Socialiniai tinklai

Aktualijos

Skaitytojai skundžiasi

Avatar

Paskelbta

data

Pagalbos šauksmas iš Šeduvos


Į savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakciją  dažnai kreipiasi rajono gyventojai su pagalbos prašymu. Šį kartą sulaukėme skambučio iš Šeduvos.

Šeduvos

sodyboje – daug problemų

Į savaitraščio „Radviliškio kraštas“ redakciją kreipėsi  Šeduvos miesto gyventoja (redakcijai pavardė žinoma). „Šalia mano sodybos, Vytauto gatvėje,  yra  varganas namelis, kuriame ilgus metus gyvena socialiai remtini žmonės. Teko matyti visko: ir besišlapinančių nuo laiptų, besikeikiančių, šiukšles pilančių tiesiog kieme. Šiuo metu šiame name gyvena moteris su dviem vaikais. Namas neprijungtas prie nuotekų sistemos, o moteriai reikia skalbti vaikų rūbus. Nėra jai  kitos išeities, kaip tik vandenį iš skalbimo mašinos išleisti ant šalia namo esančios pievelės – ji prie skalbimo mašinos prijungia šlangą ir visas vanduo išteka į kiemą, ant žolės. Name taip pat nėra tualeto, nesandarus lauko tualetas yra  sandėliuke, nuo kurio į mano namo pusę sklinda nemalonus kvapas. Užjaučiu kaimynę, kuri vargsta, bet kodėl aš turiu kentėti“,- sakė šeduvė.
Moteris Aplinkos apsaugos agentūrai parašė skundą, kurio pagrindu socialiai remtina kaimynė buvo nubausta 30 eurų bauda. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad sodyboje yra nesandari lauko tualeto fekalijų kaupimo duobė ir kaimynei nurodyta iki rugsėjo 10 d. privalomai prisijungti prie centralizuotų Šeduvos miesto buitinių nuotekų tvarkymo tinklų.
„Man skirtą baudą sumokėjau, bet tikrai neturiu lėšų pati prisijungti prie miesto nuotekų tinklų – viena auginu du vaikus, turiu negalią. Norėčiau kaip socialinį būstą gauti sodybą, juk yra aplinkui tuščių. Man siūlė butą, bet į butą eiti nenoriu, nes auginu gyvūnus ir neturėčiau jų kur dėti“,- sakė  moteris. Pasak šeduvės, ji šiuo metu socialinio būsto eilėje stovi 110.
Mažame namelyje  šiuo metu vargiai  išsitenka šeima – nėra vietos skalbiniams džiauti, o ir buitinė technika paveda: sugedo skalbimo mašina, reikėtų ir geresnio šaldytuvo. Yra ir kitų bėdų mažoje  sodyboje – reikėtų nupjauti šviesą užstojančius medžius, tačiau šiam veiksmui atlikti vėl reikia leidimo. 
Aplinkosaugininkai skyrė didesnę baudą
Kadangi šeduvė buvo įpareigota iki rugsėjo 10 d. prisijungti prie Šeduvos miesto nuotekų tinklų, aplinkosaugininkai spalio 10 d. patikrino, ar prisijungta ir šį kartą skyrė visą baudą – 75 eurus. „Aš ant baudos kvito nepasirašiau, nesutinku jos mokėti – sumokėjus baudą nebeliks pinigų pragyvenimui“,- sakė dviejų vaikų mama.
Redakcija gavo raštą iš Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Šiaulių valdybos, kad socialiai remtina šeduvė nesikreipė į pareigūnus dėl nurodyto termino pratęsimo prisijungimui prie centralizuotų nuotekų tinklų, o po patikrinimo nustatyta, kad  privalomas nurodymas neįvykdytas. Taip pat  jokie dokumentai, įrodantys šeduvės pastangas  įgyvendinti reikalavimus prisijungti prie miesto nuotekų tinklų nebuvo pateikti.
Pasak aplinkosaugininkų, moteriai skirta bauda yra pati švelniausia, kurią numato Administracinių nusižengimų kodeksas, o prisijungimo prie centralizuotų nuotekų tinklų terminas pratęstas iki gruodžio 9 d.
Gal  socialiai remtinai šeduviai aplinkosaugininkai skyrė ir švelniausią baudą, tačiau 75 eurų bauda būtų nemaža ir dirbančiam žmogui, o ką jau kalbėti apie socialiai remtiną.
Kilo klausimas, kodėl  šeduvei bendraujant su aplinkosaugininkais nepadėjo nuotekų problemą bei šeimos padėtį žinantys Šeduvos seniūnas J. Pranys bei socialiniai darbuotojai – gal ir baudų nebūtų buvę. Moteriai padedanti socialinė darbuotoja redakcijai atsakė trumpai: „Mes žinome, ką daryti ir kaip mums dirbti“.
O  Šeduvos seniūnas J. Pranys „Radviliškio krašto“  redakcijai atsiuntė „valdininkišką“ atsakymą:  „socialiai remtinai gyventojai sutvarkyti visi dokumentai ir jos namas bus prijungtas prie miesto nuotekų tinklų“. Tačiau, redakcijos nuomone, šie seniūno argumentai socialiai remtiną gyventoją mažai teguodžia – baudą gavo ne seniūnas, o socialiai remtina moteris, auginanti du vaikus.

Kaip sužinojome, nuotekų įvedimui į Vytauto gatvėje esantį namą yra nemaža kliūtis – ši zona priskiriama paveldo zonai, tad kasti nuotekų tinklui reikalingiems  grioviams reikia leidimo. 

 Džiugią  naujieną pranešė UAB „Radviliškio vanduo“ direktorius E. Barčkus – jau šią savaitę atvyks archeologai ir bus suderintas kasinėjimas, reikalingas nuotekų įvedimui. „Archeologai atliks tyrimus, gal leis kasti rankiniu būdu, gal pasitelkus techniką, tačiau nuotekų įvedimo darbai jau  pajudės“,- sakė E. Barčkus.

Tikimės, kad Šeduvos seniūnas ir kiti atsakingi asmenys į gyventojų problemas žvelgs ne „valdininkiškai“, bet padės jas spręsti iš esmės; socialiai remtinos šeduvės namelis bus prijungtas prie miesto nuotekų tinklo ir jo gyventojai  nebereikės mokėti baudų aplinkosaugininkams už aplinkos teršimą.
Tačiau kodėl seniūnija ir socialiniai darbuotojai apie sutvarkytus dokumentus ir greitą namelio prijungimą prie nuotekų tinklų neinformavo aplinkosaugininkų – pateikus šią informaciją galbūt  dviejų vaikų socialiai remtina mama būtų išvengusi baudų – klausimas lieka atviras.

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Naujas savaitraščio “Radviliškio kraštas” numeris jau prekyboje

Avatar

Paskelbta

data

Skaityti daugiau

Aktualijos

Koncertas „Dainuoju Tau gyvenimą“

Avatar

Paskelbta

data

Ansamblis „Lietuva“ pirmą kartą pristato jungtinį projektą su bardais Sauliumi Bareikiu, Olegu Ditkovskiu ir Gediminu Storpirščiu – koncertą „Dainuoju Tau gyvenimą“. Ansamblio choras ir orkestras kartu su ilgamečiais dainuojamosios poezijos atlikėjais pristatys gražiausias bardų dainas dar negirdėtame amplua. Poetų dainos, pritaikytos tautinių instrumentų aranžuotėms ir chorui, žada jaukius ir šiltų emocijų kupinus vakarus.

„Nors vyrauja skirtingos sampratos, svarbiausia girdėti vienas kitą ir suprasti, panašiai jausti, nešti emociją ir tarpusavyje užmegzti tikrą ryšį – juk abu stiliai šneka iš širdies. Pasaulyje jau seniai tas vyksta“, – emocinio ryšio svarbą premjeroje pabrėžia vienas iš „Aktorių trio“ narių Olegas Ditkovskis.

 „Kai susijungia virpantys kanklių ir gitarų garsai, atrodo, visas gyvenimas it viena styga tampa jautriai užgaunamas. Turime dvi savitas kultūras – keliu sau uždavinį sujungti bardišką ramybę su ansamblietiška judraus choro nuotaika. Bardų vakaruose klausytojai linkę užsimerkti, įsiklausyti į žodžius, o čia dar turėsime ir vaizdą, ypatingas aranžuotes. Koncerto dainose liesis gyvenimo istorijos, tad kiekvienas ras sau tai, kas jam reikšmingiausia“, – premjerą apibūdina programos režisierius Donatas Bakėjus, dar žinomas kaip šokėjas, choreografas, Anželikos Cholinos trupės narys.

 „Aš mylėjau tave tau nežinant“, „Žalia, žalia“, „Chrizantemos“ – tai tik dalis kūrinių, kuriuos dauguma iš mūsų dainuojame atmintinai. Šioje muzikinėje premjeroje atpažįstamos dainos atsiskleis kitomis spalvomis: aranžuotėse dominuos tokie instrumentai kaip kanklės, skudučiai ar lumzdeliai, įsipins sutartinių atgarsiai ir tautiniai motyvai, nuolat pereinantys į šiuolaikinį skambesį.

Retas susimąsto, kad liaudies muzika tampriai susijusi su dainuojamąja poezija, t.y. bardiška kultūra. Tai susiję su reikšmingais Lietuvos istorijos periodais, kuriuos valstybinis ansamblis siekia perteikti profesionalioje scenoje. Bardų stilių galima sieti su XX a. pradžioje kilusiu kanklininkų sąjūdžiu, po kurio 7-tame dešimtmetyje, kaip svarbus alternatyvios kultūros reiškinys, ir išsivystė bardų judėjimas. Alternatyvioji jaunimo banga gyvavo pagrindinėse miesto gatvėse, kur draugai rinkdavosi pabendrauti, kartu pagroti gitara ir padainuoti apie gyvenimą. Augantis pasipriešinimas tarybinei ideologijai, drąsėjantis kritinis mąstymas ir laisvėjantis kūrybiškumas – visa tai atsispindėjo gatvės muzikos kultūroje. Paraleliai bardų gyvavimui atsirado dar vienas folkloro sąjūdis, nepriėmęs sovietinės sistemos vertybių.

„Tokie pokyčiai, vykstantys muzikos kultūroje, ir tokie istoriniai įvykiai, kaip Prahos pavasaris ar Romo Kalantos susideginimas, prisidėjo prie socialinio pasipriešinimo oficialiai sovietmečio kultūrai. Jaunimas reaguodavo jautriai, neturėdamas galimybių sekti pasaulio įvykius. Barduose svarbi istorija: kaip tu ją jauti, tokią išraišką ir renkiesi“, – pasakoja Gediminas Storpirštis – vienas didžiausių dainuojamosios poezijos puoselėtojų, Lietuvos teatro ir kino aktorius, teatro pedagogas, dainų autorius ir atlikėjas. G. Storpirštis įsitikinęs, kad kanklių ir gitarų sąskambis suteiks ypatingos emocijos, išreiškiamos premjeroje „Dainuoju Tau gyvenimą“.

Koncertinėje programoje bardų dainas aranžuoja net trys Lietuvos kompozitoriai: Andrius Kulikauskas, Aras Žvirblys ir Sigitas Mickis. A. Kulikauskas dar žinomas kaip dainų atlikėjas, kartu su ilgamečiu bendražygiu maestro Vytautu Kernagiu įkūręs „Dainos teatrą“, ilgai dirbęs su „Keistuolių teatro“ aktoriais. Kompozitorius, lektorius S. Mickis taip pat aranžuoja kūrinius „Keistuolių teatrui“. Dar vienas įžymus kompozitorius Aras Žvirblys muziką kūrė ansamblio „Lietuva“ muzikiniam spektakliui – misterijai „Dievai ir žmonės“, po sėkmingo debiuto sugrįžtančiai į ansamblio rudens sezoną.

Premjera numatoma nuo spalio 9 d. Ignalinoje, Pakruojyje, Šiauliuose, Marijampolėje, Tauragėje, Vilniuje, Radviliškyje. 2020 m. programa bus tęsiama ir kituose Lietuvos miestuose.

Naujienas sekite valstybinio ansamblio „Lietuva“ socialinių tinklų Facebook ir Instagram paskyrose, taip pat oficialioje svetainėje www.ansamblis-lietuva.lt

KŪRYBINĖ GRUPĖ:

Režisierius – Donatas Bakėjus

Aranžuotojai: Andrius Kulikauskas, Aras Žvirblys, Sigitas Mickis

Bardai: Saulius Bareikis, Olegas Ditkovskis, Gediminas Storpirštis

Valstybinio ansamblio LIETUVA choras ir orkestras

Solistai: Dovilė Kazonaitė, Ieva Filipkauskaitė, Ilona Pliavgo

VADOVAI:

Ansamblio vadovė – Edita Katauskienė

Meno vadovas – Giedrius Svilainis

Dirigentas – dr. Egidijus Kaveckas

Vyr. chormeisteris – Algimantas Kriūnas

KVIEČIAME Į KONCERTUS:

Spalio 9 d. (III) 18:00 val. – Ignalinos kultūros centre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 11 d. (V) 18:00 val. – Pakruojo kultūros centre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 16 d. (III) 18:00 val. – Šiaulių koncertų salėje „Saulė“ | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 18 d. (V) 18:00 val. – Marijampolės kultūros centre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 23 d. (III) 18:00 val. – Tauragės kultūros centre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 26 d. (VI) 18:00 val. – Vilniuje, Šokio teatre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Spalio 30 d. (III) 18:00 val. – Radviliškio kultūros centre | „Dainuoju Tau gyvenimą“

Bilietus platina: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/koncertai/koncertas-dainuoju-tau-gyvenima-66359/

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019