Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Žemdirbiai šoke – mokesčiai tris kartus didesni nei pas kaimynus

Avatar

Paskelbta

data


Iki birželio 1 d. Radviliškio rajono savivaldybės taryba turi patvirtinti žemės mokesčio koeficiento dydį. 2018 m. rajone žemės ūkio paskirties žemės mokesčio koeficientas buvo 1,7 proc, tačiau kilus dideliam  ūkininkų nepasitenkinimui bei dėl prastų  oro sąlygų 2018 m. buvo pritaikyta 35 proc. lengvata ir šis mokestis buvo 1,1 proc.
Priminsime – žemės mokestis didėjo 2012 m., kai benueinantys konservatoriai LR Seime priėmė įstatymą, kad kas 5 metus būtų indeksuota žemės vertė. Po šio indeksavimo 2018 m. žemės vertė šoktelėjo 3- 3,5 karto, o tuo pačiu – ir mokesčiai už žemę. Kilus dideliam  kaimų gyventojų bei ūkininkų nepasitenkinimui, LR Seimo nariai patarė kreiptis į Radviliškio rajono savivaldybės tarybą, kuri turi teisę sumažinti žemės mokesčio koeficientą ir tokiu būdu sureguliuoti žemės mokestį, kad žemės turėtojai nepatirtų didelių išlaidų.
Savivaldybės administracija paruošė projektą, pagal kurį 2020 m. žemės ūkio paskirties žemei nustatytas 1,5 proc. mokestis.
Dėl šio didelio žemės mokesčio, visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ narys, Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys  G. Lipnevičius nuvyko pas merą.
„Žinau, kad Lietuvoje žemės mokesčio vidurkis yra 1,1 proc., o mes siūlysime nuo 1,7 proc. mažinti iki 1,5 proc. Laukite posėdžio“,- pokalbio metu su Tarybos nariu G. Lipnevičiumi sakė meras A. Čepononis, net nesileisdamas į diskusiją.
Turbūt daugelis ūkininkų, žemės savininkų pagalvotų, jeigu Lietuvos vidurkis yra 1,1 proc., kodėl Radviliškio rajono valdantieji konservatoriai ir „valstiečiai“ teikia mokestį, ženkliai didesnį nei vidurkis, – 1,5 proc.? Tokiu atveju mūsų ūkininkams, ypač smulkiesiems, būtų didelė našta. Turbūt daugeliui kiltų klausimas, kodėl mūsų rajono ūkininkai skriaudžiami, lyginant su dauguma kitų Lietuvos rajonų.
Beje, kaimyninio Šiaulių rajono ūkininkai gyvena tikrai geriau – šiame rajone mokestis už žemės ūkio paskirties žemę – tik apie 0,5 proc. Šio rajono meras ūkininkas, tad jam nesvetimos ūkininkų problemos, ir svarbesnis ne perteklinis biudžetas, o žmonių gerovė…
Kaip pastebėjo radviliškiečiai, Radviliškio rajono merui labiau prie širdies brangios statybos, kurioms reikia nemažai lėšų, tad vieni didžiausių mokesčių: žemės, nekilnojamo turto tampa rajono „vizitine kortele“.
Tarybos narys, visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ narys, grupės seniūnas  G. Lipnevičius visiems Tarybos nariams pateikė siūlymą svarstymui: „Reaguodami į Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininko Igno Hofmano bei Radviliškio miesto ir rajono gyventojų kreipimąsi dėl pateikto Radviliškio rajono savivaldybės Tarybai svarstymui ženkliai didesnio žemės mokesčio 2020 metams nei gretimuose rajonuose, visuomeninis komitetas „Už geresnį gyvenimą visiems“ siūlo Radviliškio rajono savivaldybės Tarybai svarstymui savo sprendimo projektą, kuriame siūlome žemės ūkio bei sodų paskirties sklypams taikyti ne didesnį nei 1,0 proc. mokestį.  Šiuo metu TS-LKD (konservatorių) ir LVŽS koalicijos pateiktame svarstymui projekte siūlomas žemės ūkio paskirties žemės mokestis 1,5 proc. Manome, kad jis yra  ženkliai per didelis. Taip pat, kadangi verslo situacija rajone kasmet prastėja, siūlome taikyti ne 0,8 proc., o 0,5 proc. mokestį už komercinės paskirties žemę, o gyvenamosios paskirties mokestį vietoj siūlomo 0,8 proc. mažinti iki 0,5 proc., kuris vis tiek dar bus didesnis, lyginant su kaimyniniais rajonais. Šiuo sprendimu, nors mūsų mokesčiai ir liks vieni didžiausių apskrityje, ženkliai pagerinsime sąlygas ūkininkams, verslininkams, Radviliškio miesto ir rajono gyventojams. Kadangi šiuo metu biudžete turime beveik 5 mln. eurų nepanaudotų lėšų, manome, kad galime jas naudoti negautoms pajamoms už mažesnį žemės mokestį padengti.
Visuomeninio rinkimų komiteto UŽ GERESNĮ GYVENIMĄ VISIEMS grupės seniūnas, Tarybos narys Gediminas Lipnevičius“.
Jam paantrino į Investicijų ir kaimo reikalų komitetą atvykę Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas I. Hofmanas bei ŽŪB „Gražionių bekonas“  vadovas E. Adomavičius, kurie taip pat teikė prašymą Tarybos nariams: „Prašome patvirtinti siūlomą 0,9 proc. žemės mokesčio tarifo dydį, kuris būtų proporcingas vyraujančiai ekonominei situacijai ir artimas aplinkinių rajonų 2019 m. vidurkiui, kuris yra 0,85 proc.“.Po konservatorių ir „valstiečių“ teikiamo net 3 kartus didesnio žemės mokesčio nei kaimyniniame Šiaulių rajone, be nepartinio G. Lipnevičiaus pateikto pasiūlymo nei socialdemokratai, nei „darbiečiai“ savo pasiūlymų komitetuose nepateikė. Labiausiai nustebino, kad Investicijų ir kaimo reikalų komitete socialdemokratas, socialdemokratų partijos Radviliškio  skyriaus pirmininko pavaduotojas, Tarybos narys S. Luščikas ir Darbo partijos Radviliškio skyriaus pirmininkas, Tarybos narys J. Baublys sprendimo, kuris padėtų ženkliai pamažinti žemės mokesčius gyventojams, verslininkams, ūkininkams, sodininkams nepalaikė.
Gegužės 30 d. vyksiančiame Tarybos posėdyje paaiškės, ar į šį kreipimąsi bus atsižvelgta, ar ir toliau rajoną valdantieji konservatoriai bei „valstiečiais“ nuo ūkininkų stengsis nulupti „devynis kailius“ ir mokesčio už žemę  ženkliai nemažins ir jokių lengvatų netaikys.
Bus daugiau

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Baisogalos ir Pakiršinio gyventojams brangs šiluma

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 24 d. vykusiame Tarybos posėdyje be kitų klausimų buvo svarstomas ir klausimas dėl šilumos branginimo Baisogalos bei Pakiršinio gyventojams. Posėdžio metu kilo daug diskusijų – ar būtų galima šilumos kainos nedidinti baisogaliams bei pakiršiniečiams, paieškoti kitų būdų.

UAB „Baisogalos bioenergija“ šiuo metu galioja pirmiems bazinės kainos galiojimo metams perskaičiuota vienanarė šilumos kaina, kurios pastovioji dedamoji yra 3,34 ct/kWh ir perskaičiuota dvinarė šilumos kaina, kurios pastovioji dedamoji yra 24,35 Eur/kW per mėnesį. Sprendimo projekte teigiama, kad šilumos kaina didėja dėl sumažėjusio realizuoto šilumos kiekio ir infliacijos, tad naujai apskaičiuota šilumos vienanarės kainos pastovioji dedamoji sudaro 3,48 ct/kWh, dvinarės kainos pastovioji dedamoji sudaro 25,33 Eur/kW per mėnesį. Palyginus su bazinėmis šilumos kainomis, šilumos kainos pastoviosios dedamosios didėja: vienanarės kainos – 4,20 proc., dvinarės kainos – 4,02 proc.

Tarybos narių balsavimu buvo nutarta branginti šilumą UAB „Baisogalos bioenergija“ klientams, tai yra Baisogalos ir Pakiršinio gyventojams.
Situacija paradoksali – šilumos tiekėjai junta infliaciją ir prašo didinti šilumos kainą, o mokesčio mokėtojai, kad ir jausdami infliaciją piniginėse, privalės mokėti už šilumą ženkliai daugiau. Už tai, kad Baisogalos ir Pakiršinio gyventojai gerokai paplonintų savo pinigines mokėdami
daugiau už šilumą, balsavo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (konservatoriai) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos („valstiečiai“) partijų nariai. Prieš įkainių didinimą balsavo nepartinio visuomeninio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ atstovai.

Kadangi, kaip jūs žinote, partijoms atstovauja Tarybos nariai, tai už šilumos kainos didinimą baisogaliams bei Pakiršinio gyventojams balsavo Tarybos nariai: A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas , T. Januševičius, I. Palionienė, J. Kvėglys, S. Nakutis, A. Budrikas, G. Verdingas, K. Dambrauskas, J. Povilaitis, V. Krikščiūnas. Prieš šilumos kainos didinimą balsavo nepartiniai Tarybos nariai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius.
Kiti Tarybos nariai neapsisprendė, ar didinti mokesčius baisogaliečiams bei Pakiršinio gyventojams už šilumą, ar ne.

Apie kitus Tarybos narių sprendimus informuosime kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Demokratijos pamokos Radviliškio poliklinikoje

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 24 d. (ketvirtadienį) VšĮ Radviliškio r. PSPC (poliklinikoje) įvyko darbuotojų susirinkimas. Reikia pridurti, jog jie (susirinkimai) vyksta reguliariai, o esant reikalui sušaukiami skubos tvarka.

Šį kartą dienotvarkėje: atlyginimų padidinimas, galimi priedai suderinti su  Darbo taryba, naujų gydytojų priėmimas. Apsvarstytos žurnalisto Mariaus Aleksiūnio pastabos dėl registratūros darbo, taip pat pietų pertraukos derinimas atsižvelgiant į pacientų srautus. Aštriai svarstytas nepanaudotų atostogų klausimas, eilių į procedūrinį kabinetą mažinimas, teikiant itin sunkiems ligoniams šias paslaugas namuose.

Dėl sudėtingos rajono demografinės padėties (metai iš metų nuosekliai mažėja gyventojų skaičius, daugėja vyresnio amžiaus asmenų), todėl numatoma pakoreguoti medicinos punktų darbą. Ir apie tai, kad poliklinikos remonto darbai bus pradėti tik po naujų metų.
Visi poliklinikos darbuotojai turėjo galimybę nebijodami, kaip kai kuriose sveikatos įstaigose administracijos persekiojimo, išreikšti savo nuomonę, pageidavimus, pateikti dalykinius pasiūlymus.

Pasibaigus susirinkimui, „Radviliškio kraštas“ pakalbino direktoriaus pavaduotoją medicinai Aloyzą Juodį ir paprašė trumpai apibūdinti stipriąsias poliklinikos puses, kurios padėtų išgyventi šiuo sudėtingu laikotarpiu. Pasak A. Juodžio, tai struktūra. Visi reikalingiausi sveikatos priežiūros specialistai sutelkti vienoje vietoje. Yra trys ginekologui, tiek pat chirurgų, 5 odontologai (jų, tikėtina, bus daugiau) ir visi kiti profesionalai, be kurių joks darbas sveikatos priežiūros srityje būtų neįmanomas. Be to, prie struktūros galima priskirti tris ambulatorijas ( Šaukoto, Šiaulėnų, Tyrulių) ir med. punktų tinklas, tad  kaimų gyventojai turėtų gerai pagalvoti apie prisirašymą privačiose gydymo įstaigose. Ir štai kodėl. Visų pirma privačios gydymo įstaigos neteikia paslaugų namuose (poliklinika turi transportą ir gydytojai vyksta į iškvietimus pas ligonius). Privačios struktūros neturi nei ambulatorijų, nei med. punktų  ir kaimų gyventojams šios srities paslaugų neteikia. Kadangi Radviliškio poliklinika yra ne pelno siekianti organizacija, visi pinigai už medicinines paslaugas nukreipiami pacientų reikmėm ir nereikia skirti lėšų savininkų dividendams ar panašiems dalykams.
Jei neliktų poliklinikos, būtų uždarytos ambulatorijos, med. punktai, o nemedicininių paslaugų kainos neabejotinai išaugtų ( nemedicininės paslaugos, tai profilaktiniai sveikatos patikrinimai, pažymų išdavimas ir pan.). Tad niekad nederėtų pamiršti, jog pagrindinis privatininkų siekis – pelnas, o ne kokybiškesnis, pigesnis, prieinamesnis gydymas, ypač kaimo vietovėse. Ar supras šias paprastas tiesas gyventojai, parodys laikas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019