Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Tėvą Stanislovą norima pagerbti ant sovietinio pjedestalo

Avatar

Paskelbta

data

Birželio 11d. Į Radviliškio miesto seniūniją antrą kartą buvo kviečiami V. Bernotėno gatvės gyventojai dėl vienos ir tos pačios priežasties – šią gatvę norima „perkrikštyti“ Tėvo Stanislovo vardu, taip pagerbiant žymųjį kraštietį.
Iniciatyvos ėmėsi valdininkai

Apie šios gatvės pavadinimo keitimą ir anksčiau būta kalbų, tačiau jos baigdavosi be rezultatų. Dabar miesto ir rajono valdžia panoro „padaryti tvarką“ mieste ir aktyviai ėmėsi iniciatyvos  kuo greičiau iš miesto žemėlapio ištrinti V.Bernotėno gatvės pavadinimą. Beje, gyventojai jau buvo vieną kartą susirinkę ir pasisakė prieš gatvės pavadinimo keitimą, prašydami jų nuomonę įtraukti į protokolą.
Gyventojai neskuba reikšti savo nuomonės
„Pirmą kartą kviesti padiskutuoti dėl gatvės pavadinimo keitimo V.Bernotėno gatvės gyventojai  neatėjo, nes susirinkimas buvo organizuojamas darbo metu ir jie teisinosi, kad dirba. Šiandien susitikimą suorganizavome 18 valandą, po darbo valandų, žiūrėsime, kiek žmonių ateis“,- sakė seniūnijos darbuotojai.
V. Bernotėno gatvės gyventojai neplūdo būriais į seniūniją išreikšti savo nuomonės dėl gatvės pavadinimo keitimo – atėjo tik trys moterys. Iš viso V.Bernotėno gatvėje gyvena 42 registruoti gyventojai. Tokį neaktyvumą paaiškino garbaus amžiaus Leonida: „Daugelis sakė, ko mums ten eiti, ir be mūsų jau viskas nuspręsta, kad gatvė bus pavadinta Tėvo Stanislovo vardu“.
Ir jie teisūs – sprendimą dėl gatvės pavadinimo keitimo priims meras ir Taryba. Nei meras, nei  Tarybos nariai negyvena V. Bernotėno gatvėje, neatvyko jie ir padiskutuoti su gyventojais, ar gyvybiškai svarbu dabar  panaikinti šios gatvės senąjį pavadinimą. Socialinėje erdvėje buvo visokių nuomonių: vieni radviliškiečiai pasisakė prieš gatvės pavadinimo keitimą, kiti – už, o vienas komentaras, skirtas rajono valdžiai, buvo ypač taiklus: „Nejaugi Radviliškyje nėra didesnių problemų, kaip gatvės pavadinimo keitimas?“
Kiek kainuos gatvės pavadinimo keitimas gyventojams?
Daugeliui V.Bernotėno gatvės gyventojų rūpėjo aktualus klausimas, kiek jų kišenę patuštins gatvės pavadinimo keitimas – juk reikės keisti kai kuriuos dokumentus.
Paaiškėjo, kad valdininkų noras pakeisti šios trumpos gatvės pavadinimą toks stiprus ir ambicingas, kad visas išlaidas, susijusias su keitimo procedūra, padengti apsiėmė Radviliškio miesto seniūnija iš rajono mokesčių mokėtojų kišenės. Seniūnija informuos šilumą, vandenį, dujas, elektrą tiekiančias įmones apie adreso pasikeitimą, patiems gyventojams reikės informuoti tik savo draudimo, ryšio tiekimo bendroves bei bankus apie pasikeitusį adresą ir tai nieko nekainuos.
„Gyventojams, turintiems automobilius, kainuos tik automobilio registracijos dokumentų keitimas „Regitroje“ . Ši paslauga kainuoja 11,30 EUR ir už ją sumokės seniūnija“,- informavo miesto seniūnas E. Mončauskas.
Balsavimo farsas

Į seniūnijos suorganizuotą susirinkimą atėjo  tik trys gyventojos beveik iš penkiasdešimties, tačiau seniūnas vis dėlto nutarė organizuoti balsavimą, kurio reikia protokolui. Pirmas klausimas buvo, ar gyventojai sutinka, kad būtų keičiamas V.Bernotėno gatvės pavadinimas. Balsavimo rezultatai: 2  -už, 1 – prieš. Viena prieš gatvės pavadinimo keitimą pasisakiusi gyventoja sakė, kad ji norėtų, kad būtų sugrąžintas Lauko gatvės pavadinimas. „Aš šioje gatvėje gimiau, užaugau, norėčiau, kad ji būtų pavadinta kaip anksčiau – Lauko gatve. Tėvo Stanislovo garbingu vardu būtų galima pavadinti kokią nors aikštę arba  taką, vedantį pro buvusį „Žaros“ viešbutį bažnyčios link. Manau, taip būtų labiau pagerbtas  Tėvas Stanislovas, nei jo vardu pavadinus mūsų trumpą gatvelę“,- sakė moteris.
Į išreikštą pageidavimą dėl Lauko gatvės pavadinimo sugrąžinimo, seniūnas E. Mončauskas sureagavo užduodamas klausimą: „O jūs nusiteikusi prieš Tėvą Stanislovą?“
Įdomi reakcija, tokia pat, kai anksčiau būdavo klausiama „Ar jūs prieš tarybų valdžią?“ Atsakymas turėjo būti aiškus.
Antras klausimas, pateiktas balsavimui, buvo, ar gyventojai sutinka, kad jų gatvė būtų pavadinta Tėvo Stanislovo vardu. Balsavimo rezultatai: 2 – už, 1 – prieš.
Įdomu, ar šis balsavimo spektaklis turės įtakos gatvės pavadinimo keitimui? Turbūt ne.
Seniūnas kratosi atsakomybės
V.Bernotėno gatvės gyventoja Ruslana išreiškė nuogąstavimą, kad nuėmus senąsias gatvės pavadinimo lenteles, nebus greitai pritvirtintos naujos ir gatvė taps apskritai be pavadinimo. „Ar nebus taip, kaip atsitiko su Žolynų gatve. Gatvės pavadinimą pakeitė, tačiau pakabino tik vieną lentelę su naujuoju pavadinimu, ant namų išlikę senieji numeriai su raidėmis, net gaisrinė nežino, kur Žolynų gatvė, kur reikia važiuoti“,- sakė moteris.
Pasak miesto seniūno, lentelės su naujuoju gatvės pavadinimu bus operatyviai pakabintos ir  jokios painiavos nekils. „Žolynų gatvės pavadinimas buvo keičiamas priverstinai, neatsiklausus gyventojų nuomonės, todėl jie ir neskuba keisti lentelių su numeriais. V.Bernotėno gatvės pavadinimo keitimo procedūra kitokia“,- buvo paaiškinta.
Seniūnas E. Mončauskas aiškinosi atėjusioms moterims, kad tai ne jo užgaida  pakeisti šios gatvės pavadinimą, o viską spręs Taryba ir jos pirmininkas meras. „Tarybai bus pateiktas pasiūlymas ir, jeigu ji pritars, gatvės pavadinimas bus pakeistas“,- sakė seniūnas.

Tai įdomu, kuo šios gatvės pavadinimo keitimo procedūra skiriasi nuo Žolynų gatvės pavadinimo keitimo? Juk ir šioje situacijoje neatsižvelgiama į gyventojų nuomonę, viską sprendžia visagalė Taryba, vadovaujama konservatoriaus mero.
Radviliškio Garbės piliečio nuomonė
V. Bernotėno gatvės  „perkrikštijimui“ neliko abejingas ir Radviliškio Garbės pilietis, ilgametis kultūros darbuotojas Augenijus Jurgauskas.
„Buvo siūlyta  Tėvo Stanislovo vardu pavadinti taką, einantį Kultūros rūmų link. Būtų labai prasminga: Tėvas Stanislovas susišaukia su  garsiaisiais Radvilais, susitinka su Maironiu ir nueina į bažnyčią. Aš per daug myliu Tėvą Stanislovą, kad jį užkelčiau ant sovietinio pjedestalo  “,- sakė A. Jurgauskas.
Paskutinį žodį dėl V.Bernotėno gatvės pavadinimo pakeitimo tars Taryba, tačiau ir taip aišku, kad ji, kaip visada, pritars visiems mero bei jo „klapčiukų“ sumanymams, tad gyventojams belieka pratintis prie būsimo naujo gatvės pavadinimo.

„Radviliškio krašto“ informacija

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi