Socialiniai tinklai

Aktualijos

Apie viešuosius pirkimus ir investicijas

Avatar

Paskelbta

data


Tęsiame komentarų ciklą apie Radviliškio miesto bei rajono gyvenimą. Klausimus, kas iš tiesų vyksta Radviliškyje, sutiko pakomentuoti didžiausios Lietuvoje bendruomenės – Radviliškio krašto bendruomenės – pirmininkas Gediminas Lipnevičius. Jis taip pat vadovauja „Radviliškio verslininkų asociacijai“, „Radviliškio rajono paramos centrui“ bei kitoms įmonėms, taip pat yra savaitraščių „Radviliškio kraštas” ir „Kuršėnų krašto žinios” leidėjas. Kaip ir buvome rašę, socialiniame tinklapyje „Facebook“ klausimus visuomenininkui galima atsiųsti el. paštu redakcija@radviliskiokrastas.lt.
Pakalbėkime apie viešuosius pirkimus. Kodėl, Jūsų nuomone, rajone vyksta tokie brangūs viešieji pirkimai?
Yra tik du variantai – arba mero A.Čepononio ir administracijos direktorės J.Margaitienės visiškas neūkiškumas ar nesugebėjimas dirbti. Pavyzdžiui, ar Jūs pirktumėte Radviliškio miesto baseinui kėdes po 750 eurų už vienetą, jei tokia pati kėdė parduotuvėje kainuoja apie 200 eurų? Galime dar pabandyti teisinti valdininkus – gal jie nežinojo arba yra nekalti (kaip gyventojai juokauja, neva aplinka kalta), bet tada paaiškėjus tokiam pinigų švaistymui neaišku, kodėl niekas nesikreipė į teisėsaugą…
Širvintų rajono merė Ž.Pinskuvienė nusprendė viešinti buvusių merų „nuveiktus“ darbus, kurie turi korupcijos požymių. Kokia Jūsų nuomonė, ar nereikia viešinti konservatorės administracijos direktorės J. Margaitienės, mero A. Čepononio, Šeduvos seniūno J.Pranio, socialdemokrato K.Augulio ir kitų seniūnų bei valdininkų abejotinus sprendimus?
Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ žurnalistai jau yra paviešinę keletą dešimčių faktų apie šiuos asmenis. Kitas dalykas – reikia pasitarti su gyventojais, nes valdančiųjų nuveiktos „veiklos“ mastai, manau, daug ką nustebins. Jei tai įvyks, vadinasi, jie jau nebebus valdžioje. Yra kita šio medalio pusė, kuri mane neramina. Įsivaizduokite, jei paaiškės, kad valdininkai mama, tėvas, senelis grobstė gyventojų  turtą – kaip jų vaikai turėtų jaustis, kad tas, kuris šypsojosi, lankėsi bažnyčioje, niekuo nesiskiria nuo kriminalinio pasaulio autoritetų? Man tiesiog gaila tų vaikų, nes jie nekalti – vaikai negali pasirinkti savo tėvų. Bet dėl tvarkos rajone, tiesos viešinimas būtų labai gera drausminanti priemonė būsimiems politikams. Jei gyventojai norėtų sužinoti tiesą, aš būčiau už jos viešinimą.
Kodėl  Viešuosius pirkimus nuolat laimi vis tos pačios bendrovės?
Gyventojus informuoju, kad pirkimai yra dvejopi: pagal konkurso dokumentus ir skelbiami viešųjų pirkimų tarnybos tinklalapyje, bei supaprastinti – apklausos būdu. Pirmieji yra sudėtingesni ir dažniausiai didelės vertės, pavyzdžiui, kaip miesto aikštė už tris milijonus eurų. Kaip padaryti, kad konkursą laimėtų tie, kam reikia? Tiesiog už reikalingą sumą tinkamai paruošiami konkurso dokumentai – ir tvarka. Viskas padaroma, kad jokie „mažiukai“ netrukdytų – taip įvyko su viešinimo paslaugos pirkimo konkursu: taip buvo surašyti konkurso dokumentai, kad nei „Radviliškio kraštas“, nei „Šiaulių kraštas“ negalėjo dalyvauti viešinimo konkurse. Šį konkursą laimėjo tik vienas dalyvavęs savaitraštis, kuriame nuolat puikuojasi mero A.Čepononio nuotrauka. Net Viešųjų pirkimų tarnyba patvirtino, kad buvo padaryta daug nusižengimų ir rekomendavo nutraukti neteisėtą sutartį, bet rajono konservatoriams tai  nė motais –  sumokėjo baudas ir sutarties nenutraukė. Tokius pirkimus aš vadinu „aferomis“, manau, anksčiau ar vėliau apie jas dar sužinosime labai daug.
O pirkimus kainų apklausos būdu pavadinčiau „savų  lesyklėle“ – viskas palikta administracijos direktorės fantazijai. Direktorė sugalvojo pirkti mokyklos klasės remontą – jai užtenka apklausti tris įmones savo nuožiūra. Pavyzdžiui, vieną kartą pirko statybos darbus, o apklausoje dalyvavo reklamos įmonės –  kompiuteriais prekiaujanti  įmonė ir statybos įmonė. Aišku, laimėjo statybos įmonė, bet čia – tik vienas iš pavyzdžių.
O kaip rajono verslininkai dalyvauja tokiuose Viešuosiuose pirkimuose?

Tokių verslininkų  nėra daug – apie problemas Viešųjų pirkimų srityje Radviliškio rajono savivaldybėje mes diskutavome susirinkę „Radviliškio verslininkų asociacijoje“. Reikia pastebėti, kad verslininkų, norinčių laimėti ne visai sąžiningai ar būti „gudresniais“, nepaisančiais sąžiningos konkurencijos, netrūksta.
Kodėl į rajoną nepritraukiami investuotojai, nors buvo žadama?
Problema, manau, panaši – rimti investuotojai nepasitiki korumpuota rajono valdžia. Atkreipkit dėmesį, kiek teisiamų ir nuteistųjų Radviliškio rajone. Mero byla šiuo metu Aukščiausiame teisme ir tiesiog ne visi verslininkai nori su tokiais rajono valdininkais turėti reikalų.
Ačiū bendruomenės pirmininkui už atsakymus. O gyventojai, norintys užduoti klausimus gerb. Gediminui Lipnevičiui, rašykite el.paštu:redakcija@radviliskiokrastas.lt arba „Facebook“ paskyroje „Savaitraštis „Radviliškio kraštas“.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ligoninė perka kurą – klausimas kam?

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio ligoninė yra didžiausia savivaldybės įstaiga, tačiau, kaip jūs žinote, savivaldybė dažnai buvo minima korupcijos skandaluose. Skandalingos ligoninės viešųjų pirkimų istorijos, kai didelėmis kainomis perkami įrenginiai, tapo kone kasdienybe Vaido Smalinsko vadovaujamoje įstaigoje. Tačiau paskutinis atvejis priminė farsą. Įstaiga tonomis perka kurą automobiliams, bet net nenurodo, kiek jų turi.

Prieš beveik mėnesį ligoninės direktorius pasirašė 46 tūkst. 387,60 eurų sutartį automobiliniams degalams įsigyti. Nors Viešųjų pirkimų įstatymas perkančiąsias organizacijas įpareigoja kartu su sutartimis paviešinti ir atviro konkurso pirkimo ataskaitas, kol kas jos nėra. Bet tai ne didžiausia problema. Vyriausybės nutarimais aiškiai reglamentuota, kad visos valstybės ir savivaldybių biudžetinės įstaigos ir įmonės privalo žymėti tarnybinius automobilius bei viešai paskelbti interneto svetainėse. Deja, informacijos apie disponuojamus automobilius įstaigos tinklalapyje nėra.

Buvę įstaigos administracijos darbuotojai teigia, kad sveikatos paslaugas teikianti įstaiga gali turėti 4 automobilius ir vienu jų naudojasi vadovas. Suprantama, reikia ir iki Šiaulių Teritorinės ligonių kasos nukakti, ir į Vilnių pas ministrą. Be to, ir savivaldybė perdavė ligoninei iš Švedijos savivaldybės dovanotą reanimacinį transportą, kuriuo pervežami ligoniai į kitas gydymo įstaigas.

Daugiau nei metus vadovu dirbantis V. Smalinskas  kaip vadovas naudojasi ligoninės turtu. Tik lieka klausimas – piktnaudžiauja ar ne? Teisinį išsilavinimą turintis direktorius turbūt  puikiai supranta, kad labai patogu, jei visuomenė ne viską žino, tai privilegijomis paslapčiomis galima sėkmingai naudotis. Atvykus žurnalistams, V. Smalinskas gerokai sutriko  dėl galimai netinkamo pareigų vykdymo.

Ligoninės administracijoje toliau domintis automobiliais bei kuru, įvyko incidentas. Ligoninės direktoriui itin arti priėjus prie žurnalisto, šis atsistūmė ranka. Po šio veiksmo buvo iškviesti policijos pareigūnai. Atvykę pareigūnai  patikrino ligoninės direktoriaus ir žurnalisto blaivumą alkotesteriu – nustatyta, kad abu vyrai buvo blaivūs. Tačiau direktorius tik po kurio laiko parašė pareiškimą policijai. Policijoje registruotas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 140 straipsnį Fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas. Vyksta tyrimas. Klausimas, kur naudojamas kuras už dešimtis tūkstančių eurų ir kokiems automobiliams, iki šiol neatsakytas.
(Bus daugiau)

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Aktualijos

Statybos pagal konservatorius: kaip pigiausias virto brangiausiu

Avatar

Paskelbta

data

Kol ES investuoja į Lietuvos regionų kaimo mokyklas, kai kurių savivaldybių politikai bei klerkai su jiems artimu verslu šildosi rankeles. Šimtai tūkstančių eurų iš struktūrinių fondų skiriami atnaujinti mokyklų stadionams. Tačiau Radviliškyje peržengtos visos likusio padorumo ribos, kai pigiausias pasiūlymas atlikus darbus tapo brangesniu už konkurso metu buvusį didžiausią pasiūlymą. Būtent taip nutiko su Aukštelkų mokyklos lauko sporto aikštyno atnaujinimo darbais.

Šiaulių regiono plėtros taryboje šiam projektui numatyta 174 tūkstančiai eurai su savivaldybės prisidėjimu, tačiau A. Matuzevičiaus vadovaujami valdininkai viešųjų pirkimų plane nurodė maksimalią 210 tūkstančių eurų sumą. Konkurse dalyvavo itin daug dalyvių, kas labai reta Radviliškio savivaldybės administracijoje – net 13 tiekėjų ar įmonių grupių, kurių keturios iš Radviliškio rajono. Du tiekėjai buvo pašalinti dėl per didelės pasiūlytos kainos.

Dalyvių gausa užtikrino konkurenciją ir mažiausią pasiūlymą pateikė „Radsta“. Sigito Krivicko vadovaujama įmonė nurodė darbus galinti atlikti už 160 930 eurų. Antroje vietoje likusios „ROLANOS“ pasiūlymas buvo 162 140 eurų, trečioje – „Nomada“ su 167 411,45 eurų pasiūlymu. Priešpaskutinėje vietoje likęs „Statybų kodas“ darbus įkainojo 200 860 eurų, o paskutinėje, vienuoliktoje, vietoje NPS statyba susiskaičiavo sąmatą 207 719,49 eurams.

Šių metų gegužės mėnesį pasirašyta sutartis tarp „Radstos“ ir Administracijos direktorės Jolantos Margaitienės. Statybininkai įsipareigojo darbus atlikti per 8 mėnesius su galimybe pratęsti dar dviem. Aukštelkų kaimo bendruomenės nariai, ypač jaunimas, džiaugėsi darbų sparta ir galimybe greitai sportuoti atnaujintame stadione.

Tačiau nutiko įprastas dalykas – Radviliškio rajono savivaldybės administracijos klerkams prireikė papildomų darbų. O papildomų darbų statybininkai nedaro už dyką. Aišku, padidėjusią sąmatą reikia dengti iš savivaldybės biudžeto. Suma ne tokia jau ir maža – 71 tūkst. 920,96 eurai. Tai sutarties vertę padidino iki 232 tūkst. 850,96 eurų. 25 tūkstančiais eurų daugiau nei buvo didžiausias pasiūlymas konkurso metu. Be to, viršijo nustatytą maksimalią sumą šiam objektui.

Bet tai dar ne viskas. Sutarties papildymas pasirašytas gruodžio 2 dieną, kai visi darbai jau buvo padaryti. Susisiekus su Aukštelkų seniūne Alma Kubilinskiene, ji patikino, kad darbininkų nebematanti porą savaičių. Įmonės meistrai taip pat patvirtino darbus atlikę prieš gerą mėnesį, tai yra lapkričio pradžioje. Ar neatrodo keista, kad atlikus darbus reikia pasirašyti sutarčių pakeitimus dėl papildomų darbų? Tik ne Radviliškyje. Klausimas, kas už to slypi?

Susisiekti su už investicijas atsakingu Gintaru Pilypu nepavyko. Finansų skyriaus vedėja Rita Chlebauskienė taip pat negalėjo pasakyti, kada buvo teiktas Tarybai biudžeto pakeitimo sprendimo projektas dėl papildomų lėšų poreikio Aukštelkų mokyklos lauko sporto aikštyno atnaujinimo projektui. Kai kurie politikai, norėję likti anonimiškais, tai įvardina įprasta praktika tarp valdančiųjų ir kai kurių vietos verslo įmonių.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019