Socialiniai tinklai

Aktualijos

„Sustabdyta minutė – knygai“

Avatar

Paskelbta

data

Ankstyvą gegužės 5-osios rytą būrys mokinių ir mokytojų, kitų radviliškiečių rinkosi į tradicinę Radviliškio viešosios bibliotekos akciją „Sustabdyta minutė – knygai”, taip pat kartu paminėti Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Šiemet, Radviliškio 450-ojo jubiliejaus metais, tuose renginiuose pagerbtas kraštietis, rašytojas, poetas, prozininkas ir satyrikas Vladas Kalvaitis.

Pirmiausia vyko jam skirta atvira pamoka „Kai skruzdę bėgančią girdi – turbūt tada ir gimsta eilės?!“ Pamoką vedė Radviliškio Lizdeikos gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Rita Šimkuvienė ir IT mokytoja metodininkė Jolanta Kvedarienė. Susirinkusieji turėjo galimybę išgirsti Lizdeikos gimnazijos gimnazistų skaitomą rašytojo kūrybą, sužinoti jo biografijos faktų, pasakojimą apie gyvenimą tremtyje, kūrybinius polėkius, asmenybę, įvertinimus už nuopelnus lietuvių literatūrai..

Pamokos dalyviai liko sužavėti šio rašytojo kalbos spalvingumu, bandė įminti jo kūryboje sutinkamų retų žodžių reikšmes: drėžėti (nenoromis duoti), galvotainis (debesis, panašus į galvą), dienugalis (gyvenimo pabaiga), didžiabulė (adymo adata), badmaišis (kas daug valgo) ir kitų. Pamokos pabaigoje laukė užduotis raštu: moksleiviai rašė laiškus, palinkėjimus rašytojui.

Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Genovaitė Juodeikienė pasidžiaugė dalyvavusi įsimintinoje pamokoje ir gražiai vertino bibliotekos darbuotojų išradingumą organizuojant renginį.

Ši pamoka buvo tarsi įžanga į pačią skaitymo akciją, kuri, vykusi Viešosios bibliotekos kiemelyje, buvo skirta Vlado Kalvaičio kūrybai. Dešimt minučių apie pusę šimto dalyvių, susibūrę į didesnes ar mažesnes grupeles, gavo specialiai šiai akcijai parengtus lankstinukus ir susipažino su juose atspausdintais tekstais. Netrukus buvo paskelbtas garsinio skaitymo startas ir visi skaitė šio kraštiečio kūrinių ištraukas.

Pasibaigus akcijos laikui, Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė padėkojo dalyviams už aktyvumą ir indėlį, puoselėjant skaitymo tradiciją, populiarinant knygą.

Akcijoje „Sustabdyta minutė knygai“ aktyviai dalyvavo ir Radviliškio viešosios bibliotekos filialai, kurie skaityti pasirinko įvairių autorių kūrinius ir skaitė įvairiose erdvėse.

Pakalniškių filialo organizuota akcija prasidėjo 8 val. ryto netradicinėje aplinkoje – po Kleboniškių kaimo vėjinio malūno sparnais. Akcijoje dalyvavo Pakalniškių pagrindinės mokyklos 6 ir 10 klasių mokiniai su lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Zita Macevičiene. Kadangi 2017-ieji paskelbti Kazio Bradūno metais,  pagerbdami jį, akcijos dalyviai skaityti pasirinko šio poeto eilėraščius.

Pavartyčių biblioteka skaitymus skyrė Ievos Simonaitytės metams. Pavartyčiuose, „Emocijų“ parke, susirinko kaimo bendruomenės moterys ir jaunieji bibliotekos skaitytojai. Suaugusieji skaitė ištraukas iš Ievos Simonaitytės romano „Vilius Karalius“, o vaikai – iš jos apsakymo „Meilutis ir Gužiukas“.

Ievai Simonaitytei skaitymus skyrė ir Šeduvos miesto filialas, pasikvietęs į akciją Šeduvos gimnazijos moksleivius bei lietuvių kalbos ir literatūros mokytoją Laimą Kulbeckienę. Skaitytos  ištraukos iš rašytojos romano „Aukštųjų Šimonių likimas“.

Baisogalos filialas į akciją pakvietė Baisogalos gimnazijos 5 klasės mokinius ir gimnazijos bibliotekininkę Rimantę Stasiukonienę. Baisogaliečiai šią akciją skyrė Motinos dienai ir skaitė Ramutės Skučaitės eiles, o pabaigoje sudainavo dainelę „Tau, mano mamyte…“

Pašušvio bibliotekoje įvykusi akcija pakvietė Pašušvio pagrindinės mokyklos 10 klasės mokinius ir lietuvių kalbos ir literatūros mokytoją Kristiną Diržinauskaitę. Moksleiviai skaitė Henriko Radausko kūrinius – „Krautuvėlės pardavėja“, „Fleita“ ir kitus. Tuo pačiu pasigrožėta šios  mokyklos 7 klasės mokinio Manto Špoko tapybos darbų paroda „Sambūvis“.

Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos Šaukoto skyriuje Šaukoto bibliotekos organizuotoje akcijoje skambėjo Kazio Bradūno bei Justino Marcinkevičiaus eilės. Rajoninio skaitovų konkurso nominantė ketvirtokė Austėja Japertaitė padeklamavo eilėraštį, skirtą mamai. Perskaitytas ir rusų rašytojo Sergejaus Machotino laiškas viso pasaulio vaikams „Augti su knyga“.

Skaitymo akcijai Raudondvaryje dalyviai rinkosi į jaukų Raudondvario kultūros namų kiemelį, prie žydinčių tulpių. Atvyko Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro Šeduvos skyriaus mokytojai, Raudondvario kultūros namų darbuotojai ir ištikimiausi Raudondvario bibliotekos skaitytojai. Skaityti pasirinkta Bernardo Brazdžionio, Justino Marcinkevičiaus, Juozo Erlicko kūryba.

Alksniupių kaimo biblioteka ir Alksniupių pagrindinės mokyklos aštuntokai su mokytoja Zita Kučiene akciją vedė kaimo parkelyje, patogiai įsitaisę ant suoliukų. Skaityti įvairūs eilėraščiai, ištraukos iš knygų.

Sidabravo filialas akcijos rytą į kiemelį prie bibliotekos sukvietė pačius mažiausius skaitytojus ir jų mokytoją Laimutę Ožalinskienę. Taip pat dalyvavo aktyviausi skaitytojai ir bibliotekos globėja Audrutė Beresnevičienė. Buvo skaitoma Nijolės Normantaitės knygelė „Mano pasakaitė“. Mažieji, per žiemą išmokę skaityti, skaitė patys, klausėsi kitų, ant plytelių piešė pasakų herojus. Tikimasi, kad tokia akcija padės bibliotekai iš paruošiamosios klasės mokinukų užsiauginti būsimuosius skaitytojus.

Pociūnėlių filialo kartu su Pociūnėlių pagrindinės mokyklos mokytojomis Roma Buivydiene ir Aušrele Slabokiene organizuota akcija įvyko mokykloje.

Pociūnų filialas skaitymo akcijai parengė žaismingą knygučių ir žaislų parodėlę „Svečiuose pas meškučius“ ir jaunieji skaitytojai skaitė Vytės Nemunėlio (Bernardo Brazdžionio) „Meškiukas Rudnosiukas“.

Beinoravos, Žeimių filialai, kaip ir Viešoji biblioteka, akcijos metu skaitė Vlado Kalvaičio kūrybą. Beinoravietė Radasta Bieliūnienė paskaitė ištraukas iš jo knygos „Sustiprinto režimo barakas“.

Tradicine akcija „Sustabdyta minutė – knygai“ siekiama priminti ir įrodyti knygos, skaitymo svarbą ir jaunuolio, ir vyresniosios kartos žmogaus gyvenime, skatinama tam visada surasti laiko.

 

Radviliškio viešosios bibliotekos informacija

 

 

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

„Auksinė krivūlė“ – ne už rajono pasiekimus

Avatar

Paskelbta

data

Vietos savivaldos dienos išvakarėse Vilniuje Lietuvos savivaldybių asociacija tradiciškai suorganizavo savivaldos apdovanojimus „Auksinė krivūlė“. Šį kartą  apdovanojimas po ilgos pertraukos pasisekė ir Radviliškio rajoną, jo į Vilnių atsiimti vyko meras Antanas Čepononis su Moterimi Saule – administracijos direktore Jolanta Margaitiene.

Ar „Auksinė krivūlė“ buvo išmaldauta?

Ne paslaptis, kad konservatoriams valdant Radviliškio rajoną, jis pagal gyventojų atlyginimų dydį bei gyventojų skaičiaus mažėjimą sparčiai grimzta į dugną. Gal todėl ir savivaldybių asociacijos apdovanojimas „Auksinė krivūlė“ jau aštuonerius metus aplenkdavo Radviliškio rajoną. O ir už kokius pasiekimus galima teikti apdovanojimą, kai  Radviliškio rajono savivaldybės ypatingi nuopelnai būtų nebent dažnas valdininkų lankymasis teisme, nebaigtos brangios statybos, mažiausi medikų ir mokytojų atlyginimai regione bei visoje Lietuvos žiniasklaidoje skambantys skandalai apie Viešųjų pirkimų procedūrų pažeidimus.

Tačiau merui A. Čepononiui  susiruošus   dalyvauti Seimo rinkimuose, situacija pasikeitė – Radviliškio rajonui „Auksinė krivūlė“ įteikta už glaudų savivaldos ir Lietuvos kariuomenės bendradarbiavimą.

Dėl tokios  nominacijos kyla šiokių tokių abejonių – ar tik ne tos krivūlės rajono meras  spalio 5 dieną vyko į Vilnių maldauti? Juk reikia pasirodyti – štai dar netapęs Seimo nariu auksinius daiktus į rajoną parveža, o kai taps, tai jau visus auksu apipils ir iš visų jėgų dirbs, kad  tik „rajonui būtų geriau“.

Rajono ir kariuomenės bendradarbiavimas susiklostęs istoriškai

Dar kyla klausimas, ar  yra koks  bent koks Radviliškio rajono savivaldybės nuopelnas dėl to, kad  rajonas apsuptas Lietuvos kariuomenės padalinių? Rajone nuo seno yra dislokuoti Lietuvos kariuomenės Depų tarnybos Arsenalas, Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalionas, Kunigaikščio Margirio pėstininkų batalionas, Krašto apsaugos savanoriai. Tiesa, dar Radviliškio rajone planavo įsikurti Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas, tačiau savo dislokacijos vieta batalionas pasirinko Šilalės miestelį.

„Glaudus bendradarbiavimas“ – stovėjimas šalia kariškių?

Na, o pastaruoju metu „labai glaudų“ bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomene rajono meras A. Čepononis ir administracijos direktorė J. Margaitienė pademonstruoja  pastovėdamas šalia kariškių per iškilmingą  priesaikos ceremoniją,  vykstančią Radviliškio miesto aikštėje. Meras ir direktorė  paprastai stovi šalia aukšto rango kariškių, vadinasi, „glaudžiai bendradarbiauja“?

Ateities vizija – apdovanojimai už realius darbus

Belieka tikėtis, jog ateityje, galbūt rajoną valdant naujam merui, „Auksinės krivūlės“ Radviliškio rajonui bus teikiamos ne „pritempiant“ nuopelnus už  bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomene, o už realius pasiekimus. Pavyzdžiui, už atsakingą požiūrį į efektyvų finansų valdymą, kaip  Varėnos rajono savivaldybei ar  už smulkaus ir vidutinio verslo skatinimą, kaip Plungės rajono savivaldybei.

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Replika Invaziniai kurmiai

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškį pamėgo invazinis Sosnovskio barštis. „Paplentės“ soduose karaliauja invaziniai šliužai, tačiau tuo invazinės bėdos nesibaigė.

Miško gatvėje pastebėtas ir invazinis kurmis. Ieškodamas patelės poravimuisi, jis perkniso kelkraštį, įgriaudamas trinkeles. Kalbama, jog panaudos savo būsto įrengimui. Bet ir tai juokas, pasakojama, kad kai kuriose Lietuvos savivaldybėse esama ir invazinių merų. Kai pagalvoji – siaubas.

Paulius Ropė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019