Valstybės dienos išvakarėse Radviliškio bažnyčia skendėjo šviesos, muzikos ir judesio magijoje

Vėlų liepos 5 d. vakarą Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka radviliškiečiams pristatė išskirtinį projektą Kūrybinė „Mindaugo“ manipuliacija menu. Taip Viešosios bibliotekos darbuotojai Radviliškio Švenčiausiosios Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje pirmieji kvietė pasitikti liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną.

Radviliškio miesto gyventojai ir svečiai beveik vidurnaktį stebėjo Justino Marcinkevičiaus poemos „Mindaugas“ ištraukos pastatymą. Režisūrinio sprendimo dėka istorinė drama virto išskirtiniu garso, vaizdo, šviesos ir judesio spektakliu, žiūrovą perkėlusiu laiku, nes stebint šio kūrinio metamorfozes, prieš akis atgijo istoriniai įvykiai. Tą naktį bažnyčios sakrali erdvė virto improvizuota karališka mene. Pilnutėlėje bažnyčioje kiekvienas sau bandė atsakyti: kas yra valstybė; kas yra valdovas ir kiek valdovas gali būti žmogumi? Pasak projekto koordinatorės Jolantos Kvedarienės, rengiant šį projektą buvo siekta kelių esminių tikslų: apjungti profesionalaus ir mėgėjų meno kolektyvus bendram tikslui įgyvendinti – taip mokytis vieniems iš kitų bei skleisti žinią, kad bendras darbas gali atnešti neįtikėtinai puikių rezultatų. Antrasis šio projekto tikslas – istorijos, literatūros, pilietiškumo pamoka. Just. Marcinkevičiaus tekstai, pasitelkiant meninės raiškos priemones (vaizdą, garsą, aplinką), daugeliui mūsų įstringa giliau ir palieka mus ilgiau apmąstymuose. Pristatyti visuomenei knygą, dramą, autorių – tai dar vienas iš šio projekto tikslų, kuris skatina pamilti mūsų literatūrą, puoselėti skaitymo džiaugsmą.

Šiaulių dramos teatro aktorių sukurtas Mindaugas, anot jų pačių, tarsi perkeltas į šiuos laikus, daugeliui sukėlė dviprasmiškus jausmus ar net prieštaravimus. Politikų ir visuomenės dėka „naktinis Mindaugas“ pamatytas visiškai kitoks, netikėtas. Geriausias viso šio kūrybinio darbo įvertinimas, kad inscenizuota Just. Marcinkevičiaus drama „Mindaugas“ buvo suprasta, išjausta kiekvieno žmogaus savaip. Bibliotekos darbuotojų nuomone, „Mindaugas“ – tai vienas iš mūsų šalies Aukso fondo kūrinių, nemirštantis, atsinaujinantis, tinkamas kiekvienam laikmečiui.

Didelį darbą spektaklio metu atliko Radviliškio muzikos mokyklos sakralinės muzikos ansamblis „Giesmių giesmelė“ ir jų vadovė Aurelija Stončiuvienė. Merginų nuostabūs balsai sustiprino vaizdą ir pasiekė kiekvieną klausytoją, priversdami šiurpuliukams lakstyti kūnu. „Kiek įdirbio reikia, kad balsai skambėtų darniai, kad giesme galėtum paliesti kito žmogaus širdį. Kokia turi būti vadovės beribė kantrybė ir atsidavimas, kad ji išgautų tokį rezultatą“, – muzikinį pasirodymą aptarinėjo renginio dalyviai.

Išskirtinai stiprias, modernias choreografines scenas renginio metu dovanojo buvęs radviliškietis, Klaipėdos dramos teatro artistas Taurūnas Baužas.

Valstybės dienos sutiktuves vainikavo gražūs žodžiai ir padėkos dalyviams bei Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios klebono Tado Rudžio kvietimas visiems kartu sugiedoti Lietuvos valstybės himną.

Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė džiaugiasi užsimezgusiu bendradarbiavimu su Valstybiniu Šiaulių dramos teatru. Šio teatro bendruomenė jau antrą kartą atsiliepė į Radviliškio bibliotekos kvietimą bendradarbiauti. 2017 m. vasario 16 d. Minaičiuose buvo surengta vasario 16-osios Deklaracijos pasirašymo inscenizacija (režisierius Juozas Žibūda). Pasak direktorės V. Šukaitienės, labai smagu, kad visi geranoriškai bendradarbiauja, bet dar smagiau, kad bendrais projektais prisidedame prie mūsų valstybingumo puoselėjimo.

Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis taip pat džiaugėsi išskirtiniu renginiu ir už netikėtus režisūrinius sprendimus padėkojo Rasai Atkočiūnenei, už naują požiūrį, projekto idėją ir jos įgyvendinimą – Jolantai Kvedarienei bei visam Viešosios bibliotekos kolektyvui už įdomius sumanymus ir bendrystę.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Radviliškio rajono savivaldybė.

 

Viešosios bibliotekos informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts