Socialiniai tinklai

Aktualijos

Vasario 16-ąją atsigręžkime į nacionalinę virtuvę: kurie patiekalai populiariausi, o kas eina užmarštin?

Avatar

Paskelbta

data

Lietuvos valstybės atkūrimo diena šiemet – kitokia. Dėl pandemijos Vasario 16-ąją lietuviai sutiks namuose su savo šeima, todėl kviečiame prisiminti populiariausius tradicinius nacionalinės virtuvės patiekalus, kurie puikiai tiks jūsų šventiniam stalui.

Nacionalinė virtuvė augo kartu su valstybe – gausybė patiekalų vis dar užima svarbią vietą mūsų virtuvėje, tačiau yra ir tų, kurie po truputį praranda savo populiarumą. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, Vasario 16-ąją kviečia prisiminti šimtus metų tobulintus receptus ir savo stalą papuošti tradiciniais patiekalais.

„Nors lietuviai vis dažniau atsigręžia į Vakarų ar Rytų virtuves ir namuose eksperimentuoja dažniau, tradiciniai lietuviški patiekalai vis dar užima ypač svarbią vietą. Tarp populiariausių patiekalų išlieka cepelinai, kugelis, šaltibarščiai, kuriuos, beje, lietuviai renkasi ne tik vasarą, bet ir žiemą“, – pasakoja V. Juodkazienė.

Akivaizdu, kad lietuvių virtuvės karalienė – bulvė. Nuo senų senovės tautiečiai mėgaujasi dešimtimis receptų iš bulvių: jas verda, kepa, tarkuoja, pjausto gabaliukais, mėgaujasi su lupena ar be jos. 

„Lietuvių kūrybiškumas gali stebinti ne vieną užsienietį. Iš vieno ingrediento – bulvės – galima pagaminti daugybę patiekalų. Be tradicinių cepelinų ir kugelio vis dar labai populiarūs bulviniai ir žemaičių blynai, vėdarai, kepti bulvių gabalėliai su šonine. Populiariausiu garnyru prie beveik visų patiekalų vis dar išlieka bulvių košė. Egzotiškesni ar sudėtingiau pagaminami bulviniai patiekalai populiarumą po truputį praranda, tačiau abejotina, ar jie kada nors išnyks iš mūsų virtuvių. Pavyzdžiui, kraujinių vėdarų paragautų tikrai ne kiekvienas, o autentišką dzūkišką bandą galėtų iškepti tik tikras to regiono atstovas“, – teigia V. Juodkazienė.

Mėsiški patiekalai mūsų virtuvėje užima taip pat labai svarbią vietą. Įvairiausi maltiniai, mėsos vyniotiniai, rūkytos ir vytintos dešros įsišaknijo nacionalinėje virtuvėje.

„Dėl mūsų regiono specifikos mėsos vis dar suvalgome daugiausiai. Nors vegetariški ar žuvies patiekalai užima vis didesnę vietą, o sveika mityba po truputį tampa prioriretu, mėsiški patiekalai iš lietuvių virtuvės dar tikrai nepasitrauks. Balandėliai iš kopūstų ir maltos mėsos populiarūs visuose Lietuvos regionuose, o kotletų ar spirgučių padažo prie gausybės patiekalų taip pat dar niekas neišstūmė. Populiarumą praranda tik labai egzotiški ar sudėtingai pagaminami mėsos patiekalai. Pastebima, kad jaunoji karta rečiau renkasi šaltieną, keptą kiaulės koją ar ausis su žirniais“, – sako V.Juodkazienė.

Maisto ekspertės teigimu, Lietuvos regionų virtuvės taip pat išsiskiria savitumu. Aukštaitijos pasididžiavimas – ruginė duona, įvairiausi blynai, virtiniai ir lietuviškas baltas sūris. Taip pat šiame regione gaminami įvairūs desertai, spurgos, bandelės ir žagarėliai. Suvalkiečiai nuo senovės yra mėsos gaminių ekspertai. Šiame regione populiarūs rūkyti kumpiai, dešros, skilandžiai. Dzūkija – grybų kraštas, kurių patiekalai išpopuliarėjo visoje Lietuvoje. Šis kraštas išsiskiria ir patiekalais iš grikių. Pavyzdžiui, iš šių kruopų miltų gaminami įstabaus skonio blyneliai. Žemaitijoje populiariausias kastinys, patiekiamas su bulvėmis, taip pat egzotiškos sriubos: cibulinė ar šmakalas. Bulvių košė šiame regione neretai trinama su miltais, grietine ir lašiniais.

„Lietuviška virtuvė didžiuojasi šimtais laiko patikrintų receptų, kuriems iki šių dienų nėra atsispiriama. Lietuvos valstybės atkūrimo diena – puiki proga prisiminti mūsų kulinarinį paveldą“, – teigia V. Juodkazienė ir pateikia Vasario 16-ajai skirtą Žemaičių blynų receptą.

Burnoje tirpstantys Žemaičių blynai

Jums reikės:

  • 1 kg bulvių
  • Vieno kiaušinio
  • 2 šaukštų maltų džiūvėsių
  • 3 šaukštų miltų
  • 350 g virtos kiaulienos
  • Vieno svogūno
  • Vieno šaukšto sviesto
  • 3 šaukštų aliejaus
  • Druskos
  • Pipirų

Paruošimo eiga:

Bulves išvirkite pasūdytame vandenyje, vėliau atvėsinkite ir sugrūskite iki vientisos masės. Į šią masę įmuškite kiaušinį, dėkite miltus ir šiek tiek druskos. Viską išminkykite. Kiaulieną sumalkite ir sumaišykite su svieste pakepintais svogūnais, druska bei pipirais.

Iš maltų bulvių masės formuokite pailgus paplotėlius, ant jų dėkite šaukštą įdaro, užlenkite kraštus ir suformuokite blynelį. Sumaišykite šaukštą miltų ir du šaukštus džiūvėsėlių, kuriuose apvoliokite blynus. Kepkite keptuvėje ant vidutinės ugnies, kol gražiai apskrus. Patiekite su grietine ar grybų padažu. Skanaus!

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė
Mob. tel. +370 686 56010
El. p. vaida.budriene@iki.lt

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Kontrolės komitete išspręstų problemų nėra, nors dirbama korektiškai

Avatar

Paskelbta

data

Tarybos posėdyje tvirtinimui buvo pateikta Kontrolės komiteto darbo ataskaita. Ataskaitoje rašoma, jog 2020 m. buvo organizuoti trys Kontrolės komiteto posėdžiai.

Tarybos narys G. Lipnevičius pasiteiravo, kokius darbus Kontrolės komitetas pabaigė 2020 metais.

Į šį klausimą K.Račkauskis atsakė, jog visi pradėti darbai buvo pabaigti. Pasak komiteto pirmininko K. Račkauskio, dėl  mokinių maitinimo neekologiškais maisto produktais buvo kreiptasi į tarnybas ir gautas atsakymas, kad jos tyrimo nepradės ir nevykdys.

Tarybos narius nustebino toks atsakymas – pasak pirmininko, jis nebesirūpins  vaikų  maitinimu, o darbų, kuriuos neva atliko, taip ir nesugebėjo įvardinti.

Pirmininkui taip pat paantrino šio komiteto narė Z. Žvikienė – į kiekvieno gyventojų prašymą buvo reaguota, visi suplanuoti darbai pabaigti ir dar pridūrė, jog dirbo korektiškai. Bet ji  taip pat pamiršo įvardinti, kokius darbus padarė  ar  kokias problemas išsprendė Radviliškio rajono gyventojams. 

Taip ir liko neaišku, ką  Kontrolės komitetas dirbo, kaip dirbo, ką  padarė, kad  Radviliškio rajono gyventojams būtų  geriau. Bet svarbiausia, kad Kontrolės komiteto nariai žino, kad  kažką dirbo.

Jonas Petrikas


  

Skaityti daugiau

Aktualijos

Smulkus verslas klupdomas ant kelių maldai

Avatar

Paskelbta

data

Lietuvoje nebeliko stipraus, nuoseklaus vadovo su aiškia vizija, platforma, konkrečiais įsipareigojimais, terminais.

Vėl peštynės, nesusikalbėjimas, prezidentūra už didesnį savarankiškai dirbančių apmokestinimą, koalicija lyg ir muistosi tam, bet, neabejotinai, dėl akių.

Viskas  Lietuvoje yra sumodeliuota, suredaguota  kaip  Šveicarijoje, kur už žmones valdžia net sumoka metinius mokesčius ir šie sau gali kojas mirkyti šiltų fiordų srovėse.

Nebeverta aušinti burnos dėl tarimosi su pilietine visuomene. Vien tai, kad  PSO  primygtinai ragina pradinukus leisti į mokyklas, o lokdauninio režimo prievaizdai spjauna ant įstatymų ir suponuoja aiškų faktą, kad be protestų ši gvardija nenurims.

– Nebijokite, kaukių dėvėtojai,- ramina liaudį senmergaitė premjerė, –  pirmadienį svarstysime verslo atlaisvinimo planus, atminkite, kad akmens plokštėje nesame iškalę korono valdymo scenarijaus.

Žodžiu, dirbsime va bank principu, kaip diena – taip naujas varžtų atsisukimas ribotų smegenėlių vingiuose. Statistikos departamentas baugina kvailučius 3 banga, nes vangiai testuojasi,  NVSC  transliuoja depešą, kad, ką  jūs – nėra jokių simptomų. Tą patį porina vienintelė epidemiologė  Loreta  Ašoklienė.  Po valandos statistai, duomenų analitikai atsiprašo naivuolių, kad galbūt perspausta su konstatavimu.

Tai smulkus versliukas lyg ir įkvėpė oro gurkšnelį.  Bet su juokinga laisve, erdve, nuostatomis.

Kirpykloje 10 metrų plotas su 1 kirpėja, kuri turi dėvėti 3 kaukes vienu metu, o įėjęs klientas privalo pasirašyti, kas toks yra ir nurodyti telefoną, kad po to  Razmuvienė galėtų atsekinėti galus,  kas besimptominis, kas su virusu…

Proto genialumas.  Jau lyg ir atsidaro drabužių parduotuvėlės, bet lankytojai įleidžiami po vieną – esant sniegui, krušai, vėtrai šnirpškite nosimi lauke, žmogaus teisės yra  Laisvės partijos vizitinė kortelė.
Tačiau išgerti arbatos, kavos senamiestyje šiukštu negalima, nes  „Bisau  Gvinėjos 2147“ viruso mutantas smogs nepakeliamai.

Nuo šiol mūsų viltis yra  Zemlys –  Balevičius, tik jo matematiniai koeficientai duos nurodymą parduoti gėlių puokštes turgelyje.

Ruslanas  Baranauskas, LMS  narys

Skaityti daugiau

Skaitomiausi