Socialiniai tinklai

Aktualijos

Kasdienės istorijos

Avatar

Paskelbta

data

Lyg asociali motina pas savo vaikus trumpam sugrįžo žiema. Vieną rytą kaimynui pasiūliau nupirkti kelialapį į Italiją, nes jie itin pigūs. Nustebęs žmogus paklausė: „Kam?“ Atsakiau: „Uošvienei“. Kaimynas pagaliau suprato ir nusikvatojo, bet Jūsų laukia visai kitos istorijos.

Jas pasakojo dvi garbios damos ir vienas įtartinas tipas. Tipas pasakojo, jog keičiant šilumines trasas Radviliškyje buvo atkasti buvusios sinagogos pamatai. Atkasti ir skubiai užkasti, kad nesulauktų kokių nors archeologų dėmesio. Toks čia ir stebuklas. Archeologams trasų remontininkai paliko bent 50 metrų vamzdyno po taip vadinamo Sąjūdžio stadiono teniso aikštele. Įamžinau.

Kažkada rašiau, kad vienas tarpukario laikų kariškis nugalabijo savo tarnybos draugą ir pasisavino jo pinigus ir vertingus daiktus. Jį sušaudė ir, pasak legendų, užkasė kažkur Kutiškių kaimo pakraštyje. Vietą sutrypė, kad niekas nežinotų, kur palaidotas nenaudėlis. Viena ponia sakė, jog tai ne visai tiesa. Jeigu Jūs važiuosite Dariaus ir Girėno gatve, prieš buvusį Tarpkolūkinės statybos organizacijos administracijos (naująjį) pastatą yra posūkis į Radviliškio – Šiaulių plentą. Štai visai šalia kryžkelės, Durpyno (anuomet poligono) miškelyje, galvažudžio artimieji įrengė kažką panašaus į kapą – darželį. Kariškiai asmens, stojusio prieš Dievo teismą, kapo nenaikino.

Kitas anoniminės ponios pasakojimas, kurį aš palengva traukiu iš periferijos į centrą, ta pati Šiaulių, dabar Dariaus ir Girėno g., ir dauba, dar išlikusi šalia karinio dalinio.

Dalį jos sovietmečiu užpylė gruntu ir pastatė sandėlius. Taip po storu žemės sluoksniu atsidūrė Radviliškio savižudžių ir kitokių veikėjų, kuriems nebuvo vietos pašventintoje kapų žemėje, palaikai. Dar viena minėtos ponios istorija apie tai, kad kadaise Vaižganto g. 5 A  namo vietoje stovėjo vėjo malūnas (jų Radviliškyje buvo penki), į kurį prasidėjus vokiečių okupacijai buvo suvežtos žydų parduotuvių prekės ir kitos vertybės. Šio malūno-sandėlio sargais buvo įdarbinti lietuviai.

Beje, jeigu jau artėjame centro link, galime pridurti, kad dabartinė „Snaigė“ stovi ant buvusios nedidelės daubos, Radviliškio „ožkų karalienės“ Mažulienės valdos.

Kita ponia išgirdusi šias istorijas jas papildė savo šiurpoku pasakojimu. Tarpukario, o gal ir sovietinės okupacijos, metais kai kurie kontrabandininkai ar spekuliantai garvežio kabinoje keliaudavo į Rygą, nes taip buvo pigiau. Keleiviai kelionės tikslą pasiekdavo, bet kai kurie prapuldavo grįždami į Radviliškį. Esą mašinistas su ekipa panaudodavo garvežio pakurą kaip krematoriumą. Pinigais ir prekes pasidalindavo. Graži istorija, tinkama papasakoti prieš miegą. Jei manote, kad viskas, apsirinkate. Paskutinę vasario dieną man į rankas pateko žurnalas „Kardas“ (panašus buvo ir tarpukario Lietuvoje). Tai štai, antrasis žurnalo puslapis prasideda srž.mjr. Alvydo Tamošiūno rašiniu „Legendinės kautynės: Pergalė prie Radviliškio“. Geras straipsnis, dalykiškas, įdomus, bet vėl lipama ant seno grėblio – esą lemiamas kautynių epizodas įvyko prie Vaidulių kaimo malūno arba į pietus nuo Radviliškio. Akivaizdu, jog autorius ignoruoja mūrinio vėjinio malūno, buvusio šiaurės – rytų pusėje, šturmą. „Kario“ žurnale yra schemos su malūno buvimo vieta. Ir apskritai autorius galėtų padirbėti archyvuose, surasti Radviliškio planą prieš 1914m. (ten tikrai turėtų būti pažymėtas malūnas), t.p. pasinaudoti protokolais, kuriuose užfiksuota bermontininkų padaryta žala radviliškiečiams, bei nustatyti, kur palaidoti bermontininkų palaikai (jų turėtų būti šimtai). Taip pat nemanau, jog nėra išlikusių to meto liudininkų pasakojimų (dienoraščiai, memuarai ar pan.). Todėl laikau šį darbą neįvykdyta iki pergalingos pabaigos. Mano pasakojimo pabaigai dar kartą teks sugrįžti į Dariaus ir Girėno g.

Retas atkreipia dėmesį į eglę, augančią prieš duonos kepyklą, kitoje gatvės pusėje, o juk tai vienos trečios vidurinės mokyklos mokinės žūties vieta. Laikas negaili atminties ir nevertina istorijos. Tą gali padaryti tik žmogus.

Vytautas MIKALAUSKIS

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

III Tarptautinis jaunųjų atlikėjų konkursas ,,Muzikuojantys berniukai”

Avatar

Paskelbta

data

Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos organizuojamas III tarptautinis konkursas „Muzikuojantys berniukai“, įvyko šių metų kovo 26 d.

Konkursas sulaukė net 78 dalyvių iš daugelio Lietuvos (Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Varėnos, Kretingos, Kauno, Radviliškio, Šiaulių, Švenčionių r., Druskininkų, Raseinių) bei Latvijos (Liepojos, Rygos, Malpils, Jekabpils) miestų. Sudėtingomis karantino sąlygomis – tai didelis pasiekimas ir konkurso populiarumo bei reikalingumo patvirtinimas.

Kaip ir daugelis šiuo metu organizuojamų renginių, konkursas vyko nuotoliniu būdu (klausomi ir vertinami konkurso dalyvių vaizdo įrašai). Svarbu paminėti, kad ne tik įrašų darymas, bet ir visas mokymo procesas jau beveik pusę metų tęsiasi tik per nuotolį. Šiandien dažnai vartojamas terminas „nuotolis“, įvairiose veiklose turi ir skirtingą prasmę, ir nevienodas tikslo siekimo galimybes. Praktiniame muzikos atlikimo mokyme – tai neįtikėtinas iššūkis. Ką reiškia nuotolinis darbas muzikos meno bei muzikos instrumento įvaldymo mokyme, kai svarbu ne tik žinių ir informacijos perteikimas (kuris, žinoma vyksta lėčiau ir sunkiau), bet ir daug kitų, specifinių profesinių dalykų: atidus klausymas, aiškus girdėjimas, kūno padėtis ir laisvumas grojimo metu, judesių tikslumas, muzikos pojūtis, emocija, energija ir kt. Visa tai perteikti (ir mokytojui, ir mokiniui), kai skiria ekranas, išties sudėtingas iššūkis, tad, visi jį priėmę ir sugebėję pasiekti gero rezultato, verti didžiulės pagarbos ir dėkingumo žodžių: konkurso dalyviams už jų savarankiškumą, užsispyrimą, darbštumą, norą muzikuoti; mokytojams už išradingumą, kūrybingumą, ištvermę, rūpestį, meilę vaikams ir muzikai.

 Laisvai pasirinktą konkurso dalyvių programą skirtingose amžiaus grupėse (bendras dalyvių amžius 6 – 18 metų) vertino dvi tarptautinės žiuri komisijos: pianistų – pirmininkas Latvijos muzikos akademijos profesorius Normuds Viksne, nariai profesorius Rokas Zubovas ir Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos mokytoja ekspertė Biruta Vaišienė; stygininkų (smuikininkų ir violončelininkų) – pirmininkė Sandra Grinberga (Latvija), narės LMTA lektorė, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, S. Šimkaus konservatorijos mokytoja ekspertė Kristina Kupšienė ir Klaipėdos J. Karoso muzikos mokyklos mokytoja metodininkė Liuda Kuraitienė. Dalyvių pasirodymai (vaizdo įrašai) pagal surinktų balų skaičių buvo įvertinti laureatų (1, 2, 3 vietos) bei diplomantų vardais.

Radviliškio muzikos mokyklą jau nebe pirmą kartą šiais metais įvairaus lygio konkursuose atstovavo mokytojo Ryčio Borusevičiaus IV klasės mokinys Augustas Kazakėvič. Jei prieš du metus apskritai pirmą kartą dalyvaudamas tokio aukšto lygio kaip  „Muzikuojantys berniukai“ konkurse, Augustas laimėjo III vietos laureato vardą, tai šių metų konkurse jaunasis pianistas tapo  II vietos laureatu.

             Sveikiname nugalėtojus ir linkime naujų kūrybinių pasiekimų!

Skaityti daugiau

Aktualijos

Policija prašo atpažinti moterį

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apskrities policijos Šiaulių miesto ir rajono komisariato pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą  dėl sukčiavimo. Internetiniame tinklalapyje moteris, pasivadinusi „Gettry“, iš pardavėjos  apgaule išviliojo  striukę, kurios vertė – 170 eurų. Kovo 1 d. Šiauliuose, Aido g., prie prekybos centro „Akropolis“, užfiksuota moteris, įtariama, atsiimanti  išviliotąją striukę. Atpažinusius ją gyventojus  prašytume paskambunti tyrėjui Artūrui Augiu telefonais (8 700) 61490, (8 686) 44630 arba parašyti elektroniniu paštu arturas.augys@policija.lt.

                                             Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi