Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

“Valstiečiai” pardavė sielą velniui?

Avatar

Paskelbta

data


Antrą kartą į posėdį susirinkusi rajono Taryba ruošiasi permainoms. Meras mano, kad pokyčiai būtini, nes nepartiniai visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ Tarybos nariai  kelia per daug klausimų. Skamba makabriškai, bet Spaudos atgavimo dienos išvakarėse rajono vadovas nesidrovėdamas kviečia savo partiečius apriboti kitų politikų veiklą ir teises. Darosi nejuokinga, nes tai primena nacių iškilimo laikus ir jų metodus uzurpuoti valdžią.

Prisiekė naujas Tarybos narys
Jolantai Margaitienei jau antrą kartą atsisakius Tarybos nario mandato ir nusispjovus į jai asmeniškai suteiktą rinkėjų pasitikėjimą, į jos vietą stojo Vaidas Smalinskas. Panevėžio apygardos teismo nutartimi pripažintas kaip netinkamas vadovauti Radviliškio ligoninėje, konservatorius V.Smalinskas vėl grįžo į politiką. Tiesa, savivaldybės šaltiniai praneša, kad trumpam. Anot anonimišku norinčio išlikti valdininko, naujas konkursas užimti ligoninės direktoriaus vietą bus specialiai organizuojamas jam.

Paklausimų gausa ne juokais supykdė merą
Prieš pradedant svarstyti posėdžio darbotvarkėje numatytus sprendimo projektus, teise užduoti paklausimus pasinaudojo vienintelis nepartinis Gediminas Lipnevičius. Nepraėjus nė dešimt minučių, posėdžiui vadovaujantis A.Čepononis nesulaikė replikos išgirdęs klausimus apie Miško gatvę, jo kuruojamą Šeimos labdaros ir paramos fondo finansavimą bei jo įvaizdžio formavimą iš biudžeto lėšų: „Ačiū labai. Tikrai jau nejuokinga darosi, bet…“ „ Prisivertęs išklausyti visus klausimus, patyręs savivaldos politikas neištvėrė nenurodęs gairių dėl reglamento keitimo: „Gerbiami Tarybos nariai, kadangi šiandien kalbėsime apie reglamentą, tai reglamente turėsime nusimatyti, nes jei 25 Tarybos nariai pateikinės po 19 klausimų. Tiesiog mes turime apsispręsti dėl savo darbo, kiekvienas dėl savo darbo, tai yra galimybė klausimus pateikti ne tik posėdžio metu. Juos Tarybos nariai gali pateikti bet kokiu metu. Jei tai darysime Tarybos posėdžio metu, o aš manau, kad kito posėdžio metu aktyvūs bus visi nariai, ir pateikinės bent po 15 klausimų, įsivaizduokime savo darbą. Aš nebūsiu reglamento darbo grupėje, bet prašau įsidėkime saugiklius.“ Darosi akivaizdu, kad save demokratu įvardinantis ir ypatingai skaidrumą akcentuojantis meras A.Čepononis išsigando viešumo. Dar daugiau. Dangstomi nekompetentingi ir nejaučiantys jokios atsakomybės bei atskaitomybės administracijos valdininkai. Tiesa, G.Lipnevičius jau pirmo posėdžio metu viršijo rekordą – jis uždavė jų daugiau negu konservatoriai ir socdemai per aštuonerius metus arba dvi Tarybos kadencijas bendrai sudėjus.

Sudaromos opozicinės frakcijos
Politinius pareiškimus pateikė dvi naujai susidariusios frakcijos ir viena nei vienai frakcijai nepriklausanti grupė. Socdemai paskolino darbiečiams bendrapartietį Saulių Luščiką, todėl Zita Žvikienė ir Jurgis Baublys galėjo sukurti darbiečių – socdemų frakciją. Tiesa, likę keturi socdemai – Kazimieras Račkauskis, Vida Janulaitienė, Jonas Pravilonis ir Eglė Ivanauskytė – įkūrė dar vieną socialdemokratų frakciją. Du nepartiniai – Gediminas Lipnevičius ir Vilma Aleknienė – sudarė frakcijoms nepriklausančių asmenų grupę. Posėdžiui pirmininkaujantis bandė drausti pristatyti grupės programą, bet neturėdamas argumentų buvo priverstas leisti programą pagarsinti.

Administracijos pavaduotojas – teistas už vagystę

Aktualus sprendimas dėl administracijos direktoriaus pavaduotojo sukėlė šiokių tokių pasistumdymų. Nepasižymintis oratoriniais sugebėjimais, iš tribūnos E. Mončauskas pripažino, kad neturi jokios patirties korupcijos prevencijos srityje. Jis tik spėjo, kad sugebės tai daryti. Lyginant jo sporto pedagogo bakalauro išsilavinimą su jo pirmtakės Justės Venckutės teisės magistro diplomu, panašu, kad J. Margaitienei reikia aklai nurodymus vykdančio pasiuntinuko. Atsikratymas vienos profesionaliausių Administracijos tarnautojų, kuri šiuo metu užsiregistravo Užimtumo tarnyboje, parodo, kaip mero ir komandos žodžiai skiriasi nuo realių darbų. Profesionalumas, atsakomybė ir atskaitomybė nėra pagrindiniai kriterijai renkantis žmones į svarbiausius postus. Politinis nepotizmas, artimųjų ir jų interesų protegavimas bei skaidrumo stoka – A. Čepononio ir jį supančios klikos pagrindiniai kriterijai. Tiesa, už kandidatą balsavo tik 16 narių. Dar vienas biuletenis buvo sugadintas – vienas politikų patvirtino, kad E. Mončauskas nesugebėjo tinkamai už save balsuoti. Po balsavimo klausinėjami Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai patvirtino, kad jų deklaruojamas sąžiningumas buvo paaukotas koalicijos vardan. Valstiečių frakcijos seniūnas Jonas Povilaitis net neslėpė: „Juk jūs žinote, kad mes turime koalicinę sutartį su konservatoriais. Meras pažadėjo, kad prisiima atsakomybę už jį.“ Pasirodo, kad  valdžios ir postų vardan seniausias Tarybos narys gali net sielą velniui parduoti.

Procedūriniai klausimai
Vėliau posėdžio metu buvo svarstomas mero darbo užmokestis. A. Čepononis pasišalino iš salės, tad į G. Lipnevičiaus klausimą, kokio dydžio algą gaus meras, niekas atsakyti nesugebėjo. Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Žaneta Buniuvienė iš salės galo bandė cituoti politikų apmokėjimo įstatymą be konkrečių skaičių. Pajutusi grėsmę, ją puolė ginti J. Margaitienė, kuriai žodis nebuvo suteiktas: „Jūs tą klausimą uždavėte raštu. Tai ką, Jums dabar visą buhalteriją pakviesti? Vedėja nėra buhalterė, ji negali paskaičiuoti.“
Tiesa, jei įstatyme yra nurodytas pareiginės algos bazinis dydis 173 eurai, nereikia baigti aukštosios matematikos, kad padauginę šį dydį iš 18 gautume 3114 eurų atlyginimą be jokių priedų už ištarnautus valstybei metus.
Diskusijoms pasibaigus, meras komandiravo savo pavaduotoją, tad Mindaugas Pauliukas daugiau posėdyje nebedalyvavo.
Pasiskirsčius po komitetus, šiokių tokių susikirtimų buvo dėl Kontrolės komiteto. Partijų  susitarimu, nepartiniai yra blokuojami ir į Kontrolės komitetą nebus leidžiami. Vėliau posėdis praėjo be didesnių incidentų ir politikai, patvirtinę įvairias kandidatūras, išsiskirstė.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Politikai posėdžiavo „senoviniu būdu“

Avatar

Paskelbta

data

Prieš pat rudens pradžią politikai susirinko į Tarybos posėdį. Tiesa, ne vasaros palydėti, o sprendimus priimti. Posėdyje buvo patvirtintas naujas Administracijos direktoriaus pavaduotojas, nustatyti žemės mokesčio tarifai bei šilumos kainos, pakoreguotas rajono biudžetas. Gerokai užtrukusiame posėdyje patvirtintos viešųjų įstaigų stebėtojų tarybos, paraginti Vyriausybės atstovo, politikai po kelių mėnesių patvirtino Etikos komisiją, kurios pirmininku niekas nenorėjo būti. Taip pat diskutuota dėl investicijų „Radviliškio ligoninėje“.

Posėdžiaujama be interneto
Tarybos posėdžiui vadovavo mero pavaduotojas „valstietis“Mindaugas Pauliukas – rajono meras Antanas Čepononis atostogavo. Informatikams stengiantis atkurti interneto ryšį, M. Pauliukas informavo kolegas apie savo kelionę į Kiniją. Nepaisant pastangų, ryšys nebuvo atkurtas ir Taryba apsisprendė posėdžiauti bei balsuoti „senoviniu būdu“ – rankų pakėlimu. Prieš pradedant nagrinėti sprendimo projektus, nepartinis Gediminas Lipnevičius pateikė klausimus administracijos direktorei Jolantai Margaitienei. Kaip jau tapo įprasta, valdininkė stengėsi išvengti tiesių atsakymų. Neretai ją saugojo šalia įsitaisęs Juridinio ir viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Arnoldas Matuzevičius.

Naujas Administracijos direktorės pavaduotojas
Mero teikimu iki šiol Šeduvos seniūnijai vadovavęs Justinas Pranys pasiūlytas J. Margaitienės pavaduotoju. Seniūnui kelią į šį postą atlaisvino Ernestas Mončauskas, kuris ten dirbo vos porą mėnesių. Socdemų frakcijai vadovaujantis Kazimieras Račkauskis pastebėjimu labai tiksliai apibūdino didžiausios partijos desperaciją ir idėjų badą: „Kandidatas neteistas, nesėdėjęs. Jaučiasi tam tikras proveržis“.
Tarybos narys, visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ grupės seniūnas Gediminas Lipnevičius padėkojo šiuo metu dar Šeduvos seniūno pareigas einančiam J. Praniui už nepartinio visuomeninio rinkimų komiteto įgyvendintą siūlymą – idėją – įrankių stendo prie Šeduvos miesto kapinių įrengimą. Dabar šios idėjos įgyvendinimu gali pasidžiaugti Šeduvos miesto svečiai ir gyventojai.
„Darbietė“Zita Žvikienė ypatingai gyrė pretendentą, įvardindama jo teikimą kaip tam tikros konservatorių klaidos ištaisymą. Po slapto balsavimo paaiškėjo, kad už J. Pranį balsavo 19, prieš – 3.

Švietimas – jautri sritis
Švietimo įstaigų vadovų priėmimas ir atleidimas iš darbo yra išimtinė Tarybos prerogatyva. Politikai vienbalsiai pritarė iš Baisogalos mokyklos – darželio direktorės pareigų atleisti Vitą Fessler. Taip pat Taryba pritarė Grinkiškio gimnazijos direktore skirti jau porą metų laikinai įstaigai vadovaujančią Sigitą Šegždienę. Be to, Asta Varkulevičienė buvo atleista iš Pakalniškių pagrindinės mokyklos direktorės pareigų ir paskirta lopšelio darželio „Eglutė“ vadove. Svarbiausias klausimas – mokinių skaičiaus mažėjimas – liko kone nepastebėtas. Sveikintina Savivaldybės iniciatyva iš dalies Savivaldybės biudžeto lėšomis prisidėti prie kai kurių klasių finansavimo. Nebuvo nė vieno klausimo apie rajone atsiradusį privatų licėjų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovų teigimu, valstybė už kiekvieną moksleivį lėšas perveda savivaldybėms, kurios sudaro atskiras sutartis su kiekviena mokykla. Tiesa, „Pažinimo licėjus“ veiklą pradėjo poilsio paskirties pastate Arimaičių kaime ir pirmąją naujų mokslo metų dieną dar neturėjo nei statybas užbaigiančio leidimo, nei higienos paso.

Šilumininkai priversti raudonuoti

Taryboje buvo nustatomos šilumos kainos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ vartotojams. Pernai gruodį nustatytai 5,35 centų už kilovatvalandę kainai nepritarė Valstybinė energetikos reguliavimo tarnybai (buvusi Kainų komisija, VERT). G. Lipnevičius paklausė „Radviliškio šiluma“ vyr. finansininkės Vilmos Smalinskienės, ar anksčiau taip pat kainos buvo paskaičiuotos su klaidomis. Už įmonės skaičius atsakinga V. Smalinskienė tiesaus atsakymo duoti nesugebėjo. Galima tik priminti, kad šis kartas buvo trečias iš eilės, kai VERT specialistai Vilniuje patikrinę rasdavo skaičiavimo klaidų. Dar daugiau. Jų nurodymu šilumos vartotojams buvo sugrąžinta permoka. Kodėl į posėdį neatėjo įmonės direktorius, žemės ūkio elektriko išsilavinimą turintis Pranas Mickaitis, o atsiuntė buvusį policijos pareigūną – tik retorinis klausimas. Taryba vienbalsiai pritarė mažesnėms VERT paskaičiuotoms kainoms.

Investicijos „Radviliškio ligoninėje“
Aplinkos apsaugos agentūra paskelbė kvietimą paraiškoms dėl atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo. Tarybai pateiktame sprendimo projekte nurodoma, kad kvietime galėtų dalyvauti didžiausia rajono įstaiga VšĮ „Radviliškio ligoninė“. Į tribūną pakviestas direktorius nelabai gaudėsi politikų klausimuose ir su jam įprasta maniera išsisukinėjo nuo tiesioginių klausimų. Įstaigos direktorius turėjo gerokai paprakaituoti, kol atsimušinėjo į nepatogius ir iš anksto su juo nesuderintus klausimus. „Darbietė“Z. Žvikienė teiravosi, kokią dalį nuo suvartojamo viso kiekio energijos pagamins saulės fotovoltinės energijos elektrinė, bei koks bus atsipirkimas. Ligoninės vadovas V. Smalinskas atsakė, kad įstaiga pati neturi lėšų, o, anot jo, pagal paskaičiavimus atsipirkimas būtų per 25 metus.
Ir tai tik tuo atveju, jei bus prisidėta ketvirtadaliu lėšų – prašoma suma yra 25 tūkstančiai eurų. Palyginimui galime pasakyti, kad ant ligoninės kaimynystėje įsikūrusio policijos komisariato stogo įrengta panaši saulės kolektorių elektrinė. Per metus 37 tūkstančius kilovatvalandžių pagaminanti elektrinė kainavo 66 tūkstančius eurų, o prisidėjimas prie projekto atsiėjo vos 4 tūkstančių eurų.
Pastebėjimas – nors ligoninės direktorius minėjo, kad įstaiga neturi pinigų, tačiau operacinį stalą planuojama pirkti net už tris kartus didesnę sumą, nei įsigijo Šiaulių ligoninė.

Ilgiausias posėdis
Nors sprendimo projektų buvo 43, tačiau politikai posėdžiavo daugiau nei tris valandas. Tai tikriausiai yra rekordinis laikas, kadangi Tarybos vidurkis – maždaug viena minutė sprendimo projektui. Vienas iš veiksnių, kad  Tarybos posėdžiai pastaruoju metu trunka ilgiau – Taryboje atsirado nepartiniai V. Aleknienė bei G. Lipnevičius, pateikiantys Tarybai aktualių klausimų.
Nors posėdis vyko neveikiant internetui, jis praėjo sklandžiai. Tarybos narys G. Lipnevičius posėdžio pabaigoje padėkojo vicemerui M. Pauliukui už sklandų Tarybos darbą. Politikas pagirtinas už sugebėjimą netrukdyti pasisakyti opozicijos nariams, užduoti įvairius klausimus. Žinoma, klausiančiųjų nėra tiek daug – kaip visada lyderis G. Lipnevičius, taip pat klausimų uždavė ir Z. Žvikienė. Ar kiti politikai nesugeba, ar nenori atstovauti savo elektoratui, spręsti reikia patiems rinkėjams.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Už šimtatūkstantinę sumą geras asfaltas bus keičiamas kitu asfaltu

