Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Baisogaloje – rinkimai saviems?

Avatar

Paskelbta

data

Sausio 18 d. vyko Baisogalos seniūnaičio rinkimai. Tai buvo II rinkimų turas, kadangi pirmajame balsavo mažiau nei 5 proc. rinkėjų ir nebuvo kvorumo. Kaip to reikalauja LR Vietos savivaldos įstatymas.

Per paskutinį praeitų metų posėdį Tarybos narys E. Martynkinas teiravosi administracijos direktorės J. Margaitienės apie I turo viešinimo problemas, tačiau administracija tuomet jokių veiksmų neatliko, kad užtikrintų skaidrų, sąžiningą, nepriklausomą ir nešališką rinkimų procesą. O įpusėjus II rinkimų turui, administracija rekomendavo nutraukti rinkimus. Direktorė J. Margaitienė motyvavo tuo, kad buvo gautas skundas dėl seniūnaičių rinkimų organizavimo tvarkos aprašo nuostatų. Nors rinkimų komisijos pirmininkas ar visa komisija „pakluso“ rekomendacijai iš centro, o ne LR Vietos savivaldos įstatymas, tas pats aprašas net nenumato galimybės nutraukti įpusėjusių rinkimų.

Trūkstant viešinimo – itin mažas aktyvumas I ture

Gruodį vykusiame I rinkimų ture rinkėjų aktyvumas buvo itin žemas ir nesiekė penkių procentų ribos, todėl išrinkti seniūnaitį iš trijų kandidatų prireikė II turo. Tie trys kandidatai buvo: K. Danilevičius, UAB „Šiaurinė lapė“ vadovas; A. Radžiūnas, Baisogalos bendruomenės pirmininkas; ir A. Kilienė, pedagogė iš Baisogalos mokyklos – darželio. Vis tik Baisogalos seniūnijos gyventojams pasirodė keista, jog nebuvo pakankamai informacijos ir rinkimų I ture balsavimo teisę išreiškė mažiau nei 100 seniūnaitijos gyventojų iš beveik 2000. Patys kandidatai raštu neskundė rinkimų komisijos, kuriai pirmininkauti paskirtas Baisogalos seniūnas R. Kalvaitis, veiksmų administracijai. Net ir Tarybos nario paklausimas per Tarybos posėdį nebuvo pakankama priežastis administracijai pačiai susirūpinti, kad būtų užkardyti daromi teisės aktų pažeidimai. Skaitytojams belieka patiems nuspręsti, ar tai galėjo būti iš anksto ir kruopščiai suplanuota akcija, ir, esant „neplanuotiems“ rezultatams, suteikti progą bet kuriam reikalingam kandidatui skųsti ir pareikalauti rinkimų organizavimo iš naujo.

Į II turą – iš karto su pažeidimais

Rinkimų komisijos pirmininkas R. Kalvaitis ir komisijos narė, seniūno pavaduotoja, A. Vaičiurgienė dievagojosi, kad  rinkimus pakankamai paviešino. Tiesa, tik socialinės medijos „Facebook“ paskyroje „Baisogalos seniūnija“. Ir manė padarę daugiau nei reikia. Tačiau tiek įstatymas, tiek Tarybos sprendimu patvirtintas aprašas nurodo, kad apie rinkimų datą, vietą ir laiką bei kitą aktualią informaciją turi būti paskelbta prieš 15 dienų iki rinkimų datos Radviliškio rajono savivaldybės internetiniame puslapyje www.radviliskis.lt, viešinama savivaldybės ir seniūnijos patalpose, skelbimų lentose, kur jos oficialiai įrengtos, vietinėse arba regioninėse žiniasklaidos priemonėse. To nebuvo padaryta. Ir tik atvykus šio straipsnio rengėjui, seniūno pavaduotoja ant seniūnijos paradinių durų iškabino informacinį lapelį dėl rinkimų laiko ir vietos.

Rinkėjai nebepasitiki komisija ir jos nariais?

Šalyse, kuriose demokratija veikia neužtikrintai ir kur valdžioje esantieji dažnai rodo neslepiamą suinteresuotumą galutiniais rinkimų rezultatais, kur pilietinės visuomenės nariai dar labai vangiai gina savo pilietines teises, įskaitant teisę išreikšti savo nuomonę balsavimu, rinkimų tvarkos sisteminiai pažeidimai nebūtų nieko neįprasto. Tačiau Lietuvoje, kuri ne tik 27 metus yra laisva demokratinė valstybė, ne tik puikiai integravosi į Vakarų demokratinių valstybių klubą, vis dar atsiranda nesukontroliuojamas valdžios noras turėti sau lojalius visuomenės atstovus – seniūnaičius. Redakcija gavo keletą rinkėjų skambučių dėl neviešinimo ir net galimo apklausos lapų pildymo klastojimo dar neprasidėjus rinkimams. Dalis informacijos pasitvirtino, nes, nuvykus į Baisogalos seniūniją likus dviem dienoms iki rinkimų, niekur nesimatė jokios informacijos apie rinkimus. Taip pat ir seniūnas R. Kalvaitis lankėsi mokykloje, bet nepastebėta, jog būtų turėjęs kokių nors su rinkimais susijusių dokumentų. Apie pastebėtus pažeidimus ir galimą kitą neteisėtą rinkimų komisijos veiklą buvo informuota Radviliškio rajono savivaldybės administracija. Kadangi į administraciją jau buvo kreiptasi per Tarybos posėdį, tačiau ji nesiėmė jokių veiksmų, apie šiuos pažeidimus buvo raštu išsiųstas pranešimas.

Administracija priima precedento neturintį sprendimą – rekomendavo nutraukti rinkimus

Rajono mero A. Čepononio bendrapartietė konservatorė J. Margaitienė gavo pranešimą sausio 16 d. vakare. Nors turėjo visą darbo dieną priimti sprendimą ir imtis priemonių, kad užtikrintų sklandų, skaidrų, be teisės aktų esminių pažeidimų seniūnaičių rinkimų procesą, ji rekomendavo rinkimų komisijai … iš viso nutraukti rinkimus!!! Ar tokiam sprendimui turėjo įtakos administracijos bylinėjimasis teisme su kandidatu į seniūnaičius iš ankstesnių rinkimų, belieka spėlioti. Tačiau komisijos pirmininkas tokiai rekomendacijai iš centro pritarė ir nebeleido toliau balsuoti. Ar Baisogala nuo Radviliškio taip toli, kad atsakingi asmenys negalėjo atvažiuoti ryte ir patikrinti prieš pat rinkimų pradžią apklausos lapus, kurie vis tik nesunumeruoti, tušti ir nepasirašyti – tokiu būdu būtų  užkardinti galimi kiti pažeidimai. Baisogalos miestelis po tokio sprendimo tiesiog ūžė. Niekas negalėjo suprasti, kas priėmė tokį sprendimą, kam tai naudinga. Pasirodo, kad komisijos pirmininko R. Kalvaičio nuomone, tai pašalietis iš Radviliškio, šio straipsnio autorius, pats kalčiausias. Nes nepabijojo pranešti apie daromus pažeidimus.

VRK skyriaus vedėjos komentaras

VRK rinkimų organizavimo skyriaus vedėja R. Daniškevičiūtė paprašyta pakomentuoti tokią situaciją, kai nutraukiami seniūnaičių rinkimai, iš karto informavo, kad tai nebūtų VRK kompetencija. Juk seniūnaičių rinkimai organizuojami remiantis LR Vietos savivaldos įstatymu ir kitais teisės aktais, kurių vykdymo ir laikymosi VRK neprižiūri. Vis tik ji pabrėžė, kad nutraukti rinkimus tik gauto pranešimo pagrindu, neišsiaiškinus visų aplinkybių, būtų grubus įstatymo pažeidimas ir piliečių balsavimo teisės paminimas. „Karo ar masinių neramumų, gamtos gaivalo ar stichinės nelaimės atveju tai būtų suprantamos ir pateisinamos priežastys nutraukti rinkimus“,- komentavo ji. VRK gauna šimtais pranešimų, kuriuos ištiria ir įvertina, ar jie turėjo kokios nors esminės reikšmės galutiniams rinkimų rezultatams. Jei turėjo, skelbia rinkimų rezultatus negaliojančiais ir organizuoja iš naujo. Bet įpusėjusių rinkimų VRK nenutraukia.

Pabaigai…

Visi 25 Tarybos nariai, įskaitant ir merą A. Čepononį, gavo kreipimąsi dėl galimo įgaliojimų viršijimo nutraukiant seniūnaičių rinkimus. Ar aukščiausia rajono valdžia yra pasirengusi apginti vieną pamatinių demokratijos vertybių, balsavimo teisę, nuo suįžūlėjusių biurokratų ir nekompetentingų rinkimų komisijos narių veiksmų, parodys ateitis. Šiai dienai politikai tų pačių teisininkų teiraujasi, ar apskritai privalo atsakyti į kreipimąsi. Tačiau gali būti ir taip, kad tai bus patikrinimas ir valdžioje esantiems asmenims, kurie nori turėti sau palankius „kišeninius“ seniūnaičius, kurių kvėpavimo nejustų į nugarą ir jie duotų ramybę komisijose – kaip Etikos ar Antikorupcijos. Pagal visą scenarijų, panašu, kad Baisogalos seniūnaičių rinkimų galutiniu rezultatu buvo susidomėję ir aukščiausi rajono vadovai. Todėl pakrypus rinkimams nenaudinga linkme buvo surizikuota juos nutraukti. Tai galėtų patvirtinti arba paneigti darbo grupė, jei ją politikai išdrįs tokią sukurti.
P.S.
Primename, kad  Radviliškyje vykę seniūnaičių rinkimai yra apskųsti teismui. Šie rinkimai labiau priminė režisieriaus iš savivaldybės rūmų surežisuotą spektaklį, kuriame dalyvavo nelabai žinomi „provaldiški“ kandidatai  bei „Radviliškio krašto bendruomenės“ iškelti nariai. Teisme byla dar neišnagrinėta.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi