Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Teismo kirtis Radviliškio rajono savivaldybės administracijai

Avatar

Paskelbta

data

Beveik dveji metai – tiek  užtruko „Radviliškio rajono paramos centro“, leidžiančio savaitraštį „Radviliškio kraštas“, vadovo Gedimino Lipnevičiaus bylinėjimasis su valdininkais. Teismai po beveik dvejų metų trukmės proceso įpareigojo užsispyrusius mero valios vykdytojus pateikti prašomą informaciją.

Trijų Vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija neskundžiamoje nutartyje aiškiai ir nedviprasmiškai atskleidė ydingą funkcionierių praktiką ir požiūrį savaip interpretuoti įstatymus. Panašu, kad valdininkai bet kokia kaina stengėsi išsukti Vaidotą Jakavičių, vieną Antano Čepononio pavaduotojų konservatorių partijos Radviliškio skyriuje, nesugebėjusį atskirti viešojo intereso nuo asmeninės naudos, o išaiškėjus nemaloniai tiesai, po privatumo skraiste slapstėsi patys. Kaip grybai po užpernykščiais lapais.

Istorijos pradžia

2016 metų pabaigoje Radviliškio politikai sprendė, ar perimti iš Vyriausybės perduodamą šalia Šeduvos esantį Raudondvario aerodromą su visu turtu. Turto aprašymo ir įvertinimo procese aktyviai dalyvavo V. Jakavičius, kuris buvo asociacijos „Šiaulių aeroklubas“ narys. Būdamas Savivaldybės įstaigos Radviliškio rajono Švietimo ir sporto paslaugų centro vadovu, jis asociacijai net adresą suteikė vadovaujamoje įstaigoje. Pagal gautą pranešimą Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) paprašė mero A. Čepononio  objektyviai ir nešališkai išnagrinėti galimą pažeidimą. Deja, mero potvarkiu sudaryta darbo grupė vadovavosi ne LR įstatymais, o atliko „stogo“ funkciją, tad ne tik pažeidimą, bet net jo požymių nesugebėjo pamatyti.

VTEK pripažino kaltu

Nors Radviliškio valdininkams atrodė teisėta, kad gviešdamasis valstybinį turtą V. Jakavičius nesusipainiojo interesuose, etikos sargai savarankiškai atliko tyrimą. VTEK specialistai surinko informaciją, paėmė pasiaiškinimą iš V. Jakavičiaus ir padarė išvadą, kad konservatorių partijai priklausantis įstaigos vadovas pažeidė įstatymą ne kartą, o net keturis. Nuo čia ir prasidėjo teisiniai reikalai, nes pats meras turėjo koordinuoti gerokai prakiurusio„stogo“ lopymą. Jis pasireiškė neteisėtu atsisakymu suteikti prašomą informaciją. Valdininkai labai nenorėjo išsiduoti, kas buvo toje darbo grupėje, kaip balsavo ir kaip užpildė protokolą.

Dangstė savus

2017 metų liepą savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija rengė straipsnį pagal VTEK priimtą sprendimą. Savaitraštis norėjo informuoti rajono visuomenę apie ydingą praktiką, kad „teisingai“ partijai priklausantys ar jai dirbantys visada išteisinami ir dangstomi. Kaip ir liaudies patarlėje, kad „varnas varnui akies nekerta“.  Mero valios vykdytojams reikėjo slėptis, tad darbo grupės sudėtis paaiškėjo tik kreipiantis į teismą su skundu. Gintaras Pilypas, Žaneta Buniuvienė, Audronė Česienė ir Arnoldas Matuzevičius iš paskutiniųjų siekė išvengti viešumo, nes priėmė V. Jakavičiui palankų sprendimą be jokių aiškių motyvų ir analizės.

Teismas palaikė leidėjo G. Lipnevičiaus skundą

2017 metų rugpjūtį laikraštį leidžiančio VšĮ „Radviliškio rajono paramos centras“ direktorius Gediminas Lipnevičius pateikė teismui skundą. To prireikė, nes valdininkai du kartus atsisakė pateikti prašomą informaciją. „Radviliškio krašto“ redakcija domėjosi, ką meras potvarkiu įtraukė į darbo grupę, koks priimtas sprendimas, kaip balsavo grupės nariai bei paprašė pateikti protokolą. Teisme vienas grupės narių, Juridinio skyriaus specialistas (o dabar jau vedėjas)  A. Matuzevičius įrodinėjo, kad darbo grupė vadovavosi visuotinėmis normomis, kad sprendimas priimamas daugumos principu, bet nenurodė jokio teisės akto. Maža to, dangstėsi privatumu motyvuodami, kad prašoma informacija nėra vieša. Tačiau Šiauliuose posėdžiavę teisėjai palaikė G.Lipnevičiaus skundą, atmetė tokius argumentus  ir įpareigojo per 5 dienas pateikti darbo grupės narių balsavimo rezultatus ir protokolą.

Skundėsi toliau

Nepalankų Regiono apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmų sprendimą Radviliškio rajono savivaldybės valdininkai apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui. A. Matuzevičiaus suraitytame skunde bandė mokyti Temidės tarnus, kad galimai Radviliškyje draudžiama viskas, kas nėra leista (gyventojai juokauja – jei meras neparašė, kad galima kvėpuoti, už tai galima būti net patrauktam atsakomybėn). Bet trijų kolegijos teisėjų kompetencija nekvestionuojama, todėl tokie kone asmeniniu mero juristu tapusio A. Matuzevičiaus gražbyliavimo triukai nepadėjo.

Nutartis galutinė ir neskundžiama

Liepos 4 dieną teisėjai Audrius Bakaveckas, Arūnas Drigotas ir Milda Vainienė neskundžiama nutartimi įpareigojo per 5 darbo dienas pateikti prašomą informaciją. Apeliacine tvarka peržiūrėjęs Šiauliuose priimtą sprendimą, Vyriausiasis administracinis teismas visiškai sutiko su žemesnės instancijos teismo išvadomis, kurias skundė Savivaldybė. Kolegija nurodė, kad pagal Teisės gauti informaciją įstatymą, valdininkai turi teisę ir pareigą teikti tik disponuojamą informaciją. Nutartyje pasisakyta, kad mero valios vykdymu užsiimantys klerkai nesugebėjo tiksliai ir išsamiai pateikti prašomą informaciją taip nesilaikydami įstatymo nuostatų. Taip pat teismas nurodė, kad valdininkų interesus ginantis A.Matuzevičius nemokšiškai taiko teisės analogijas net ten, kur to nereikia daryti. Vienu žodžiu apibendrinant teisėjų argumentus, jam dar reikia daug … mokytis.

Prireiks antstolių

Paradoksas, bet Savivaldybė ir jos administracija neskuba vykdyti įsigaliojusios nutarties. Per dvejus metus savaitraštį  leidžiantis Paramos centras bylinėjimosi išlaidoms išleido beveik du tūkstančius eurų. Tačiau valdininkai nusprendė iš mokesčių mokėtojų lėšų atseikėti dar ir antstoliams. Teismas jau yra išdavęs vykdomąjį raštą, nes Radviliškio klerkams ne LR įstatymai, o panašu, mero A. Čepononio ir jo bendrapartietės administracijos direktorės J. Margaitienės  nuomonė yra aukščiau. Dauguma žino, kad antstolių paslaugos tikrai nepigios, bet kai sąskaitoje beveik 6 milijonai eurų vartosi, lengvabūdiškas elgesys, švaistantis keliais šimtais ar tūkstančiais eurų,  yra labai tikėtinas.
Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ leidėjo, RK bendruomenės pirmininko, o dabar ir Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario G. Lipnevičiaus komentaras: „Šis teismo procesas užtruko beveik dvejus metus, buvo sugaišta teismo posėdžiuose daugybė brangaus laiko. Šis teismų maratonas su savivaldybe bei palankus teismo sprendimas mums dar kartą įrodo rajono valdininkų nekompetenciją arba nenorą laikytis LR įstatymų. Tad ir toliau ginsime gyventojų teisę žinoti, kas ir kaip iš tiesų vyksta savivaldybės užkulisiuose ir kas paslėpta po rajono valdančiųjų sprendimų skraiste“.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Skandalingas pirkimas ligoninėje

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio ligoninės traumatologai – ortopedai garsūs visoje šalyje. Jiems ir įranga turi būti pačios aukščiausios kokybės, nes operacijų mastas kaip didžiųjų miestų respublikinėse ligoninėse. Vienas gydytojų – Tomas Januševičius – teigia, kad senasis operacinis stalas toks blogas, kad operacijos metu reikia ne tik žmogų operuoti, bet ir stalą taisyti.

Rajono valdžia ir ligoninės direktorius Vaidas Smalinskas stengiasi, kad operacinę pasiektų naujas operacinis stalas. Nebūtinai geriausias, svarbu brangiausias. Kinijoje pagaminta vokiškos gaminio kopija gali atsieiti 20 tūkstančių eurų brangiau negu vokiškas originalas.

Pirkinys būtinas
Ortopedijos – traumatologijos skyriuje dirbantis T. Januševičius teigia, kad naujo operacinio stalo reikėtų jau rugsėjo mėnesį. Tada vėl padaugės atliekamų operacijų. Jis neslepia, kad yra išbandęs Vokietijos ir kitų gamintojų operacinius stalus. Taip pat išbandė ir kinų gamybos HyBase operacinį stalą. Puikiai vertinamas už pasiektus aukštus rezultatus operavimo srityje ortopedas traumatologas neslepia, kad jam tai labiausiai patikęs įrenginys. Kaip ir jo kolegoms. Gydytojus reikia suprasti, kadangi ligoninė orientuojasi į specializuotų operacijų teikimo spektrą, tad įranga jiems būtina. Jaunas gydytojas neslepia, kad nesigilina į jokius viešuosius pirkimus, nes jo darbas – gydyti pacientus.

Vykdomas pirkimas
Reikia konkrečiai kinų gamybos operacinio stalo, nėra problemų, tokį ir gausite“. Taip iš šalies atrodo visas operacinio stalo viešasis pirkimas. Balandžio 25 dieną ligoninė pateikė medicininės įrangos tiekėjams paklausimą dėl operacinio stalo techninės specifikacijos. Paprastai tariant, apklausė rinką. Vos keturias dienas laukė pastabų. Gegužės 29 dieną paskelbiamas viešasis pirkimas operacinio stalo traumatologinėms operacijoms atlikti įsigyjant finansinio lizingo būdu. Išsimokėtinai. Techninė specifikacija tokia, kad rinkos dalyviai suprato, ką konkrečiai ligoninė siekia nusipirkti.

Įmonės nesivargina
Neatsitiktinai konkurse dalyvauja tik vienas tiekėjas. Redakcijos turimais duomenimis, tai „Graina“ iš Panevėžio. Suprantama, konkurentai griežia dantų dėl pasirinktos agresyvios rinkodaros taktikos. Paprašyti pakomentuoti, kodėl nedalyvavo konkurse, įmonių atstovai neslėpdami teigė, kad neapsimokėjo gaišti laiko. „Ilsanta“, „Medicinos projektai“, „Sormedica“ ir kitų įmonių atsakingi asmenys teigė supratę iš parengtų viešojo pirkimo dokumentų, kad ligoninė nusimatė konkretų pirkinį iš konkretaus pardavėjo. Bet ar ligoninės Viešųjų pirkimų komisija yra pageidavimų koncertas? Gal yra kitų priežasčių, kodėl į pirkimo procedūras kišasi direktorius Vaidas Smalinskas? Panaši praktika buvo taikoma, kai Savivaldybės administracija „pirkosi“ VW Passat automobilius.

Dangstosi apsaugos duomenų įstatymu
Priremtas įrodymų dėl neteisėto kišimosi į pirkimą, rajono valdžios proteguotas V. Smalinskas dangstosi asmens duomenų apsauga, tačiau nesiteikia atsakyti, kaip jam pavyko sužinoti pasiūlymo kainą. Viešai prieinamuose VTEK deklaracijose nėra nurodyta tokia informacija. Turi ekstrasenso galių? Vargu . Maža to, jis kišasi į komisijos darbą, raštu atsakydamas į pretenzijas. Viešųjų pirkimų tarnybos direktorės Dianos Vilytės nuomone, įstaigos vadovas, jei nedalyvauja komisijoje ir dar nėra sudaryta pasiūlymų eilė, kainos neturi teisės žinoti Kyla klausimas, kodėl Tarybos nariams per posėdžius direktorius neteikia atsakymų apie viešuosius pirkimus? Dar daugiau. Gal verčia pavaldinius pažeisti konfidencialumo reikalavimus ir nesilaikyti įstatymo raidės?

Kinų gamybos brangiau nei vokiškas
Neįtikėtina, kad vokiška kokybė būtų pigiau vertinama negu kinų. O gal ne kokybėje atsakymas, o galimybėse ir viešojo pirkimo sąlygų nustatyme? 2019 metų vasario mėnesį Šiaulių Respublikinė ligoninė už 27 tūks. 830 eurų nusipirko Schimdt markės Diamond modelio traumatologinėms operacijoms skirtą stalą. Kalbama, kad su visomis pagalbinėmis detalėmis buvo išleista apie 50 tūkstančių eurų. O „Radviliškio ligoninės“ direktorius V. Smalinskas kone prieš mėnesį konstatavo, kad operacinis stalas kainavo 70 tūkst. eurų. Kaip bebūtų keista, už straipsnį buvo sumokėta iš ligoninės biudžeto. Už operacinių ir sterilizacinių įrangų pardavimą atsakingas „Grainos“ vadybininkas Saulius Raudeliūnas tvirtino, kad HyBase operaciniai stalai yra 30 procentų pigesni negu Vokietijos gamintojų originalai. Tiesa, jis nedrįso lyginti atskirų markių gaminių, nes teigė neturintis informacijos, ką Šiaulių ligoninė įsigijo.

Viskas teisėta
Įspraustas į kampą, V. Smalinskas į pagalbą kviečiasi policijos pareigūnus. Su pareigūnų pagalba paaiškėjo, kad ne tik stalo nėra, bet ir pirkimo procedūros neužbaigtos. Ligoninės direktorius žadėjo, kad į pateiktus klausimus jis atsakys įstatymų numatytais terminais. Deja, teisinį išsilavinimą turintis vadovas neatsakė, kodėl neturėdamas tam teisės kišasi į viešuosius pirkimus. Dar viena įdomi aplinkybė yra ta, kad V.Smalinskas uždraudė ligoninėje be jo atskiro leidimo filmuoti, fotografuoti ar net daryti garso įrašų. Todėl negalima pateikti nusidėvėjusio operacinio stalo nuotraukos.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Meras „susirūpino“ šilumos kainomis

Avatar

Paskelbta

data

Rugpjūčio 7 d. rajono vadovas Antanas Čepononis sušaukė skubų pasitarimą. Valstybinė energetikos  kontrolės Taryba (buvusi kainų komisija – red. p.) pripažino, kad rajono politikai šilumos vartotojams nustatė kainą su pažeidimais.

Kol meras su žmona „atostogavo“ Portugalijoje, „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis su vyr. finansininke Vilma Smalinskiene prisidarė dar daugiau bėdų. Jie nesugebėjo vartotojui paaiškinti, kodėl apskaičiavo 5,35 cnt už kilovatvalandę, kai juos kontroliuojantys specialistai tvirtina 5,05 cento. Savivaldybės įmonė per 2018 metus pardavė 52 tūkstančius megavatvalandžių, tad prie kainos pridėtas trečdalis cento galėjo pavirsti į daugiau nei 150 tūkstančių eurų, kurią papildomai būtų sumokėję gyventojai ir įmonės.
Sveikintina A. Čepononio iniciatyva – privalu tiesiogiai rajono žmonių rinktam merui atstovauti jų interesams ir sutramdyti šilumininkų godumą. Į pasitarimą sukviesti atsakingi Administracijos specialistai – Agnė Grabauskienė ir Justė Kriuklienė su direktore Jolanta Margaitiene priešaky. Mero darbotvarkėje nurodytas aiškus tikslas – pasitarimas dėl šilumos kainų. Prasidėjus posėdžiui, atsiskleidė tikrasis tikslas. Meras ne gyventojų interesais rūpinasi, o savo prestižu. Dar daugiau. Jis puolė gelbėti bendrapartiečio, savo pavaduotojo partijos skyriuje Prano Mickaičio. Šis žemės ūkio elektriko išsilavinimą turintis valdininkas vadovauja strateginei Savivaldybės įmonei ir, matyt, apie šilumos gamybą tiek pats supratimo turi, kiek paprastas žmogus apie juodąsias skyles kosmose.  Vyr. finansininkė V. Smalinskienė rypavo, kad skaičiavimo metodika labai sunki ir nepatogi. Jai pritarė ir P. Mickaitis. Jie bandė gintis argumentais, kad peržvelgus Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) tinklalapį, esą, ir kitos šilumos gamybos įmonės darančios pažeidimų. Bet tylėjo, kad politiniu nepotizmu garsėja ne tik Radviliškis. Tai Lietuvos regionų rykštė, kai į darbą priimami ne pagal kompetencijas, o pagal atsidavimą vadovaujančios partijos skyriaus pirmininkui. Tada ir metodikos neįkandamos, ir skaičiai nesuprantami pasidaro, net du ar trys aukštieji negelbėja.
Vos penkiolika minučių trukusio pasitarimo metu buvo nuspręsta, kad prieš žmones Savivaldybė atrodys geriau, jei ne VERT vienašališkai patvirtins šilumos kainas. Reikia sutikti su mero A. Čepononio pastebėjimu, kad iš esmės tai nieko nekeičia – ar rajono politikai patvirtins 5,05 cnt/k Wh kainą, ar vadovaudamasi Šilumos ūkio įstatymo suteikta teise tai vienašališkai padarys VERT. Bet kodėl nesiimama realių priemonių išsiaiškinti, kam naudingas toks „apsiskaičiavimas“? Juk po pusę cento prie kiekvienos parduodamos kilovatvalandės padauginant iš tūkstančių gyventojų ir per sezoną sumos bus pakankamai įspūdingos. Deja, valdžios vyrų noras dėti milžiniškas pastangas atrodyti gražiai užgožia tūkstančių vartotojų teisę gauti sąžiningą informaciją.

Valdžia įžvelgia sąmokslą
Baigiantis pokalbiui, mero A. Čepononio išmonė ir nusimanymas ypatingai gerai atsiskleidė šiame baigiamajame pasisakyme  (kalba netaisyta): „Dėl visų pliotkų, dėl visų šnektų, kurių būna, paleiskime į viešumą, tegul girdi, tegul klauso, nepadarykime uždaro rato, kad nebūtų tik uždaras ratas, kad netaptų valstybine paslaptimi, valstybės saugumo departamento susidomėjimu, tai nueikime į tai, kad tai būtų visiškai paprastai … hmm.. todėl, kad visi skaičiavimai yra. Visi terminai yra išlaikyti Tarybos posėdžiui, tas, kas yra reikalinga. Išsiunčiame medžiagą, išsiųsime sprendimą, ir tada tik vieną prašymą turiu, kad padarykime, kad tai būtų tos trys dienos, kad sutiktų (VERT – red. past.). Manau, kad sutiks. Blogiausiu atveju spręsime, ką daryti. Susirinkti dėl vieno klausimo anksčiau yra įmanomi ir tokie dalykai, bet pabandykime pasidėstyti.“ Jam antrino ir P. Mickaitis: „Jo, čia geras sprendimas. Dėl praeito bazinio čia gavosi … kada neišsidiskutuojam yra terpė ir eskalavimui. Nors kainą padidinam, tą pamirštam, bet parašom, kad su pažeidimais. Kas yra patogu – parašom, kas yra nepatogu – nerašom.“ Tiesa, galima pastebėti, kad Savivaldybės įmonė ir ypač jos vadovybė stengiasi su žiniasklaida nebendrauti. Į pateiktus klausimus raštu neatsakoma jau daugiau nei dvi savaites, nors įstatymas numato vienos dienos terminą. Užtruko atsakymų derinimas, nes klausimai nepatogūs?

Direktorė J. Margaitienė nieko nežino
Savivaldybės įmonės turtinės ir neturtines teises vienasmeniškai įgyvendina Administracijos direktorė. Po pasitarimo paklausta, kodėl būtent šis VERT sprendimas tapo tokiu svarbiu, ji neslėpdama atsakė nežinanti. Galime priminti, kad buvusi Kainų komisija 2018 metų sausį vienašališkai nustatė šilumos kainas. Tačiau kodėl tuomet nei pati J.Margaitienė ar jai pavaldūs specialistai, nei meras nekėlė tokio ažiotažo, mero patikėtinė negalėjo atsakyti. Atsakomybės klausimas paprasčiausiai nebuvo keliamas, nes visi susiję tarpusavio partiniais ryšiais.
(Bus daugiau)

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019