Dėl Vaikų ligų skyriaus, kurio faktiškai nėra, aiškinosi ir direktorius, ir meras

Anksčiau jau rašėme, kad Radviliškio ligoninės direktorius Vaidas Smalinskas kažkur laiko nuo gyventojų paslėpęs Vaikų ligų skyrių. Paslėpto, nors ir anksčiau panaikinto, skyriaus paieškos buvo tęsiamos Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje, kuris vyko 2022 m. lapkričio 24 d. Priėjus iki VšĮ Radviliškio ligoninei aktualaus sprendimo projekto dėl struktūros patvirtinimo, įtaigos direktorius V. Smalinskas stojo prieš Tarybą bei kitus interesantus ir sulaukė nepatogių klausimų. Apie Vaikų ligų skyrių bei jame egzistuojančius gydytojų etatus papostringavo ir Radviliškio rajono meras V. Simelis, atvykęs į Radviliškio krašto bendruomenės organizuotą „Kavos popietę“.

Geri norai baigėsi šnipštu

Kažkodėl susidarė įspūdis, kad ligoninės direktorius į pateiktus klausimus atsakinėjo lyg kažką slėpdamas. Jis papasakojo istoriją apie tai, kaip 2018 metais buvo ruošiamasi atgaivinti Vaikų ligų skyrių, todėl buvo patvirtinta įstaigos struktūra, nurodant, kad ligoninėje yra Vaikų ligų skyrius. Tikslas buvęs gauti licenciją bei Higienos pasą. Juos ligoninė sėkmingai gavo, bet… Beliko pasirašyti sutartį su Valstybine ligonių kasa, o tam prireikė dar vieno „popieriuko“ – leidimo iš Sveikatos apsaugos ministerijos. Deja, leidimo ligoninė negavo, o paskui prasidėjo pandemija. 2020 metų gegužės mėnesį dabartinė rajono savivaldybės taryba patvirtino dabar esančią ligoninės struktūrą (kur Vaikų ligų skyrius egzistuoja) ir klausimų niekam nekilo.

Du gydytojai – neegzistuojančiame skyriuje

Nors radviliškiečiai, komentuodami situaciją Radviliškio ligoninėje, sakė nieko nežinantys nei apie Vaikų ligų skyriaus, nei apie vaikų dienos stacionaro veiklą, V. Smalinskas užtikrino, kad šiuo metu Radviliškio ligoninė teikia vaikų dienos stacionaro paslaugą. Atseit iki pandemijos šis skyrius veikė kuo puikiausiai, o dabar iki buvusio lygio šio skyriaus funkcijos neatsistatė. Ką tai reiškia, galima tik spėlioti, bet susidarė nuomonė, kad šis skyrius net nedirba. Paprašytas patikslinti, ką veikia šis skyrius, kiek jame darbuotojų ir kaip į šį slaptą skyrių patekti, V. Smalinskas paaiškino, kad faktiškai neegzistuojančiame Vaikų ligų skyriuje dirba du gydytojai, kurie teikia dienos stacionaro paslaugas, skubiąją medicinos pagalbą. Direktorius pabrėžė, kad skundų dėl paslaugų teikimo minėtame skyriuje iš gyventojų neva negauta. Atsakymą Tarybos nariams, kiek neegzistuojančio skyriaus išlaikymas kainuoja mokesčių mokėtojams, ligoninės direktorius „numuilino“.

Kaltino pandemiją bei kitas aplinkybes

Taryboje pradėjus domėti, kodėl nebuvo imtasi priemonių, kad ligoninės struktūra atitiktų realybę – juk nevykdomas savivaldybės tarybos sprendimas, o tai nėra gerai, ligoninės vadovas kalbą nusuko prie jau papasakotos istorijos apie gautą licenciją, Higienos pasą ir neigiamą atsakymą iš ministerijos. Bandyta kaltę suversti pandemijai, kad būtent tada dienos stacionaras neteko populiarumo. Mat dėl galimo užkrato mamos baiminosi vaikus gydyti ligoninės patalpose. Iki pandemijos dienos stacionaras buvo populiarus, turėjo daug pacientų ir vykdė funkcijas. Bent jau taip sako V. Smalinskas. Esą pacientų vaikų dienos stacionare trūksta dėl to, kad per pandemiją tėvai įprato vaikus gydyti namuose medikamentais. Dabar net į reabilitaciją vaikai ateina labai retai. To priežastis gali būti ir tai, kad į dienos stacionarą vaikai turi ateiti su vienu iš tėvų, kuris būtų šalia vaiko procedūrų atlikimo laikotarpiu. V. Smalinskas sakė, kad vis tiek norėtų šią paslaugą išlaikyti, nepaisant to, kad rajone mažųjų gyventojų lieka vis mažiau. Lieka klausimas, ką išlaikyti, jeigu daugelis tėvelių apie tokią paslaugą nežino apskritai?

Ligoninės direktorius: „Ne mano kompetencija“

Paklaustas, kodėl direktorius atsakinėja ne į pateiktą klausimą apie tai, dėl kokių priežasčių ligoninės struktūroje Vaikų ligų skyrius yra, V. Smalinskas apskritai pasimetė ir tuo metu pirmininkaujančio posėdžiui paklaustas, ar paskelbus viešai, kad Vaikų ligų skyrius Radviliškio ligoninėje yra, į jį jau galėtų atvykti pacientai iš rajono bei kitų vietovių, tikėdamiesi gauti stacionarines paslaugas, numykė, kad toks skyrius ligoninės struktūroje yra! Net beveik nemąstant, aišku, kad jokių interesantų „popierinis“ Vaikų ligų skyrius priimti negali! Patylėjęs, direktorius pridūrė, kad ne jo kompetencijoje šį skyrių panaikinti. Ta proga direktorius informuotas, kad Investicijų ir kaimo reikalų komitetas nusprendė įtraukti alternatyvų sprendimo projektą, kuriame ligoninės struktūroje Vaikų ligų skyriaus nebeliktų. 

Taryba nesiryžo panaikinti nesantį skyrių

Tarybos posėdyje buvo ne vienas siūlymas atidėti posėdį tam, kad būtų išsiaiškinta situacija dėl Vaikų ligų skyriaus, kuris struktūroje yra, o realybėje – nėra. Deja, pritarimo pasiūlymui negauta, tad pereita prie balsavimo už tai, kad Vaikų ligų skyrius būtų išimtas iš Radviliškio ligoninės struktūros. Tik ir čia geri norai baigėsi šnipštu – dėl tokio sprendimo projekto iš 20 dalyvaujančių Tarybos narių 13 visiškai nebalsavo, sprendimą palaikė tik 5, o 2 susilaikė…

Neegzistuojančiame skyriuje du gydytojai už 25 tūkst. Eur per metus

Posėdyje palankiai nubalsavus už savivaldybės administracijos parengtą sprendimo projektą, į salę sugrįžęs meras V. Simelis pritarė, kad Vaikų ligų skyrių iš ligoninės struktūros reikia šalinti, kadangi jis neturi perspektyvos – aplinkui tokie skyriai tik naikinami, nes nebeliko vaikų, galinčių ten gydytis. Na, o iš posėdžio išėjęs ligoninės direktorius V. Smalinskas pagaliau pateikė atsakymą į redakcijos paklausimą apie minėtą skyrių. Atsakyme paaiškinta, kad dienos stacionaro paslauga yra planinė gydomoji ir (ar) diagnostinė sveikatos priežiūros veikla, kurios metu pacientas prižiūrimas iki 8 valandų. Dienos stacionare yra galimybė atlikti tam tikras medicinines procedūras (susilašinti vaistus lašelinėmis, susileisti vaistus į raumenis, atlikti inhaliacijas ir pan.). Kas nebuvo paminėta Tarybos posėdyje – tai, kad į dienos stacionarą galima patekti tik su šeimos gydytojo ar kitos profesinės kvalifikacijos vaikų ligų gydytojo siuntimu. Jis gali būti tiek elektroninis, tiek popierinės formos (forma 027/a). Šį siuntimą reikia atnešti į Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių. Pagaliau išsiaiškinta ir tai, kiek kainuoja du vaikų ligų gydytojai, dirbantys neegzistuojančiame skyriuje. Suma įspūdinga – net 25 tūkstančiai eurų per metus mokesčių mokėtojų pinigų.

Ar teikti skubią pagalbą, pagalvos

Na, o tiems, kurie klausia, kodėl Radviliškio ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje vaikams neteikiama jokia pagalba traumų atveju, net jeigu tai – prakirsta lūpa ar smakras, atsakome: ligoninės direktorius patvirtino, kad įstaigoje galima teikti pirmosios medicinos pagalbos paslaugas, tačiau Greitoji medicinos pagalba atlieka pacientų rūšiavimą ir jie yra informuoti apie Radviliškio ligoninės galimybės suteikti paslaugas vaikams. Ar yra galimybė suteikti pirmosios pagalbos paslaugas, priklauso nuo atvežamo vaiko sužeidimo pobūdžio ir kiek situacija grėsminga gyvybei.

Merui tirti situaciją… nereikalinga (nenaudinga)?

Klausimas dėl Vaikų ligų skyriaus iškeltas ir Radviliškio krašto bendruomenės organizuotoje „Kavos popietėje“, kurią vedė bendruomenės pirmininkas, Tarybos narys Gediminas Lipnevičius. Čia vyko susitikimas su Radviliškio rajono savivaldybės meru Vytautu Simeliu. Jo buvo paklausta, ar planuojama sudaryti komisiją ištirti galimai korupcinei situacijai – juk ligoninėje įdarbintos dvi gydytojos, kurios gauna atlyginimą, neva dirba Vaikų ligų skyriuje, kurio realiai nėra. Susirinkusiems kilo klausimas, už ką tada mokama medikėms. Meras prognozavo, kad Vaikų ligų skyriaus Radviliškyje tikrai nebebus, todėl liko tik formalumas – panaikinti šį skyrių ligoninės struktūroje. Geriau „papurtytas“, meras vis tik grįžo prie temos apie etatus. Pasak V. Simelio, tos dvi vaikų ligų gydytojos realiai dirba Priėmimo – skubios pagalbos skyriuje tam, kad būtų galima atlikti ligonių stebėjimą. Meras kategoriškai prieš pasisakė dėl komisijos ar darbo grupės sudarymo, sakydamas: „Jeigu nori reikalą sužlugdyti, sukurk komisiją ar darbo grupę“. V. Simelis savo nenorą sudaryti darbo grupę motyvavo tuo, kad čia „ir taip viskas aišku“. Be to, savivaldybės vadovas miglotai užsiminė, kad viena iš minėtų dviejų gydytojų, formaliai įdarbintų Vaikų ligų skyriuje ir gaunančių atlyginimą, yra jo sutuoktinė… Paaiškėjus šiai situacijai, radviliškiečiai suprato, kad tikėtis objektyvaus ištyrimo tikrai neverta, nes kaip sena lietuvių patarlė sako, „Varnas varnui akies nekerta“. Jeigu meras ir toliau nesudarys darbo grupės, Tarybos narys G. Lipnevičius pažadėjo, kad ir toliau šį klausimą kels Tarybos posėdyje.

Įdomu, ko mes dar nežinome apie Radviliškio ligoninę? Gerai pakapsčius, gal ir „mirusių sielų“ gydytojų etatuose aptiktume?

Rita Grigalienė

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Apžvalgos

Karantininės Velykos suteikė daug laisvo laiko. Pasižiūrėjęs lietuviškai – ukrainietišką melodramą „Černobylis. Juodoji gėlelė“, atsiverčiau 1966 m. „Komunizmo…