Vaiko teisių gynėja: ,,Pedagogai turi pastebėti net mažiausias smurto prieš vaikus apraiškas“

Šiaulių apskrities VTAS patarėja Radviliškio rajone Larisa Paurienė, susitikusi su Radviliškio rajono švietimo įstaigų vadovais supažindino su Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme įtvirtintomis smurto vaikų atžvilgiu formomis bei požymiais.

,,Kalbant apie smurtą prieš vaikus ypatingas dėmesys buvo skirtas veiksmams, kurių turėtų imtis ugdymo įstaigų vadovai bei darbuotojai, pastebėję smurto požymius ar pasikeitusį vaiko elgesį bei reakcijas“, – sako patarėja Larisa Paurienė.

Pranešime akcentuota, kad smurtas gali būti ne tik fizinis, kai jau akivaizdžiai ant vaiko kūno matosi mėlynės. Smurtas gali būti paslėptas – vaikas gali pradėti silpniau mokytis, nes namie ar kitoje artimoje aplinkoje patiria psichologinį smurtą, patyčias, pažeminimą, menkinimą. Patyręs psichologinį smurtą vaikas gali tapti uždaras, baikštus, arba priešingai – agresyvus prieš kitus. Vaiko išgyvenimai gali prasiveržti ir negalavimais – pilvo ar galvos skausmais.

Seksualinio smurto požymius atpažinti irgi reikia išmokti. Tuo tarpu nepriežiūros faktą lengviau pastebėti. Būtina atkreipti dėmesį, kai vaikas akivaizdžiai nuolat alkanas, drabužiai yra netinkami sezonui ar oro sąlygoms. Dažnas nepriežiūros ar smurto požymis – kai vaikas nuolat pavargęs, mieguistas, išsiblaškęs, apatiškas.

Patarėja Larisa Paurienė akcentavo, kad visi šie požymiai aiškiai nurodyti plakatuose, kuriuos gavo visi mokyklų vadovai. Plakatai turi būti pakabinti mokytojų kambariuose, kad juos pastebėtų visas mokyklos kolektyvas.

,,Dirbi su vaikais, sužinok, kaip atpažinti smurtą patyrusį vaiką, ką daryti atpažinus‘‘ – tokia informacija yra pateikta plakatuose ,,Atėjo laikas‘‘.

Patarėja Larisa Paurienė taip pat priminė, kad vaiko teisių specialistai yra visada atviri teikiant pagalbą bei konsultacijas, kai įvyksta nenumatytos situacijos ugdymo įstaigose. Visų ugdymo ir švietimo įstaigų vadovų buvo paprašyta nelikti abejingiems mūsų vaikams, teikti įvairiapusę pagalbą tėvams bei kitiems vaikų įstatyminiams atstovams, su pateikta informacija supažindinti ugdymo įstaigų bendruomenes.

Susitikimų su pedagogų bendruomene, švietimo įstaigų vadovais, vaikų tėvais planuojama ir daugiau. Pasak patarėjos, būtina išmokti netoleruoti bet kokio smurto ir vaikus auginti remiantis supratimu ir empatija.

Silva Šimkevičienė

Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyrius

Šiaulių apskrityje

Tel. 861830722

El.p.  silva.simkeviciene@vaikoteises.lt

Total
0
Dalinasi
Related Posts