Socialiniai tinklai

Aktualijos

Svečiuose pas Minoliją

Avatar

Paskelbta

data


Nuostabiai gražią, saulėtą spalio dieną galiausiai susiruošiau aplankyti iš mano gimto Liaudiškių (Baisogalos apyl.) kilusią Minoliją Peledienę – Lubickaitę.

Jau dvidešimt metų, nusipirkusi namelį Baisogalos priemiestyje, ji gyvena viena. Ši devintą dešimtį įpusėjusi senolė gerbiama Imantą bendruomenėje bei Baisogalos parapijoje. Žinojau, kad ji rašo eilėraščius, renka ir turi įrengusi senienų muziejų, kad yra savo krašto patriotė, dvasingas ir labai geras žmogus. Ir seniai buvau prižadėjusi aplankyti. Pasitiko ji mane gerai nusiteikusi, ant galvos bedėvinti šiltą kepurę. Sakėsi, auseles skauda, sveikata pakrypusi. Pakvietė apžiūrėti kambario kampe įrengtą kryžių kalnelį. Ir kokių tik ten kryželių nėra: ir senoviškų, padovanotų, mažyčių naujesnių. Centre kalnelio – Marijos statulėlė ir laipteliai jos link. Tikras miniatiūrinis kryžių kalnas maloniai nustebino. Paskui apžiūrėjome kelyje įrengtą senienų muziejų. Čia matėsi įvairūs senoviniai laikrodžiai, čemodanai, kilimėliai, lempos, knygos rankdarbiai, įrankiai. O iš spalvingo šilko bei atlaso, jos pačios pasiūti, kabėjo Trijų karalių rūbai. Panašius sakė pasiuvusi ir padovanojusi bažnyčiai Trijų karalių apeigoms pasipuošti.
Apžiūrėjome ir senus albumus, kur išlikę nuotraukos su gimto kaimo žmonėmis, kurie, deja, jau seniai išėję anapilin. Iš senųjų Liaudiškių kaimo gyventojų likusi ji viena. Kai paklausiau, ar dar rašanti eilėraščius, nusišypsojusi padavė į kietus viršelius įrištą pluoštelį savo eilėraščių. Sakė, sesuo Anelė, diplomuota bibliotekininkė, viską sutvarkė. Paskaičiau garsiai keletą, aišku, stengiausi gražiau, su intonacija. Patiko jie man, tokie paprasti, bet iš širdies parašyti. Apie gimtinę, partizanus, gamtos vaizdelius ir, aišku, meilę. Įsiminė mano vienos eilėraščio tokios patetiškos eilutės: „Ko mėnulis apsiblausęs, gal veidelio nesiprausęs…“ Pagyriau ją iš visos širdies, šypsojosi laiminga. Sako, aš tik keturis skyrius baigiau, tokia iš manęs ir poetė, nebuvo kada mokytis. Įdomiai Minolija papasakojo apie savo šeimą. Iš savo mamos pasakojimų žinojau, kad Lubickų šeimyna buvo gausi, labai darbštūs ūkininkai. Šeimoje augo aštuoni broliai ir viena sesuo Agota. Keturi broliai buvo sukūrę savo kapeliją, buvo garsūs muzikantai visoje apylinkėje. Augustinas, Minolijos tėvas, grojo klarnetu, Jonas – smuiku, Petras – kontrabosu, o Adomas-armonika. Grodavo vestuvėse, baliuose ir vakaruškose ant Rapokalnio kalnelio, kur net lietuviška vėliava iškelta būdavo. Smagu jaunimui tuomet buvo. Kabo ant sienos išdidinta, graži brolių muzikantų nuotrauka. Visi su savo instrumentais rankose, tokie šaunūs, gražūs vyrai. Šalia – senovinė tėvelių nuotrauka. Su meile ir pasididžiavimu senolė kalbėjo apie juos visus.
Prisiminė ir apie miško brolius, partizanus, kuriuos gerai pažinojo. Šalia kaimo, Liaudiškių miške, jie laikėsi, ten turėjo įsirengę žeminę. Ateidavo jie į kaimą pas patikimus žmones pasilsėti, sušilti, gaudavo maisto. Žinok, sako ji man,- aš irgi būčiau išėjusi į mišką, bet dar per jauna buvau. Aš nuo mažens už Lietuvą buvau, patriote buvau.
Atsisveikindama prižadėjau dažniau ją aplankyti. O važiuodama namo galvojau, kiek nedaug mūsuose belikę tokių dvasingų, charizmatiškų, paprastų senolių, kurie dar gali pasidalinti savo išmintimi, prisiminimais, savo širdies šiluma. Ir jiems taip reikia tokio paprasto žmogiško bendravimo, kad juos išklausytų, paguostų ar palaikytų bent už rankos.

B.d. Marytė Bakovienė (buvusi) Damanskytė

Pavadinimų nėra

Nebėra jau per sodą takelio,
Nėra kūdros žalių ajerų.
Skaidrus sidabrinis upelis
Virto iškastu grioviu giliu.
Tik berželis palinkęs svyruoja
Lyg paminklas prie kaimo kapų.
Jis vis dar tebelaukia artojų–
Grįžtant mieste augintų vaikų.
Indai kriauklėj seniaineplauti,
Baldai dulkėm storai apnešti,
Stalas trupinių pilnas antai,
O tu tik rašai ir rašai…
Iš to rašto jokios man naudos,
Net skatiko už tai nieksneduos.
Tiktai laiką praleidžiu dykai–
Kiek maldų sukalbėčiau už tai.
Nežinau, kokia veikia jėga.
Gal tai kipšo suktybė pikta?
Kada sėdu rašyti nakčia,
Šitą jausmą jaučiu aš malda.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Už „valdiškus“ – asmeninis seimūno laikraštis

Avatar

Paskelbta

data

Lietuviška patarlė „darbas meistrą giria“ negalioja tiems, kurie prieina prie valdiškų ėdžių. Jei rinkėjai negiria, pasigirti galima už „valdiškus“.

Seimo milijonierius „valstietis“ Aurimas Gaidžiūnas, neseniai sėdęs prie prabangaus visureigio vairo, nusprendė pataupyti – „tratina“ Seimo kanceliarijos lėšas. Politikas Radviliškio rajoną nuklojo asmeniniu laikraščiu „Seimo nario Aurimo Gaidžiūno naujienos“.

Artėjant rinkimams išsileido laikraštį

Pastarosiomis savaitėmis rajono „valstiečiai“ sukasi net sušilę. Blaškosi po namus, sukasi po turgų. Artėjant naujiems Seimo rinkimams gyventojams nemokamai dalijamas asmeninis Seimo nario A. Gaidžiūno laikraštis.

Skambiai „naujienomis“ pavadintame aštuonių puslapių laikraštyje liaupsinte liaupsinamas rajono vienmandatėje apylinkėje išrinktas baisogališkis A. Gaidžiūnas. Vien tik politiko nuotraukų – kelios dešimtys.

Leido už mokesčių mokėtojų pinigus

Jeigu atidesnis „naujienų“ skaitytojas ir suras informaciją, už kokias lėšas išleista politiko reklama – gali prireikti didinamojoje stiklo. Pasitelkus pastarąjį galima įskaityti mažytėmis raidėmis skelbiamą žinią – laikraštis išleistas už Seimo kanceliarijos lėšas. Tai yra, už mokesčių mokėtojų pinigus. Tačiau neskelbiama, kiek šis leidinys kainavo, kokiu tiražu išleistas ir kokia įmonė leido.

Visuomenės informavimo įstatymas draudžia tiek valstybės, tiek savivaldybių institucijoms turėti „personalines“ žiniasklaidos priemones. Tačiau Seimo nario padėjėjas Kęstutis Dambrauskas ginasi, girdi tai esanti informacija apie Seimo nario veiklą. Suprask, keli tuzinai politiko nuotraukų – toji informacija apie ketverius metus Seime trukusius darbus, kuriuos rinkėjai trokšte trokšta išvysti.

Politikas nėrė į krūmus

Rinkėjai turi teisę žinoti, kam jų pinigus leidžia politikai. Tačiau A. Gaidžiūnas, regis, mano priešingai.

Redakcijos šaltinių teigimu, Seimo kanceliarijos pinigai galėjo nukeliauti su „valstiečiais“ siejamai įmonei. Todėl redakcija Seimo nario el. paštu nusiuntė paprastus klausimus: kiek kainavo leidinys, kam ir kiek išleista už laikraščio leidybą – parengimą spaudai, spausdinimą, platinimą.

Atsakymo iš paties Seimo nario nesulaukta – vietoje jo sulaukta padėjėjo K. Dambrausko laiško.

„Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas mane įpareigojo Jums pateikti atsakymą į gautus klausimus. Remiantis Lietuvos Respublikos politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo 16 straipsnio 6 dalies 1 punktu ne politinės kampanijos laikotarpiu skleidžiami įprastinio pobūdžio informaciniai pranešimai apie valstybės politikų, politinių partijų, jų valdymo organų veiklą,

išskyrus atvejus, kai tokiais pranešimais yra agituojama per būsimą politinę kampaniją balsuoti valstybės politiko, politinės partijos ar jos nario interesais arba už tokius pranešimus yra atsilyginama ar numatoma atsilyginti nėra laikomi politine reklama“, – rašo padėjėjas.

Sužinojote, kiek kainavo politiko laikraštis? Mes irgi – ne. Klausėme apie ratus, atsakė – apie batus. Jeigu viskas atlikta skaidriai, kam slapstytis už bereikšmiškų išvedžiojimų?

 Seimo narys „valstietis“ Aurimas Gaidžiūnas artėjant rinkimams rajoną nuklojo asmeniniu laikraščių, kurį išsileido už Seimo kanceliarijos lėšas.

Panašu, kad ekskliuzyvinį visureigį įsigijęs Seimo narys žaliasis „valstietis“ A. Gaidžiūnas nusprendė pataupyti savo reklamai – jai naudoja mokesčių mokėtojų pinigus.

‚,Radviliškio krašto“ informacijaSkaityti daugiau

Aktualijos

Radviliškio konservatoriai – vėl teismų verpetuose

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio konservatoriai, su meru A.Čepononiu priešakyje, ne vienerius metus mynę teismų slenkstį, vėl atsidūrė teisėsaugos akiratyje. Šį kartą Temidė vėl  kirto ūkininkui G.Žilėnui.

Skundas atmestas

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kasacine tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą dėl Šiaulių apygardos teismo 2018 m. liepos 4 d. nuosprendžio, Lietuvos apeliacinio teismo 2019 m. balandžio 11 d. nuosprendžio ir nuteistųjų kasacinius skundus atmetė.

Aukščiausiasis Teismas buvusį Seimo narį Vitą Matuzą dėl bendrininkavimo, piktnaudžiavimo nuteisė trejų metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme, jos vykdymą atidedant dvejiems metams.

Ir kitiems nuteistiesiems šioje baudžiamojoje byloje laisvės atėmimo bausmės vykdymas atidedamas dvejiems metams. Buvusio Seimo nario sutuoktinė Danutė Matuzienė pripažinta kalta dėl bendrininkavimo, piktnaudžiavimo, jai subendrinus bausmes skirtas 2 metų ir 9 mėnesių laisvės atėmimas. Moteriai teks sumokėti ir 7980 eurų baudą. Buvusio Seimo nario žmonai bausmės buvo subendrintos, nes tai nebe pirmasis apkaltinamasis nuosprendis. D. Matuzienė jau anksčiau buvo pripažinta kalta dėl pasikėsinimo apgaule gauti subsidiją Žilvyčių kooperatinei bendrovei, kreditinio sukčiavimo, dokumentų klastojimo.

Buvusiam akcinės bendrovės „Panevėžio energija“ vadovui Vytautui Šidlauskui, pripažintam kaltu dėl piktnaudžiavimo, paskirta dvejų metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

„Žilvyčių“  kooperatinės bendrovės valdybos pirmininkas Gintaras Žilėnas pripažintas kaltu dėl bendrininkavimo, piktnaudžiavimo, jam paskirta 3 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Juridinis asmuo – „Žilvyčių kooperatinė bendrovė“ – pripažinta kalta dėl piktnaudžiavimo, jai paskirtas likvidavimas.

Buvęs „Panevėžio energijos“ darbuotojas Stanislovas Raipa nuosprendžio neskundė. Jis ankstesnių teismų sprendimais buvo pripažintas kaltu dėl bendrininkavimo, piktnaudžiavimo, paskiriant dvejų metų laisvės atėmimo bausmę.

Visiems nuteistiesiems teks sumokėti po 376 eurų įmoką į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Samdė partietį

Ikiteisminį tyrimą šioje baudžiamojoje byloje atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (toliau – STT) Panevėžio valdybos pareigūnai, tyrimą organizavo ir baudžiamosios bylos nagrinėjimo teisme metu valstybinį kaltinimą palaikė Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai. STT Panevėžio valdybos pareigūnai išsiaiškino, kad akcinėje bendrovėje „Panevėžio energija“ buvo neskaidriai vykdomi viešieji pirkimai, kurių vertė siekė apie 5 mln. eurų. Teismas konstatavo, kad nuteistieji bendrininkavo piktnaudžiaudami per AB „Panevėžio energija“ organizuotus viešuosius pirkimus, o nusikalstamas veikas organizavo buvęs Seimo narys Vitas Matuzas. Pirkimai buvo suorganizuoti taip, kad juos laimėtų „Žilvyčių kooperatinė bendrovė“.

G. Žilėnas teismuose – ne naujokas

Norime priminti, kad ūkininkas G. Žilėnas teismų slenkstį mina jau ne pirmą kartą. Šiaulių apygardos teisme buvo  nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai korupcija buvo pateikti 9 asmenims ir vienai įmonei. Ši baudžiamoji byla teismui buvo perduota dar 2014 metų balandį, o pradėta nagrinėti kitų metų birželį.

Byloje dėl pastatų rekonstrukcijos kaltinimai buvo pareikšti devyniems fiziniams ir vienam juridiniam asmeniui. Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atlikę Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai teigia nustatę, kad vieno iš Radviliškio miesto kultūros centro pastatų rekonstrukcijos bei Radviliškio rajono Šaukoto Švč. Trejybės bažnyčios restauravimo darbų konkursus laimėjo finansinių problemų turėjusi bendrovė. Jos akcininkai konservatoriai Aloyzas Juodis ir Gintaras Žilėnas buvo ir Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nariai, turėję kontroliuoti šį juridinį asmenį. Šioje byloje jiems taip pat buvo pateikti kaltinimai.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019