Socialiniai tinklai

Aktualijos

Geriausiu pripažintas Šiaulių apskrities policijos konkurso „Metų seklys“ tyrimas

Avatar

Paskelbta

data

Kol Raseinių nusikaltėliai kariavo tarpusavyje, kriminalistai iš Šiaulių juos kišo už grotų ir naikino narkotikų laboratorijas

Tai – Šiaulių apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos tyrimą, kurio metu nutrauktas dviejų Raseinių gaujų tarpusavio karas, už grotų uždaryta daug įtariamųjų, rasta ginklų, sprogmenų, šimtai kilogramų narkotikų.

Šiaulių apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (ONTV) pareigūnai nutraukė ne vienerius metus Raseiniuose besitęsusią nusikalstamų organizuotų grupių tarpusavio kovą: dalis šių gaujų narių atsidūrė už grotų, dalis iš baimės atsidurti belangėje pabėgo iš šalies. Pasak Šiaulių apskrities ONTV viršininko Vytauto Lukošiaus, nusikaltėlių tarpusavio konfliktai prasidėjo po to, kai vienos grupės vadeivos persikraustė į Kauną, bet nenorėjo prarasti įtakos Raseiniuose, o kita grupuotė panoro būti savarankiška, be „stogų“ iš Kauno. Kova dėl įtakos sferų ir pranašumo tarp dviejų nusikalstamų grupių pagreitį įgavo 2019 metais.

ONTV pareigūnai prieš abi gaujas pradėjo kriminalinės žvalgybos veiksmus. Kriminalistų pagrindiniu uždaviniu tapo visų nusikalstamų veikų, padarytų dėl vykstančių minėtų grupių narių konfliktų, fiksavimas, juose dalyvaujančių asmenų, konfliktų priežasčių bei motyvų išsiaiškinimas, jų padarytų nusikaltimų ištyrimas bei užkardymas.

Suniokotas gaujos vadeivos automobilis

2019-ųjų metų rudenį abiejų grupių kova pasireiškė automobilių niokojimu, išdaužant jų langus ir deformuojant kėbulus ar padegant. Pareigūnų darbą apsunkino tai, kad nukentėjusieji pareiškimų nerašydavo, o kartais net nurodydavo melagingą įvykio vietą. Štai lapkritį Raseinių pareigūnus pasiekė informacija, kad vienos kaimo turizmo sodybos automobilių stovėjimo aikštelėje išdaužti grupės lyderio „Porsche“ langų stiklai. Apie tai policijai nebuvo pranešta. Nepaisant to, pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir į areštinę uždarė nusikaltimu įtariamą asmenį. Tačiau nukentėjusieji, norėdami nuo pareigūnų nuslėpti konfliktą, kategoriškai neigė, kad automobilio stiklai buvo išdaužyti kaimo turizmo sodyboje. Jie policijai nurodė, kad automobilis buvo apgadintas visiškai kitoje vietoje, prie savininko namų. Tad pareigūnams teko įrodinėti, jog šis pranešimas yra melagingas. Tai padaryti pavyko kantraus pedantiško darbo dėka. Sekliams teko peržiūrėti didžiulės apimties kaimo turizmo sodybos vaizdo stebėjimo kamerų įrašus. Buvo nustatyti grupės nariai, kartu su vadeiva buvę sodyboje tuo metu, kai buvo išdaužyti automobilio langai. Kitame Lietuvos mieste, automobilių remonto įmonėje, rastas suniokotasis „Porsche“ bei užfiksuoti jo langų stiklų mechaniniai pažeidimai. Tada tyrėjai kreipėsi į vaizdų tyrimo specialistą. Šis tyrimas išsiskyrė tuo, kad specialistui skirtoje užduotyje buvo prašoma ne tik pagerinti vaizdo įrašų kokybę, bet ir nustatyti, ar vaizdo įrašuose užfiksuoto automobilio langų stiklų mechaniniai pažeidimai yra analogiški automobilių remonto įmonėje rasto automobilio mechaniniams pažeidimams, kurie, neva, buvo padaryti prie gaujos vadeivos namų. Specialisto išvada buvo teigiama – pažeidimai analogiški. Taigi melagystė buvo demaskuota.

Santykius ėmė aiškintis šūviais

Šiuo įvykiu Raseinių nusikaltėlių konfliktai nesibaigė, o tapo pavojingesni – į grupės narių ir jų šeimos narių automobilius pasipylė šūviai. Tęsiant tyrimą ir gavus informaciją, jog vienam grupuotės lyderių Austrijos teisėsaugos pareigūnai išdavė Europos arešto orderį, kriminalistai jį sulaikė ir perdavė Austrijai. Ten jam paskirta 2 metų laisvės atėmimo bausmė. Vienam grupės narių tyrėjai pareiškė įtarimus dėl turto prievartavimo, nesunkaus sveikatos sutrikdymo bei chuliganizmo. Baudžiamoji byla jau perduota teismui. Dėl jo suėmimo rengiamas Europos arešto orderis, nes įtariamasis slapstosi užsienyje. Dar vienam konfliktuojančios grupės nariui pradėti du ikiteisminiai tyrimai – dėl prekybos žmonėmis bei prekybos vaikais ir viešosios tvarkos pažeidimo – šiais metais perduoti nagrinėti teismui, o rugpjūčio mėnesį šiam asmeniui pradėtas dar vienas ikiteisminis tyrimas – dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti. Turėdami informacijos, jog konfliktuojančios grupuotės narys gali turėti ginklų ir šaudmenų, pareigūnai šių metų sausį patikrino jo vairuojamą automobilį ir salone rado neteisėtai gabenamą mažo kalibro graižtvinį šautuvą bei 4 šovinius. Dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis su kartu važiavusiu nusikalstamai grupei nepriklausančiu asmeniu atsidūrė areštinėje. Pastarasis, pagal išankstinį sulaikytųjų susitarimą, prisipažino esantis ginklo ir šovinių savininkas. Tačiau pareigūnams pavyko demaskuoti melą ir įrodyti, kad automobilyje ir dar vienoje vietoje atliktos kratos metu rasti ginklai priklauso kitam grupės nariui. Pastaroji byla jau irgi perduota teisminiam nagrinėjimui. Tikslinant informaciją apie šios grupės turimus ginklus, asmenų gyvenamosiose bei lankymosi vietose buvo atlikta 13 kratų, jų metu rastas ir paimtas lygiavamzdis šaunamasis ginklas ir šoviniai bei du savadarbiai, šaudymui tinkami įtaisai, teleskopinė lazda. Remiantis tuo, dar dviem grupės nariams buvo pareikšti įtarimai dėl kitos grupuotės narių automobilių apšaudymo. Praėjus keletai dienų po sulaikymo ir kratų atlikimo pas vienos grupės narius, buvo organizuotas kitas kratų atlikimo etapas. Vieno iš grupės lyderių gyvenamosiose ir buvimo vietose rasta parako, šovinių, jų sudėtinių dalių, savadarbių šaunamųjų įtaisų dalių bei narkotinių ir psichotropinių medžiagų. Dėl neteisėto disponavimo jomis įtarimas pareikštas lyderio sugyventinei, o jam pačiam įtarimai dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis ir ginklais bus pareikšti, kai tik jis parsiras iš užsienio. Kito grupės nario gyvenamojoje vietoje taip pat buvo rasta ir paimta įvairios paskirties prietaisų, skirtų šoviniams gaminti bei šovinių sudėtinių dalių. Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras Egidijus Jurgelis, kuruojantis tyrimo dalį, susijusią su grupuočių tarpusavio konfliktais, sakė: „Priemonių tarpusavio santykių aiškinimuisi jie turėjo. Nežinia, kuo tai būtų baigęsi, jei policija nebūtų ėmusis veiksmų“.

Sunaikintos laboratorijos, rasta šimtai kg narkotikų

Bendradarbiaudami su Mobilaus būrio pareigūnais, kriminalistai suplanavo prevencinį nusikalstamų grupių narių automobilių stabdymą ir asmenų be dokumentų tikrinimą. Tokio patikrinimo metu pas vieną grupuotės narį buvo rasta narkotikų, todėl jam pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis. Be to, Šiaulių pareigūnai perėmė tam pačiam asmeniui viename Lietuvos kurorte pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl žiauraus savo žmonos sumušimo. Taigi dar vienas grupuotės narys buvo suimtas ir atsidūrė už grotų. Tiriant jo nusikalstamą veiką, susijusią su narkotinėmis medžiagomis, nustatyta, kad joje dalyvavo dar keletas šios nusikalstamos grupės narių. 2020 m gegužės pabaigoje ONTV pareigūnai surengė šių įtariamųjų sulaikymo operaciją ir uždarė jų dispozicijoje buvusias dvi kvaišalų laboratorijas bei sandėlį, įrengtą viename Raseinių garažų masyve. Čia, paketuose bei maišuose, rasta apie 200 kg metamfetamino ir kitų psichotropinių medžiagų bei trys statinaitės medžiagų, naudojamų narkotinių bei psichotropinių medžiagų gamyboje. O iš prie sandėlio sulaikyto asmens kišenės ištraukta 1000 ekstazio tablečių, jo automobilyje rasta metamfetamino. Kratos buvo atliktos ir pas sulaikytojo bendrininkus. Raseinių rajone esančiose sodybose įrengtose laboratorijose, kuriose vyko psichotropinių medžiagų gamyba, rasta tam skirta įranga, savadarbiai įrankiai, įvairios kvaišalų gamybai naudojamos cheminės medžiagos, šaunamasis ginklas. Vieno įtariamojo tėvo įmonės teritorijoje rastas automobilis su slaptavietėmis psichotropinėms medžiagoms gabenti bei kvaišalų. Po šios pareigūnų operacijos dar trys grupės nariai atsidūrė už grotų. Šiaulių apskrities policijos ONTV pareigūnai iš viso atliko 8 ikiteisminius tyrimus dėl 21 nusikalstamos veikos epizodo, atliko 28 kratas, kurių metu iš neteisėtos apyvartos išėmė 6 šaunamuosius ginklus, sprogstamosios medžiagos ir įvairių šovinių, labai didelį kiekį, t. y. per 200 kg pagamintų psichotropinių medžiagų („gatvės“ kaina apie 2 mln. eurų). Be to, dar ne vienas nusikaltimas buvo užkardytas, išvengta galimų labai sunkių pasekmių, užkirstas kelias tolimesniam kruvinam tarpusavio santykių aiškinimuisi.


Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Virtualioje konferencijoje apie 500 dalyvių aptarė vaikų globos sistemos pertvarkos rezultatus

Avatar

Paskelbta

data

Kadangi šie metai yra paskutiniai, kai vaiko globa gali būti nustatyta institucijoje, Lietuvoje veikiantiems 66-iems Globos centrams ir savivaldybių administracijoms tenka svarbi užduotis. Be tėvų globos likusiems vaikams ieškoma globėjų, įtėvių ar šeimynų. Pirmą kartą nuotoliniu būdu vykusioje dviejų dienų konferencijoje aptarti šioje srityje nuveikti darbai, Globos centrų veiklos rezultatai ir laukiantys iššūkiai. Pabrėžta, kad mūsų šalyje labai pasiteisino budinčio globotojo instituto įvedimas. Konferencijoje dalyvavo apie pusė tūkstančio specialistų, dirbančių vaiko teisių ir globos srityje, Globos centrų darbuotojų.

„Tenka girdėti, kaip specialistai, dirbantys su globojamais vaikais, džiaugiasi galėdami apie kiekvieną iš jų pasakyti – „prasidėjo savigyda“. Rodos – savaiminis paties vaiko pasiekimas. Tačiau be vaiko adaptacinio laikotarpio stebėjimo, individualių jo poreikių vertinimo, psichologinės, socialinės, teisinės pagalbos ir galybės konsultacijų savigyda vargu ar prasidėtų. Tokia svarbi ir prasminga jūsų veikla. Tai, jog globojami, įvaikinti ar budinčių globotojų prižiūrimi vaikai anksčiau ar vėliau ima jaustis saugiai, yra jūsų nuopelnas“, – taip į virtualioje erdvėje susirinkusius specialistus kreipėsi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Pasak direktorės, kiekvienas globoti ar įvaikinti pasiryžęs žmogus padeda ne tik tam vaikui, su kuriuo dalijasi savo namų šiluma, apgaubia meile, bet padeda ir visai mūsų visuomenei, dalindamiesi savo patirtimi, žiniomis, yra daugelio įkvėpimas ir pavyzdys.

