Socialiniai tinklai

Aktualijos

Cukrinis diabetas be adatų: jau realybė ar tik svajonė?

Avatar

Paskelbta

data

Prieš 10 metų cukrinio diabeto diagnozę išgirdusi Ramunė prisipažįsta, kad buvo laikas, kai ji gėdijosi savo ligos, pakitusio gyvenimo būdo ir insuliną leisdavosi slapta. Tiesa, dažnu atveju tiek insulininių, tiek neinsulininių vaistų injekcijos yra neatsiejamos nuo diabetu sergančių pacientų kasdienybės, tačiau mokslas žengia į priekį, o kartu su juo į pasaulį ateina ir naujos gydymo galimybės, padedančios keisti pacientų kasdienę sveikatos priežiūrą.

Kaip ir visame pasaulyje, taip ir Lietuvoje cukriniu diabetu sergančių suaugusių pacientų skaičius svyruoja nuo 7 iki 9 proc. Daugiausiai, net 90 proc. pacientų, yra nustatytas II tipo diabetas arba kitaip vadinamas suaugusiųjų diabetu, o I tipo, jaunesnių žmonių, cukrinis diabetas, sudaro 10 proc. visų ligos atvejų.

Pasak Agnės Gaižauskienės, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorės, nuolat augant sergančiųjų skaičiui, didelis dėmesys turi būti sutelktas į inovatyvių gydymo priemonių prieinamumą Lietuvos pacientams.

„Cukrinis diabetas yra viena iš Pasaulio sveikatos organizacijos prioritetinių sričių, visame pasaulyje juo serga daugiau nei 400 mln. žmonių. Iki 2025 m. PSO iškėlė bendrą tikslą – sustabdyti naujų pacientų skaičiaus augimą. Norint tai įgyvendinti ir mūsų šalyje, svarbu užtikrinti, kad šia liga sergantieji turėtų visas galimybes gauti efektyvų savalaikį gydymą. Diabeto gydymo rekomendacijose daug kalbama apie progresyvius gydymo metodus, o į rinką ateinančios naujovės iš esmės keičia pacientų kasdienį gyvenimą. Tačiau kol kas Lietuvoje dar turime kur tobulėti, ypač kalbant apie vaistų kompensavimo tvarką, ribotas gydytojų galimybes remtis tarptautinėmis gairėmis grįstu gydymu, todėl tikimės, kad ši terapinė sritis taps svarbi ir mūsų sveikatos sistemai“, – sako Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė.

Gyvenimą lengvinantis pokytis

Gydytojos endokrinologės dr. Agnės Abraitienės teigimu, ilgą laiką gydant cukrinį diabetą buvo koncentruojamasi į gliukozės kiekį paciento kraujyje. Tačiau dabartinės gydymo gairės rekomenduoja individualiai įvertinti kiekvieną pacientą – jo diabeto stažą, gretutines ligas, amžių, socialinę padėtį ar motyvaciją gydytis ir parinkti jam gydymą individualiai.

„Vienu iš gydymo tikslų vis dar išlieka gliukozės kiekio kraujyje mažinimas, nes jos padidėjimas sukelia diabeto komplikacijas. Tačiau dabar mes jau žinome, kad II tipo diabetu sergantieji turi didelę riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ir vien tik bet kokiomis priemonėmis mažinant gliukozę, mes šios rizikos nesumažinsime“, – sako gydytoja.

Pasak medikės, jau kurį laiką II tipo diabetu sergantiems pacientams yra skiriamas gydymas leidžiamais neinsulininiais vaistais GLP-1 receptorių agonistais, kurie ypač reikšmingi siekiant sumažinti ne tik gliukozės kiekį, bet ir komplikacijų riziką.

„Progresyvus gydymas, atitinkantis naujausias rekomendacijas, veiksmingas mažinant gliukozės kiekį, kūno svorį, o svarbiausia – siekiant širdies ir kraujagyslių apsaugos. Tokį inovatyvų gydymą visame pasaulyje rekomenduojama skirti ankstyvoje diabeto stadijoje, ypač tiems pacientams, kurie turi svorio problemų arba didelę riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis“, – sako dr. A. Abraitienė.

Šiandien Europos rinkoje pacientai jau išbando naują gydymo būdą, kurio mokslininkai ieškojo daugelį metų. Pirmą kartą istorijoje efektyviam II tipo diabeto gydymui buvo sukurta GLP-1 receptorių agonistų tabletinė forma. Ekspertų teigimu, pirmasis pasaulyje geriamas gydymas GLP-1 receptorių agonistais turės neabejotinos įtakos pacientų gyvenimo kokybei.

„Pacientai galės pasirinkti, koks gydymo būdas jiems yra patogesnis. Yra dalis sergančiųjų, kurie bijo injekcinių preparatų, nenori leistis vaistų, tiems pacientams ši naujovė turėtų būti ypač aktuali. Galimybė išvengti nuolatinių injekcijų jau prieinama pažangiose Europos Sąjungos šalyse, planuojama, kad ateityje ši farmacijos naujovė pasieks ir Lietuvos pacientus“, – sako gydytoja.

Pacientė: buvo metas, kai gėdijausi ligos

Jurbarkietė Ramunė Masiliūnienė II tipo cukriniu diabetu serga jau 10 metų. Moteris diagnozę išgirdo būdama 53 metų amžiaus ir pripažįsta, kad pirmieji keleri metai su liga buvo ypač sudėtingi.

„Gal metus aš tik verkdavau, niekaip negalėjau susitaikyti su diagnoze, o stresas tik blogino mano sveikatos būklę. Dabar, kai atsigręžiu atgal, pagalvoju, kad man reikėjo kreiptis į psichologą. Aš emociškai negalėjau priimti ligos, o reikėjo su ja susigyventi, kad viskas pasikeistų“, – pasakoja Ramunė.

Kelerius metus moteris buvo gydoma tabletiniais vaistais, kurie, deja, gerų rezultatų nedavė. Tada medikai Ramunei paskyrė gydymą insulinu ir, nors jis buvo veiksmingas, reikėjo laiko, kad ji priprastų prie nuolatinių injekcijų.

„Iš pradžių stengdavausi nuo kitų slėpti insulino leidimą, net ir nuo savo vyro. Buvo nepatogu, klausdavau savęs, kodėl turiu tai daryti, kodėl man? Aš nenorėjau, kad kas nors tai matytų, o su draugais iš viso šia tema nekalbėdavau“, – sako moteris.

Ramunė griežtai laikosi gydytojų rekomendacijų, niekada nesusigundo suvalgyti to, ko jai nederėtų, visada sąžiningai susileidžia insuliną reikiamu metu. Moteris sako, kad jau priprato prie tokio gyvenimo, net turi savo atskirą meniu, o vyrui ir toliau kepa pyragus, nors pati jų nevalgo. Tiesa, Ramunė pripažįsta, kad tabletinis gydymas būtų daug patogesnis nei nuolatinės insulino injekcijos ir labai palengvintų kasdienį gyvenimą.

Galimybė grįžti nuo insulino prie tablečių

Pasak dr. A. Abraitienės, nutinka, kad vyresni žmonės, kaip ir Ramunė, serga jaunų žmonių diabeto forma, kurios anksčiau niekas nenustatydavo.

„Dabar, kai atliekame kraujo tyrimus, matome, kad ir 40, ir 60 metų amžiaus pacientams yra kasos ląstelių pažeidimo žymenys ir mažai insulino, todėl ir vyresnio amžiaus žmonėms nustatome diabetą, labiau būdingą vaikams ir jauniems asmenims. Tai specialus diabeto tipas ir jis pakankamai anksti pradedamas gydyti insulino terapija, nes dažniausiai kiti vaistai turi trumpą efektą arba apskritai jo neturi. Vis dėlto, dažniausiai vyresniems žmonėms nustatome II tipo diabetą, kurį ilgą laiką galima efeltyviai kontroliuoti nenaudojant insulino“, – sako medikė.

Gydytojos teigimu, šiuolaikinio gydymo pagalba, net ir tokiais atvejais, kai II tipo cukriniu diabetu sergančiam pacientui jau yra taikoma insulino terapija, kartais yra įmanomas sugrįžimas prie neinsulininių vaistų.

„Anksčiau, kai neturėjome šiuolaikinių vaistų, insuliną pacientams skirdavome labai anksti ir nebūtinai laiku. Todėl dabar dažnai reikia peržiūrėti net ir insulinu gydomų pacientų rekomendacijas, kadangi kai kuriems pacientams mes galime padaryti žingsnį atgal ir paskirti neinsulininius vaistus arba jų derinį kartu su insulino terapija. Tiesa, tokia gydymo schema labai efektyvi ir pasaulyje sparčiai populiarėjanti, kadangi yra ne tik veiksmingesnė, bet ir saugesnė už daugkartines insulino injekcijas“, – sako dr. A. Abraitienė.

Progresyvus gydymas taikomas per vėlai

Endokrinologės teigimu, cukrinio diabeto gydymo prieinamumo situacija Lietuvoje išlieka pakankamai gera. Kalbant apie I tipo diabeto gydymą, šalyje šiandien yra prieinami visi pasaulyje naudojami insulinai, todėl galima skirti pažangius preparatus visiems pacientams, kuriems reikalinga insulino terapija.

Situacija šiek tiek kitokia, kalbant apie II tipo cukrinio diabeto gydymą neinsulininiais vaistais. Nors turime praktiškai visus progresyvius vaistus, naudojamus pasaulyje, tačiau pacientus jie pasiekia per vėlai.

„Inovatyvius vaistus galima išrašyti kaip kompensuojamus tik vėlyvose diabeto stadijose, kai pigesni senesni vaistai yra nepakankamai efektyvūs. Taip išeina, kad juos skiriame per vėlai, kai diabeto komplikacijos jau išsivysčiusios ir progresyvių vaistų paskyrimas yra mažiau veiksmingas. Paskyrus progresyvius vaistus per vėlai, kai jau yra išsivysčiusios diabeto komplikacijos, neišnaudojami visi šių vaistų privalumai. Ekspertų nuomonė yra vieninga – kuo anksčiau pradedama gydyti progresyvesniais vaistais, tuo geresni diabeto gydymo rezultatai. Mes esame priversti gydyti savo pacientus neatsižvelgdami į Europos diabetologų rekomendacijas, nors puikiai jas išmanome, tačiau mus riboja vaistų kompensavimo tvarka“, – sako gydytoja.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ar milijoninės vertės vamzdžių keitimas didins šilumos kainą?

Avatar

Paskelbta

data

Balandžio 1 d. vykusiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje nemažai nepatogių klausimų sulaukė UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis. Tarybos narių bei radviliškiečių akį patraukė įspūdingi skaičiai „Radviliškio šilumos“ ataskaitoje už  2020 metus – šiluminių trasų keitimas kainuos apie 2 milijonus eurų.

Ar ne per brangus projektas?

Tarybos narys Gediminas Lipnevičius suabejojo, ar ne per brangiai bus keičiamos antžeminės šilumos trasos į požemines – ataskaitoje parašyta, jog 1444,52 metro magistralinių šilumos tiekimo tinklų pakeitimo kaina – apie 2 milijonus eurų. Kadangi „Radviliškio šilumos“ vadovas P. Mickaitis dar nebuvo prisijungęs prie posėdžio, šios bendrovės specialistė į klausimą atsakyti nesugebėjo.

Visos investicijos gula ant vartotojų pečių…

Klausimų „Radviliškio šilumos“ direktoriui turėjo ir prie Tarybos posėdžio prisijungęs radviliškietis. „Ar šiluminių trasų pakeitimo investicija neguls ant vartotojų pečių – kiek trasų buvo keičiama, tiek didėjo šilumos kaina – beje, Radviliškyje šildymo kaina didėja septynerius metus iš eilės. Kodėl dėl nežinomų priežasčių didėja ir šilumos kiekis, ateinantis į namą, nors ir administratorius, ir šilumininkai teigia nieko nereguliuojantys?“ – klausė gyventojas.

Beje, savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė, kad gyventojai žiemą pastebėjo ryškų šilumos padidėjimą nakties metu.

Šiluma jau metus nebrangsta…

Prie Tarybos posėdžio prisijungęs „Radviliškio šilumos“ vadovas atsakė į Tarybos nariams bei gyventojams kylančius klausimus. Pasak  P. Mickaičio, šiluminių trasų keitimas kainavo ne 2 milijonus eurų, o tik  milijoną su trupučiu (koks tas truputis, direktorius neįvardijo). „Sąmatinė  projekto vertė buvo 2 mln. eurų, tačiau konkurse dalyvavo 10  įmonių ir suma pamažėjo“,- sakė P. Mickaitis. Šiuo metu keičiami paskutiniai antžeminių šiluminių trasų metrai iš buvusių 25 kilometrų.

„Radviliškio šilumos“ vadovas visus labai nustebino tikindamas, jog  šiluma nebrangsta jau nuo 2020 m. rugpjūčio mėnesio. „Šilumos pastovioji dalis 2,98  nesikeičia, o brangsta kintamoji dalis dėl kuro  kainos“,- sakė P. Mickaitis. Keistokas paaiškinimas – nors šią žiemą biržoje kuras ir buvo atpigęs, radviliškiečiai  šilumos atpigimą vargu, ar pajuto…

Pjauną šaką, ant kurios sėdi?

Buvo aptartas ir daugiabučių namų  renovacijos klausimas. Gyventojų nuomone,  Radviliškio rajone daugiabučių namų renovacija vyksta labai vangiai, nes renovacijos administratorius – „Radviliškio šiluma“. Kaip žinia, renovacijos paskirtis – taupyti šilumos energiją daugiabučiuose namuose, tad  galimai „Radviliškio šiluma“ ir nenori pjauti šakos, ant kurios sėdi – juk taupant šilumą sumažės ir šios įmonės pajamos.

Tačiau P. Mickaitis patikino, kad taip tikrai nėra ir renovacijos rūpesčius  jis su džiaugsmu atiduotų  kitam administratoriui: „Mes pradėjome administruoti daugiabučių renovaciją, nes turėjome specialistų ir jų nereikėjo papildomai samdyti – taip buvo sutaupytos biudžeto lėšos“.

Tik įdomu, nuo kada konservatoriai pradėjo rūpintis biudžeto ar gyventojų lėšų taupymu? Radviliškiečių nuomone,  jeigu galimai nuo renovacijos projekto nieko „nenubyrėtų“, vargu, ar „Radviliškio šilumos“ vadovai  jo  imtųsi – juk šio proceso metu tenka nuolat išklausyti nepatenkintų gyventojų skundų dėl renovacijos darbų  bei didelių kainų.

Jonas PetrikasSkaityti daugiau

Aktualijos

Informacija apie COVID-19 Radviliškio rajone: sergamumo statistika, skaičiai ir ribojama švietimo įstaigų veikla

Avatar

Paskelbta

data

Nauji atvejai – 2 (7 dienų vidurkis – 4), sergančiųjų – 63, pasveikusiųjų – 2 224, nauji atvejai per 14 d. 100 tūkst. gyventojų – 173,5. Naujų atvejų pokytis (per savaitę) – -12,1 proc. Mirtys nuo COVID-19 – 32, iš viso su Covid-19 diagnoze – 88.

