Tarybos narys – žemiau „plintuso“

Vienas iš pirmųjų problemą, kurią tuoj pat aptarsime, pastebėjo Radviliškio r. savivaldybės tarybos narys Gediminas Lipnevičius. Pastabus žmogus, špyga taukuota. Kitose savivaldybėse tarybos nariai pastebimi. Bent jau tada, kai atvyksta į renginius. Bent jau juos sugeba kažkas pristatyti. Bent jau juos žmonės gatvėje atpažįsta, nes gauna apie juos informacijos. Dumblėta informacijos sklaida rajone. Kaip ir keliai dumblėti. Rinkis – parkas ar kelias? Renkuosi kelią. Mintį pagavote? Draugai mano.

Radviliškio rajono savivaldybėje tokia praktika nėra taikoma. Kas čia pastebės kokį tarybos narį, jeigu ir Seimo narys ne visada pastebimas. Arba pristatomas ne tada, kada derėtų – po mero ir po savivaldybės administracijos vadovų. Nors turėtų būti atvirkščiai. Būtų juokinga, jeigu nebūtų graudu. Mes kalbame ne apie garbę, o apie pagarbą. Kas man iš tos laimės ir iš tos garbės? Jeigu rajone tik vienas džiaugsis, o kiti liūdės. Tarybos nariams garbės nereikia, jiems reikia, kad žmonės žinotų apie juos. Kad matytų jų veiklą. Tarybos darbo viešinimas irgi skurdokas. Vieni kiti aktualesni klausimai plačiau aptariami žiniasklaidoje, bet šiaip rajono gyventojas ne kažką žino apie tarybos veiklą. 

Dabar paklauskite radviliškiečio, kiek jie tarybos narių žino? Ar taip – išeikite, atsistokite ir paklauskite. Drąsiai, nesidrovėkite. Na, merą visi žino. Ar bent jau dauguma. Jo vardą, pavardę. Kaip dėl kitų tarybos narių? Apie vicemerą plius minus dar irgi kai kas girdėjo. Žino, kad gydytojo sūnus. Dar kartą klausiu, o kaip dėl kitų tarybos narių? Oi, užmiršau, dar daug kas pažįsta Joną Povilaitį. Nedarysime jam nemokamos reklamos. Po šimts pypkių, atrodo, kad jau padarėme. Bet kur jau čia jo nepažinosi. Žmogus taryboje nuo nepriklausomybės atkūrimo. Jau radviliškiečiui būtų gėda jo nepažinoti. Kaip naktį pakilus iš lovos daugybos lentelę išvardinti. Bet ar daug kas žino, kad rajono tarybos narys yra Saulius Luščikas? Dabar jau žinosite. Andrius Grabauskas? Niekas apie juos nekalba. Kam čia kalbėti? Tarybos nariai gal prieš rinkimus gaus dėmesio, kai patys pradės reklamuotis ir ieškoti rinkėjų balsų. Kai kurie randa tų balsų. Ir po to sakysime, kur jūs buvote keturis metus? Kur? Uoloje slėpėtės? Ir ką daryti tam tūlam tarybos nariui, kai jo net šventėse niekas nepristato? Kaip jam pasibelsti į rinkėjo širdį? Rengti savo veiklos ataskaitas? Kokia veikla, jeigu tu tik balsuoji ir diskutuoji? Nėra apčiuopiamos veiklos, nes savivaldybės administracija vykdo sprendimus, o ne taryba. Taryba tik juos priima. Tad ir pretenzijos turėtų būti nukreiptos suprantate į ką.

Štai vyksta renginys. Susirinkusius į šventę žmones sveikina administracijos direktorė. Šalia stovi vicemeras ir jos pavaduotojas. Turime galvoje – administracijos direktorės pavaduotojas. Šalia stovi bent penki tarybos nariai: Gediminas Lipnevičius, Kęstutis Dambrauskas, Sigitas Nakutis, Irena Palionienė ir Skaidra Dišlė. Apie juos nė žodžio. Nė kriukt. Jų kaip nėra. Gal jie nematomi? Bent jau susidaro toks įspūdis. Gal matomi tik kai kurie tarybos nariai? Gal matomi tik vienos partijos tarybos nariai? Nors pavyzdžiai rodo, kad nebūtinai. Iš esmės, juk pranešėjui nesunku anonsuoti, kad į šventę atvyko ir tarybos nariai. Vicemeras turėtų pasveikinti šventės dalyvius. Jeigu mero nėra, savivaldybės vadovas yra vicemeras. Tokia hierarchija. Bet ji negalioja. Baigėsi jos galiojimo laikas. Et, baigėsi ir viskas. Pratęsti neišeina. Gal reikia užsisakyti papildomą garantiją? Noriu visiems priminti, kad taryba yra aukščiausias rajono valdymo organas. Bet kai kuriems tarybos nariams net posėdyje nelabai leidžiama kalbėti. Ar ne, Gediminai? Laikas labai brangus. Neįkainuojamas. Reikia skubėti. Bėgti. Gediminas Lipnevičius galėtų ir plačiau pakomentuoti apie šventes, kuriose lankosi tarybos nariai ir šiaip apskritai apie pagarbą tarybos nariams. Į šventes tarybos nariai kvietimų sulaukia nedaug… Oi, nedaug. Kiek mes žinome. Mes žinome nedaug. Bet ir to nedaug mums užtenka, kad suprastume – tarybos narys žemiau „plintuso“.
Radviliškio rajono žemdirbių šventėje dalyvavo net Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Bet nei jis, nei Seimo narys regioninės televizijos nesudomino. Kažkaip keista. Toks jausmas, kad Seimo pirmininkas rajone lankosi kiekvieną mielą dieną ir anokia čia naujiena. Kas domina regioninę televiziją? Kodėl gi jų nepakalbinus? Žemdirbių šventės delegatų sąrašas kiek keistokas. Galima pasigesti ten tų pačių tarybos narių.  Nors buvo, tiesa, ten bent du „valstiečiai“… Gal daugiau. Gal dar buvo koks konservatorius ar „darbietis“, ar socdemas. O kaip kiti? Koncertas, girdėjome, buvo neblogas, tai visi būtų darniai pasiklausę. Katažina šoko ant stalo. Ji atlikėja, jeigu kas nežinote. Tokie šventės dalyvių liudijimai. Nekankinome mes jų labai stipriai. Patys prisipažino. Nieko čia blogo nėra. Šou pasaulio žmonės, jiems daug kas galima. Gerai, kad ne Virgis Stakėnas pakliuvo į šventės organizatorių radarą. Įsivaizduokite, kas būtų laukę stalo? Ir kaip čia suprasti, vieni kviečiami, kiti – ne. Kažkokia netvarka, chaosas.

Vietos veiklos grupės „Radviliškio lyderis“ neseniai organizavo konferenciją Alksniupiuose. Įdomus renginys. Negali nieko prikišti. Bet vėl tarybos narys žemiau „plintuso“. Meras pristatytas, Seimo narys irgi, net administracijos direktorės pavaduotojas. Štai tarybos narys, sėdintis ramiai kampe, niekam neįdomus. Tegul sau ramiai sėdi, jeigu gerai sėdi. Nesėdėjo ilgai, išvažiavo, matyt, žmogui nervai neatlaikė. Čia tik keletas pavyzdžių. Jų galima rasti daug daugiau. Bet visada į galvą ateina tie, kurie buvo visai neseniai. O ir visų išvardyti neužtektų laikraščio puslapių… Gal užtektų. Čia taip ironiškai rašome.

Dauguma tarybos narių turbūt nesunkiai galėtų įvardinti „n“ atvejų, kai jie šventėse ar kituose renginiuose lieka nepastebėti. Vyksta kova už reklamą. Reikėtų pasakyti taip – nereklamuok savo kolegos, nes rinkimuose jis gali surinkti daugiau balsų už tave. Nors kiek ten tų kolegų. Akis į akį – kolega, o už akių – konkurentas. Kolega taryboje – konkurentas rinkimuose. Sakant… Toks buvo prezidento Valdo Adamkaus priežodis.
Žodžiu, bijome, kojytės dreba, kiaulės lygesnės už kitus… Gyvūnus.

Bežemis valstietis, kuris (ne)dalyvavo žemdirbių šventėje

Total
8
Shares
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Related Posts