Socialiniai tinklai

Aktualijos

Apžvalgos

Avatar

Paskelbta

data

Susikaupus padoriai šūsniai kitų rajonų spaudos pavyzdžių, nusprendžiau, jog metas atlikti jų apžvalgą pažvelgiant į šaknį.

Pradžia

Visai nesvarbu, nuo ko pradėti. Šį kartą tai sovietmetį primenanti pakruojiečių „Auksinė varpa“. Šeši egzemplioriai. Apie ką rašo kaimynai? Informacija iš savivaldybės, karantiną, sveikinimai, nekrologai, pūgos egzaminus, žvejų rūpesčiai. Džiaugiamasi, kad į Pakruojo polikliniką atėjo dirbti jauna slaugytoja. Ir net du politikai – euriniai, nuo kurių fizionomijų jau koktu.

Pasvalio „Darbas“ -devyni vienetai. Na, kaip be konservatoriaus A. Matulo – yra yra ir jis. Taip pat apie pakaušusią vietinę indėnę, besišvaistančią kirviu, Žaliąją girią, prieskonius, skiepytojus, kiaulių deklaravimą, paprikos daigų auginimą, sniego valymą, pasveikintą šimtametę. Pateiktas ir Pasvalio literatūrinis pasvaliečių kūrėjų žemėlapis. Jų suskaičiavau net trylika.

Pristatyta šeimos gydytoja ir slaugytoja. Kaip visuomet, puslapiuose esama vertingos istorinės medžiagos ir M. Urbos užrašytos „Dėdės Juzės godos“ (tai išskirtinis šio laikraščio bruožas).Vėl gydytojų pasisakymai, kriminalai ir patarimai, kaip elgtis gatvėje sutikus lapę bei socialdemokratiniai koktieji eroparlamentarai. Kaip ten rašė tūlas poetas V. Landsbergis „ir iš viso čia visokių priviso“.

„Kupiškėnų mintyse“ (šeši laikraščiai) balkonų rūkaliai, kova su melagienomis, tautodailė. Geras straipsnis apie demografinę situaciją. Pristatoma knyga „Virbališkiai laiko tėkmėje. Kaimo istorija ir žmonės“ Tokius leidinius visada gerbiau. Yra įdomių žurnalistės B. Aleknienės – Andrijauskės pasvarstymų. Renovacija, baseino statyba su optimizmo gaidelė, kuri baigsis, kai šį įrenginį teks dotuoti. Mano pagarbą šiam leidiniui padidina tarmę puoselėjanti skiltis „Paskalbosykim“ ir pavydas dėl šio krašto literatų kūrybinio almanacho „Lauktuvės“. Beje, koktieji eroparlamentarai ir čia. Turi perteklinių lėšų ir tratina niekams. Pradžiai pakaks. Metas į Biržus ir toliau.

Ir toliau

Biržų krašto laikraštis „Šiaurės vakarai“ – 4vnt.Gaisrai, poliklinikos informacija, kapinių skaitmenizavimas, kulinarija, tūlos konservatorės pamąstymai. Asmeniškai man politikai tik laikraščio ploto gadinimas. Pristatoma kunigo Ričardo Doveikos knyga  „Pašaukimas nėra vagis“. Sportas, krašto  istorijos fragmentai, koktieji deputatai.

„Gimtasis Rokiškis“- septyni egzemplioriai. Socialinės problemos, šratasvydis, istorija, anekdotai, savanoriai ir mums artima informacija. Mirė per 600 rokiškėnų, gimė apie 150 (29 iš jų užsienyje). Kaip visada, pristatomos knygos, kaip rašoma nuo kryžiuočių iki „koronės“. Medikų patarimai, žiemos pramogos, kulinarija, bedarbystė, tautinis paveldas, į pirmą puslapį įropojęs seimo narys. Čia mano aukštaitiškos spaudos atsargos išseko, tad pradžiai – artimoji Žemaitija. „Alio, Raseiniai“ du numeriai. Karantinas, susisiekimo problemos. Skiepai, pirkėjų antplūdis, kriminalai. Šiame krašte nužudymo aukas bandoma sudeginti sukeliant gaisrą. Kažkokio keistuolio pasipiktinimas loterijos bilietais, demografija, tikėjimo reikalai, istorija, poezija.

„Kuršėnų krašto žinios“ – keturi egzemplioriai. Puodžių karaliai. Rotary klubo veikla, Naisiai, demografija – tendencijos, kaip ir visur, – gimstamumo mažėjimas.

Šiaulių „Etaplius“. Dingo R. Jakučio rašiniai, o šiaip niekuo neišsiskiria iš kitų.

„Šilalės artojas“-7 egzemplioriai. Konfliktai tarp medikų ir alkoholio pavartojusio, o gal ir nepavartojusio pono artimųjų. Šilalės ateities vizijose – patriotų krašto kūrimas. Po skiepų skandalo ir diskotekos prekybos centre? Istoriją į pirmą puslapį įsibrukęs seimorius. Gaisrai, kriminalai, nuostabūs Č. Iškausko savaitės komentarai. Na, o aš daug nekomentuodamas traukiu pamario link. Šilutę atstovauja „Šilo karčema“ ir „Šilutės naujienos“ – 7+7vnt. Pirma naujienos, iš kurių įdomiausia ta, kad vietos valdžiažmogiai dirbdami nuotoliniu būdu sugebėjo sunaudoti degalams 100 tūkstančių eurų! O šiaip apšalę benamiai, išgelbėta gulbė, padirbti eurai, kanale įlūžusi karvė, bedarbystė, į šulinį įkritęs vyras (pas mus renkasi šiukšlių konteinerius), įdomioji istorija apie liūne nuskendusį tanką. Sužinojau, jog yra ir Limuzinų veislės galvijų – šios veislės bulius nors ir sveria pusantros tonos, gali tiek pat pašokti į viršų. „Šilokarčiamoje“ temos panašios, bet daugiau įdomios istorinės medžiagos. Šiaip man patinka ir straipsnių pavadinimai. Pavyzdžiui: „Vidurnakčio bildukai: įsibrovė į namą, sumušė vyrą, o moterį sužalojo kėde“, „Demokratija Šilutėje: du vilkai ir ėriukas balsuoja dėl pietų valgiaraščio“. Tarp įdomesnių žinių – apie politiko Kęsto Komskio ir jo sūnaus turto areštą ir pavogtus geležinkelio bėgius. Be to, tarybos nariai atsisakė teikti ataskaitas rinkėjams. O ką? Patogu, nors mūsų rajono politikai taip pat neužsiima tokiais niekais dėl kažkokių rinkėjų, bet palikime Šilutę. Palangoje įdomiau.

Įdomumas

Turiu vieną numeri „ Palangos tilto“ ir vieną „Šventosios respublikos“. Šiek tiek vietos politikos, sporto, žingsniai link Šventosios uostelio. Skulptoriaus P. Barono medalių kolekcijos kūryba. Klaipėdos rajono „Banga“- 5 vienetai. Parduota senoji autobusų stotis Gargžduose, puikios D. Daugėlienės apžvalgos, laikraštį puošia priedas – savaitraštis „Vakarų Lietuva“.

