Socialiniai tinklai

Aktualijos

,,Ateities inžinerija” Lizdeikos gimnazijoje

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio Lizdeikos gimnazija jau keleri metai bendradarbiauja su Vilniaus technikos universitetu ir įgyvendina nuotolinio ugdymo platformos ,,Ateities inžinerija“  projektus. Juk tyrinėti savo gyvenamąją aplinką, pasitelkus efektyvias šiuolaikines technologijas, yra įdomi ir prasminga veikla. Žinoma, mokytis tyrinėti ir kurti būtų kur kas lengviau, jei netoli gimnazijos veiktų reikiamos kompetencijos techninės kūrybos centras ar aukštoji mokykla, kurių laboratorijose galėtų vykti mokymai ar būtų galima pasisemti patirties. Tačiau tokių galimybių nėra, o tyrinėti net ir sudėtingomis karantino sąlygomis iš siūlomų 17 projektų pasirinktos 8 temos, kurios sėkmingai integruotos į matematikos, fizikos ir biologijos mokomuosius dalykus. Mokinius nuotoliniu būdu konsultavo ir metodinę medžiagą pristatė Vilniaus Techn universiteto koordinatorės prof. dr. Marija Burinskienė, doc. dr. Eglė Marčiulaitienė ir dr. Vilūnė Lapinskienė.
Šiais mokslo metais Radviliškio savivaldybė, finansuodama vaikų vasaros poilsio stovyklos ,,Ateities inžinerija“ įgyvendinimą, skyrė 3540 eurų, už kuriuos gimnazija įsigijo tyrimams reikalingų priemonių, kurios bus naudojamos ir tolesniame mokymo procese. Nors dėl viruso plitimo susidariusios sąlygos neleido užbaigti visų tyrimų, tačiau tiek visiškai įgyvendinti projektai, tiek tebevykdomi darbai pristatyti AI 4-ojo sezono žiemos sesijos konferencijoje, vykusioje virtualioje aplinkoje. Iš 33 Lietuvos mokyklų pristatyta tik 13 užbaigtų projektų, tarp kurių net 6 Lizdeikos gimnazijos tiriamieji darbai: ,,Lizdeikos gimnazija – darni mokykla?!“,  „Lizdeikos gimnazijos energinio efektyvumo vertinimas“, „Lizdeikos gimnazijos oro kokybės ir šiluminio komforto vertinimas ir analizė“, ,,Lizdeikos gimnazijos mokinių kelionės į mokyklą”, ,,Lizdeikos gimnazijos aplinkos darnos vertinimas“,  ,,Dirvožemio tyrimas“. Dar du projektai  ,,Radviliškio oro kokybės tyrimas biotestavimo būdu“ ir ,,Vandens tyrimai  Radviliškio miesto ir jo apylinkių vandens telkiniuose“ yra nebaigti, juos numatyta tęsti ir pristatyti pavasario sesijoje. Prie Ateities inžinerijos projektų dirbo gausus būrys pirmokų gimnazistų: po 7 mokinius iš 1B ir 1C kl. bei 24 mokiniai  iš 1D klasės. Tiriamąsias veiklas koordinavo mokytojos J.Caporkienė, A.Šmukštienė,  L.Semeniukienė, S.Karenauskienė.

Apibendrindamas žiemos sesijos rezultatus dr. H.Mykolaitis teigė, kad projektų autorių pasirengimo lygis yra tikrai aukštas, o sudėtingomis suvaržymų sąlygomis atliktų ir pristatytų darbų originalumas ir taikomoji vertė net nekelia abejonių, todėl mokslininkas tikisi, kad bus tęsiamas universiteto ir Lietuvos mokyklų bendradarbiavimas.

Iš tiesų tiriamieji darbai yra patrauklūs mokiniams, leidžia ne tik patobulėti šiuolaikinių technologijų srityje, bet ir savarankiškai atlikti įvairius tyrimus ir taip paįvairinti mokymosi procesą. Be to, darbų pristatymas akademinei auditorijai ne tik lavina viešojo kalbėjimo įgūdžius, bet ir skatina pasitikėjimą savimi bei  ugdo teisingesnį požiūrį į aplinką. Juk gyvendami dėl mokslo laimėjimų nuolat kintančioje aplinkoje, privalome įsisąmoninti, kad mūsų veikla turi ne tik kurti naujus išmanius vartojimo produktus bei paslaugas, bet ir puoselėti aplinką bei tausoti jos išteklius.

Lietuvių k.ir lit. mokytoja metodininkė

Sandra Karenauskienė

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Strateginis veiklos planas – tik fantazija?…

Avatar

Paskelbta

data

Nemažai diskusijų  balandžio 1 d. Radviliškio rajono savivaldybės taryboje sukėlė  Radviliškio rajono savivaldybės 2021-2030 metų strateginio plėtros plano tvirtinimas. Buvo pastebėta, jog jame nėra numatyta realių  darbų, kuriuos reikėtų įgyvendinti per dešimt metų.

Strateginį veiklos planą rengė pirmakursis?

