Socialiniai tinklai

Radviliškio krašto bendruomenė

Daugiabučių bendrijų pirmininkai dirba visą parą…

Avatar

Paskelbta

data

Balandžio 15 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ namuose lankėsi ir su bendruomenės nariais susitiko daugiabučių namų bendrijų pirmininkai: bendrijos „Skroblas“ pirmininkas Antanas Balčiūnas ir bendrijos „Giraitė“ pirmininkas Albertas Vitartas, kuris ir vedė renginį. Susitikimo metu buvo aptarti daugiabučių namų gyventojams aktualūs klausimai.
Mieste – per 30 bendrijų
Pasak A. Vitarto, Radviliškio mieste yra apie 38 namų bendrijos. Kai kurioms bendrijoms dar nėra nei metų, o kai kurios gyvuoja jau per 20 metų. Lietuvoje daugiabučių namų bendrijos pradėjo kurtis 1995 metų vasario 21 d., o Radviliškyje – 1996 metais.
Daugiabučių namų bendrijų veikla – eksploatuoti bendro naudojimo patalpas ir įrenginius. „Galbūt kas nors nežinote, kad bendrojo naudojimo konstrukcijos yra namo pamatai, kolonos, vidinės pertvaros, fasado konstrukcijos, stogeliai, šilumos punktai, elektros skydinė, radiatoriai, balkonai, taip pat „gyvatukai“. Žmonės butuose pasikeičia radiatorius, tačiau reikia žinoti, kad šie jums nepriklauso – tai bendro naudojimo konstrukcijos. Bendrijos nariai renka pinigus ir eksploatuoja šiuos bendro naudojimo įrenginius ir konstrukcijas“,- trumpai su bendrijos veikla supažindino „Giraitės“ pirmininkas.
A. Balčiūnas taip pat trumpai pristatė savo daugiabučių namų bendriją: „Skroblo“ bendrijai priklauso 4 namai: Gedimino g. Nr. 15,17,17a ir 19. Tai turbūt tokia vienintelė bendrija rajone, jungianti keturis atskirus namus. Bendrija gyvuoja nuo 1996 metų, taigi jau 23 metus. Bendrijos nariai pilietiški, sąmoningi. Mes kaupiame lėšas ir rūpinamės namų remontu: keičiame langus, remontuojame laiptines, rūpinamės stogų remontu“.
Bendrijų pirmininkai – ne vienvaldžiai
Susitikimo metu buvo aptarta, kas gali būti bendrijos pirmininku. Pasirodo, geriau, kai bendrijai vadovauja technologinį išsilavinimą turintis pirmininkas, jis labiau supranta statinių ir komunikacijų problemas.
Daugiabučių namų bendriją gali valdyti ir vienas pirmininkas, jeigu jis name turi turto, tačiau jeigu turto neturi, turi būti ne mažiau, kaip iš trijų asmenų išrinkta valdyba, kurios nariai privalo turėti turto bendrijoje.
Bendrijos narių renkamos kaupiamosios lėšos laikomos atskiroje banko sąskaitoje, o bendrijos narių susirinkimo metu nusprendžiama, kur jas panaudoti.
Bendrijos pirmininkas kasmet turi organizuoti narių susirinkimą ir informuoti apie bendrijos situaciją. „Bendrija kaip ir demokratija – surenkami 50 procentų plius 1 gyventojų parašas ir aktualūs klausimai sprendžiami balsų dauguma. Būna visokių atvejų – gal pirmininkas ko nespėja pamatyti, reikia ieškoti sprendimų“,- sakė A. Balčiūnas.
„Bendrijos pirmininko darbas nelengvas – turi dirbti 24 valandas per parą, o atlyginimas simbolinis. Būna, kad gyventojai skambina ir naktį prašydami pagalbos. Ne visiems gyventojams patinka bendrijos pirmininko sprendimai, tačiau privalu dirbti įstatymiškai, yra privalomi darbai“,- sakė „Giraitės“ bendrijos pirmininkas.
Ar jau metas išjungti šildymą?
Susitikimo metu buvo aptartas visiems labai aktualus šildymo klausimas, kurio sąskaitos ženkliai patuština gyventojų kišenes ir kai kurių daugiabučių gyventojai pageidauja kuo greičiau baigti šildymo sezoną.
„Bendrijos pirmininkė surinko namo gyventojų parašus ir išjungė šildymą. Mūsų, gyvenančių pirmame aukšte, niekas neklausė, dabar mano bute 15-16 laipsnių šilumos“,- skundėsi vienos bendrijos narė.
