Socialiniai tinklai

Aktualijos

„Sustabdyta minutė – knygai“

Avatar

Paskelbta

data

Ankstyvą gegužės 5-osios rytą būrys mokinių ir mokytojų, kitų radviliškiečių rinkosi į tradicinę Radviliškio viešosios bibliotekos akciją „Sustabdyta minutė – knygai”, taip pat kartu paminėti Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Šiemet, Radviliškio 450-ojo jubiliejaus metais, tuose renginiuose pagerbtas kraštietis, rašytojas, poetas, prozininkas ir satyrikas Vladas Kalvaitis.

Pirmiausia vyko jam skirta atvira pamoka „Kai skruzdę bėgančią girdi – turbūt tada ir gimsta eilės?!“ Pamoką vedė Radviliškio Lizdeikos gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Rita Šimkuvienė ir IT mokytoja metodininkė Jolanta Kvedarienė. Susirinkusieji turėjo galimybę išgirsti Lizdeikos gimnazijos gimnazistų skaitomą rašytojo kūrybą, sužinoti jo biografijos faktų, pasakojimą apie gyvenimą tremtyje, kūrybinius polėkius, asmenybę, įvertinimus už nuopelnus lietuvių literatūrai..

Pamokos dalyviai liko sužavėti šio rašytojo kalbos spalvingumu, bandė įminti jo kūryboje sutinkamų retų žodžių reikšmes: drėžėti (nenoromis duoti), galvotainis (debesis, panašus į galvą), dienugalis (gyvenimo pabaiga), didžiabulė (adymo adata), badmaišis (kas daug valgo) ir kitų. Pamokos pabaigoje laukė užduotis raštu: moksleiviai rašė laiškus, palinkėjimus rašytojui.

Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Genovaitė Juodeikienė pasidžiaugė dalyvavusi įsimintinoje pamokoje ir gražiai vertino bibliotekos darbuotojų išradingumą organizuojant renginį.

Ši pamoka buvo tarsi įžanga į pačią skaitymo akciją, kuri, vykusi Viešosios bibliotekos kiemelyje, buvo skirta Vlado Kalvaičio kūrybai. Dešimt minučių apie pusę šimto dalyvių, susibūrę į didesnes ar mažesnes grupeles, gavo specialiai šiai akcijai parengtus lankstinukus ir susipažino su juose atspausdintais tekstais. Netrukus buvo paskelbtas garsinio skaitymo startas ir visi skaitė šio kraštiečio kūrinių ištraukas.

Pasibaigus akcijos laikui, Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė padėkojo dalyviams už aktyvumą ir indėlį, puoselėjant skaitymo tradiciją, populiarinant knygą.

Akcijoje „Sustabdyta minutė knygai“ aktyviai dalyvavo ir Radviliškio viešosios bibliotekos filialai, kurie skaityti pasirinko įvairių autorių kūrinius ir skaitė įvairiose erdvėse.

Pakalniškių filialo organizuota akcija prasidėjo 8 val. ryto netradicinėje aplinkoje – po Kleboniškių kaimo vėjinio malūno sparnais. Akcijoje dalyvavo Pakalniškių pagrindinės mokyklos 6 ir 10 klasių mokiniai su lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Zita Macevičiene. Kadangi 2017-ieji paskelbti Kazio Bradūno metais,  pagerbdami jį, akcijos dalyviai skaityti pasirinko šio poeto eilėraščius.

Pavartyčių biblioteka skaitymus skyrė Ievos Simonaitytės metams. Pavartyčiuose, „Emocijų“ parke, susirinko kaimo bendruomenės moterys ir jaunieji bibliotekos skaitytojai. Suaugusieji skaitė ištraukas iš Ievos Simonaitytės romano „Vilius Karalius“, o vaikai – iš jos apsakymo „Meilutis ir Gužiukas“.

Ievai Simonaitytei skaitymus skyrė ir Šeduvos miesto filialas, pasikvietęs į akciją Šeduvos gimnazijos moksleivius bei lietuvių kalbos ir literatūros mokytoją Laimą Kulbeckienę. Skaitytos  ištraukos iš rašytojos romano „Aukštųjų Šimonių likimas“.

Baisogalos filialas į akciją pakvietė Baisogalos gimnazijos 5 klasės mokinius ir gimnazijos bibliotekininkę Rimantę Stasiukonienę. Baisogaliečiai šią akciją skyrė Motinos dienai ir skaitė Ramutės Skučaitės eiles, o pabaigoje sudainavo dainelę „Tau, mano mamyte…“

Pašušvio bibliotekoje įvykusi akcija pakvietė Pašušvio pagrindinės mokyklos 10 klasės mokinius ir lietuvių kalbos ir literatūros mokytoją Kristiną Diržinauskaitę. Moksleiviai skaitė Henriko Radausko kūrinius – „Krautuvėlės pardavėja“, „Fleita“ ir kitus. Tuo pačiu pasigrožėta šios  mokyklos 7 klasės mokinio Manto Špoko tapybos darbų paroda „Sambūvis“.

Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos Šaukoto skyriuje Šaukoto bibliotekos organizuotoje akcijoje skambėjo Kazio Bradūno bei Justino Marcinkevičiaus eilės. Rajoninio skaitovų konkurso nominantė ketvirtokė Austėja Japertaitė padeklamavo eilėraštį, skirtą mamai. Perskaitytas ir rusų rašytojo Sergejaus Machotino laiškas viso pasaulio vaikams „Augti su knyga“.

Skaitymo akcijai Raudondvaryje dalyviai rinkosi į jaukų Raudondvario kultūros namų kiemelį, prie žydinčių tulpių. Atvyko Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro Šeduvos skyriaus mokytojai, Raudondvario kultūros namų darbuotojai ir ištikimiausi Raudondvario bibliotekos skaitytojai. Skaityti pasirinkta Bernardo Brazdžionio, Justino Marcinkevičiaus, Juozo Erlicko kūryba.

Alksniupių kaimo biblioteka ir Alksniupių pagrindinės mokyklos aštuntokai su mokytoja Zita Kučiene akciją vedė kaimo parkelyje, patogiai įsitaisę ant suoliukų. Skaityti įvairūs eilėraščiai, ištraukos iš knygų.

Sidabravo filialas akcijos rytą į kiemelį prie bibliotekos sukvietė pačius mažiausius skaitytojus ir jų mokytoją Laimutę Ožalinskienę. Taip pat dalyvavo aktyviausi skaitytojai ir bibliotekos globėja Audrutė Beresnevičienė. Buvo skaitoma Nijolės Normantaitės knygelė „Mano pasakaitė“. Mažieji, per žiemą išmokę skaityti, skaitė patys, klausėsi kitų, ant plytelių piešė pasakų herojus. Tikimasi, kad tokia akcija padės bibliotekai iš paruošiamosios klasės mokinukų užsiauginti būsimuosius skaitytojus.

Pociūnėlių filialo kartu su Pociūnėlių pagrindinės mokyklos mokytojomis Roma Buivydiene ir Aušrele Slabokiene organizuota akcija įvyko mokykloje.

Pociūnų filialas skaitymo akcijai parengė žaismingą knygučių ir žaislų parodėlę „Svečiuose pas meškučius“ ir jaunieji skaitytojai skaitė Vytės Nemunėlio (Bernardo Brazdžionio) „Meškiukas Rudnosiukas“.

Beinoravos, Žeimių filialai, kaip ir Viešoji biblioteka, akcijos metu skaitė Vlado Kalvaičio kūrybą. Beinoravietė Radasta Bieliūnienė paskaitė ištraukas iš jo knygos „Sustiprinto režimo barakas“.

Tradicine akcija „Sustabdyta minutė – knygai“ siekiama priminti ir įrodyti knygos, skaitymo svarbą ir jaunuolio, ir vyresniosios kartos žmogaus gyvenime, skatinama tam visada surasti laiko.

 

Radviliškio viešosios bibliotekos informacija

 

 

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Ligoninėje dviejų kabinetų remontas – už milijoną…

Avatar

Paskelbta

data

Radviliškio ligoninė pastaruoju metu garsėja brangiais Viešaisiais pirkimais. Paskutinis ligoninės vadovų pageidavimas Tarybai – leisti vykdyti geriatrijos konsultacinio kabineto ir dienos stacionaro įrengimo projekto viešuosius pirkimus ir pasirašyti pirkimų sutartis.

Ar atsiras reikalingų specialistų?

Kyla klausimas, ar Radviliškio ligoninei reikalingas geriatrijos dienos stacionaras bei konsultacinis kabinetas – juk ligoninėje yra Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, kuris teikia paslaugas vyresnio amžiaus pacientams. Geriatrijos dienos stacionaruose 60-ies metų ir vyresnio amžiaus žmonėms teikiama kompleksinė pagalba – medicininė, psichologinė ir socialinė priežiūra, atliekamas visapusiškas paciento ištyrimas, diagnozuojami ir gydomi specifiniai geriatriniai sindromai ir lėtinių ligų paūmėjimai, stengiamasi pagerinti pacientų funkcinę būklę, gyvenimo kokybę, teikiamos rekomendacijos dėl tolimesnio gydymo.

Ir dar klausimas, ar atsiras specialistų, pageidaujančių dirbti už taip brangiai įrengtame dienos stacionare. Žinoma, jog šiuo metu Lietuvoje trūksta gydytojų geriatrų, nes tai ne pati patraukliausia sritis medikui – juk gydytojas visuomet nori matyti savo pacientą išgijusį, sustiprėjusį, o čia yra priešingai. Tačiau ligoninės direktorius nusiteikęs optimistiškai – jis planuoja pirmiausiai įvykdyti viešuosius pirkimus, o vėliau įdarbinti  ir sveikatos priežiūros specialistų komandą. Planuojama, jog komanda bus gausi, ją sudarys gydytojas geriatras, bendrosios praktikos slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, kineziterapeutas, ergoterapeutas, medicinos psichologas ir socialinis darbuotojas.

Tik ar atsiras tokių specialistų – šiuo metu ligoninėje trūksta 15 įvairios kvalifikacijos medicinos specialistų.

Geriatrijos kabinetui – beveik 300 tūkst. eurų

Verčia suabejoti ir  šio konsultacinio kabineto  bei dienos stacionaro įrengimo kaina. Pasak Radviliškio ligoninės direktoriaus Vaido Smalinsko, šio projekto tikslas – VšĮ Radviliškio ligoninės II korpuso 2 aukšte esančiose patalpose įkurti geriatrijos konsultacinį kabinetą ir 6 vietų dienos stacionarą. O už projekto įgyvendinimui skirtus 283 tūkst. eurų numatyta atlikti patalpų remontą, lifto atnaujinimą bei įsigyti reikalingą medicininę, virtuvės, vonios kambario, kompiuterinę ir kitą įrangą bei įrenginius, kineziterapijos ir ergoterapijos įrangą ir priemones, baldus specialistų darbo vietoms, virtuvei, palatoms, procedūrų kabinetui, laukiamajam, pagalbinėms patalpoms. Šiuos darbus numatoma atlikti iki 2022 m. spalio 31 dienos.

Visus nustebino daugiau nei įspūdinga suma kabinetų remontui bei menkavertei įrangai įsigyti – 283 tūkst. eurų, arba suprantamiau – milijonas litais už dviejų kabinetų įrengimą, kuriame viename iš jų bus 6 lovos, o kitas – konsultacinis kabinetas. 

Kadangi  jau žinoma, jog leidimas  įrengti geriatrijos dienos centrą bei konsultacinį kabinetą Tarybos bus duotas, lauksime šio prabangaus konkurso pabaigos ir informuosime skaitytojus, kas ir už kiek buvo pirkta. 

Jonas Petrikas

Skaityti daugiau

Aktualijos

Statinių savininkai ir naudotojai, sustiprinkite statinių priežiūrą žiemos sąlygomis

Avatar

Paskelbta

data

Prasidėjus permainingiems orams, kai dienomis temperatūra priartės prie nulio, ant namų stogų formuosis varvekliai ir susidarys pavojingos sniego nuošliaužos. Varveklis, krentantis nuo stogo, gali stipriai sužaloti ne tik praeivius, bet ir apgadinti šalia namo stovinčius gyventojų automobilius.
Bendro naudojimo teritorijų, gatvių, šaligatvių valymą ir priežiūrą turi organizuoti seniūnijos. Daugiabučius namus administruojančios bendrijos ar pastatus administruojančios įmonės, kol dar neįvyko nelaimė, turėtų nedelsdami pasirūpinti gyventojų ir jų turto saugumu: nudaužyti varveklius bei nukasti sniegą tose vietose, kur gali susidaryti pavojingos nuošliaužos. Prieš pradedant tokius darbus, vietas, kuriose kyla pavojus praeivių gyvybei ar gyventojų turtui, būtina aptverti įspėjamosiomis juostomis. Privačių namų savininkai arba nuomininkai turi užtikrinti praeivių saugumą, tad būtina nukasti sniegą, nukapoti susiformavusį ledą, slidžias vietas pabarstyti smėlio mišiniu.

Labai aukštai kabančių varveklių patiems gyventojams šalinti nepatartina, nes tam reikia specialios technikos bei įrangos. Privačių namų savininkams, nusprendusiems pašalinti varveklius, reikėtų laikytis pagrindinių saugumo taisyklių: 

1. Niekada nelipkite ant apsnigto ar apledėjusio stogo daužyti varveklių.

2. Niekada nestatykite kopėčių tiesiai po kabančiais varvekliais, neremkite kopėčių į apledėjusius vandens surinkimo latakus.

3. Kopėčias statykite ant lygaus ir stabilaus pagrindo.

4. Įsitikinkite, kad krisdami nudaužyti varvekliai neužkris ant žmonių, naminių gyvūnų ar asmeninio turto. Jei įmanoma, teritoriją, į kurią gali kristi varvekliai, aptverkite apsaugine juosta.

5. Varveklius daužykite pakankamo ilgio medine kartimi, kad pats nesusižeistumėte.

6. Daužydami varveklius nenaudokite perteklinės jėgos. Per smarkiai daužant varveklius galima pažeisti stogo konstrukcijas. Jei varvekliai masyvūs ir jų neįmanoma lengvai nudaužti, kreipkitės į profesionalias tarnybas.

7. Niekada nedaužykite varveklių, jei arti yra elektros perdavimo linijos ar kitų komunikacijų. Medinė kartis, kurią naudojate varvekliams daužyti, turi būti trumpesnė nei atstumas iki laidų.

8. Nudaužytus varveklius būtina nedelsiant nustumti nuo šaligatvio ar tako.

Kad būtų išvengta varveklių susiformavimo, reikia:

1. Laiku ir saugiai pašalinti sniegą nuo stogo.

2. Įrengti tinkamą palėpės apšiltinimą, kad namų šiluma nepatektų pro stogo dangą, netirpdytų sniego ir neformuotų varveklių.

3. Įrengti vandens latakų elektrinį apšiltinimą – neužšaltų vandens latakai ir nesusiformuotų varvekliai.

Eidami į darbą, mokyklą ar grįždami namo stenkitės išvengti žiemos pavojų. Labai atsargiai lipkite apledėjusiais laiptais, nepaslyskite leisdamiesi nuokalne ar eidami šaligatviu, nevaikščiokite arti aukštų pastatų, nestatykite prie jų ar apsnigtų medžių automobilių. Įspėkite vaikus apie gresiančius pavojus ir nepalikite mažamečių lauke be priežiūros.

Primename statinių savininkams ir naudotojams, kad būtina sustiprinti statinių priežiūrą žiemos sąlygomis.

Žiemą ant statinių stogų kaupiasi sniegas, o atšilus orui – ledas ar vanduo ir labai padidėja apkrovos. Tokie pokyčiai veikia statinius ir gali sukelti griūtis ar avarijas. Statinio konstrukcijų mechaniniam atsparumui ir pastovumui poveikį gali sukelti sniegas, ledas ar tirpstančio sniego ir ledo vanduo, užkemša lietaus nutekėjimo sistemas, bėga ir patenka ant statinio konstrukcijų. Šąlant vanduo ardo ir gadina konstrukcijas, mikroplyšiai didėja, veikiami temperatūrų skirtumo.

Siekiant išvengti galimų avarijų ir nelaimingų atsitikimų, reikia būtinai stebėti sniego storį, apledėjimus ir jų poveikį statiniams bei aplinkai. Susikaupęs sniegas, ledo varvekliai turi būti šalinami nuo statinių išorinių konstrukcijų. Nuo laiptelių, šaligatvių, takelių ir prieigų turi būti nuvalytas sniegas, pabarstyta smėliu. Tokiu būdu galima išvengti nelaimių ir skaudžių pasekmių.

Prašome visų atsakingų asmenų už statinių priežiūrą imtis reikalingų priemonių nelaimėms išvengti.

Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba

Skaityti daugiau

Skaitomiausi