Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Teismo kirtis Radviliškio rajono savivaldybės administracijai

Avatar

Paskelbta

data

Beveik dveji metai – tiek  užtruko „Radviliškio rajono paramos centro“, leidžiančio savaitraštį „Radviliškio kraštas“, vadovo Gedimino Lipnevičiaus bylinėjimasis su valdininkais. Teismai po beveik dvejų metų trukmės proceso įpareigojo užsispyrusius mero valios vykdytojus pateikti prašomą informaciją.

Trijų Vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija neskundžiamoje nutartyje aiškiai ir nedviprasmiškai atskleidė ydingą funkcionierių praktiką ir požiūrį savaip interpretuoti įstatymus. Panašu, kad valdininkai bet kokia kaina stengėsi išsukti Vaidotą Jakavičių, vieną Antano Čepononio pavaduotojų konservatorių partijos Radviliškio skyriuje, nesugebėjusį atskirti viešojo intereso nuo asmeninės naudos, o išaiškėjus nemaloniai tiesai, po privatumo skraiste slapstėsi patys. Kaip grybai po užpernykščiais lapais.

Istorijos pradžia

2016 metų pabaigoje Radviliškio politikai sprendė, ar perimti iš Vyriausybės perduodamą šalia Šeduvos esantį Raudondvario aerodromą su visu turtu. Turto aprašymo ir įvertinimo procese aktyviai dalyvavo V. Jakavičius, kuris buvo asociacijos „Šiaulių aeroklubas“ narys. Būdamas Savivaldybės įstaigos Radviliškio rajono Švietimo ir sporto paslaugų centro vadovu, jis asociacijai net adresą suteikė vadovaujamoje įstaigoje. Pagal gautą pranešimą Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) paprašė mero A. Čepononio  objektyviai ir nešališkai išnagrinėti galimą pažeidimą. Deja, mero potvarkiu sudaryta darbo grupė vadovavosi ne LR įstatymais, o atliko „stogo“ funkciją, tad ne tik pažeidimą, bet net jo požymių nesugebėjo pamatyti.

VTEK pripažino kaltu

Nors Radviliškio valdininkams atrodė teisėta, kad gviešdamasis valstybinį turtą V. Jakavičius nesusipainiojo interesuose, etikos sargai savarankiškai atliko tyrimą. VTEK specialistai surinko informaciją, paėmė pasiaiškinimą iš V. Jakavičiaus ir padarė išvadą, kad konservatorių partijai priklausantis įstaigos vadovas pažeidė įstatymą ne kartą, o net keturis. Nuo čia ir prasidėjo teisiniai reikalai, nes pats meras turėjo koordinuoti gerokai prakiurusio„stogo“ lopymą. Jis pasireiškė neteisėtu atsisakymu suteikti prašomą informaciją. Valdininkai labai nenorėjo išsiduoti, kas buvo toje darbo grupėje, kaip balsavo ir kaip užpildė protokolą.

Dangstė savus

2017 metų liepą savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakcija rengė straipsnį pagal VTEK priimtą sprendimą. Savaitraštis norėjo informuoti rajono visuomenę apie ydingą praktiką, kad „teisingai“ partijai priklausantys ar jai dirbantys visada išteisinami ir dangstomi. Kaip ir liaudies patarlėje, kad „varnas varnui akies nekerta“.  Mero valios vykdytojams reikėjo slėptis, tad darbo grupės sudėtis paaiškėjo tik kreipiantis į teismą su skundu. Gintaras Pilypas, Žaneta Buniuvienė, Audronė Česienė ir Arnoldas Matuzevičius iš paskutiniųjų siekė išvengti viešumo, nes priėmė V. Jakavičiui palankų sprendimą be jokių aiškių motyvų ir analizės.

Teismas palaikė leidėjo G. Lipnevičiaus skundą

2017 metų rugpjūtį laikraštį leidžiančio VšĮ „Radviliškio rajono paramos centras“ direktorius Gediminas Lipnevičius pateikė teismui skundą. To prireikė, nes valdininkai du kartus atsisakė pateikti prašomą informaciją. „Radviliškio krašto“ redakcija domėjosi, ką meras potvarkiu įtraukė į darbo grupę, koks priimtas sprendimas, kaip balsavo grupės nariai bei paprašė pateikti protokolą. Teisme vienas grupės narių, Juridinio skyriaus specialistas (o dabar jau vedėjas)  A. Matuzevičius įrodinėjo, kad darbo grupė vadovavosi visuotinėmis normomis, kad sprendimas priimamas daugumos principu, bet nenurodė jokio teisės akto. Maža to, dangstėsi privatumu motyvuodami, kad prašoma informacija nėra vieša. Tačiau Šiauliuose posėdžiavę teisėjai palaikė G.Lipnevičiaus skundą, atmetė tokius argumentus  ir įpareigojo per 5 dienas pateikti darbo grupės narių balsavimo rezultatus ir protokolą.

Skundėsi toliau

Nepalankų Regiono apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmų sprendimą Radviliškio rajono savivaldybės valdininkai apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui. A. Matuzevičiaus suraitytame skunde bandė mokyti Temidės tarnus, kad galimai Radviliškyje draudžiama viskas, kas nėra leista (gyventojai juokauja – jei meras neparašė, kad galima kvėpuoti, už tai galima būti net patrauktam atsakomybėn). Bet trijų kolegijos teisėjų kompetencija nekvestionuojama, todėl tokie kone asmeniniu mero juristu tapusio A. Matuzevičiaus gražbyliavimo triukai nepadėjo.

Nutartis galutinė ir neskundžiama

Liepos 4 dieną teisėjai Audrius Bakaveckas, Arūnas Drigotas ir Milda Vainienė neskundžiama nutartimi įpareigojo per 5 darbo dienas pateikti prašomą informaciją. Apeliacine tvarka peržiūrėjęs Šiauliuose priimtą sprendimą, Vyriausiasis administracinis teismas visiškai sutiko su žemesnės instancijos teismo išvadomis, kurias skundė Savivaldybė. Kolegija nurodė, kad pagal Teisės gauti informaciją įstatymą, valdininkai turi teisę ir pareigą teikti tik disponuojamą informaciją. Nutartyje pasisakyta, kad mero valios vykdymu užsiimantys klerkai nesugebėjo tiksliai ir išsamiai pateikti prašomą informaciją taip nesilaikydami įstatymo nuostatų. Taip pat teismas nurodė, kad valdininkų interesus ginantis A.Matuzevičius nemokšiškai taiko teisės analogijas net ten, kur to nereikia daryti. Vienu žodžiu apibendrinant teisėjų argumentus, jam dar reikia daug … mokytis.

Prireiks antstolių

Paradoksas, bet Savivaldybė ir jos administracija neskuba vykdyti įsigaliojusios nutarties. Per dvejus metus savaitraštį  leidžiantis Paramos centras bylinėjimosi išlaidoms išleido beveik du tūkstančius eurų. Tačiau valdininkai nusprendė iš mokesčių mokėtojų lėšų atseikėti dar ir antstoliams. Teismas jau yra išdavęs vykdomąjį raštą, nes Radviliškio klerkams ne LR įstatymai, o panašu, mero A. Čepononio ir jo bendrapartietės administracijos direktorės J. Margaitienės  nuomonė yra aukščiau. Dauguma žino, kad antstolių paslaugos tikrai nepigios, bet kai sąskaitoje beveik 6 milijonai eurų vartosi, lengvabūdiškas elgesys, švaistantis keliais šimtais ar tūkstančiais eurų,  yra labai tikėtinas.
Savaitraščio „Radviliškio kraštas“ leidėjo, RK bendruomenės pirmininko, o dabar ir Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario G. Lipnevičiaus komentaras: „Šis teismo procesas užtruko beveik dvejus metus, buvo sugaišta teismo posėdžiuose daugybė brangaus laiko. Šis teismų maratonas su savivaldybe bei palankus teismo sprendimas mums dar kartą įrodo rajono valdininkų nekompetenciją arba nenorą laikytis LR įstatymų. Tad ir toliau ginsime gyventojų teisę žinoti, kas ir kaip iš tiesų vyksta savivaldybės užkulisiuose ir kas paslėpta po rajono valdančiųjų sprendimų skraiste“.

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Ligoninės direktoriaus atlyginimas – daugiau nei 3000 eurų

Avatar

Paskelbta

data

Paskutiniame Tarybos posėdyje politikai sprendė sveikatos priežiūros įstaigų vadovų atlyginimo klausimą. Didžiausias atlyginimas buvo nustatytas Radviliškio ligoninės direktoriui – Vaidas Smalinskas dabar gaus 3182 eurus. Gilinantis į atlyginimo didinimo peripetijas, aiškėja, kad buvęs Tarybos narys galimai dėjo visas pastangas, kad gautų didesnį atlyginimą.

Įstatymu pakeistas vadovų apmokėjimas
LR Seime 2018 metų gruodžio 13 dieną buvo priimtos sveikatos priežiūros įstatymo pataisos. Pataisose numatyta formulė, pagal kurią apskaičiuojamas sveikatos įstaigų direktorių atlyginimas. Kad vadovai nežiūrėtų atsainiai į personalo atlyginimų kėlimo klausimą, pagal naująją formulę pastoviąją įstaigos vadovo atlyginimo dalį tiesiogiai lems įstaigoje dirbančių gydytojų ir slaugytojų vidutinis darbo užmokestis. Svertinis vidurkis bus dauginamas iš koeficiento, kuris priklausys nuo įstaigos metinių pajamų dydžio bei dirbančiųjų skaičiaus.

Tarybą apsuko „aplink pirštą“
2018 metų pabaigoje vietos politikų verdiktui buvo pateiktas V. Smalinsko prašymas dėl ligoninės struktūros pakeitimo. Tuo metu, kai neteisėtai dirbo direktoriumi, V. Smalinskas prašė leisti nebepirkti valymo paslaugos. Motyvas – ligoninė sutaupys lėšų. Tuometinio Tarybos nario Eduardo Martynkino klausimas, kiek konkrečiai lėšų bus sutaupyta, liko neatsakytas. Gal paskaičiavimų neturėjo, gal buvo kitos priežastys, tačiau panašu, kad V. Smalinskas rūpinosi savo atlyginimo dydžiu.

Daugiau darbuotojų – didesnis atlyginimas
Naujojoje formulėje yra nustatyti koeficientų dydžiai. Jeigu įstaigoje dirba nuo 250 iki 300 darbuotojų, koeficientas 2,4. Jei nuo 300 iki 500 darbuotojų – 2,6. Sodros duomenimis, 2018 metų spalio 9 dieną, apdraustųjų skaičius ligoninėje buvo 294, o sausį –  jau 306. Panašu, kad direktorius stengėsi ne veltui, tad kam skaičiuoti, kiek bus lėšų ligoninėje sutaupoma, jei svarbiau didesnis atlyginimas. Susisiekus su Sveikatos ministerijos teisėkūros ir teisinio vertinimo skyriaus vedėja Martyna Micke, ji pakomentavo, kad taikant naująją formulę, vadovo atlyginimo skirtumas galėtų būti daugiau nei pora šimtų eurų.

Rūpinamasi savo gerbūviu?
Radviliškio ligoninės 2018 metų veiklos ataskaitoje nurodyta, kad įstaigos pajamos viršija 6 milijonus eurų, todėl koeficientas yra 2,3. Darbuotojų skaičius viršija 300, tad kita koeficiento dalis yra 2,6. Gydytojų darbo užmokesčio vidurkis II ketvirtyje buvo 2881 eurai, o slaugytojų – 957. Nors sveikatos ministras įsakymu skyrė papildomų lėšų slaugytojų atlyginimų kėlimui, deja, ne visos sveikatos įstaigos tai padarė. Ne išimtis ir V.Smalinsko vadovaujama Radviliškio ligoninė. Po žiniasklaidos straipsnių slaugytojos dažnai skundžiasi tokiu vadovo elgesiu. Pats įstaigos vadovas V. Smalinskas atsisakė pateikti paaiškinimą. Tiesa, net rajono meras Antanas Čepononis nežinojo apie savo bendražygio „viražus“ – jis tvirtino, kad V. Smalinskas niekada neminėjo atlyginimo didėjimo klausimo, kai inicijavo struktūros pakeitimą.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

„Auksiniai“ vamzdžiai – „auksinė“ šilumos kaina?

Avatar

Paskelbta

data

Neseniai savaitraštyje buvo paviešinta, kad Radviliškio šiluminėse trasose klojami „auksiniai“ vamzdžiai. Kas galėtų paneigti, kad tai nesusiję su šilumos brangimu?

Šiais metais šildymo sezonas prasidėjo anksčiau. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) turi gerų žinių – vidutinė šildymo kaina Lietuvoje bus 13 procentų mažesnė negu praeitų metų spalį. Deja, bet gera naujiena plačiu lanku aplenks Radviliškį, nes Savivaldybės įmonės „Radviliškio šilumos“ vartotojams teks plačiau praverti pinigines – kaina šoktels beveik dešimtadaliu, lyginant su pernai spalio mėnesiu.

Sezono pradžioje VERT specialistai paskaičiavo, kad biokuro kaina rinkoje krito apie trečdalį. Biokuro kainos pokyčiai tiesiogiai veikia šildymo kainą. Technologinio kuro sąnaudos sudaro apie trečdalį visos šildymo kainos, tad biokurui atpigus trečdaliu, šildymas pinga dešimčia procentų.

Pernai spalio mėnesį „Radviliškio šiluma“ su 4,89 cnt/kWh kaina buvo šeštoje vietoje – šiemet su 5,29 cnt/kWh prognozuojama kaina nukrito į 19 vietą. Reiktų pažymėti, kad VERT specialistai nedaug suklydo, nes Savivaldybės įmonė interneto tinklalapyje nurodo, kad spalio mėnesio kaina vartotojams bus 5,28 cnt už kilovatvalandę. Galima pastebėti, kad ne tik Radviliškyje didės  šilumos kaina, bet tokių įmonių yra labai nedaug.

2019 metų rugsėjo 24 dieną Administracijos direktorė J. Margaitienė pasirašė įsakymą pradėti šildymo sezoną nuo rugsėjo 25 dienos. Kaina didėja, bet priežastys ir vėl nežinomos. Priežasčių negalėjo pasakyti Savivaldybės administracijos darbuotojai. Įsakymą parengusi Justė Kriuklienė, Investicijų ir vietinio turto skyriaus vyr. specialistė, kuruojanti ir šilumos ūkį, neslėpė, kad nežino. Ji teigė, kad neseka kiekvieną dieną informacijos.
Netikėto šildymo kainos šuolio nesugebėjo pakomentuoti ir įmonės direktorius Pranas Mickaitis. Gal nesugebėjimui bendrauti žodžiu įtakos turėjo gruziniškas vynas – juk šilumininkų vadas neseniai kartu su Savivaldybės delegacija viešėjo Sakartvele (Gruzijoje). Jis paprašė „brūkštelėti“ klausimus raštu. Iki straipsnio atidavimo spaudai, P. Mickaitis nebuvo atsakęs. Kyla abejonė dėl vadovo sugebėjimo valdyti informaciją ir ją pateikti.

Reikia pastebėti, kad praeitų metų šildymo sezonas radviliškiečiams kelia nemalonius prisiminimus. Vartotojai buvo šokiruoti, kai sąskaitos už šildymą išsipūtė du ir daugiau kartų. Tuo metu šilumininkai taip ir nesugebėjo pateikti įtikinamo paaiškinimo, apie išskyrus vėją ir drėgmę.
Jų versijos buvo paneigtos, kai atsakymą davė VERT, atlikęs savo tyrimą – po kelių mėnesių mulkinimo vartotojai buvo priversti kreiptis į šią kompetentingą instituciją. Tada išaiškėjo, kad šilumos energijos prietaisų rodmenys buvo nurašomi skirtingais periodais. Kaip tokio paprasto atsakymo negalėjo surasti direktorius P. Mickaitis ir daugiau nei 20 metų darbo stažą turinti Abonentinio skyriaus viršininkės pareigas einanti Skaidra Dišlė, dabar galima būtų tik spėlioti. Tačiau galimas ir toks paaiškinimas – Tarybos narė darbo metu dažnai užsiima socialiniu darbu. Antradienį ji buvo pastebėta pas Rimvydą Aleknavičių, kuris Savivaldybės administracijoje atsakingas už jaunimo reikalus ir bendruomenių finansavimą ir kurio kabinetas yra antrame aukšte. Gal dabar suprantama, kodėl Šeimos ir paramos fondas, kurio valdybos narė yra S.Dišlė, gauna tūkstantinį finansavimą? Bet vartotojai jai ne už tai moka atlyginimą, kad lakstytų po kabinetus. Tiesa, pati politikė teigia atvedusi garbaus amžiaus žmogų į socialinės rūpybos skyrių, kuris yra pirmame aukšte. Panašu, kad vartotojai bus priversti žiūrėti karčiai tiesai į akis ir kantriai apmokėti vienos partijos „gera lesyklėle“ paverstos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ „išpūstas“ kainas.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019