Pristatoma nauja A. Čekuolio knyga „Šiaurės pašvaistė naujagimiui“. Kaip visada, į priekinį puslapį įsibrukęs ir rajono meras. Ir iš kur pas valdžiažmogius tokie narcistiniai poreikiai? Beje, Gargždų medikai, skirtingai nuo radviliškiečių, nesugebėjo užtikrinti skiepijamų tvarkos.
Kretingos krašto „Švyturys“- 3egz. rašo apie nuskriaustą Kretingos merą. Iš jo atėmė patarėją ir padėjėją. Kriminalai, istorija, smulkiojo verslo laidotuvės prie savivaldybės, save pasipjovęs medkirtys, kretingiškius pribloškusios  „koronės“ testų kainos (iki 150eurų). Pristatoma D. Valužytės – Stonkuvienės knyga „Mintys tarytum paukščiai“. Kitas kretingiškių laikraštis – „Pajūrio naujienos“ – 5vnt. rašo apie Akmenos slėnį (tokia upė, tekanti per Kretingą ), yra kultūrinis priedas „Kuprinė“, istorinių straipsnių (pavydžiu) sporto naujienų (niekada nesidomėjau). Aistros dėl Salantų užtvankos, karių savanorių persikėlimas į buvusios bibliotekos patalpas, priedas „Sveikata“, šunų augintojų svajonės apie aikštelę. Beje, išskirtinis šio laikraščio bruožas man tapo „ haidparkas“. Bet baisiausia tai, kad čia vėl aptikau kokčiausius europarlamentarus. Spėju, rasiu ir kituose laikraščiuose. Priede „Smiltys“ pristatoma I. Gralienės knyga „Išsiblaškiusios mintys“. Norėdamas išblaškyti Jūsų nuobodulį, pateiksiu dar vieną pertraukėlę pavadinimo pavidalu.

Pavidalas

Jį pradėsiu nuo Skuodo „Mūsų žodžio“-7egz. Menas, fotografija, švietimas, pažintis su italu, lietuviškas zodiakas iš „Sekundės“, anekdotai, kulinarija, Žemaičio pasas, Ylakių istorija, pagalba žvėreliams.

Mažeikių „Santarvė“ – 7 numeriai. Rašo apie stringantį skiepijimą, savanorystę, brakonierius, slidžius takus, yra priedas „Piliečiai“ ir meras pirmajame puslapyje. Įdomus priedas „Bendruomenė ir kultūra“.

„Plungė“- 8 vienetai – rašo apie mero apkaltą, „kutinėjamą“ autobusą parką. Priede – Rietavas, beje, viena iš keturių Lietuvos savivaldybių, prasidedančių „r“ raide. Miesto medžių kirtimą (ir ten žvėrėja), daug dėmesio medikams, degtindariai. Radau atsiliepimą apie šį savaitraštį „Plungė“- ir stora, ir įdomi“. Kategoriškai nesutinku. Tipinis, standartinės,16 puslapių laikraštis, dalį užima priedas „Vakarų Lietuva“. Ir visai neįdomi, nes neturi jokio išskirtinio bruožo-„vinies“. „Telšių žinios“ (8egz.). Ragina žemaičius per prasidėjusį gyventojų ir būstų surašymą nurodyti savo tautybę  – žemaitis(ė).Taip pat rašoma apie laukiančių socialinio būsto išrankumą, parodas, poeto Vytauto Mačernio gimimo šimtmetį, žiemiškas traumas, planuojamus kirsti medžius, demaskuotą naminės fabrikėlį. Yra kultūros puslapis su senovinėmis fotografijomis, „žvėrinčių“, sportą, patriotiškumą, juvelyriką.

Eilės sulaukė ir paskutinis šios apžvalgos leidinys – „Kalvotoji Žemaitija“. Taip pat pristatanti save  kaip Telšių apskrities laikraštis (7vnt.). Archyvų metų proga telšiškės iniciatyva išleistas pirmasis šių metų pašto ženklas, skirtas archyvų šimtmečiui. Telšių apylinkės teismas išteisino kaltinamuosius korupciniais nusikaltimais, esą įrodymai gauti neteisėtai.

Panašiai, kaip buvusiam mūsų merui. Net puslapis, skirtas Telšių „Kranto“ progimnazijos direktorei. Pristatoma fotografės S. Gailiuvienės kūryba ir asmenybė. Yra geros istorinės medžiagos ir fotografijų. Bėdon papuolė telšiškio japoniškas sodas – muziejus. Viskas lyg ir gražu, bet radau ir minusą. Laikraštyje yra puiki, išskirtinė skiltis „Atgarsiai“- deja, anoniminis.

Kritikuojama ir savivaldybės internetinė svetainė dėl klaidų ir vietos elito susireikšminimo. Beje, radau ir šiuolaikinę pasaką – „Telšius užplūdo politikos kanibalai“. Gaila, bet anoniminė, bet akivaizdžiai drąsesnė nei mūsų rajono leidiniuose. J. Vyšniauskas pateikė žemaičių dailės akademijos ištakas. Yra ir religinės tematikos.

Tad bent trumpai pristačiau, apie ką rašo dalis Lietuvos rajoninių laikraščiu. Apie didžiuosius galima pasiklausyti ir Lietuvos radijo apžvalgose, bet metas pabaigai.

Pabaiga

Kokį  įspūdį susidarau vartydamas jau minėtus leidinius? Vieni yra skurdoki apimtimi ir net nespalvoti. Kiti išeina dažniau, kelis kartus per savaitę. Galvoti, jog daug kas priklauso nuo gyventojų skaičiaus rajone, ne visai teisinga. Biržų nepavadinsi dideliu miestu, bet ten leidžiamas solidus leidinys (gal net ir keli). Beje tai, kad rajone yra bent keli konkuruojantys laikraščiai, mano nuomone, sveikintinas dalykas. Be abejo, pateikiama medžiaga panaši, tad tai gali įtakoti jos pateikimo kokybę. Dėl skaitytojo verta ir pasivaržyti. Labai daug rajonines spaudos akademiška, klasikinė, neturinti išskirtinio bruožo (skilties).Yra bendri dalykai – duoklė istorijai, menui, medicinai, sportui. Iš kitos pusės, skaitytojui svarbu ir pasirinkimo galimybė. Žinau žmones, kurie skaito ir „Visuomenės balsą“, ir „Radviliškio kraštą“, o tai, ko gero, skatina skirtinga medžiaga, ne vien jos pateikimas. Šiaip apžvalgos be savo komentaro nuobodu, be to, atima daug laiko.

Paruošė Vytautas MIKALAUSKIS

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Antrajame mero rinkimų ture konservatoriai susikaus su „žaliaisiais“

Avatar

Paskelbta

data

Balandžio 11 d. įvyko Radviliškio rajono savivaldybės mero rinkimų pirmasis turas. Jame dalyvavo 7 kandidatai. Į antrą rinkimų turą pateko savivaldybės administracijos direktorė, Moteris – Saulė Jolanta Margaitienė bei savivaldybės Turizmo ir paveldosaugos poskyrio vedėjas, buvęs meras Vytautas Simelis.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (konservatorių) kandidatė Jolanta Margaitienė surinko 30,66 proc. visų rinkimuose balsavusių rajono gyventojų balsų, o V. Simelis, rinkimuose dalyvaujantis su Lietuvos žaliųjų partija, surinko 22,30 proc. visų rinkimuose balsavusiųjų rajono gyventojų balsų.

Apie praėjusius rinkimus bei kandidatus:

Jolanta Margaitienė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (konservatorių) partijos kandidatė

Į antrą turą patekusi kandidatė  J.Margaitienė  priklauso  konservatorių partijai, kurios nariai rajone pagarsėjo, kai kartu su meru A.Čepononiu buvo teisiami dėl korupcijos net aštuonerius metus…  J. Margaitienė  rinkimų metu stengėsi pelnyti rinkėjų palankumą rajono seniūnijose dalindama saldainius ir zefyrus su pasibaigusiu galiojimo terminu bei lakstydama po įvairias statybvietes – neva apžiūrėti objektų. Ši konservatorė  rajono gyventojams žinoma kaip uoli buvusio mero A. Čepononio įsakymų vykdytoja. Kad J. Margaitienė neturi lyderio savybių bei savo, kaip merės, veiklos strategijos, radviliškiečiai galėjo įsitikinti debatų metu – ji lyg užsukta vis kartojo „Tęsiu Antano pradėtus darbus“. Ir tęsia – įsigijo butus Vilniuje ir Palangoje, visai kaip anksčiau Antanas.

Beje, J. Margaitienė jau du kartus buvo išrinkta į Tarybą, tačiau atsisakė Tarybos nario mandato – apgavo savo rinkėjus. Konservatoriams A.Čepononiui bei J.Margaitienei valdant Radviliškio savivaldybę, rajonas nusirito beveik į paskutinę vietą pagal atlyginimų vidurkį, lyginant su kitomis 59  Lietuvos savivaldybėmis.

Vytautas Simelis, Lietuvos Žaliųjų partijos kandidatas

Į antrą turą taip pat pateko V. Simelis, kurį daugelis rajono gyventojų prisimena kaip buvusį merą, tad patirties, kaip vadovauti rajonui, šis kandidatas turi. V. Simelis rinkimuose į mero postą dalyvavo su Lietuvos žaliųjų partija, nors daugelį metų buvo socialdemokratų partijos narys – kaip sakoma, iš raudono tapo žaliu. Kadangi ši mero kadencija bus trumpesnė, truks tik dvejus metus, belieka tikėtis, jog išrinktas meru V. Simelis gal ir nepakels rajono iš bedugnės, tačiau ir jam nepakenks.

Kazimieras Račkauskis, Socialdemokratų partijos kandidatas

Rinkimų  metu bene daugiausia plakatų bei skrajučių buvo su K. Račkauskio atvaizdu, sukurtas net filmukas, tačiau tai jam  nepadėjo net patekti į antrą turą. Tai ambicingas, pasipūtęs politikas, savo oponentams dažnai rašantis labai piktus laiškus. K. Račkauskis rajone žinomas kaip posėdžius praleidinėjantis politikas bei kaip Kontrolės komiteto neveiklus pirmininkas. Tiesa, K. Račkauskis siūlė atidaryti Vaikų ligų skyrių, kurį  konservatoriai ir  jo bendrapartiečiai socialdemokratai prieš kelerius metus  uždarė.

Tai jau treti  iš eilės šio kandidato pralaimėti rinkimai, kai jis antrame ture pralaimėjo konservatorių kandidatui, o paskutinius du  kartus – Seimo nario  ir mero rinkimuose –  net  nepateko į antrą turą. Radviliškio skyriaus socialdemokratų partijos nariai kalba, jog dėl prastų rezultatų rinkimuose, K. Račkauskis gali netekti ir Socialdemokratų partijos Radviliškio rajono skyriaus pirmininko pareigų.

K. Račkauskis sulaukė 17,14 proc. rinkėjų palaikymo.

Gediminas Lipnevičius, nepartinis

Vienintelis rinkimuose dalyvavęs nepartinis G. Lipnevičius pirmajame  ture surinko balsų tiek, kiek dvi parlamentinės partijos – „valstiečiai“ ir liberalai ar Darbo partija kartu sudėjus. Prieš dvejus metus pirmą kartą dalyvavęs mero rinkimuose šis kandidatas sulaukė 10,9 proc. balsų, o šį kartą gerokai daugiau – net 12,86 proc. balsų  nuo visų atėjusiųjų į rinkimus.

Kaip niekas kitas G. Lipnevičius  sulaukė  trukdymų, apie jį buvo aktyviai skleidžiama dezinformacija. Šie rinkimai, daugelio radviliškiečių nuomone, nebuvo švarūs. Rinkimų komisija elgėsi tendencingai, atokiai nuo balsavimo apylinkių gyvenantiems piliečiams nebuvo sudaryta galimybė atiduoti savo balsą. Todėl dalyvavusių rinkimuose kraštiečių šiemet buvo kaip niekad mažai. Visa tai tarnavo sisteminių partijų atstovams. Nepartinis Tarybos narys G. Lipnevičius pasiryžęs toliau dirbti Radviliškio krašto žmonėms ir tęsti savo pradėtus darbus bei duotus pažadus būdamas  Radviliškio rajono gyventojų  atstovu Radviliškio rajono savivaldybės taryboje.  

