Rinkliavos už atliekas kaina „neturėtų“ didėti


Sausio 16 d. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro atstovai (ŠRATC) į rajono savivaldybės didžiąją salę sukvietė miesto gyventojus naujo projekto – atliekų antžeminių bei požeminių aikštelių įrengimo ir naujų konteinerių pirkimo – pristatymą. Kadangi  ŠRATC projektai reiškia didėjančią šiukšlių rinkliavos kainą, į šį pristatymą Radviliškio  gyventojų susirinko nemažai.
Aikštelių skaičius išliks tas pats
ŠRATC projektų priežiūros specialistė N. Kairienė pristatė ŠRATC projektą, prie kurio Radviliškio rajono savivaldybė turės prisidėti 150 tūkst. eurų, kitos lėšos bus skiriamos iš ES struktūrinių fondų. Pasak N. Kairienės, Radviliškio mieste bus įrengtos 36 pusiau požeminės atliekų surinkimo aikštelės, kuriose bus įrengti 144 pusiau požeminiai konteineriai, taip pat bus įrengta 71 antžeminė atliekų surinkimo aikštelė, kuriose stovės 316 konteinerių. Šie konteineriai bus plastikiniai, iš išorės apipavidalinti medžio imitacija, apvalūs. Pasak specialistės, vietos šioms aikštelėms jau numatytos 2016 m., visos jos buvo suderintos su  daugiabučių namų bendrijų pirmininkais. „Pagrindiniai reikalavimai, kad aikštelės nebūtų įrengtos ant komunikacijų trasų, kad būtų išsaugoti medžiai“,- sakė N. Kairienė.

Įdomu tai, kad Radviliškio mieste renovuojant centrinę aikštę buvo vykdomas tiesiog medžių genocidas, o statant atliekų surinkimo aikšteles medžius siekiama išsaugoti. Gal tokia sąlyga ir iškelta todėl, kad arti šių aikštelių beveik niekur nėra medžių, tad nėra ir ką saugoti. 

Nesusipratimai dėl konteinerių stovėjimo vietos
Pristatyme dalyvavusiems Vasario 16 gatvės gyventojams iškilo klausimas, kokiu atstumu nuo gyvenamųjų namų ir ūkinių pastatų turi būti įrengtos atliekų surinkimo aikštelės. „Nuo gyvenamojo namo ir ūkinio pastato atliekų surinkimo aikštelės turi būti įrengtos 10 metrų atstumu, jeigu nėra kitų galimybių, leidžiamas 5 metrų atstumas“,- atsakė ŠRATC atstovė. „Vasario 16 gatvėje atliekų surinkimo aikštelė įrengta prie pat ūkinių pastatų esančių kieme, ten nėra net 5 metrų atstumo. Iš konteinerių teka skysčiai, bėga į mūsų daržovių sandėliukus, tad vėl valgysime šiukšles – neįmanoma pagaminti tokių sandarių konteinerių, kurie nepraleistų skysčių“,- sakė šios gatvės atstovai. Jų neįtikino atvykusių specialistų aiškinimas, kad naujieji konteineriai bus labai sandarūs: „Nesekite pasakų“,- atkirto radviliškiečiai. Beje, nuo šios gatvės gyventojų kliuvo ir konteinerius tuštinančiai tarnybai. „Šiukšliavežės, važiuodamos prie konteinerių, laužo šaligatvį, o esant baloms palieka didžiules provėžas, kurias patys gyventojai turi užlyginti ir niekas mums nepadėkoja“,- žmonės. Jie taip pat pastebėjo, kad  ŠRATC nelabai rūpinasi  konteinerių priežiūra – jie kiauri, patys gyventojai kelis kartus juos gesino.
Naująja atliekų išvežimo tvarka pasidomėti į pristatymą atvykęs „Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininkas Gediminas Lipnevičius pasiteiravo salėje susirinkusių namų bendrijų pirmininkų, ar su jais buvo derintos atliekų surinkimo pusiau požeminių aikštelių bei antžeminių aikštelių  įrengimo vietos. Nuskambėjo vieningas atsakymas: „Niekas nieko neklausė, nederino“. G. Lipnevičius kreipėsi į ŠRATC atstovus, klausdamas, kodėl meluojama radviliškiečiams.
ŠRATC atstovai bandė glaistyti situaciją, sakydami, kad derinimas buvo atliktas 2016 m. ir gal kas nors pasikeitė, nes „prie projekto yra  pridėtas didžiulis šūsnis dokumentų – susirašinėjimų su namų bendrijų pirmininkais, gauti jų sutikimai bei pritarimai“.
Gyventojai pasigedo rajono vadovų
Į pristatymą atėję radviliškiečiai pasigedo rajono vadovų: „Kur meras, vicemeras, administracijos direktorė? Kodėl jie neatėjo į šį susitikimą?“- klausė žmonės, na, o svečiai, suprantama, atsakymo neturėjo. Kad nebuvo rajono valdžios atstovų nenuostabų, jie, pajutę gresiančią konfliktinę  situacija, stengiasi nuo tokių susitikimų išsisukti, tik šventėse noriai dalyvauja ir dosniai dalina šakočius.

