Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Savų „gelbėjimas“ tampa labai bloga tradicija

Avatar

Paskelbta

data

 

Praeitą savaitę Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) posėdyje nusprendė pradėti tyrimą dėl V. Jakavičiaus elgesio. Komisija kolegialia nuomone nepritarė Radviliškio rajono savivaldybės mero A. Čepononio sudarytos darbo grupės išvadai. Ši darbo grupė atliko tarnybinį patikrinimą, kurio metu turėjo išsiaiškinti, ar aktyvus V. Jakavičiaus dalyvavimas priimant sprendimus dėl savivaldybės ketinimo perimti Šeduvoje esantį Raudondvario aerodromo turtą nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatų.

VTEK pavedė merui A. Čepononiui atlikti tyrimą dėl jo štabo „leitenanto“ veiksmų po to, kai raštu buvo kreiptasi dėl galimai nesuderinamo elgesio, neatitinkančio įstatymo nuostatų. Šis įstatymas nėra šiaip sau sukurtas, jo tikslas – riboti viešųjų asmenų dalyvavimą sprendžiant viešuosius klausimus. Kad jie, būdami tiesiogiai ar netiesiogiai suinteresuoti galima nauda, nusišalintų nuo sprendimų priėmimo. Seimo nario J. Urbšio žodžius dėl Lietuvoje esančių „vietinių cariukų“ valdomų regionų, kuriuose negalioja LR įstatymai, Radviliškio rajono valdžia ir valdininkai stengiasi įtvirtinti kiekvienai progai pasitaikius. Nesvarbu, kad ir prieš svečius radviliškiečiams raudonuos ausys ir degs žandai, nesvarbu, kad ir sostinėje Radviliškis bus žinomas kaip „tamsaus akivaro“ su savais vietinio „cariuko“ „įstatymais ir taisyklėmis“ anklavas.

Tikriausiai atsimenate neblaivaus Sidabravo seniūno V. Blužo istoriją. Tuomet vieno iš 52 proc. rinkėjų ginti stojo pats meras A. Čepononis. Netgi davė žodį, kad, jei bus nustatytas neblaivumas,  seniūnas bus atleistas iš darbo. Išaiškėjus 0,43 promilių neblaivumo faktui bei vidaus tvarkos taisyklių neatitikimui aukštesnės galios teisės aktams, meras A. Čepononis „pamiršo“ duotą pažadą visuomenininkui ir ginė savo partietį rizikuodamas ne tik savo, kaip rajono vadovo, bet ir administracijos direktorės J.
Margaitienės garbe. Pačių nuostabiausių, pasiryžusių aukotis ne tiek dėl rajono, kiek dėl „SAVIŠKIO“ „kailio“, politiko ir valdininkės tandemą dar puikiau papildė jų norus ir troškimus besąlygiškai ir nuolankiai pildantis savivaldybės juristas A. Matuzevičius. Šios trijulės manymu, ne tik piliečiai be reikalo kišosi į administracijos vidaus reikalus, bet net ir Valstybės tarnybos departamentas. Tik po netrumpo susirašinėjimo administracija buvo įpareigota pradėti tarnybinį patikrinimą dėl seniūno V. Blužo veiksmų. Buvo priversti nustatyti kaltę, todėl „SAVĄJĮ“ išgelbėjo skirdami tik PAPEIKIMĄ. O tai reiškia, kad naujo darbo jam nereikėjo ieškoti ir patirti savo „kailiu“ visus rajono valdžios socialinio eksperimento ypatumus, siekiant kuo daugiau „sutaupyti“ socialinei paramai skirtų lėšų. „Savi“ nepamiršo, kokius nepatogumus jis patyrė:  po atlikto metinio veiklos įvertinimo, seniūnui V. Blužui buvo nustatytas aukščiausias įvertinimas, o tai reiškia didesnę algą.

Toks administracijos direktorės J. Margaitienės „garbingas“ poelgis nepraslydo pro Vyriausybės atstovės Šiaulių apskrityje A. Jasiūnienės akis. Ji, remdamasi Valstybės tarnybos departamento raštu, pateikė merui A. Čepononiui reikalavimą vykdyti įstatymą ir sudaryti darbo grupė tarnybiniam patikrinimui atlikti dėl J. Margaitienės veiksmų. Nors meras, kaip kaltinamasis, sirgdamas važinėjo į teismo posėdžius, tačiau jį pavaduojantis K. Augulis neturi įgaliojimų sudaryti darbo grupę. Tyrimas ir vėl „užstrigo“. Ar tai eilinį kartą pritaikomas „savųjų“ gelbėjimo metodas, parodys laikas…

Nors apie tokį savųjų „gelbėjimo“ metodą iš karto buvo informuota VTEK, tačiau toli nuo Radviliškio dirbantys valdininkai negalėjo tuo patikėti. Jų manymu,  net negali būti įmanomas toks akivaizdus LR įstatymų negerbimas bei valstybinių interesų žeminimas dėl  partinės grupuotės individų trumpalaikės ir įsivaizduojamos garbės. Aktyvusis visuomenininkas buvo užtikrintas, kad VTEK pasiliks teisę nepritarti sprendimui, jei tyrimas ir jo išvada bus priimta nesilaikant įstatymo nuostatų. Tikriausiai visiems aišku, kaip turėjo pasibaigti tyrimas. Juk jei pats A. Čepononis sėdi kaltinamųjų suole tik todėl, kad galimai pažeisdamas įstatymus siekė neteisėtos naudos bendrapartiečiams, tai kodėl lengvesniais atvejais turėjo būti kitaip? Ar gali prie kitokios išvados prieiti asmenų grupė, besivadovaujanti moralinėmis vertybėmis, artimomis daugiau mafijinei ar kalėjimo gaujai, nei vienodų politinių pažiūrų mąstančių inteligentų grupei?

Netgi tada, kai VTEK priima išvadą, kad vicemeras K. Augulis neteisėtai ir pažeisdamas įstatymo nuostatas naudojosi tarnybiniu transportu ne tarnybos tikslais atostogų metu, niekas savivaldos Taryboje nedrįsta viešai ir garsiai paklausti, ar vicemeras po tokio jam nepalankaus sprendimo pats atsistatydins iš posto. Dar daugiau. Gavę kreipimąsi dėl peticijos teikti interpeliaciją ir nušalinti nesąžiningą politiką, Tarybos nariai iš valdančiosios koalicijos Peticijų komisijoje stengiasi kaip išmanydami, kad peticija nepasiektų Tarybos. Iki šiol viešas netinkamai pasielgusių pozicijoje esančių politikų elgesio nagrinėjimas yra tabu, bus blokuojamos iš visuomenės kylančios iniciatyvas pašalinti priesaiką sulaužiusius politikus.
K. Augulio bendrapartietis socialdemokratas A. Venskus teigia, kad kreipimuisi šiek tiek „trūksta“ iki peticijos ir supainiodamas vietos savivaldos įstatymą su peticijų tarsi aptakiai nurodo, kad tai opozicijos politikų prerogatyva teikti interpeliacijas. Kiti Peticijų komisijos nariai, kaip „nepriklausomas“ A. Fergelis, labai noriai remiasi „ekspertine“ A. Matuzevičiaus nuomone. Nesvarbu, kad jis teigia, jog visuomenei nėra aktualu, kad politikai nepiktnaudžiautų savo padėtimi, o sugauti už rankos net ir „savi vagys“ turi prarasti postą ar bent jau būti viešai sugėdinti. Jiems svarbiausiai, kad tik „SAVAS“, pagautas bandant vogti  ar kitaip pažeidęs įstatymus, išliptų iš balos sausas. Ir ne tiek „sausas“, bet ir su kankinio aureole. Senasis nomenklatūrinis raugas giliai įsisunkęs iki pat kaulų smegenų, todėl net nesuprantama, kad privilegijos be pareigų ir atsakomybės tampa liaudies išnaudojimu. Prieš beveik metus jis rėmėsi tokia pat argumentacija, kai buvo parašytas kreipimasis dėl nevykdančio visų savo įsipareigojimų mero atlyginimo perskaičiavimo. Tuomet jo argumentai pasirodė beveik niekiniai, nes Seimo peticijų komisija kreipimąsi pripažino peticija ir nagrinėjo.

Reikia tikėtis, kad nemaža dalis Radviliškio visuomenės nebebus visiškai apolitiška, kad jai bus svarbu, jog Radviliškis  negrimztų gilyn į uždarą politinio nepotizmo ir partinių protekcijų akivaro liūną. Pirmiausia rajono visuomenė turi priimti labai nemalonų faktą – Radviliškio rajonas valdomas kaltinamojo asmens, kuris tikriausiai vadovaujasi „makiaveliška“  politinės dorovės samprata. O atėjus šitam supratimui, bus lengviau suprasti, kodėl politikas, viešai demonstruodamas krikščioniškas vertybes, vis tik „SAVŲ“ individualias vertybės iškelia aukščiau bendruomenės. Tad tokiomis sąlygomis „bausti negalima pasigailėti“ kablelio padėjimas niekam abejonių nekelia…

Marius Aleksiūnas

 

 

 

 

 

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Pakalniškių kaime tėvą sumušęs sūnus uždarytas į areštinę

Avatar

Paskelbta

data

Gruodžio 23 d. apie 21:00 val. Radviliškio rajone Pakalniškių kaime, Rozalimo g., namuose sūnus, gim. 1985 m., sumušė tėvą, gim. 1957 m. Nukentėjusysis dėl sukelto fizinio skausmo į gydymo įstaigas nesikreipė. Įtariamasis uždarytas į Šiaulių AVPK areštinę. Pareiškimas gautas
2020-12-24.

Asociatyvi nuotr.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Šeimose – domėjimasis tradicijomis

Avatar

Paskelbta

data

Anksčiau ilgus žiemos vakarus žmonės užpildydavo, kartu dirbdami nesunkius ir neskubius darbus. Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kita.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti senąsias tradicijas, ilgesniais rudens ir žiemos vakarais kvietė visus norinčiuosius į Šeimų etnokultūrinę stovyklą – pabūti drauge, pamąstyti apie praeities svarbą dabarčiai. Pagrindinė šio projekto idėja – pristatyti krašto žmonėms lietuvių tautos savitumą: tautodailę, tautosaką (sekamą ir dainuojamąją) bei muzikavimą.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko įvairūs užsiėmimai tautodailės temomis. Juos vedė tautodailininkai Regina Martyšienė, Jadvyga Kurmanskienė, Jolanta Kvedarienė, Eugenijus Arbušauskas, Olė Plungienė. Dalį šių užsiėmimų buvo galima pamatyti Viešosios bibliotekos e. erdvėje – videopamokėlėse, kuriose aiškinta apie riešinių mezgimo ypatumus, šiaudinio paukštelio rišimą, juostų pynimą, tradicinių kanklių gaminimą bei kankliavimą.

Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laimutė Verbickienė vedė edukacinį užsiėmimą apie pasakas mūsų ir kitų tautų gyvenime, lektorė, etnologė Gražina Kadžytė pristatė švenčių ratą, lektorė, etnomuzikologė, TV laidų vedėja, Vilniaus miesto folkloro ansamblio „Virvytė“ vadovė Loreta Sungailienė pasakojo, kas padeda atverti vaikų balsus ir širdis, patarė, kaip skatinti kūrybiškumą ir kaip visai šeimai prisijaukinti liaudies dainą, šokį, žaidimą, pasaką.

Visus tuos mėnesius Viešosios bibliotekos e. erdvėje buvo pristatomos tautodailininkų darbų parodos: kojinių, pirštinių, keramikos, lėlių, sodų, verpsčių ir kt. Šiaulių televizijos darbuotojai sukūrė videofilmą apie tautodailę ir tautodailininkus mūsų rajone.

Susidomėjimas projekto veiklomis, dalyvavimas jose rodo, kad neblėsta dėmesys mūsų protėvių darbams ir tradicijoms. Projekto veiklų rezultatus (fotonuotraukas, videomedžiagą) savo bendruomenėse pristatė, jais su mokiniais, jaunimu dalijosi mūsų partneriai.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Viešosios bibliotekos informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi