“Valstiečiai” pardavė sielą velniui?


Antrą kartą į posėdį susirinkusi rajono Taryba ruošiasi permainoms. Meras mano, kad pokyčiai būtini, nes nepartiniai visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ Tarybos nariai  kelia per daug klausimų. Skamba makabriškai, bet Spaudos atgavimo dienos išvakarėse rajono vadovas nesidrovėdamas kviečia savo partiečius apriboti kitų politikų veiklą ir teises. Darosi nejuokinga, nes tai primena nacių iškilimo laikus ir jų metodus uzurpuoti valdžią.

Prisiekė naujas Tarybos narys
Jolantai Margaitienei jau antrą kartą atsisakius Tarybos nario mandato ir nusispjovus į jai asmeniškai suteiktą rinkėjų pasitikėjimą, į jos vietą stojo Vaidas Smalinskas. Panevėžio apygardos teismo nutartimi pripažintas kaip netinkamas vadovauti Radviliškio ligoninėje, konservatorius V.Smalinskas vėl grįžo į politiką. Tiesa, savivaldybės šaltiniai praneša, kad trumpam. Anot anonimišku norinčio išlikti valdininko, naujas konkursas užimti ligoninės direktoriaus vietą bus specialiai organizuojamas jam.

Paklausimų gausa ne juokais supykdė merą
Prieš pradedant svarstyti posėdžio darbotvarkėje numatytus sprendimo projektus, teise užduoti paklausimus pasinaudojo vienintelis nepartinis Gediminas Lipnevičius. Nepraėjus nė dešimt minučių, posėdžiui vadovaujantis A.Čepononis nesulaikė replikos išgirdęs klausimus apie Miško gatvę, jo kuruojamą Šeimos labdaros ir paramos fondo finansavimą bei jo įvaizdžio formavimą iš biudžeto lėšų: „Ačiū labai. Tikrai jau nejuokinga darosi, bet…“ „ Prisivertęs išklausyti visus klausimus, patyręs savivaldos politikas neištvėrė nenurodęs gairių dėl reglamento keitimo: „Gerbiami Tarybos nariai, kadangi šiandien kalbėsime apie reglamentą, tai reglamente turėsime nusimatyti, nes jei 25 Tarybos nariai pateikinės po 19 klausimų. Tiesiog mes turime apsispręsti dėl savo darbo, kiekvienas dėl savo darbo, tai yra galimybė klausimus pateikti ne tik posėdžio metu. Juos Tarybos nariai gali pateikti bet kokiu metu. Jei tai darysime Tarybos posėdžio metu, o aš manau, kad kito posėdžio metu aktyvūs bus visi nariai, ir pateikinės bent po 15 klausimų, įsivaizduokime savo darbą. Aš nebūsiu reglamento darbo grupėje, bet prašau įsidėkime saugiklius.“ Darosi akivaizdu, kad save demokratu įvardinantis ir ypatingai skaidrumą akcentuojantis meras A.Čepononis išsigando viešumo. Dar daugiau. Dangstomi nekompetentingi ir nejaučiantys jokios atsakomybės bei atskaitomybės administracijos valdininkai. Tiesa, G.Lipnevičius jau pirmo posėdžio metu viršijo rekordą – jis uždavė jų daugiau negu konservatoriai ir socdemai per aštuonerius metus arba dvi Tarybos kadencijas bendrai sudėjus.

Sudaromos opozicinės frakcijos
Politinius pareiškimus pateikė dvi naujai susidariusios frakcijos ir viena nei vienai frakcijai nepriklausanti grupė. Socdemai paskolino darbiečiams bendrapartietį Saulių Luščiką, todėl Zita Žvikienė ir Jurgis Baublys galėjo sukurti darbiečių – socdemų frakciją. Tiesa, likę keturi socdemai – Kazimieras Račkauskis, Vida Janulaitienė, Jonas Pravilonis ir Eglė Ivanauskytė – įkūrė dar vieną socialdemokratų frakciją. Du nepartiniai – Gediminas Lipnevičius ir Vilma Aleknienė – sudarė frakcijoms nepriklausančių asmenų grupę. Posėdžiui pirmininkaujantis bandė drausti pristatyti grupės programą, bet neturėdamas argumentų buvo priverstas leisti programą pagarsinti.

Administracijos pavaduotojas – teistas už vagystę

Aktualus sprendimas dėl administracijos direktoriaus pavaduotojo sukėlė šiokių tokių pasistumdymų. Nepasižymintis oratoriniais sugebėjimais, iš tribūnos E. Mončauskas pripažino, kad neturi jokios patirties korupcijos prevencijos srityje. Jis tik spėjo, kad sugebės tai daryti. Lyginant jo sporto pedagogo bakalauro išsilavinimą su jo pirmtakės Justės Venckutės teisės magistro diplomu, panašu, kad J. Margaitienei reikia aklai nurodymus vykdančio pasiuntinuko. Atsikratymas vienos profesionaliausių Administracijos tarnautojų, kuri šiuo metu užsiregistravo Užimtumo tarnyboje, parodo, kaip mero ir komandos žodžiai skiriasi nuo realių darbų. Profesionalumas, atsakomybė ir atskaitomybė nėra pagrindiniai kriterijai renkantis žmones į svarbiausius postus. Politinis nepotizmas, artimųjų ir jų interesų protegavimas bei skaidrumo stoka – A. Čepononio ir jį supančios klikos pagrindiniai kriterijai. Tiesa, už kandidatą balsavo tik 16 narių. Dar vienas biuletenis buvo sugadintas – vienas politikų patvirtino, kad E. Mončauskas nesugebėjo tinkamai už save balsuoti. Po balsavimo klausinėjami Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai patvirtino, kad jų deklaruojamas sąžiningumas buvo paaukotas koalicijos vardan. Valstiečių frakcijos seniūnas Jonas Povilaitis net neslėpė: „Juk jūs žinote, kad mes turime koalicinę sutartį su konservatoriais. Meras pažadėjo, kad prisiima atsakomybę už jį.“ Pasirodo, kad  valdžios ir postų vardan seniausias Tarybos narys gali net sielą velniui parduoti.

Procedūriniai klausimai
Vėliau posėdžio metu buvo svarstomas mero darbo užmokestis. A. Čepononis pasišalino iš salės, tad į G. Lipnevičiaus klausimą, kokio dydžio algą gaus meras, niekas atsakyti nesugebėjo. Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Žaneta Buniuvienė iš salės galo bandė cituoti politikų apmokėjimo įstatymą be konkrečių skaičių. Pajutusi grėsmę, ją puolė ginti J. Margaitienė, kuriai žodis nebuvo suteiktas: „Jūs tą klausimą uždavėte raštu. Tai ką, Jums dabar visą buhalteriją pakviesti? Vedėja nėra buhalterė, ji negali paskaičiuoti.“
Tiesa, jei įstatyme yra nurodytas pareiginės algos bazinis dydis 173 eurai, nereikia baigti aukštosios matematikos, kad padauginę šį dydį iš 18 gautume 3114 eurų atlyginimą be jokių priedų už ištarnautus valstybei metus.
Diskusijoms pasibaigus, meras komandiravo savo pavaduotoją, tad Mindaugas Pauliukas daugiau posėdyje nebedalyvavo.
Pasiskirsčius po komitetus, šiokių tokių susikirtimų buvo dėl Kontrolės komiteto. Partijų  susitarimu, nepartiniai yra blokuojami ir į Kontrolės komitetą nebus leidžiami. Vėliau posėdis praėjo be didesnių incidentų ir politikai, patvirtinę įvairias kandidatūras, išsiskirstė.

Marius Aleksiūnas

Total
0
Dalinasi
Related Posts