„Klausite, o kas įkvepia juos? Atsakymą jūs puikiai žinote – tai esate jūs. Mokote, raginate, palaikote, esate šalia, kai pritrūksta vilties, drąsos ar žinių. Ta kraitelė, kurią perduodate tėvams yra nepaprastai svarbi ir prasminga“, – taip Globos centrų darbuotojų veiklą įvertino I. Skuodienė.

Lietuvoje šiuo metu veikiantys 66 globos centrai pagal specialią Globėjų (rūpintojų), budinčių globotojų, įtėvių, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojų mokymo ir konsultavimo programą (GIMK) nuolat rengia mokymus būsimiems budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), globėjams giminaičiams ir įtėviams. Globos centrai taip pat teikia ir organizuoja paslaugas bei pagalbą budintiems globotojams, globėjams ir įtėviams bei jų globojamiems vaikams.

Lietuvoje vaikų globos namuose šiuo metu gyvena 1670 vaikų. Didžioji jų dalis (1412) yra vyresnio amžiaus  10-18 metų. Mūsų šalyje kol kas labai trūksta žmonių, kurie pasiryžtų globoti vyresnio amžiaus be tėvų globos likusius vaikus. Konferencijoje taip pat pabrėžta, kad Lietuvoje nepakanka paslaugų globojamiems vaikams ir jų globėjams.

Dvi dienas trukusioje virtualioje konferencijoje dalyvavo dvi dešimtys pranešėjų. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilma Augienė apžvelgė Globos centrų ir budinčio globotojo instituto veiklą, akcentavo jų reikalingumą ir prasmę. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė konferencijos dalyviams kalbėjo apie tėvų globos netekusių vaikų teisių ir teisėtų interesų užtikrinimą Lietuvoje.

Tarp kitų temų konferencijoje taip pat buvo pristatyta geroji Belgijos patirtis teikiant tęstines paslaugas Globos centrų klientams. Gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė Jovita Anikinaitė skaitė paskaitą apie tai, kodėl vaikų globos namuose augantiems vaikams reikia ieškoti globėjų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šeimos ir vaiko teisių apsaugos grupės vyresnioji patarėja Laura Purinė skaitė paskaitą apie tai, kaip parinkti šeimą, galinčią geriausiai tenkinti likusio be tėvų globos vaiko poreikius. Konferencijos dalyviams taip pat pristatytos Biržų rajono Globos centro veiklos gerosios patirtys. Apie nuotolinį darbą šeimos ir vaiko gerovės srityje, dirbant individualiai ir su grupėmis, kalbėjo psichologas, neformaliojo ugdymo lektorius Andrius Katarskis.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Teismo išteisinti įtariamieji į teismą siunčiami antrąkart

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo pareigūnai kartu su prokurorais baigė tirti ir teismui nagrinėti perdavė baudžiamąją bylą dėl įvykio, kurio aplinkybės teisme jau buvo nagrinėtos   praėjusių metų lapkritį. Tada du automobilio vagyste kaltinami šiauliečiai dėl šios nusikalstamos veikos buvo išteisinti, o Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmai  informavo prokuratūrą, jog atsirado  pagrindas spręsti klausimą dėl galimos kitokio pobūdžio nusikalstamos veikos – sukčiavimo, sudėties požymių  buvimo. Konstatuota, kad  vienai Šiaulių įmonei   priklausantis mikroautobusas MERCEDES -BENZ SPRINTER galėjo būti ne pagrobtas, o tik inscenizuota jo vagystė, siekiant bendrovei neteisėtai (apgaule) gauti draudimo išmoką. Iš to išplaukė ir įtarimas dėl dar vienos nusikalstamos veikos – melagingo pranešimo apie nebūtą nusikaltimą. Nustatytoms aplinkybėms išsiaiškinti tapo būtina pradėti naują ikiteisminį tyrimą. Ir tada įtariamųjų skaičius padidėjo iki trijų, tarp kurių buvo ir pats įmonės vadovas.

Pirmąkart įvykis buvo pradėtas tirti 2018 metų balandžio 15 d., kai tik buvo gautas bendrovės vadovo pranešimas apie Šiauliuose,  Vilniaus g. esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje, palikto mikroautobuso vagystę. Trejų metų senumo transporto priemonę bendrovė buvo įsigijusi prieš keletą mėnesių, pora kartų ją remontavo, tad patirtą turtinę žalą  įmonės vadovas įvertino 15 000 eurų.

Po trijų tyrimo savaičių kriminalistai sulaikė pirmą įtariamąjį – niekur nedirbantį  26 metų šiaulietį, kuris policijai žinomas kaip daug kartų už vagystes teistas asmuo, teistumo biografiją pradėjęs jau nuo 16 metų. Po savaitės sulaikytas ir antras įtariamasis – pirmojo bendraamžis. Jiems buvo pareikšti įtarimai dėl vagystės ir byla nukeliavo į teismą. Bet čia vienas įtariamųjų pakeitė parodymus ir teismui kilo pagrindas manyti, kad tai nėra paprasta automobilio vagystė, o imituota vagystė, siekiant apgaule gauti draudimo išmoką.

Taigi kriminalistai ir prokurorai ėmėsi naujai kvalifikuotos nusikalstamos veikos tyrimo. Kaltinimai dėl sukčiavimo pareikšti trims įtariamiesiems, tarp kurių ir pats bendrovės direktorius, ankstesniame tyrime turėjęs nukentėjusiojo statusą. Pastarajam dar pareikštas įtarimas ir dėl pranešimo apie nebūtą nusikaltimą. 

Įtariama, kad bendrovės vadovas,  sumanęs neteisėtu būdu iš draudimo bendrovės gauti draudimo išmoką, pasiūlė pažįstamam asmeniui imituoti jo bendrovei priklausančio automobilio „MB SPRINTER“ vagystę. Buvo sutarta, kada ir iš kur turės būti paimtas ir kur nuvarytas  automobilis. Už tai vykdytojas turėjo gauti 500 eurų atlygį. Atlygis viliojo, tačiau šiaulietis pabūgo tapti šio neteisėto užsakymo vykdytoju ir jį perleido savo pažįstamam bendraamžiui, kuriam vagystės buvo įprastas dalykas. Jam buvo pasakyta, kad automobilis neva blogai važiuoja, todėl reikia apgauti draudimo bendrovę ir tokiu būdu atgauti nesėkmingai pirkiniui išleistus pinigus. Tarpininkas  vykdytojui padavė iš bendrovės vadovo gautus automobilio užvedimo raktelius, paaiškino, kad automobilį jis ras Vilniaus g., netoli Prūdelio, esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje ir jį turės nuvairuoti į Šiaulių r. esantį Kuzavinės kaimą. Vagystę imituoti turėjęs šiaulietis teisės vairuoti neturėjo ir buvo sugipsuota koja, tačiau buvo padrąsintas, kad automobilis yra su automatine pavarų dėže, todėl  problemų dėl traumuotos kojos neturėtų kilti, o policijos nėra ko bijoti – gaus baudą dėl vairavimo be teisių ir viskas.

Viskas tą vakarą vyko sklandžiai. Kuzavinės kaime „vagies“ jau laukė jo pažįstamas, kuriam jis  atidavė automobilio raktelius, o pastarasis  juos perdavė bendrovės vadovui. Šis toliau reikalus tvarkėsi pats: melagingai informavo teisėsaugos institucijas bei draudimo bendrovę apie neva įvykdytą automobilio vagystę ir dėl to  buvo išmokėta 13 529 eurų draudimo išmoka.

Per tą laiką, kol dėl to paties įvykio buvo atliekami net du ikiteisminiai tyrimai,  visi trys  dabar jau 29 metų sulaukę įtariamieji spėjo su teisėtvarka susipykti dar ne kartą. Vykdytojas pateko už grotų ir dabar teismo už sukčiavimą laukia, atlikdamas bausmę už  spėtas įvykdyti dar ir vagystes. Tarpininkas taip pat įtariamas naujomis nusikalstamomis veikomis ir dabar po Šiaulius vaikšto su apykoje, intensyviai prižiūrimas elektroninės įrangos. Bendrovės vadovas 2018 m. birželį išklausė Šiaulių apygardos teismo nuosprendį dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis.

                      Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019