Tarybos posėdyje  nemažai kritikos Strateginiam planui kliuvo ir iš gyventojų, ir iš Tarybos narių. Buvo pastebėta, jog plane neatsispindi tragiška rajono situacija – gyventojų vidutinis amžius pats prasčiausias šalyje, o gydytojų, tenkančių vienam gyventojui, skaičius pats mažiausias.
Kadangi į rajoną įsisukęs mokyklų naikinimo vajus, Strateginiame plane taip pat nepaminėta, kokias mokyklas numatoma uždaryti ar reorganizuoti.
Strateginio plano rengėjams kliuvo ir už tai, kad paruoštame dokumente  nėra gyventojų apklausų rezultatų.

Plane  nepakankamai nušviesta ir turizmo įgyvendinimo strategija – jame paminėti dviračių takai, kuriuos gyventojai apvažinėjo jau prieš penkerius metus.

Paminėjus tokius trūkumus, iškilo klausimas, ar toks dokumentas apskritai reikalingas – jį sudaro per 80 puslapių, o  jokios konkrečios informacijos nepateikta.

Dokumentas – tik vizija…

Savo kūrinį tarybos posėdyje bandė ginti Investicijų ir turto valdymo skyriaus  vedėjas Gintaras Pilypas. „Strateginio plano ruošimą 10 metų laikotarpiui įpareigoja Seimo nutarimai, Vidaus reikalų ministerijos įstatymai.  Jis neturi būti konkretus – ką  pasieksime, kokia  kryptimi vystysime rajoną – tai sudėlios Tarybos sprendimai. Gyvenimas keičiasi ir nėra galimybės surašyti konkrečius objektus – tai daroma ruošiant 3 metų strateginį planą. Šis dokumentas neužkerta kelio keisti rajono vystymo krypties kitai Tarybai“,- sakė vedėjas.

Tarybos narė Z. Žvikienė pasiteiravo, kur vis dėlto galima susipažinti su gyventojų apklausų rezultatais – juk įdomu, kokie rajono gyventojų lūkesčiai.

Pasirodo, apklausų rezultatai buvo patalpinti tik  savivaldybės internetinėje svetainėje, o pagal juos, pasak  G. Pilypo ir buvo kuriamas Strateginis planas.

Tad  apie 90 puslapių sudarantis dokumentas – tik vizija, kuri galimai niekada nebus įgyvendinta.

Tvarkinga gatvė bus tvarkoma …  kad gatvė būtų tvarkinga

Tarybos narys G. Lipnevičius pasiteiravo G. Pilypo, kodėl ardoma  gera Vasario 16-osios gatvė. Pasak vedėjo, Radviliškio rajonas nėra tikslinė teritorija, tik geresnė už vidutinę, ir iš Europos sąjungos negavo lėšų kelių rekonstrukcijai, o tik kelių tvarkymui, gerinant eismo sąlygas. Tad  siekiant įsisavinti šias lėšas ir gerinamos eismo sąlygos trijose sankryžose: bus užtikrintas saugus pėsčiųjų judėjimas, pagerintas apšvietimas, bus lengviau judėti neįgaliesiems.

Tarp Tarybos narių buvo kilusi diskusija dėl administracijos direktorės J. Margaitienės  darbų  pirkimo konkurso už daugiau kaip 650 tūkst. eurų, nes radviliškiečiai Vasario 16-osios gatvę jau praminė „auksine“, kaip ir miesto aikštę.

Jonas PetrikasSkaityti daugiau

Aktualijos

Beveik 60 kartų gaisrinę saugą pirtyse tikrino ugnis

Avatar

Paskelbta

data

Prieš didžiąsias šventes, tarp jų ir Velykas, per Didįjį šeštadienį yra įprasta kūrenti pirtį. O ten, kur ugnis, visada yra didesnė ir gaisro tikimybė.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, vien šiais metais degė 59 pirtys, pernai per tą patį laikotarpį liepsnojo 47. Net 45 gaisrai jose įsiplieskė dėl krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų bei gedimų. Po kelis gaisrus sukėlė elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai ir neatsargus žmogaus elgesys.

Vien pernai ugniagesiai gesino 175 pirtis. Kaip rodo penkerių metų gaisrų statistika, vidutiniškai per metus ugnis aplanko daugiau kaip 140 pirčių.

„Didžiausias gaisro pavojus pirtyje kyla dėl netinkamos konstrukcijos dūmtraukių, kai nesilaikoma norminių atstumų tarp sumontuoto šildymo įrenginio ar dūmtraukio iki degių statinio konstrukcijų. Dūmtraukis nuo jų turi būti nutolęs ne mažiau kaip 25 cm, o nuo paties šildymo įrenginio  – nuo 25 cm iki 1 m. Be to, kūrenant pirtį  patartina jos per daug neprikūrenti ir nepalikti be priežiūros. Pakuros durelės turi būti uždarytos, o malkos laikomos ne arčiau kaip per metrą,“  – sako  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento  Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos vyriausiasis specialistas Kęstutis Skrickis.

Be to, priklausomai nuo pirties eksploatavimo intensyvumo, bet ne rečiau kaip kartą per metus, būtina  iš dūmtraukio išvalyti suodžius. Beje, pirties durys turi atsidaryti į išorę, jos turi būti be užraktų ar sklendžių, kad kilus gaisrui iš jos galėtumėte kuo skubiau išeiti.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos

Skaityti daugiau

Skaitomiausi