Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Teismo kirtis Radviliškio rajono savivaldybės administracijai

Avatar

Paskelbta

data

Beveik dveji metai – tiek  užtruko „Radviliškio rajono paramos centro“, leidžiančio savaitraštį „Radviliškio kraštas“, vadovo Gedimino Lipnevičiaus bylinėjimasis su valdininkais. Teismai po beveik dvejų metų trukmės proceso įpareigojo užsispyrusius mero valios vykdytojus pateikti prašomą informaciją.

Trijų Vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija neskundžiamoje nutartyje aiškiai ir nedviprasmiškai atskleidė ydingą funkcionierių praktiką ir požiūrį savaip interpretuoti įstatymus. Panašu, kad valdininkai bet kokia kaina stengėsi išsukti Vaidotą Jakavičių, vieną Antano Čepononio pavaduotojų konservatorių partijos Radviliškio skyriuje, nesugebėjusį atskirti viešojo intereso nuo asmeninės naudos, o išaiškėjus nemaloniai tiesai, po privatumo skraiste slapstėsi patys. Kaip grybai po užpernykščiais lapais.

Istorijos pradžia

2016 metų pabaigoje Radviliškio politikai sprendė, ar perimti iš Vyriausybės perduodamą šalia Šeduvos esantį Raudondvario aerodromą su visu turtu. Turto aprašymo ir įvertinimo procese aktyviai dalyvavo V. Jakavičius, kuris buvo asociacijos „Šiaulių aeroklubas“ narys. Būdamas Savivaldybės įstaigos Radviliškio rajono Švietimo ir sporto paslaugų centro vadovu, jis asociacijai net adresą suteikė vadovaujamoje įstaigoje. Pagal gautą pranešimą Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) paprašė mero A. Čepononio  objektyviai ir nešališkai išnagrinėti galimą pažeidimą. Deja, mero potvarkiu sudaryta darbo grupė vadovavosi ne LR įstatymais, o atliko „stogo“ funkciją, tad ne tik pažeidimą, bet net jo požymių nesugebėjo pamatyti.

VTEK pripažino kaltu

Nors Radviliškio valdininkams atrodė teisėta, kad gviešdamasis valstybinį turtą V. Jakavičius nesusipainiojo interesuose, etikos sargai savarankiškai atliko tyrimą. VTEK specialistai surinko informaciją, paėmė pasiaiškinimą iš V. Jakavičiaus ir padarė išvadą, kad konservatorių partijai priklausantis įstaigos vadovas pažeidė įstatymą ne kartą, o net keturis. Nuo čia ir prasidėjo teisiniai reikalai, nes pats meras turėjo koordinuoti gerokai prakiurusio„stogo“ lopymą. Jis pasireiškė neteisėtu atsisakymu suteikti prašomą informaciją. Valdininkai labai nenorėjo išsiduoti, kas buvo toje darbo grupėje, kaip balsavo ir kaip užpildė protokolą.

Dangstė savus

2017 metų liepą savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija rengė straipsnį pagal VTEK priimtą sprendimą. Savaitraštis norėjo informuoti rajono visuomenę apie ydingą praktiką, kad „teisingai“ partijai priklausantys ar jai dirbantys visada išteisinami ir dangstomi. Kaip ir liaudies patarlėje, kad „varnas varnui akies nekerta“.  Mero valios vykdytojams reikėjo slėptis, tad darbo grupės sudėtis paaiškėjo tik kreipiantis į teismą su skundu. Gintaras Pilypas, Žaneta Buniuvienė, Audronė Česienė ir Arnoldas Matuzevičius iš paskutiniųjų siekė išvengti viešumo, nes priėmė V. Jakavičiui palankų sprendimą be jokių aiškių motyvų ir analizės.

Teismas palaikė leidėjo G. Lipnevičiaus skundą

2017 metų rugpjūtį laikraštį leidžiančio VšĮ „Radviliškio rajono paramos centras“ direktorius Gediminas Lipnevičius pateikė teismui skundą. To prireikė, nes valdininkai du kartus atsisakė pateikti prašomą informaciją. „Radviliškio krašto“ redakcija domėjosi, ką meras potvarkiu įtraukė į darbo grupę, koks priimtas sprendimas, kaip balsavo grupės nariai bei paprašė pateikti protokolą. Teisme vienas grupės narių, Juridinio skyriaus specialistas (o dabar jau vedėjas)  A. Matuzevičius įrodinėjo, kad darbo grupė vadovavosi visuotinėmis normomis, kad sprendimas priimamas daugumos principu, bet nenurodė jokio teisės akto. Maža to, dangstėsi privatumu motyvuodami, kad prašoma informacija nėra vieša. Tačiau Šiauliuose posėdžiavę teisėjai palaikė G.Lipnevičiaus skundą, atmetė tokius argumentus  ir įpareigojo per 5 dienas pateikti darbo grupės narių balsavimo rezultatus ir protokolą.

Skundėsi toliau

Nepalankų Regiono apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmų sprendimą Radviliškio rajono savivaldybės valdininkai apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui. A. Matuzevičiaus suraitytame skunde bandė mokyti Temidės tarnus, kad galimai Radviliškyje draudžiama viskas, kas nėra leista (gyventojai juokauja – jei meras neparašė, kad galima kvėpuoti, už tai galima būti net patrauktam atsakomybėn). Bet trijų kolegijos teisėjų kompetencija nekvestionuojama, todėl tokie kone asmeniniu mero juristu tapusio A. Matuzevičiaus gražbyliavimo triukai nepadėjo.

Nutartis galutinė ir neskundžiama

Liepos 4 dieną teisėjai Audrius Bakaveckas, Arūnas Drigotas ir Milda Vainienė neskundžiama nutartimi įpareigojo per 5 darbo dienas pateikti prašomą informaciją. Apeliacine tvarka peržiūrėjęs Šiauliuose priimtą sprendimą, Vyriausiasis administracinis teismas visiškai sutiko su žemesnės instancijos teismo išvadomis, kurias skundė Savivaldybė. Kolegija nurodė, kad pagal Teisės gauti informaciją įstatymą, valdininkai turi teisę ir pareigą teikti tik disponuojamą informaciją. Nutartyje pasisakyta, kad mero valios vykdymu užsiimantys klerkai nesugebėjo tiksliai ir išsamiai pateikti prašomą informaciją taip nesilaikydami įstatymo nuostatų. Taip pat teismas nurodė, kad valdininkų interesus ginantis A.Matuzevičius nemokšiškai taiko teisės analogijas net ten, kur to nereikia daryti. Vienu žodžiu apibendrinant teisėjų argumentus, jam dar reikia daug … mokytis.

Prireiks antstolių

Paradoksas, bet Savivaldybė ir jos administracija neskuba vykdyti įsigaliojusios nutarties. Per dvejus metus savaitraštį  leidžiantis Paramos centras bylinėjimosi išlaidoms išleido beveik du tūkstančius eurų. Tačiau valdininkai nusprendė iš mokesčių mokėtojų lėšų atseikėti dar ir antstoliams. Teismas jau yra išdavęs vykdomąjį raštą, nes Radviliškio klerkams ne LR įstatymai, o panašu, mero A. Čepononio ir jo bendrapartietės administracijos direktorės J. Margaitienės  nuomonė yra aukščiau. Dauguma žino, kad antstolių paslaugos tikrai nepigios, bet kai sąskaitoje beveik 6 milijonai eurų vartosi, lengvabūdiškas elgesys, švaistantis keliais šimtais ar tūkstančiais eurų,  yra labai tikėtinas.
Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ leidėjo, RK bendruomenės pirmininko, o dabar ir Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario G. Lipnevičiaus komentaras: „Šis teismo procesas užtruko beveik dvejus metus, buvo sugaišta teismo posėdžiuose daugybė brangaus laiko. Šis teismų maratonas su savivaldybe bei palankus teismo sprendimas mums dar kartą įrodo rajono valdininkų nekompetenciją arba nenorą laikytis LR įstatymų. Tad ir toliau ginsime gyventojų teisę žinoti, kas ir kaip iš tiesų vyksta savivaldybės užkulisiuose ir kas paslėpta po rajono valdančiųjų sprendimų skraiste“.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Raštingiausias pradinukas Vinco Kudirkos progimnazijoje

Avatar

Paskelbta

data

Sausio 22 dieną Vinco Kudirkos progimnazijoje vyko 2-4 klasių geriausiai rašančio pradinuko konkursas ,,Branginkime gimtąją kalbą“, kuriame savo lietuvių kalbos žinias rašydami diktantą išbandė 33 mokiniai.

Savo klasių grupėse nugalėtojais tapo: Urtė Kucevičiūtė (2c kl. mokinė), Vestina Veseliauskaitė (3b kl. mokinė), Brigita Žiškytė (4a kl. mokinė).
Mes džiaugiamės ir didžiuojamės mūsų šauniausiais!

Pagalbos mokiniui specialistė Jurgita Lukšienė

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Beždžionės testas, arba kai politikai blaškosi tarp grožio ir proto

Avatar

Paskelbta

data

Nuomonė
Kai Dievas gyvūnams dalijo grožį ir protą, vienintelė beždžionė negalėjo apsispręsti, į kurią eilę stoti. Į gražių ar protingų. Kartais tokioje kryžkelėje atsiduria ir politikai, negalėdami apsispręsti – gražūs jie ar protingi. Todėl tai, kaip tokią dilemą jie sprendžia, pavadinkime beždžionės testu.

Apie gražų politiko poelgį

Rajono socialdemokratų lyderis ir Tarybos narys Kazimieras Račkauskis man asmeniškai gražus. Grožis – skonio reikalas, todėl prašom nesiginčyti. Kas kita – proto reikalai.
Politikų protą įprastai vertiname ne iš reklaminių bukletų (ten – dažniausiai tik grožis), o atsiremdami į faktus, tai yra, kaip jie elgiasi vienoje ar kitoje situacijoje. Į tokią keblią situaciją ponas Kazimieras pateko prieš porą savaičių, kai buvo balsuojama dėl gatvių asfaltavimo.

Politikas pasielgė gražiai – nusišalino nuo balsavimo vengdamas interesų konflikto, o jo partiečiai – protingai. Nubalsavo už miškan vedančios gatvės, kuri driekiasi pro jų partijos vado sklypą Šeduvoje, asfaltavimą. Ir partijos vadui gerai, ir konservatorių merui Antanui pasimalonino. Tas nelabai gražus, bet protingas, skoloje neliks. Čia būtų galima padėti tašką, bet K. Račkauskis lygioje vietoje nusprendė užmaišyti tikrą audrą stiklinėje.

Ką gražus politikas pridarė negražaus

Reikia pripažinti, kad ir gražūs politikai kartais negražiai pridaro. Negražių darymų vieta yra facebook’ as – ten visi daro ko tik netingi, ir tai, ko padorioje vietoje įprastai nedarytų.

Po to, kai „Radviliškio krašto“ redakcija paviešino balsavimo rezultatus, K. Račkauskis savo facebook’o paskyroje padarė riebų pareiškimą, kad jokių interesų neturėjo ir neturi. „Apdarė“ kolegą nepartinį Tarybos narį Gediminą Lipnevičių. Už tai, kad susirgo ir, jam bevelijus, negali atvykti. Iki jo sraigių ūkelio kelio pažiūrėti. Kad pažiūrėtų ir lieptų žurnalistams apie poną Kazimierą tik gražiai rašyti. Dar išvadino visokiais pavadinimais, susuko keletą sąmokslo teorijų ir pasiūlė toliau tą patį daryti komentatoriams.

Partijos kareivėliai (tie – irgi nori būti gražūs vado akyse) puolė aklai daryti.
Bet padėkime emocijas į šoną ir pamėginkime pasvarstyti, kaip viskas klostėsi ir kokios reikšmės šioje negražioje istorijoje galėjo turėti grožio ir proto reikalai.

Kuo protingas politikas skiriasi nuo gražaus

Protingas politikas, viešai apsidirbęs, pažiūrėtų į veidrodį ir nusijuoktų. Iš savo kvailumo. Arklys nėra nei gražus, nei protingas, bet ir jam turėtų būti aišku, kad asfaltuota gatvė, nepriklausomai nuo to, iš kurios pusės prieina, padidina sklypo vertę ir pagerina verslo reikalus. Pripažinęs, kad turi interesų bėris irgi nepultų aiškinti priešingai. Eitų sau kluonan ramiai šiaudų rupšnoti. Ir daryti tai, ką įprastai daro pavalgęs.

Ponas Kazimieras, nors ir labai gražus, bet Tarybos posėdyje, iš pirmo žvilgsnio, pasielgė protingai – nusišalino. Pagaliau ir po švenčių išsivadėjęs, nors ir pavėluotai, redakcijai atsiųstuose paaiškinimuose pripažino – taip, jo sklypas ribojasi su asfaltuojama Žvejų gatve. Be to, kaip dabar aiškėja, pagal
savivaldybės sumanymą, ir jau išasfaltuota gatvės dalis (dėl kurio Kazimieras tai turi interesų, tai neturi) bus geresnė padaryta. Nuties šaligatvį.

Čia ir vėl istorija galėtų baigtis, visi paplotume protingajam Kazimierui ir eitume rimtesnių darbų dirbti. Bet, kuklia mano nuomone, koją pakišo gražusis Kazimieras. Pastarajam kažkaip „susišvietė“, kad šioje vietoje nelabai gražiai atrodo.

Kaip ten „susišviečia“ smegenyse, kad politikai nei šį nei tą ima daryti, net rimti mokslo daktarai neturi šviesių atsakymų, todėl į šią temą nebesigilinkime

Kaip pasidaryti gražesniu

Ką daro gražūs politikai, kai apsidaro nelabai gražiai? Gražinimosi procedūra paprasta kaip du centai: negražiais reikia padaryti kitus. Kuo kiti negražesni, tai yra, apdaryti, tuo pats sau gražesnis. O kai pasidarai labai gražus – tai ir labai protingas, o visi kiti – labai kvaili. Tapęs gražiu ir protingu tampi dar ir labai galingas, todėl reikalauji, kad ir laikraščiai patį dar labiau išgražintų. Ir jau nebesvarbu, kokius vėjus rašinėji facebook’ uose, nes grožis nereikalauja intelektualinių aukų.

Taigi, čia ir slypi visa beždžionės testo, kaip mes jį pavadinome, paslaptis. Negali būti vienu metu ir gražus, ir protingas, nes, kaip sako lietuvių liaudis, ir gudri višta kartais uodegą įsidilgina.(Atsiprašau gyvūnų mylėtojų – nenorėjau įžeisti vištų).

Kaip tampama gražiais ir protingais?

Mokslas aiškaus atsakymo neturi. Vieni sako, kad viskuo dėti genai, kiti prideda – aplinka kalta. Dar tretisako, kad grožis – apskritai mados reikalas. Bet ilgamečiai stebėjimai rodo, kad politikų grožis ir protas pirmiausiai pasirodo rinkimuose. Pavyzdžiui, ponas Kazimieras ir jo bendražygiai žadėjo, kad po rinkimų pridarys gražių pokyčių. Nepamelavo. Pridarė. Visi – labai gražūs ir labai gražiai balsuoja taip, kaip reikia antaniniams konservatoriams (nepainioti su obuoliais) ir mažažemiams bei bežemiams valstiečiams, kurie truputį dar ir žali.

Grožio mada labai užkrečiantis dalykas. O daktarai sako, kad didžiausia grėsmė užsikrėsti – visokiuose susibūrimuose. Ypač intymiai santykiaujant su užsikrėtusiais. Todėl partijas ir tarybas galima laikyti padidintos rizikos zonomis. Ten visi įvairiais būdais intymiai bendrauja. Viešai ir paslapčia, todėl dažnai sunku atskirti, kurie priklauso pozicijai, o kurie opozicijai. Ir sprendimai po tokių santykių gimsta, jų akimis žiūrint, labai gražūs ir protingi.

O kuo čia dėta vargšė beždžionė, kuri ir graži, ir protinga? Jeigu tikėtume seneliu Darvinu, tai nulipusi nuo medžio ši gražuolė perdavė mums savo genus. Ir, čia jau mano subjektyvia nuomone, daugiausiai jų atiteko politikams.

Pagarbiai, Bežemis Valstietis
P.S. Tai buvo subjektyvi nuomonė, o subjektyvia nuomone – K. Račkauskis man labai gražus. Kiti ne tokie gražūs, todėl apie juos – kitą kartą.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019