„Ar mes dar galime keisti atliekų aikštelių surinkimo vietas, ar jau viskas nuspręsta?“- klausė bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius. Pasak ŠRATC atstovų, viskas kaip jau ir nuspręsta, tačiau iškilus konfliktinei situacijai šias vietas bus galima pakoreguoti. „Jeigu jau viskas nuspręsta ir nupirkta, ką mes čia veikiame, tik laiką gaištame“,- piktinosi  radviliškiečiai.

Viskas nupirkta, bet už kokią kainą?

Kaip visada, labai įdomu, kiek naujieji konteineriai ir jų įrengimas bei atliekų surinkimo aikštelių įrengimas kainuos  – juk valdininkai viską nori pirkti brangiai arba labai brangiai.
„Kiek pusiau požeminiai konteineriai ir jų aikštelių įrengimas kainuos ?“- paklausė G. Lipnevičius. Pasirodo, nei daug, nei mažai – pusė milijono eurų. Vienos pusiau požeminės atliekų surinkimo aikštelės įrengimas kainuos 17 tūkst. eurų, vieno konteinerio kaina -1 tūkst. eurų. ŠRATC atstovų nuomone, tokios kainos realios, nes juk įrengiant aikšteles reikės dėti trinkeles, kasti duobes konteineriams, o konteinerių kaina taip pat reali – juk jie bus gražūs bei ilgaamžiai.
„Už konteinerį tūkstantis eurų – ir tokia kaina mokėta vykdant viešuosius pirkimus“,- pasigirdo pastaba iš salės.
„Aikštelėje stovės 4 konteineriai po 1 tūkst. eurų, vadinasi, 4 duobių iškasimas ir kelių metrų išklojimas trinkelėmis kainuos 13 tūkst. eurų?“ – neslėpė pasipiktinimo bendruomenės pirmininkas G. Lipnevičius.
ŠRATC Atliekų surinkimo ir transporto kontrolės tarnybos vadovo M. Tamošiūno nuomone, ši kaina už konteinerius bei aikštelių įrengimą reali, nes ir taip Radviliškio rajone konkursas buvo skelbtas du kartus, kol surasti norimi konteineriai. Beje, pasak M. Tamošiūno, taip brangiai mokant už aikštelių įrengimą bei konteinerius, „rinkliavos mokestis gyventojams neturėtų brangti“. Ateitis parodys, ar tas „neturėjęs brangti“rinkliavos mokestis už atliekas „netikėtai“ padidės.
Radviliškiečiai nebesugeba iškasti duobių?

ŠRATC sudarė sutartį su UAB „VSA“, esančia Vilniuje, dėl pusiau požeminių atliekų aikštelių įrengimo. Radviliškiečiams iškilo klausimas, kodėl taip netaupomos lėšos –  juk dviejų metrų duobes  šiems konteineriams aikštelėse galėtų iškasti ir radviliškiečiai, nejaugi šiam darbui reikia specialistų iš Vilniaus?

Ir dar vienas pastebėjimas. Radviliškietis, dalyvavęs susitikime, paklausė, kodėl ŠRATC paviešino tik dvi pirkimo sutartis, jeigu buvo vykdytos trys.  ŠRATC specialistė N. Kairienė teigė asmeniškai paviešinusi visas tris pirkimo sutartis, žmogus turbūt  jos tiesiog nesugebėjo rasti Viešųjų pirkimų tarnybos puslapyje. Vėliau specialistė apsižiūrėjo, kad tikrai paviešintos tik dvi sutartys; „Atsiprašau, neapsižiūrėjau, paviešinau tik dvi sutartis – tyliai atsiprašė ji viešai „išdurninto“  radviliškiečio.
Radviliškiečiai iš renginio skirstėsi neslėpdami pasipiktinimo rajono vadovais bei ŠRATC atstovais, kad su 2016 metų sprendimais gyventojai pakviečiami susipažinti tik 2019 – aisiais – po trejų metų.
Nors posėdis vyko rajono savivaldybės didžiojoje salėje darbo metu, nei rajono vadovai, nei kiti atsakingi asmenys  susitikti su gyventojais nepanoro.
Apie atliekų išvežimą bus daugiau.

„Radviliškio krašto“ informacija








Total
0
Dalinasi
Related Posts