„Tokie klausimai turi būti sprendžiami apklausos būdu, nes bendrija pati save valdo. Pagal Šilumos tiekimo ir vartojimo taisykles, šiluma išjungiama, kai trijų parų vidutinė lauko oro temperatūra yra aukštesnė už 10 laipsnių šilumos. Šiomis Taisyklių normomis patartina vadovautis ir bendrijoms. Jeigu taupoma ir šiluma išjungiama anksčiau, kenčia pirmųjų aukštų gyventojai – pagal higienos normas, bute turi būti 18 laipsnių šilumos. Šiuo metu išjungti šilumą dar būtų per anksti, nes naktimis – minusinė temperatūra. Jeigu namo automatizuotas šilumos punktas tvarkingas, temperatūrai pakilus jis išsijungia, o naktį, kai šalčiau – įsijungia. Lietuvoje, esant 12 laipsnių šilumos, šilumos punktas dirba šiek tiek palaikančiu režimu. Šildymas taip pat priklauso nuo namo būklės ir šilumos punkto priežiūros. Šilumos punkto priežiūra būtina – bendrijos pirmininkui reikia ten kasdien apsilankyti, pasižiūrėti parametrus, jeigu reikia – primažinti šilumą. Jeigu su šilumos punktu bus taip „žaidžiama“, tada sutaupysite“,- sakė bendrijų pirmininkai.
Apie aplinkos tvarkymą
Diskusijos metu iškilo klausimas, kam priklauso tvarkyti daugiabučių namų aplinką – bendrijai ar seniūnijai. „Visi tvarkosi skirtingai. Bendrijai priklauso tvarkyti teritoriją, esančia 50 metrų nuo namo atstumu. Prie daugiabučių namų medžių genėjimo darbus atlieka seniūnija, tačiau menkaverčius medžius genime ir mes patys“,- sakė „Skroblo“ bendrijos pirmininkas A. Balčiūnas.
„Giraitės“ bendrija samdo žmogų, kuris prižiūri aplinką, liftą, atlieka smulkius remonto darbus. Tačiau pavasarį ir rudenį organizuojame talkas, patys tvarkome teritoriją. Daugelis bendrijų organizuoja tokias talkas – juk svarbu išeiti į lauką, pabūti kartu“,- A. Balčiūnui antrino A.Vitartas.
Ką daryti, kai yra skolininkų?
Susitikimo metu iškilo klausimas: „Norime kurti bendriją, tačiau name yra socialinis būstas, kurio gyventojai nemokūs. Ar galima kurti bendriją, kai name yra skolininkų? „Kuriant bendriją skolininkų neturi būti. „Giraitės“ bendrijoje taip pat yra socialinis būstas, kurio savininkė – savivaldybė. Iš šio būsto išsikėlė žmogus, palikęs kelis šimtus eurų skolos, savivaldybė šios skolos purtosi. Bendrijos pirmininkui reikėtų ieškoti skolininko ir išsireikalauti skolos. Būtų geriausia, kad ją sumokėtų savivaldybė, o vėliau pati  išsireikalautų iš skolininko – juk už savo turtą atsako savininkas. Tačiau dėl šio klausimo reikėtų kreiptis į Vyriausybės atstovą Šiauliuose ar vyriausybės narius, gal jie ką patartų“,- sakė A.Vitartas.
„Gal jums reikėtų pirmiausia užregistruoti jungtinę veiklą – tai būtų paprasčiau nei įkurti bendriją. Įregistravus šią veiklą, administratorius lieka tas pats, tačiau gyventojai gali spręsti aktualius klausimus“,- patarė A. Balčiūnas.
Bendrijos narių pareigos
Daugiabučių namų bendrijų pirmininkai  paaiškino popietės dalyviams, kad bendrijų nariai turi ir pareigų: „Bendrijos nariai turi saugoti bendrijos turtą, prisidėti prie jos veiklos. Jeigu žmogus ilgesniam laikui išvyksta iš namų, turi įgalioti kitą asmenį, kuris galėtų už jį balsuoti susirinkimuose  ir galėtų patekti į išvykusiojo butą avarijos ar gaisro metu“.
Buvo aptarta ir augintinių problema – vieni namų gyventojai tvarkingai susirenka savo keturkojų augintinių „turtą“, o kiti leidžia jiems teršti liftuose, laiptinėse. „Augintiniai supanašėja su savo šeimininkais – jeigu šeimininkas tvarkingas, tai ir keturkojis bus išauklėtas“,- sakė A.Vitartas.
Už naudingą informaciją bendruomenės nariai plojimais padėkojo daugiabučių namų pirmininkams A.Balčiūnui ir A.Vitartui. Popietės svečiui A.Balčiūnui  padovanota savaitraščio „Radviliškio kraštas“ mėnesio prenumerata.
„Radviliškio krašto bendruomenės“ popietės pabaigoje su gražiu gimtadieniu  buvo pasveikinta bendruomenės narė Eugenija Bernotienė, jai įteikta gėlių puokštė.
„Kavos popietę“ organizuoti padėjo bendruomenės nariai: B. Krikščiukaitienė, D.Tikuišienė, J.Bagdžiūnienė, A.Zibalienė, Z.Romarienė, S.Skorkaitė, A.Litinskas.

„Radviliškio krašto“ informacijaKomentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Radviliškio krašto bendruomenė

Bendruomenės popietėje – diskusija su Tarybos nariais

Avatar

Paskelbta

data

Liepos 8 d. „Radviliškio krašto bendruomenės“ nariai rinkosi į tradicinę „Kavos popietę“. Tarybos nario bei bendruomenės pirmininko Gedimino Lipnevičiaus siūlymu, šį kartą nebuvo kviesta žymių bei garsių svečių. Bendruomenės nariai diskutavo su Tarybos nariais Vilma Alekniene bei Gediminu Lipnevičiumi, o vėliau ir su LR Seimo nariu Aurimu Gaidžiūnu, kuris prie diskusijos prisijungė vėliau, aptarė praūžusią Radviliškio miesto šventę, planavo ateities renginius.
Popietės pradžioje Irena Mališkevičienė užsisakiusiems bendruomenės nariams  išdalino  europarlamentaro V. Uspaskich  dovanotas  knygas „Mano ligos ir priešai – mano geriausi mokytojai“.
Nuomonė apie miesto šventę
Nemažai bendruomenės narių dalyvavo Radviliškio miesto šventėje. Pasak jų, šventėje trūko tradicinės šventinės eisenos. Bendruomenės nariams pritarė ir  pirmininkas G. Lipnevičius: „Man taip pat šiemet trūko šventinės eisenos, kurioje gali pasirodyti Radviliškio rajone veikiančios įmonės, visos bendruomenės. Manau, labai trūko to šventiškumo“.
Buvo aptarta ir šventės vieta – kai kuriems popietės dalyviams labiau patiko, kad estrada buvo įrengta miesto parke, kitiems labiau patikdavo, kai estrada stovėdavo prie buvusio „Žaros“ viešbučio.
„Nesu ekspertas, bet šventės  pradžioje, mano nuomone, muzika buvo per garsi, rėžė ausis. Nesakau, kad atlikėjai buvo prasti, bet manau, kad tai ne miestų švenčių muzika – reikėtų lengvesnės, „užvedančios“ muzikos. Manau, kad ir miestų, ir Joninių švenčių metu roko grupėms ne vieta, nes į jas renkasi vyresnio amžiaus žmonės. Tačiau miesto šventės fejerverkai buvo įspūdingi“,- sakė bendruomenės pirmininkas.
Daugelis bendruomenės narių pasipiktino Taryboje priimtu konservatorių ir „valstiečių“ daugumos sprendimu švenčių metu rajone prekiauti alkoholiu. Daugelio „Radviliškio krašto bendruomenės“ narių nuomone, tokių švenčių metu visiškai nereikėtų prekiauti alkoholiu.
Pasak G. Lipnevičiaus, belieka pasidžiaugti, kad šventės metu alkoholis buvo patrauktas į šalį ir  mažai matėsi.
Aptarti rajono gyventojams aktualūs klausimai
„Į Tarybos posėdžio darbotvarkę buvo įtrauktas ir patvirtintas Antaniškių parko estrados pardavimo klausimas. Taryboje siūliau išimti iš aukciono sąrašo estrados pardavimą, kol nebus sutvarkytas Eibariškių parkas, tačiau partijos nubalsavo, kad radviliškiečiams šis turtas nereikalingas ir jį reikia parduoti. Buvęs administracijos direktoriaus pavaduotojas E. Mončauskas siūlė „Radviliškio krašto bendruomenei“  dalyvauti aukcione ir įsigyti šį turtą. Kokia jūsų nuomonė?“ – bendruomenės narių klausė G. Lipnevičius.