Aurimas Gaidžiūnas, Lietuvos valstiečių ir Žaliųjų sąjungos kandidatas

„Valstietis“ A. Gaidžiūnas pirmajame rinkimų ture į Radviliškio rajono savivaldybės merus liko penktas – nepadėjo net darbo Seime patirtis. Ką ir bekalbėti, kai už Baisogaloje gyvenantį kandidatą aktyviai nebalsavo net patys baisogaliai. Kalbama, jog dėl tokio skaudaus pralaimėjimo rinkimuose A. Gaidžiūnas gali netekti ir skyriaus pirmininko posto. Beje, ketverius metus sėdėjęs Seime, A. Gaidžiūnas ne kartą pašieptas LNK KK2 laidoje, o rajone išgarsėjo ne aktyvumu kaip Seimo narys, o tuo, kad įsigijo itin prabangų BMW automobilį beveik už 100  tūkst. eurų, kuriuo sugebėjo  numušti  net dvi stirnas. Labiausiai nustebino  šio kandidato kolega „valstietis“  M. Pauliukas, einantis mero pareigas, kuris labai  nenoriai agitavo už savo bendrapartietį.

A. Gaidžiūnas surinko 10,11 proc. rinkėjų balsų.

Mantas Reutas, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatas

Priešpaskutinis  liko M. Reutas, kuris  rinkimų į merus kampanijos metu taip pat norėjo būti matomas bei žinomas, tačiau radviliškiečiai vis tiek vieni kitų klausinėjo „Kas tas Mantas Reutas?“ Šiam jaunam politikui dar trūksta patirties susiremti su patyrusiais kandidatais. Gal jaunam kandidatui koją pakišo ir tai, kad jis yra  liberalų partijos, kurios idėjos daugeliui piliečių svetimos dėl požiūrio į šeimą ir homoseksualias santuokas, atstovas.

M. Reutas surinko tik 3,23 proc. rinkėjų balsų.

Jurgis Baublys, Darbo partijos kandidatas

Kaip ir buvo galima tikėtis, paskutiniu rinkimuose  liko Darbo partijos Radviliškio skyriaus pirmininkas Jurgis Baublys. J. Baublys jau ne pirmą kadenciją dirba savivaldybės Taryboje ir posėdžiuose dažniausiai tyli. Tiesa, pasisako, kai sprendimai liečia jo, kaip verslininko, interesus, o šio kandidato pagyvėjimas posėdžiuose pasimatė prieš savivaldybės mero rinkimus – ir jis panoro būti žinomas.

J. Baublys surinko 3,03 proc. rinkėjų balsų.

Balandžio 25 d. antrame rinkimų ture susikaus buvęs meras, „žaliasis“ Vytautas Simelis ir administracijos direktorė, konservatorė Moteris – Saulė Jolanta Margaitienė.

„Radviliškio krašto“ informacija


Skaityti daugiau

Aktualijos

Žmonių gyvenimą pakeitusi pandemija koregavo ir kriminogeninę situaciją

Avatar

Paskelbta

data

Pandeminiu laikotarpiu policijos pareigūnams buvo deleguota daug papildomų funkcijų, tarp kurių – įvairių Lietuvos vyriausybės sprendimų vykdymas, organizuojant kontrolės priemones karantino situacijai valdyti. Tam teko skirti nemažai tarnybos laiko ir buvo baiminamasi, ar užteks žmogiškųjų išteklių tiesioginėms savo uždaviniams vykdyti – operatyviai reaguoti į iškvietimus, užtikrinti viešąją tvarką ir nusikalstamų veikų tyrimą,  šalinti nusikalstamas veikas įtakojančius rizikos veiksnius. Šiaulių apskrities  policijos  kolektyvui tai pavyko. Suokalbininkas šioje situacijoje buvo ir pati pandemija bei su ja susijęs visuomenės gyvenimas karantino sąlygomis.

Pagrindinė žinutė gyventojams – nusikalstamumas  sumažėjo

Pirmojo ketvirčio rodikliai byloja, kad kriminogeninė situacija tiek šalyje, tiek Šiaulių apskrityje keitėsi į gerąją pusę. Šiaulių apskrities policijos kolektyvą džiugina šio laikotarpio  nusikalstamumo rodikliai su minuso ženklu.

Per pirmąjį šių metų ketvirtį, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Šiaulių apskrityje nusikalstamų veikų skaičius sumažėjo 21 proc. ir jų buvo užfiksuota 787. Trečdaliu sumažėjo nusikalstamų veikų, padarytų viešosiose vietose, tarp jų ir gatvėse. Mažiausiai nusikalstamų veikų viešosiose vietose užfiksuota Joniškio (4), Pakruojo (6) ir Raseinių (8) rajonuose.

Ikiteisminių tyrimų dėl viešosios tvarkos pažeidimų aptarnaujamoje teritorijoje  sumažėjo nuo pernai buvusių 33 iki 13, vagysčių – nuo 173 iki 91. Tokiuose rajonuose, kaip Pakruojo ir Raseinių, šių nusikalstamų veikų sumažėjo keturis kartusi, Joniškio rajone  – tris kartus. Mažiau buvo pavogta transporto priemonių, mažiau įsibrauta į gyvenamąsias patalpas. Turto sunaikinimo atvejų apskrityje šiemet registruota 22, kai per praėjusių metų pirmąjį ketvirtį jų buvo 42.

Bendras nusikalstamų veikų skaičius turi tendenciją mažėti, tačiau sunkių ir labai sunkių nusikaltimų skaičius bei jų lyginamasis svoris bendroje nusikalstamumo statistikoje didėja. Šios kategorijos nusikaltimų per  pirmąjį ketvirtį registruota 48 (pernai per tą laikotarpį – 42) ir jų lyginamasis svoris išaugo nuo 4,2 proc. iki 6 proc. Nužudymų užregistruota 4 (pernai – 2), sunkių sveikatos sutrikdymų – 3 (pernai – 1), plėšimų 8 (pernai -6). Tačiau  sunkių nusikaltimų šiemet daugiau ir atskleista. Bendru nusikalstamų veikų atskleidimo rodikliu Šiaulių apskrities policijos komisariatas pirmauja tarp didžiųjų  šalies apskričių komisariatų.  Kolektyvas atskleidė 86,6 proc. visų registuotų nusikalstamų veikų. O Telšių apskrities policijos kolektyvas, su kuriuo nuo rudens Šiaulių AVPK dirba eksperimento sąlygomis, kaip vienas administracinis vienetas, pasiekė net 97 proc. nusikalstamų veikų atskleidimo rodiklį. Geriausiais nusikalstamų veikų ištyrimo rodikliais Šiaulių AVPK gali pasigirti Šiaulių miesto ir rajono PK kolektyvas, atskleidęs 91 proc. nusikalstamų veikų, ir Joniškio PK kolektyvas, pasiekęs 94.6 proc.  nusikalstamų veikų atskleidimo rodiklį. Atskleistų nusikalstamų veikų analizė rodo, kad sumažėjo nusikalstamumo keliu pasukančių nepilnamečių skaičius. 2020 m. 1 ketv. jie įvykdė 70 nusikalstamų veikų, šiais  metais – 41.  Anksčiau teistų asmenų ir girtų asmenų padarytų nusikaltimų skaičius taip pat sumažėjo, tik padaugėjo nusikalstamų veikų, kurias įvykdė asmenys, apsvaigę nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

Kadangi karantino sąlygomis prekyba didžiule dalimi persikėlė į interneto erdvę, tai šių metų pirmą ketvirtį buvo stebimas sukčiavimo atvejų (2020 m. 1 ketv. – 33, 2021 m. 1 ketv. – 41) dažnėjimas. 

Šiaulių apskrities policijos pareigūnai per 1 ketv. ieškojo 63 dingusių be žinios žmonių. 78 proc. jų surasta, kitų paieška tebetęsiama. Šiaulių miesto ir rajono PK ieškojo 34 asmenų (surasta 28), Radviliškio PK – 12 (surasta 12), Raseinių r. PK – 8 (surasta 5), Pakruojo PK -3 (surastas 1), Joniškio r. PK – 1 (surastas 1).

Eismo dalyviai buvo atsargesni ar tiesiog mažiau keliavo?

Optimistinė avaringumo statistika  Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamos teritorijos keliuose pasiekta intensyvia policijos pareigūnų kontrole. Ribojant judėjimą tarp savivaldybių, natūraliai sumažėjo ir eismo dalyvių. O išvykusiuosius į kelionę  drausmino žinia apie padidintų pareigūnų pajėgų budėjimą keliuose. 

Per 1 šių metų ketvirtį įskaitinių eismo įvykių (kuriuose sužaloti ar žuvo žmonės) sumažėjo daugiau, negu per pusę (2020 m. 1 ketv. – 68, 2021 m. 1 ketv. – 27).

                               2020 m. 1 ketv.                                        2021 m. 1 ketv.                                       

Šiauliuose                                    34                                                             12

Radviliškio rajone 13                                                             5

Šiaulių rajone                               10                                                             3

Raseinių rajone       7                                                               3

Joniškio rajone       3                                                               0

Tik  Pakruojo rajone stebimas įskaitinių eismo įvykių augimas (2020 m. 1 ketv. – 1, 2021 m. 1 ketv. – 4).

Žuvusiųjų eismo įvykiuose sumažėjo nuo pernai buvusių 3 iki 1 šiemet (mirtis eismo įvykyje fiksuota Šiaulių rajone), sužalotųjų – nuo 81 iki  31. Sumažėjo ir įskaitinių eismo įvykių dėl neblaivių vairuotojų kaltės: 2020 m. 1 ketv. – 5, 2021 m. 1 ketv. – 2. Abu girtų asmenų sukelti eismo įvykiai fiksuoti Pakruojo rajone.

Šiaulių apskrities keliuose pareigūnai per šių metų 1 ketv. sulaikė 196 neblaivius vairuotojus, kurių 58-iems buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes jų girtumas siekė per 1,5 prom. Vidutinio ir sunkaus girtumo vairuotojų daugiausia sulaikyta Šiaulių mieste ir rajone (22), Raseinių rajone (13) ir Radviliškio rajone (11), mažiau – Joniškio rajone (6) ir Pakruojo rajone (5).

Kritika – grūdina, o padėka – motyvuoja

Policijos pareigūnai džiaugiasi vis daugiau pilietiškėjančia visuomene. Nuolat jaučiamas jos palaikymas  ir pagalba, dalinantis savo pastebėjimais apie jų aplinkoje vykstančius abejotinus procesus, teisės ir saugaus eismo pažeidimus. Visuomenės pastabumas padeda policijai, ieškant nusikalstama veika įtariamų asmenų. Pareigūnai dėkingi visiems, kurie aktyviais savo veiksmais įsitraukia į dingusiųjų be žinios paiešką.  Tik tarpusavio supratimas ir bendradarbiavimas  sudaro terpę saugios aplinkos kūrimui. Kritinės gyventojų pastabos policijos kolektyvą grūdina ir priverčia keistis, o padėkos, kurių irgi netrūksta, motyvuoja dirbti.

                      Atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi