Šiukšlyno valdytojai prauliavojo „apvalią“ sumą

Paaiškėjo nauji skandalingi faktai apie šiukšlių išvežimo kainų padidinimą Radviliškio rajono gyventojams. Redakcijos turima informacija rodo, kad rajono politikams suokę apie sunkią finansinę padėtį ir apie būtinybę branginti šiukšlių išvežimą šiukšlyno valdytojai tiesiog maudosi piniguose ir rengia prašmatnias puotas išsinuomotuose rūmuose.

Vien per praėjusius metus ši įstaiga, kuriai rinkliavą už atliekų išvežimą moka visi gyventojai ir įmonės, uždirbo daugiau kaip pusantro milijono eurų pelno. Panašu, kad beveik trečdaliu pabranginti atliekų išvežimą šią vasarą nusprendę rajono politikai aklai pasitikėjo šiukšlyno šeimininkų žodžiais ir net nepasidomėjo tikrąja jų finansine situacija.

Įtikinėjo, kad rinkliavą už šiukšles didinti būtina

Savaitraštyje jau rašėme apie tai, kad šių metų birželio 23 dieną Radviliškio rajono taryba, vadovaujama „žaliojo“ mero Vytauto Simelio, nusprendė pakelti kainas gyventojams už atliekų išvežimą.

Kainos padidintos nesismulkinant – beveik trečdaliu, esą vos galą su galu suduriantis sąvartyną valdantis Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras nebegali toliau dirbti „į minusą“.

Rajono valdžia branginti mokestį už šiukšlių išvežimą nusprendė iš milijoninių skandalų neišbrendančio Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro pageidavimu. Apie būtinybę branginti rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą rajono vadovus įtikino į savivaldybę atvykę Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro atstovai.

Į susitikimą atvykusiems savivaldybės vadovams ir susirinkusiems rajono Tarybos nariams Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Žilvinas Šilgalis su kolegomis pateikė keletą variantų, kaip reikėtų didinti kainą. Atliekų tvarkymo centro direktorius politikus įtikinėjo, esą rinkliavą už šiukšles didinti būtina, nes ji nebuvo kelta nuo 2017 metų.

Meras siūlė tik džiaugtis

Ilgai laukti rajono valdžios sprendimo nereikėjo. Birželio 23 dieną vykusiame rajono Tarybos posėdyje politikams buvo pateiktas sprendimo projektas, kuriame numatyta šiukšlių išvežimą pabranginti kone trečdaliu.

Advokatauti Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui per rajono Tarybos posėdį ėmėsi pats meras Vytautas Simelis, kuris ėmė aiškinti, kaip puikiai veikia regioniniai atliekų tvarkymo centrai. „Čia tik reikia džiaugtis“, – svarstant klausimą dėl šiukšlių mokesčio padidinimo rajono Tarybos nariams kalbėjo meras V. Simelis.

Dėl nuolatinių kainų kėlimo kamuojamiems gyventojams, kad nebūtų padidintas komunalinių atliekų rinkliavos mokestis, aštriai pasisakė ir nepartinis Tarybos narys Gediminas Lipnevičius: „Šiandien nesidžiaugiu kaip meras, kad planuojama didinti komunalinių atliekų surinkimo mokestį. Šiuo sprendimu norime apmokestinti net sodų bendrijų savininkus, kuriems neteikiama komunalinių atliekų surinkimo paslauga. „Paplentės“ sodininkų apmokestinimo problema jau buvo ne kartą iškelta, administracijos direktorė žadėjo į ją atsižvelgti, bet iki šiol nieko nepadaryta. ŠRATC prarado 4 mln. eurų dėl „Snoro“ banko griūties ir ši suma guls ant vartotojų pečių. Kairių sąvartyne įvyko afera ir ŠRATC vėl prarado 1 mln. 800 tūkst. eurų, kuriuos taip pat turės sumokėti gyventojai per vietinę rinkliavą.

Kainų kėlimui pritarė ir „valstietis“ Jonas Povilaitis. „Jeigu nekelti kainų – pasakykit, ką daryti. Iš kur paimsim pinigus ir kaip suvesim galus? Atsisakom ŠRATC-o paslaugų, darom savo ar ką?“ – emocingai kalbėjo politikas. Šis „valstiečio“ pasiūlymas nustebino Tarybos narius, nes prieš kelias minutes Tarybos narys G. Lipnevičius aiškiai nurodė priežastis, kaip švaistomi pinigai į kairę ir į dešinę, o išsprendus administravimo problemas būtų galima nedidinti mokesčių ir toliau.

„ŠRATC-as – tai mes. O čia yra tik samdyta administracija. Jie dirbantys mūsų labui, o ŠRATC-ą sudarom tai mes – savivaldybės. Mes esam akcininkai to darinio. Ir mes turim prisiimti atsakomybę“, – už didesnes kainas politikus ragino balsuoti meras V. Simelis.

Už tai, kad būtų padidintas komunalinių atliekų rinkliavos mokestis, balsavo meras, konservatoriai ir „valstiečiai“, prieš balsavo nepartiniai Tarybos nariai, „darbiečiai“ ir socialdemokratai.

Įstaigos pelnas – daugiau kaip pusantro milijono eurų

Tik vėliau ėmė kilti abejonės, kad pasakaitėmis apie sudėtingą šiukšlyno valdytojų finansinę situaciją patikėję ir už atliekų branginimą nubalsavę rajono politikai galėjo būti apmulkinti, nes paaiškėjo, kad Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras tiesiog maudosi prabangoje.

Tokią abejonę pasėjo į redakciją paskambinęs pilietis, kuris prisistatė esantis Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro darbuotoju, dėl suprantamų priežasčių prašęs neatskleisti jo tapatybės. Jis žurnalistams pasiūlė pasidomėti šiukšlyno valdytojų finansinėmis ataskaitomis, kurios yra labai iškalbingos.

Ir iš tikrųjų – 2021 metų finansinių ataskaitų aiškinamajame rašte, kurį pasirašė Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro gamybos vadovas, pavaduojantis direktorių, Tomas Bielskis, ir vyriausioji buhalterė Laima Izokaitienė, juodu ant balto skelbiama, kad šios įstaigos pelnas praėjusiais metais siekė net 1 milijoną 523 tūkstančius 124 eurus!

 Ponams palinksminti pasamdė aktorius

Tai, jog ši įstaiga nejaučia finansinio bado, patvirtina ir vieną dieną prieš Radviliškio rajono tarybos posėdį, kuriame nuspręsta pabranginti šiukšlių išvežimą rajono gyventojams, surengtas prašmatnus Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro 20-ojo gimtadienio pobūvis.

Beje, per Radviliškio rajono tarybos posėdį svarstant klausimą dėl šiukšlių branginimo rajono meras V. Simelis prasitarė, kad ir jis dalyvavo šioje šventėje, tačiau net nesuabejojo, iš kur „skurstantis“ atliekų tvarkymo centras randa pinigų tokiems prašmatniems pobūviams.

Sunkia finansine padėtimi besiskundžiantys šiukšlyno valdytojai neapsiribojo kukliu paminėjimu savo įstaigoje, tačiau šventę surengė išsinuomoję Šiauliuose esančius prabangius Chaimo Frenkelio rūmus.

Prauliavota gana „apvali“ suma – beveik 10 tūkstančių eurų, o tiksliau – 9749 eurai. Pasak Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro viešųjų ryšių specialistės Monikos Krėpštienės, renginyje dalyvavo beveik 70 kviestinių svečių.

Oficialia konferencija prasidėjęs Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro jubiliejus vėliau tęsėsi sveikinimais, kuriuos vainikavo simboliškai žalio špinatų ir serbentų skonio torto pjaustymas ir svečių sudainuotas „Ilgiausių metų“.

Į šventę suvažiavusiems aplinkinių rajonų merams ir kitiems ponams palinksminti buvo pasamdyti teatro „Kitas kampas“ aktoriai, kurie už 1600 eurų sumą pristatė savo pasirodymą atliekų tvarkymo tematika.

Vaišėmis padengtas stalas – viso renginio metu

Įdomi detalė: nors, tinklalapio rekvizitai.lt duomenimis, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centre dirba net 104 darbuotojai, tačiau minėtos šventės suorganizuoti savo jėgomis turbūt nesugebėjo. Tam buvo pasamdyta Šiauliuose esančiame privačiame name registruota firma, apie kurios oficialiai įdarbintus darbuotojus tinklalapyje rekvizitai.lt apskritai nėra jokios informacijos.

Minėta privati firma Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro pobūviui ir išnuomojo Chaimo Frenkelio rūmus, o maisto patiekalus užsakė iš kitos privačios įmonės.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras pasirūpino, kad šventės svečiai bet kurią akimirką turėtų ką įsidėti į burną. Minėto renginio paslaugos pirkimo techninėje specifikacijoje, kurią parengė šiukšlyno valdytojai, išvardinti reikalavimai maitinimo paslaugos teikėjui. Pavyzdžiui, svečiai turėjo būti maitinami pagal iš anksto suderintą meniu, karštieji patiekalai turėjo būti neatvėsę, padavėjai privalėjo laiku pateikti maistą, nuimti naudotus indus ir aptarnauti svečius. Be to, nurodoma, kad renginio organizavimo vietoje turėjo būti viso renginio metu padengtas stalas, ant kurio patiekti užkandžiai ir gėrimai, kurie turėjo būti suderinti su užsakovu, o gėrimai, jei reikalinga, papildomi viso renginio metu.

Parengta pagal Joną MARCINKŲ

Total
9
Dalinasi
Related Posts