Avatar

Paskelbta

data

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė apie  Radviliškio rajono valdininkų užmojus rekonstruoti Žalgirio gatvę, keičiant joje asfalto dangą bei įrengiant  saugaus eismo priemones: bus įrengti greičio ribojimo kalneliai, perėjos neįgaliesiems, sutvarkyti šaligatviai, apšvietimas bei lietaus ir paviršinės nuotekos.
Tarybos posėdyje užvirė aistros dėl Žalgirio gatvės rekonstrukcijos. Dėl saugaus eismo priemonių įrengimo niekas neprieštaravo, tačiau Tarybos nariams iškilo klausimas, kam gadinti puikios būklės asfaltą? Ar tai nebus lėšų taškymas, beje, nemažų? Rekonstrukcijos kaina – net 650 tūkst. eurų.
Tarybos narys Gediminas Lipnevičius paklausė, kas defektavo šią gatvę ir nustatė, kad jos danga susidėvėjusi?
Administracijos direktorė  J. Margaitienė atsakė, kad Žalgirio gatvės asfalto danga defektuota nebuvo. Tad  kaip čia yra, ar administracijos direktorė siūlo gerą dangą keisti dar geresne, kai Radviliškio mieste neasfaltuotų gatvių yra dešimtys, o be jokių šaligatvių – dar dvigubai daugiau…
Taip pat administracijos direktorė informavo, kad rekonstrukcija vyks Žalgirio gatvės atkarpoje nuo Maironio gatvės iki plento.
Administracijos direktorė vėliau bandė pateisinti planuojamas šimtatūkstantines išlaidas: „ES lėšas skyrė saugaus eismo priemonių įrengimui. Šios gatvės šaligatvių būklė labai prasta, joje didelis judėjimas į Lizdeikos gimnaziją, turgų, muzikos mokyklą. Žalgirio gatvėje buvo užfiksuota nemažai eismo įvykių, todėl ji ir buvo pasirinkta rekonstrukcijai. Kai bus įrengtos eismo saugumo priemonės, esama gatvės danga nebebus tinkama“.
Tarybos nariai pastebėjo, kad  nors Dariaus ir Girėno gatvėje eismo saugumo užtikrinimui prie buvusios Jaunimo mokyklos buvo prisukti greičio ribojimo kalneliai ir sutvarkyti šaligatviai, asfalto dangos keisti nereikėjo…
Tarybos narys „valstietis“ J. Povilaitis paantrino G. Lipnevičiui  ir taip pat suabejojo, ar reikėtų keisti pakankamai gerą asfalto dangą  bei teiravosi, kaip giliai bus iškasama esama danga.
Pasak administracijos direktorės J. Margaitienės, asfalto danga bus keičiama, o kaip giliai ji bus iškasta, ji atsakyti negalinti.
Tarybos narys K. Račkauskis teiravosi, kiek laiko užtruks Žalgirio gatvės rekonstrukcijos darbai – jeigu pakankamai judrioje gatvėje kelininkų darbai užsitęs taip ilgai kaip Turgaus ar Vaisių gatvėse, gali kilti didelių problemų.
Projektą pristačiusi G. Rutkauskienė atsakė, kad Žalgirio gatvės rekonstrukcijos darbus planuojama pradėti 2020 metais, o jų trukmė planuojama 36 mėnesiams.
Tarybos narys G. Lipnevičius, išgirdęs valdininkų norą net trejiems metams įklampinti radviliškiečius vienos judriausių gatvių statybos darbuose, teikė siūlymą: „Žalgirio gatvės asfalto būklė labai gera, lyginant su kitomis gatvėmis, taip pat Radviliškyje yra daug neasfaltuotų gatvių. Manau, kad tai yra pinigų taškymas ir siūlau šio klausimo svarstymą atidėti“.
Posėdį stebėjusius gyventojus nustebino  valdininkų  skuba kuo greičiau „įsisavinti“ Europos Sąjungos lėšas bet kokiais būdais, net ir prasilenkiančiais su sveiku protu ar ūkiškumu. Mero A. Čepononio kolegės J. Margaitienės siekis ardyti geros būklės asfaltą perša mintį, ar „nenusės“  ES lėšos kažkieno sąskaitose?
Nors politikai ir abejojo, ar verta ardyti gerą Žalgirio gatvės asfaltą, bet posėdį stebėjusius radviliškiečius  balsavimas šokiravo ir parodė, kad politikų žodžiai nuo darbų skiriasi, o jų kalbos  – tik būdas  pasireklamuoti. 
Už projektą, kad gera asfalto danga būtų keičiama geru asfaltu, pagal gautą protokolą balsavo 19 Tarybos narių: konservatoriai  A. Budrikas, K. Dainius, S. Dišlė, P. Kablys, J. Kvėglys, S. Nakutis, I. Palionienė, E. Pranevičius,  G. Verdingas; „valstiečiai“ J. Povilaitis, K. Dambrauskas, V. Krikščiūnas, M. Pauliukas; socialdemokratai E. Ivanauskytė, V. Janulaitienė, S. Luščikas, J. Pravilonis, K. Račkauskis, „darbiečiai“ J. Baublys ir Z. Žvikienė; prieš balsavo 2 Tarybos nariai – visuomeninio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ atstovai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius balsavo prieš šį abejotiną projektą. Susilaikiusių šiuo klausimu nebuvo.
Posėdžio pabaigoje Tarybos narys G. Lipnevičius žodžių „į vatą“ nevyniojo: „Nors tokie keisti lėšų „įsisavinimai“ rajoną valdančių konservatorių ir jiems prijaučiančiųjų vyksta jau seniai ir daugeliui radviliškiečių yra gerai žinomi, šį kartą mane labiau nustebino ne administracijos direktorės pristatytas Žalgirio gatvės rekonstrukcijos projektas, o kai kurių politikų dviveidiškumas. Prieš rinkimus sakę rinkėjams, kad dės pastangas, jog biudžeto lėšos nebūtų švaistomos, po rinkimų elgiasi priešingai. Belieka tikėtis, kad kai kitą kartą administracija, teikdama siūlymus, atsižvelgs į Radviliškio miesto šimtametes neasfaltuotas gatves bei gatves be šaligatvių“.
Meras A. Čepononis posėdyje nedalyvavo – vietoje Tarybos posėdžio pasirinko atostogas. 

Agnė Dapkutė

 


Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019