės rūpybos skyriaus vedėjas, parengė papildimus aprašo išplėtimui, tačiau su jais nesutiko dviejų vaikų mama. Jos nuomone, aprašas sukurtas tik todėl, kad tai daryti privertė ministerija. Politikams nemažas siurprizas buvo, kad ji, nuvežusi dukrą į Vilnių, susitiko ir su ministru L. Kukuraičiu. Pažėrusi daugybę argumentų, Janina buvo pakankamai kategoriška, kad šis aprašas realiai nepadės žmonėms, pakliuvusiems į didžiulę ilgalaikę bėdą ir jie neišvengs skurdo spąstų. Vietos politikams moteris persakė ministro žodžius, kad būtent Savivaldybės pareiga padėti žmonėms, nes yra arčiau jų ir tam kiekvienai Savivaldybei skiriami milijonai eurų. Akivaizdu, kad vyksta principinė kova tarp Dovydo ir Galijoto. Tie, kurie turi realius instrumentus padėti ir kiekvienais metais prieš rinkimus žada padėti, nepadės, nes reikalauja piliečio … nusižeminimo. Pasirodo, valdininkams visai nesvarbu, kad dukros retai ligai diagnozuoti prireikė 6 metų, kad Lietuvoje tokia liga serga tik jos viena dukra, kad moteris dėl dukros priežiūros negalinti dirbti, kad turi dar ir kitą mokyklinio amžiaus vaiką ir taip toliau. Lyg visiški beširdžiai kone visuose komitetuose lingavo galvomis ir siūlė kiekvienu atskiru atveju kreiptis į Tarybą. Nors didžiuodamiesi prisistatinėjo kone šventaisiais, nes per metus suteikdavo vienkartinę tikslinę 50 eurų išmoką.

Valdantieji – kategoriškai prieš
Stebint mamos pasisakymus, į akis krito valdančiųjų atvirai reiškiama panieka ne tik pasisakančiosios atžvilgiu. Jie nesidrovėdami rodė panieką visiems vargingiau gyvenantiems žmonėms. „Komunalinių mokesčių kompensuoti nereikia, privalo patys susimokėti“, – atskriejo mero A. Čepononio replika. Nesvarbu, kad reta ir su sunkiomis komplikacijomis dukros liga neleidžia motinai dirbti. „Mes tau ir taip daug davėme“, – kone tyčiojosi  Moterimi Saule „tituluojama“ konservatorė J. Margaitienė iš pareiškėjos. Pasirodo, kad trejus metus iš eilės skirti po 50 eurų vienkartinę išmoką per metus valdininkams labai daug. Tačiau skaudžiausiai buvo girdėti Labdaros ir šeimos fondo pirmininkės konservatorės Skaidros Dišlės žodžius, kuriais dviejų vaikų motina buvo pasiųsta kuo toliausiai. Socialinių reikalų komiteto narė be jokios empatijos į sunkią padėtį atsidūrusiai motinai siūlė „jei jau taip blogai, tai eik į Tarybą ir prašyk.“ Klausimas, ar teigiamas rezultatas priklausys tik nuo valdančiųjų malonės – tik retorinis klausimas. Nenuostabu, kai varguoliai reikalauja valdžios atstovų atlikti pareigą rūpintis į sunkią padėtį patekusių asmenų problemomis ir jų sprendimais, valdantieji gerokai įsiūto. Be to, jei valdžios vyrai ir moterys nuoširdžiai atliktų pareigas, tai gal ir sumažėtų skaičius asmenų, pas kuriuos „šakočių princesė“ galėtų lakstyti. Ir visai nėra svarbu, kad tie patys šakočiai ir kiti saldumynai perkami už mokesčių mokėtojų lėšas. Gal net iš tų pačių Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos socialinėms reikmėms skirtų lėšų.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Naujas savaitraščio “Radviliškio kraštas” numeris jau prekyboje

Avatar

Paskelbta

data

Skaityti daugiau

Aktualijos

Koncertas „Dainuoju Tau gyvenimą“

Avatar

Paskelbta

data

Ansamblis „Lietuva“ pirmą kartą pristato jungtinį projektą su bardais Sauliumi Bareikiu, Olegu Ditkovskiu ir Gediminu Storpirščiu – koncertą „Dainuoju Tau gyvenimą“. Ansamblio choras ir orkestras kartu su ilgamečiais dainuojamosios poezijos atlikėjais pristatys gražiausias bardų dainas dar negirdėtame amplua. Poetų dainos, pritaikytos tautinių instrumentų aranžuotėms ir chorui, žada jaukius ir šiltų emocijų kupinus vakarus.

„Nors vyrauja skirtingos sampratos, svarbiausia girdėti vienas kitą ir suprasti, panašiai jausti, nešti emociją ir tarpusavyje užmegzti tikrą ryšį – juk abu stiliai šneka iš širdies. Pasaulyje jau seniai tas vyksta“, – emocinio ryšio svarbą premjeroje pabrėžia vienas iš „Aktorių trio“ narių Olegas Ditkovskis.

 „Kai susijungia virpantys kanklių ir gitarų garsai, atrodo, visas gyvenimas it viena styga tampa jautriai užgaunamas. Turime dvi savitas kultūras – keliu sau uždavinį sujungti bardišką ramybę su ansamblietiška judraus choro nuotaika. Bardų vakaruose klausytojai linkę užsimerkti, įsiklausyti į žodžius, o čia dar turėsime ir vaizdą, ypatingas aranžuotes. Koncerto dainose liesis gyvenimo istorijos, tad kiekvienas ras sau tai, kas jam reikšmingiausia“, – premjerą apibūdina programos režisierius Donatas Bakėjus, dar žinomas kaip šokėjas, choreografas, Anželikos Cholinos trupės narys.

 „Aš mylėjau tave tau nežinant“, „Žalia, žalia“, „Chrizantemos“ – tai tik dalis kūrinių, kuriuos dauguma iš mūsų dainuojame atmintinai. Šioje muzikinėje premjeroje atpažįstamos dainos atsiskleis kitomis spalvomis: aranžuotėse dominuos tokie instrumentai kaip kanklės, skudučiai ar lumzdeliai, įsipins sutartinių atgarsiai ir tautiniai motyvai, nuolat pereinantys į šiuolaikinį skambesį.

Retas susimąsto, kad liaudies muzika tampriai susijusi su dainuojamąja poezija, t.y. bardiška kultūra. Tai susiję su reikšmingais Lietuvos istorijos periodais, kuriuos valstybinis ansamblis siekia perteikti profesionalioje scenoje. Bardų stilių galima sieti su XX a. pradžioje kilusiu kanklininkų sąjūdžiu, po kurio 7-tame dešimtmetyje, kaip svarbus alternatyvios kultūros reiškinys, ir išsivystė bardų judėjimas. Alternatyvioji jaunimo banga gyvavo pagrindinėse miesto gatvėse, kur draugai rinkdavosi pabendrauti, kartu pagroti gitara ir padainuoti apie gyvenimą. Augantis pasipriešinimas tarybinei ideologijai, drąsėjantis kritinis mąstymas ir laisvėjantis kūrybiškumas – visa tai atsispindėjo gatvės muzikos kultūroje. Paraleliai bardų gyvavimui atsirado dar vienas folkloro sąjūdis, nepriėmęs sovietinės sistemos vertybių.

„Tokie pokyčiai, vykstantys muzikos kultūroje, ir tokie istoriniai įvykiai, kaip Prahos pavasaris ar Romo Kalantos susideginimas, prisidėjo prie socialinio pasipriešinimo oficialiai sovietmečio kultūrai. Jaunimas reaguodavo jautriai, neturėdamas galimybių sekti pasaulio įvykius. Barduose svarbi istorija: kaip tu ją jauti, tokią išraišką ir renkiesi“, – pasakoja Gediminas Storpirštis – vienas didžiausių dainuojamosios poezijos puoselėtojų, Lietuvos teatro ir kino aktorius, teatro pedagogas, dainų autorius ir atlikėjas. G. Storpirštis įsitikinęs, kad kanklių ir gitarų sąskambis suteiks ypatingos emocijos, išreiškiamos premjeroje „Dainuoju Tau gyvenimą“.

Koncertinėje programoje bardų dainas aranžuoja net trys Lietuvos kompozitoriai: Andrius Kulikauskas, Aras Žvirblys ir Sigitas Mickis. A. Kulikauskas dar žinomas kaip dainų atlikėjas, kartu su ilgamečiu bendražygiu maestro Vytautu Kernagiu įkūręs „Dainos teatrą“, ilgai dirbęs su „Keistuolių teatro“ aktoriais. Kompozitorius, lektorius S. Mickis taip pat aranžuoja kūrinius „Keistuolių teatrui“. Dar vienas įžymus kompozitorius Aras Žvirblys muziką kūrė ansamblio „Lietuva“ muzikiniam spektakliui – misterijai „Dievai ir žmonės“, po sėkmingo debiuto sugrįžtančiai į ansamblio rudens sezoną.

Premjera numatoma nuo spalio 9 d. Ignalinoje, Pakruojyje, Šiauliuose, Marijampolėje, Tauragėje, Vilniuje, Radviliškyje. 2020 m. programa bus tęsiama ir kituose Lietuvos miestuose.

Naujienas sekite valstybinio ansamblio „Lietuva“ socialinių tinklų Facebook ir Instagram paskyrose, taip pat oficialioje svetainėje www.ansamblis-lietuva.lt

KŪRYBINĖ GRUPĖ:

Režisierius – Donatas Bakėjus

Aranžuotojai: Andrius Kulikauskas, Aras Žvirblys, Sigitas Mickis

Bardai: Saulius Bareikis, Olegas Ditkovskis, Gediminas Storpirštis

Valstybinio ansamblio LIETUVA choras ir orkestras

Solistai: Dovilė Kazonaitė, Ieva Filipkauskaitė, Ilona Pliavgo

VADOVAI:

Ansamblio vadovė – Edita Katauskienė

Meno vadovas – Giedrius Svilainis

Dirigentas – dr. Egidijus Kaveckas

Vyr. chormeisteris – Algimantas Kriūnas

KVIEČIAME Į KONCERTUS:

Spalio 9 d. (III) 18:00 val. – Ignalinos kultūros centre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 11 d. (V) 18:00 val. – Pakruojo kultūros centre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 16 d. (III) 18:00 val. – Šiaulių koncertų salėje „Saulė“ | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 18 d. (V) 18:00 val. – Marijampolės kultūros centre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 23 d. (III) 18:00 val. – Tauragės kultūros centre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 26 d. (VI) 18:00 val. – Vilniuje, Šokio teatre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 30 d. (III) 18:00 val. – Radviliškio kultūros centre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Bilietus platina: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/koncertas-dainuoju-tau-gyvenima-66359/

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019