Radviliškio rajone šiuo metu aktualūs protrūkiai fiksuojami vienoje transporto įmonėje, vienoje siuvimo įmonėje, Radviliškio kelių tarnyboje, Radviliškio lopšelyje-darželyje „Eglutė“, kiti susirgimai fiksuojami šeimose.

Nuo 2020 metų rugsėjo 21 d. iki šiol Radviliškyje veikiančiame mobiliajame COVID-19 patikros punkte ištirta 4 799 mėginių dėl COVID-19 ligos, iš jų 1 292 – teigiami, tame pačiame punkte nuo kovo 9 d. vykdomi profilaktiniai tyrimai greitaisiais antikūnų testais, ištirti 325 mėginiai, vienu atveju mėginys buvo teigiamas.

Radviliškio rajono švietimo įstaigose – infekcijų plitimą ribojantis režimas

Informuojame, kad, siekiant taikyti COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimą mažinančias priemones, infekcijų plitimą ribojantis režimas įvestas šiose Radviliškio rajono švietimo įstaigose:

 • nuo 2021 m. kovo 31 d. iki 2021 m. balandžio 6 d. – Radviliškio Vaižganto progimnazijos 4a ir 4c klasėse.
 • nuo 2021 m. kovo 30 d. iki 2021 m. balandžio 9 d. – Radviliškio lopšelio-darželio „Eglutė“ grupėje „Želmenėliai“.
 • nuo 2021 m. balandžio 1 d. iki 2021 m. balandžio 11 d. – Radviliškio lopšelio-darželio „Kregždutė“ grupėje „Kačiukai“.
 • nuo 2021 m. balandžio 6 d. iki 2021 m. balandžio 13 d. – Radviliškio r. Palonų daugiafunkcio centro ikimokyklinio ugdymo grupėje „Pelėdžiukai“.

Nurodytu laikotarpiu ugdymas kontaktiniu būdu nurodytose įstaigų klasėse ar grupėse sustabdomas, jis organizuojamas nuotoliniu ugdymo proceso organizavimo būdu, vadovaujantis galiojančiais teisės aktais.

Vakcinavimas ir testavimas – būdai sustabdyti pandemiją

Kviečiame visus, nerimaujančius, kad su jais nesusisiekta dėl skiepijimosi, susisiekti su savo šeimos gydytoju.

Kviečiame naudotis mobiliojo punkto teikiama galimybe išsitirti antikūnus ir atskirų grupių asmenis, kuriems rekomenduojama testuotis dėl vykdomos veiklos, intensyviau registruotis antikūnų testui telefonu 1808 arba internetu 1808.lt arba kreiptis į savo polikliniką ir užtikrinti savo ir savo klientų saugumą. Tyrimai atliekami Radviliškyje veikiančiame mobiliajame COVID-19 patikros punkte (Radmės g. 1, Radviliškyje) arba jūsų poliklinikoje. Šiuo metu testuotis nemokamai kviečiami kontaktiniu būdu dirbantys:

 • asmens sveikatos priežiūros darbuotojai;
 • socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai;
 • ugdymo įstaigų darbuotojai;
 • psichologai, psichoterapeutai;
 • vaistinių darbuotojai;
 • muziejų, kitų ekspozicijų erdvių, bibliotekų, jų ir valstybės archyvų skaityklų ir valstybės kultūrinių rezervatų direkcijų darbuotojai;
 • profesionalių scenos menų kolektyvų (chorų, teatrų trupių, orkestrų ir kt.) darbuotojai;
 • valstybei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai, dirbantys nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiose įmonėse;
 • audinių ūkių darbuotojai;
 • vidaus reikalų sistemoje dirbantys specialistai, muitinės, policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai ir kt.;
 • institucijų, įstaigų ir organizacijų darbuotojai bei savanoriai, užtikrinantys Lietuvos Respublikos karantino režimo priemonių laikymosi kontrolę;
 • prokuratūrų, teismų, notarų biurų darbuotojai, antstoliai ir jų darbuotojai.

Radviliškio rajono savivaldybės informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi