Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Žemdirbiai šoke – mokesčiai tris kartus didesni nei pas kaimynus

Avatar

Paskelbta

data


Iki birželio 1 d. Radviliškio rajono savivaldybės taryba turi patvirtinti žemės mokesčio koeficiento dydį. 2018 m. rajone žemės ūkio paskirties žemės mokesčio koeficientas buvo 1,7 proc, tačiau kilus dideliam  ūkininkų nepasitenkinimui bei dėl prastų  oro sąlygų 2018 m. buvo pritaikyta 35 proc. lengvata ir šis mokestis buvo 1,1 proc.
Priminsime – žemės mokestis didėjo 2012 m., kai benueinantys konservatoriai LR Seime priėmė įstatymą, kad kas 5 metus būtų indeksuota žemės vertė. Po šio indeksavimo 2018 m. žemės vertė šoktelėjo 3- 3,5 karto, o tuo pačiu – ir mokesčiai už žemę. Kilus dideliam  kaimų gyventojų bei ūkininkų nepasitenkinimui, LR Seimo nariai patarė kreiptis į Radviliškio rajono savivaldybės tarybą, kuri turi teisę sumažinti žemės mokesčio koeficientą ir tokiu būdu sureguliuoti žemės mokestį, kad žemės turėtojai nepatirtų didelių išlaidų.
Savivaldybės administracija paruošė projektą, pagal kurį 2020 m. žemės ūkio paskirties žemei nustatytas 1,5 proc. mokestis.
Dėl šio didelio žemės mokesčio, visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ narys, Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys  G. Lipnevičius nuvyko pas merą.
„Žinau, kad Lietuvoje žemės mokesčio vidurkis yra 1,1 proc., o mes siūlysime nuo 1,7 proc. mažinti iki 1,5 proc. Laukite posėdžio“,- pokalbio metu su Tarybos nariu G. Lipnevičiumi sakė meras A. Čepononis, net nesileisdamas į diskusiją.
Turbūt daugelis ūkininkų, žemės savininkų pagalvotų, jeigu Lietuvos vidurkis yra 1,1 proc., kodėl Radviliškio rajono valdantieji konservatoriai ir „valstiečiai“ teikia mokestį, ženkliai didesnį nei vidurkis, – 1,5 proc.? Tokiu atveju mūsų ūkininkams, ypač smulkiesiems, būtų didelė našta. Turbūt daugeliui kiltų klausimas, kodėl mūsų rajono ūkininkai skriaudžiami, lyginant su dauguma kitų Lietuvos rajonų.
Beje, kaimyninio Šiaulių rajono ūkininkai gyvena tikrai geriau – šiame rajone mokestis už žemės ūkio paskirties žemę – tik apie 0,5 proc. Šio rajono meras ūkininkas, tad jam nesvetimos ūkininkų problemos, ir svarbesnis ne perteklinis biudžetas, o žmonių gerovė…
Kaip pastebėjo radviliškiečiai, Radviliškio rajono merui labiau prie širdies brangios statybos, kurioms reikia nemažai lėšų, tad vieni didžiausių mokesčių: žemės, nekilnojamo turto tampa rajono „vizitine kortele“.
Tarybos narys, visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ narys, grupės seniūnas  G. Lipnevičius visiems Tarybos nariams pateikė siūlymą svarstymui: „Reaguodami į Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininko Igno Hofmano bei Radviliškio miesto ir rajono gyventojų kreipimąsi dėl pateikto Radviliškio rajono savivaldybės Tarybai svarstymui ženkliai didesnio žemės mokesčio 2020 metams nei gretimuose rajonuose, visuomeninis komitetas „Už geresnį gyvenimą visiems“ siūlo Radviliškio rajono savivaldybės Tarybai svarstymui savo sprendimo projektą, kuriame siūlome žemės ūkio bei sodų paskirties sklypams taikyti ne didesnį nei 1,0 proc. mokestį.  Šiuo metu TS-LKD (konservatorių) ir LVŽS koalicijos pateiktame svarstymui projekte siūlomas žemės ūkio paskirties žemės mokestis 1,5 proc. Manome, kad jis yra  ženkliai per didelis. Taip pat, kadangi verslo situacija rajone kasmet prastėja, siūlome taikyti ne 0,8 proc., o 0,5 proc. mokestį už komercinės paskirties žemę, o gyvenamosios paskirties mokestį vietoj siūlomo 0,8 proc. mažinti iki 0,5 proc., kuris vis tiek dar bus didesnis, lyginant su kaimyniniais rajonais. Šiuo sprendimu, nors mūsų mokesčiai ir liks vieni didžiausių apskrityje, ženkliai pagerinsime sąlygas ūkininkams, verslininkams, Radviliškio miesto ir rajono gyventojams. Kadangi šiuo metu biudžete turime beveik 5 mln. eurų nepanaudotų lėšų, manome, kad galime jas naudoti negautoms pajamoms už mažesnį žemės mokestį padengti.
Visuomeninio rinkimų komiteto UŽ GERESNĮ GYVENIMĄ VISIEMS grupės seniūnas, Tarybos narys Gediminas Lipnevičius“.
Jam paantrino į Investicijų ir kaimo reikalų komitetą atvykę Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas I. Hofmanas bei ŽŪB „Gražionių bekonas“  vadovas E. Adomavičius, kurie taip pat teikė prašymą Tarybos nariams: „Prašome patvirtinti siūlomą 0,9 proc. žemės mokesčio tarifo dydį, kuris būtų proporcingas vyraujančiai ekonominei situacijai ir artimas aplinkinių rajonų 2019 m. vidurkiui, kuris yra 0,85 proc.“.Po konservatorių ir „valstiečių“ teikiamo net 3 kartus didesnio žemės mokesčio nei kaimyniniame Šiaulių rajone, be nepartinio G. Lipnevičiaus pateikto pasiūlymo nei socialdemokratai, nei „darbiečiai“ savo pasiūlymų komitetuose nepateikė. Labiausiai nustebino, kad Investicijų ir kaimo reikalų komitete socialdemokratas, socialdemokratų partijos Radviliškio  skyriaus pirmininko pavaduotojas, Tarybos narys S. Luščikas ir Darbo partijos Radviliškio skyriaus pirmininkas, Tarybos narys J. Baublys sprendimo, kuris padėtų ženkliai pamažinti žemės mokesčius gyventojams, verslininkams, ūkininkams, sodininkams nepalaikė.
Gegužės 30 d. vyksiančiame Tarybos posėdyje paaiškės, ar į šį kreipimąsi bus atsižvelgta, ar ir toliau rajoną valdantieji konservatoriai bei „valstiečiais“ nuo ūkininkų stengsis nulupti „devynis kailius“ ir mokesčio už žemę  ženkliai nemažins ir jokių lengvatų netaikys.
Bus daugiau

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

„Valstiečių“ ir konservatorių „dovana“ sodininkams – už žemę mokės daugiausiai

Avatar

Paskelbta

data


Radviliškio rajone vis nerimsta aistros dėl žemės mokesčių. Ūkininkai bei visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ nariai įnirtingai kovojo už mažesnį žemės ūkio paskirties žemės mokestį komitetuose bei rašydami  motyvuotus  raštus rajono vadovams.  

Didelių pastangų dėka  žemdirbiams pavyko išsikovoti, kad žemės ūkio paskirties žemei nuo 2020 m. būtų  taikomas ne 1,7 proc., o 1,3 proc. žemės mokestis. Nors, kaip minėjo Tarybos narys G. Lipnevičius, kova dar nebaigta, šį mokestį dar siūlys mažinti, nes kaimyniniame Šiaulių rajone šio mokesčio dydis – tik apie 0,5 proc.

Rajono valdantieji sodininkų taip pat nemyli
Radviliškio rajono savivaldybės Investicijų ir kaimo reikalų komitete bei Taryboje sodininkų reikalais rūpinosi  visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“  atstovai, Tarybos nariai Gediminas Lipnevičius bei Vilma Aleknienė, siūlydami mėgėjų sodų žemės  sklypų  mokestį mažinti iki 1 proc., Beje, prieš pat Tarybos posėdį, socialdemokratai ir „darbiečiai“ pateikė „kosmetiškai“ pataisytą  pasiūlymą – vietoje G. Lipnevičiaus siūlomo 1 proc.- 1,1proc.
Deja, šių siūlymų rajoną valdantys konservatoriai ir valstiečiai nepalaikė ir šis siūlymas  Tarybos posėdyje nebuvo priimtas. Sodininkai liko prie „suskilusios geldos“ – jie už turimus žemės sklypus mokės daugiau nei žemdirbiai, gyventojai ar verslininkai – net 1,5 proc.
Kokia padėtis kituose rajonuose?
Radviliškio rajone, palyginus su kitais rajonais, mėgėjiškų sodų žemė turbūt „auksinė“ – beveik brangiausia Šiaulių apskrityje. Štai Kelmės rajono sodininkai už žemę mokės 0,6 proc.,  Akmenės rajono – 0,7 proc., o kaimyninio  Šiaulių rajono – 0,26 proc., kuris net 5 kartus mažesnis nei valdančiųjų „dovanotas“ radviliškiečiams. 
Balsavimo rezultatai
Už tai, kad sodininkams būtų nustatytas net 1,5 proc. žemės  mokestis, kuris yra vienas didžiausių Lietuvoje, balsavo  konservatoriai ir „valstiečiai“. Konservatoriai: A. Budrikas, A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas, T. Januševičius, P. Kablys, J. Kvėglys, S. Nakutis, I. Palionienė, E. Pranevičius, G. Verdingas; „valstiečiai“: K. Dambrauskas, J. Povilaitis.
Prieš 1,5 proc. tarifą mėgėjų sodų  žemės sklypams mokestį balsavo: visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ nariai: G. Lipnevičius, V. Aleknienė; socialdemokratai: E. Ivanauskytė, V. Janulaitienė, S. Luščikas, K. Račkauskis; neapsisprendė, kurią pusę palaikyti ir spaudė „susilaikymo“ mygtuką „darbiečiai“ J. Baublys ir Z. Žvikienė.

Sodininkams belieka tik susitaikyti su konservatorių bei „valstiečių“ „dovanėle“ – 1,5 proc. žemės mokesčio tarifu – ir laukti kitų  metų.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

E. Mončausko baudžiamojoje byloje – naujas posūkis

Avatar

Paskelbta

data

Antradienį į teismo posėdį rinkosi baudžiamosios bylos dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo dalyviai. Šioje byloje kaltinimai pateikti Ernestui Mončauskui, kuriam atstovauja advokatas Mindaugas Vagonis. Prokuroras Žydrūnas Kungys teismui pateikė prašymą sustabdyti bylos nagrinėjimą trims mėnesiams. Jis argumentavo naujai pateiktų dokumentų gausa ir jam kilo pagrįstų abejonių dėl NVŠ lėšų panaudojimo.
Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras posėdžio metu paprašė bylą nagrinėjančios teisėjos Vilmos Šiukštienės išreikalauti papildomų dokumentų. Ž.Kungys nurodė, kad dienynų, kuriuose žymimi vaikų lankymas treniruotėse, ir sutarčių pagalba galėtų pavykti pagrįsti kaltinimus arba pašalinti tam tikras abejones. Tokiam prašymui neprieštaravo E. Mončauskas, bet labai pasipriešino jo advokatas. Teisėja taip pat informavo kaltinamąjį, kad jam neprivalu teikti tokios informacijos. Nenuostabu, kad dešimtis tūkstančių eurų gavęs sporto klubo „Rytų Kovotojas“ prezidentas apsigalvojo.
Advokatas įtikinėjo teismą, kad prokuroras bando išplėsti kaltinimo ribas neturėdamas tvirtų įrodymų. Teismui taip pat kilo abejonių dėl Ž. Kungio pasirinktos taktikos. „Ar Jums neatrodo, kad tai nauja tyrimo šaka, jei taip galiu vaizdingai išsireikšti? Jei bus nustatyta tam tikrų duomenų, liudijančių apie naujas galimai padarytas nusikalstamas veikas, galėsite pradėti atlikti kitą nepriklausomą tyrimą?“, – svarstė teisėja V. Šiukštienė. Bet prokuroras, laikydamasis LR Baudžiamojo proceso kodekso 288 straipsnio, ginė savo poziciją: „Dabar išnagrinėjus bylą dėl laikotarpio nuo 2015 sausio pirmos iki 2018 m. birželio pirmos dienos, nebebus galima daryti jokių kitų tyrimų, nes teismas bus pasisakęs šiuo klausimu.“
Spaudžiamas teismo ir advokato, Ž. Kungys nesiėmė spręsti ikiteisminį tyrimą atlikusios FNTT pareigūnės veiksmus. Tačiau jis atmetė E. Mončausko atstovo M. Vagonio gražbyliavimus, jog esą būtina grąžinti bylą ikiteisminiam tyrimui. Beje, prokuroras nebuvo įsitikinęs, ar vėl neprireiks specialiųjų žinių dėl duomenų įvertinimo. Laikydamasis savo pasirinktos taktikos, prokuroras advokatui replikavo: „Jei gaunami pinigai be dokumentų, tai ir yra apgaulingas apskaitos tvarkymas.“
Teismas nutartį dėl bylos pertraukos paskelbimo priims birželio 17 dieną, 14 val. 30 min.

„Radviliškio krašto“informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019