Daugelio bendruomenės narių nuomone, šią estradą reikėtų išsaugoti radviliškiečiams, o  E. Mončausko siūlymas tiesiog neetiškas, nes šis turtas – ne konservatorių, o visų Radviliškio krašto gyventojų nuosavybė.
Pasak bendruomenės pirmininko G. Lipnevičiaus, šią estradą būtų galima atgaivinti bendruomenių šventėms, o  apleistoje sporto aikštelėje įrengti laipiojimo medžiais parką, kurie  šiuo metu yra populiarūs – tai atneštų naudą rajonui: atvyktų turistai, būtų pramoga ir vietiniam jaunimui.
Antras aptartas klausimas – J. Marcinkevičiaus namelio pardavimas aukcione. „Stende parašyta, kad šis namelis – muziejus, o jis pardavinėjamas aukcione. Pagal mano pateiktą Muziejaus gatvės projektą, šiame name galėtų įsikurti ir rašytojo memorialinis muziejus, ir „gelžkeliečio“ gyvenamojo namo  muziejus“,- sakė bendruomenės pirmininkas.
„Dar pateikiau vieną projektą, prie kurio pažadėjo prisidėti ir meras – bendruomenės „Laimės suolelis“, kuris stovėtų prie garvežio. Šiuo metu derinama su menininku E.Titu, kad išdrožtų  didžiulį sostą, ant kurio galėtų atsisėsti 4 žmonės. Tai būtų meninis darbas, ant kurio būtų užrašyta „Radviliškio krašto bendruomenės“ laimės suolelis“. Daugelis žmonių fotografuosis ant šio suolelio, o mūsų bendruomenės vardas pagarsės visoje Lietuvoje“,-  su nauju projektu bendruomenės narius supažindino pirmininkas.
G. Lipnevičius popietės dalyviams pristatė dar vieną savo projektą – sutvarkyti Radviliškio miesto turgelį.
„Galiu pasidžiaugti, kad Taryboje patvirtinome, jog vandens ir nuotekų tinklus turės Basanavičiaus ir Daujočių gatvės. Gal ateityje šie tinklai bus įvesti Daukanto gatvėje, tai liktų tik sodai“,- džiugią radviliškiečiams naujieną pranešė  G. Lipnevičius.
Bendruomenės nariai pageidavo, kad ateityje vanduo bei nuotekos būtų įvesti ir Talkininkų gatvėje.
„Noriu pasidžiaugti dar vienu pasiekimu – visuomeninio rinkiminio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ rinkiminėje programoje buvo įrašyta, jog sieksime, kad būtų išasfaltuotos šimtametės Radviliškio miesto gatvės. Šiuo metu jau išasfaltuotos Stiklo, Šermukšnių gatvės ir daugelis kitų bus asfaltuojamos. Dar pasidomėsiu, kodėl yra netvarka su Vaisių ir Ąžuolų gatvėmis“,- sakė bendruomenės pirmininkas ir Tarybos narys G. Lipnevičius.

Buvo aptartas ir socialinio būsto nuomos klausimas. „Yra žmonių, kurie gyvena socialiniuose būstuose, susirado geresnius darbus ir šiuo metu jų pajamos viršija sumą, kad gyventų socialiniame būste. Kokia jūsų nuomonė, ar reikėtų iš jų atimti būstus ir atiduoti laukiantiems eilėje, ar padidinti nuomos mokestį?“,- klausė G. Lipnevičius.
Daugelio bendruomenės narių nuomone, reikėtų didinti nuomos mokestį, o jau patys nuomininkai spręs, ar likti šiame būste, ar ne.
Popietės dalyviams buvo aktualus mokesčio už šiukšles klausimas – gyventojai papildomai turi mokėti šį mokestį už turimą kitą turtą, pavyzdžiui, sodo namelius, garažus. „Mano nuomone, koks yra gyventojui nustatytas mokestis už šiukšles, tiek jis turi ir mokėti, o dabar reikia mokėti ir už paveldėtą namelį, nors jame ir negyveni. Tačiau yra išeitis – reikia kreiptis į elektros tinklus, pristatyti pažymą, kad šiame būste negyveni, nevartoji elektros, ir už šiukšles mokėti nereikės. Blogybė ta, kad reikia gaišti laiką, rinkti pažymas, kad už orą pinigų nemokėtum “,- sakė  G. Lipnevičius.
Buvo aptartas ir švietimo Radviliškio rajone klausimas. „Šalia Radviliškio, prie Arimaičių ežero, atsidaro privati mokykla. Rajone mokyklos uždarinėjamos, o štai nauja atsidaro. Klausimas, kaip ji, pastatyta laukuose, išsilaikys? Blogai, kad ši mokykla atims vaikus iš rajono mokyklų ir pagreitins kai kurių kaimo mokyklų užsidarymą. Įdomu ir tai, kad Aukštelkų mokykloje daromas remontas, nors kitais metais joje mokysis tik 5 vaikai –  čia  įžvelgiamas galimas pinigų švaistymas“,-  sakė bendruomenės pirmininkas.
„Radviliškio rajone planuojama statyti vėjo jėgaines, nors nei vienas rajono bendruomenės pirmininkas apie tai nežino. Tad kam reikia skirti pinigų specialiųjų planų ruošimui, jeigu bendruomenės nariai šioms statyboms priešinsis? Planuojama pastatyti apie 30 jėgainių – vienas pliusas, kad biudžetas gaus nemažai pajamų, bus galima išasfaltuoti gatves ar rajono kelius. Bendruomenės turi būti budrios ir sekti pranešimus apie jėgainių projektavimo eigą, kad  vėjo jėgainės neatsidurtų gyventojų kiemuose“ – su projektu supažindino popietės dalyvius G. Lipnevičius.
Tarybos posėdį stebėję Bendruomenės nariai stebėjosi mero ir savivaldybės administracijos veiksmais, kad daugelis bendruomenių, tame tarpe ir „Radviliškio krašto bendruomenė“, nebuvo informuota teikti savo narių į bendruomenių tarybą. „Turbūt į tarybą kviečiamos tik „savos“ bendruomenės, kurios atstovaus ne bendruomenių, o partijos interesus“,- sakė popietės dalyviai.

„Taryboje buvo kuriozas – nepatvirtinta Etikos komisija, nes niekas nepasiūlė komisijos pirmininko. J. Povilaitis nebesutiko būti pirmininku, nes šioje komisijoje svarstomos visos negerovės. Vyriausybės atstovas Šiaulių apskrityje žadėjo teikti teikimą, nes ši komisija turėjo būti sudaryta per du mėnesius“,- sakė G. Lipnevičius. Kodėl opozicijoje esantys socialdemokratai ir „darbiečiai“, kuriems ir priklauso šis postas, nesugebėjo pasiūlyti kandidato į Etikos komisiją: ar dėl kompetencijos stokos, ar dėl kitų priežasčių, klausimas Taryboje liko neatsakytas.
Pasak bendruomenės pirmininko, daugiausia Taryboje diskusijų sukėlė klausimas dėl E.Mončausko prašymo išeiti iš darbo. Į diskusiją įsijungė  LR Seimo narys A. Gaidžiūnas. „Mes įvedėme pataisas, kad atsisakęs tarybos nario mandato, asmuo  turi sumokėti 10 tūkst. eurų, o dabar pasimatė, kad įstatyme yra spraga, jis bus tobulinamas – E. Mončauskui šiuo atveju nereikės mokėti tokios sumos už mandato atsisakymą, nes dirbo administracijoje“,- sakė A. Gaidžiūnas.
„Manau, kad tokiu būdu valstybei nebuvo sumokėta 10 tūkst. eurų, o ar pasitvirtins šis negražus konservatorių manevras – parodys laikas. Beje, Radviliškio miesto seniūno vieta laikoma tuščia, ar nebus taip, kad E. Mončauskas grįš į seniūno pareigybes. Manau, kad tai – pasityčiojamas iš įstatymo“,- LR Seimo nariui paantrino G. Lipnevičius.

Popietės pabaigoje buvo nutarta organizuoti bendruomenės Vasaros šventę, kurioje dalyvauti bus pakviesti visų skyrių atstovai, o kad nebūtų nuobodu, šventė vyks su sportinėmis varžybomis.
„Kavos popietes“ organizuoja ir jos dalyvius kava vaišina bendruomenės pirmininkas G.Lipnevičius, jam padeda bendruomenės nariai: S. Skorkaitė, O. Kazlovskaja, G. Chodosovskaja, E.Siudikienė, V. Goštautienė, A.  Litinskas.

„Radviliškio krašto“ informacija
Skaityti daugiau

Radviliškio krašto bendruomenė

Atšvęstas Radviliškio miesto gimtadienis

Avatar

Paskelbta

data

„Radviliškio krašto bendruomenė“, kartu su visais radviliškiečiai liepos 5 ir 6 dienomis tradiciškai galėjo pasidžiaugti gimtadienį švenčiančiu miestu.
Buvo ką veikti ir į ką pažiūrėti dideliems ir mažiems: sportuojančiųjų ir sportą mėgstančiųjų laukė petankės, tinklinio, teniso, naktinio futbolo, žvejų varžybos, norinčius paganyti akį kvietė dviračių akrobatų iš Latvijos šou, Baltijos galiūnų čempionatas, vakariniai koncertai, mugės ir pramogos vaikams, tradicinis kojinių mezgimo čempionatas, tarptautinio folkloro festivalio-konkurso „Saulės žiedo“ dalyvių iš Portugalijos ir Latvijos pasirodymai, Radviliškio miesto Garbės piliečio apdovanojimo ceremonija, „Tautiškos giesmės“ giedojimas bei kiti renginiai.

Į vakaro koncertus susirinkusius radviliškiečius ir Radviliškio miesto svečius pasveikino Radviliškio rajono savivaldybės meras A. Čepononis, LR Seimo narys A. Gaidžiūnas ir Katzrino miesto (Izraelis) meras D. Apartsevas, nustebinęs visus puikia lietuvių kalba.
Katzrino miestas – naujasis Radviliškio rajono savivaldybės tarptautinio bendradarbiavimo partneris, sutartis dėl abiejų savivaldybių bendradarbiavimo buvo pasirašyta Radviliškyje Valstybės dienos išvakarėse.
Radviliškio  miesto šventės renginiuose dalyvavo Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nariai Gediminas Lipnevičius, Vilma Aleknienė, Jonas Povilaitis ir kiti.
Dar vienas Radviliškio miesto šventės akcentas – Radviliškio miesto garbės piliečio vardo įteikimo ceremonija. Šiais metais Radviliškio miesto garbės piliečio regalijos įteiktos pedagogui, buvusiam Šeduvos gimnazijos direktoriui, buvusiam Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojui Kazimierui Auguliui. Ši nominacija, teikiama miestą garsinantiems žmonės, šokiravo daugelį šventės dalyvių.
Nemažą būrį radviliškiečių bei miesto svečių džiugino dvi kompozicijos: apie valstybę ir jos ateitį susimąstyti skatinanti „Kūrybinė „Mindaugo“ manipuliacija menu“ ir inscenizacija „Aš mylėsiu ir lauksiu…“, skirta Lietuvos kariuomenės istorinės pergalės prieš bermontininkus 100-mečiui, primenanti visiems istorinę pergalę per meilės ir ilgesio prizmę. Abiejų projektų režisierė – R. Atkočiūnienė. 
Miesto šventė vakariniame koncerte radviliškiečius linksmino R. Difartas ir grupė, V. Baumila  ir „16 Hz“.
Šventėje netrūko ir prekybininkų, siūliusių šventės dalyviams įsigyti suvenyrų, maisto produktų, paskanauti giros ar alaus.
Po koncerto vakarinį miesto dangų nušvietė įspūdingi fejerverkai.

„Radviliškio krašto“ informacijaSkaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019