Socialiniai tinklai

Aktualijos

Rajono savivaldybė atleista nuo „apsišikėlių“ mokesčių

Avatar

Paskelbta

data

Kasmet Radviliškio rajono savivaldybėje „įvertinamas“ apleistas nekilnojamasis turtas. Šiam darbui pasitelkiami seniūnai, savivaldybės darbuotojai, kurie apleistus pastatus fotografuoja, pateikia apie juos informaciją. Šią pateiktą medžiagą įvertina tam tikslui sudaryta darbo grupė. Ir jeigu turtas pripažįstamas apleistu ar  naudojamu ne pagal paskirtį, savininkui tenka mokėti 3 procentų mokesčių tarifą. Mokės gyventojai, verslininkai, bet ne savivaldybė, savivaldybės administracijos vadovai bei seniūnai.

Dvigubi standartai?

Tarybos posėdžio metu Tarybos narei Zitai Žvikienei iškilo klausimas, kodėl savivaldybei nereikia mokėti didesnio mokesčių už jai priklausančius apleistus pastatus. „Į mane kreipiasi verslininkai ir klausia, ar teisinga tokia tvarka, kai žmonės baudžiami už apleistą turtą, o savivaldybė – ne, nors jai priklausantis turtas tokios pat būklės“,- sakė Tarybos narė.

Pasak sprendimo projektą ruošusios L. Baškevičienės,  apleistų ir savivaldybei priklausančių apleistų pastatų  yra, jie kaip įmanoma tvarkomi. O didesnio tarifo mokesčio savivaldybei už apleistą turtą nereikia mokėti todėl, kad savivaldybė, kaip biudžetinė įstaiga, nemoka nekilnojamojo turto mokesčio.

Vadinasi, savivaldybei  priklausantis apleistas  nekilnojamas  turtas  gali  stovėti, kol sugrius ar užgrius  ir jokių didesnių mokesčių nereikės mokėti, o gyventojai bei verslininkai už savivaldybės specialistams neįtikusį  turtą  turės  patuštinti kišenes?!

Sprendimo aiškinamajame rašte teigiama, kad didesnis mokestis „paskatins nekilnojamojo turto savininkus tinkamai prižiūrėti savo nekilnojamąjį turtą“. O kas paskatins savivaldybę prižiūrėti savo nekilnojamąjį turtą?

Savivaldybės turtas jai nepriklauso?

Meras A. Čepononis,  rajono gyventojus išvadinęs  „apsišikėliais“, bandė painiai aiškinti, kad savivaldybės  apleistas turtas iš tikrųjų jai nepriklauso: „Nėra Turto bankui neperduotų savivaldybei priklausančių apleistų  pastatų. Jais rūpinasi Turto bankas, kol pastatai parduodami. Tyrulių pagrindinė mokykla buvo pardavinėjama 3,5 metų. Kol pastatai  neparduoti, jie priklauso savivaldybei“.

Iš tokios painios kalbos galima suprasti, kad vis dėlto savivaldybė yra apleistų pastatų šeimininkė, kol jie neparduoti. Tad ar nebūtų galima pačią savivaldybę pavadinti „apsišikėle“ ir paviešinti jos apleistų pastatų sąrašą bei jų būklę, o atsakingus specialistus ir direktorę už netvarką rajone „paskatinti“ premijų ar priedų nuėmimu? Taip ir rajonas būtų gražesnis, nebūtų  „lygesnių už lygius“.

Savivaldybės aplaidumo pavyzdžių yra nemažai, štai  kad ir jai priklausantis archyvas buvusio buitinio pastate. Šio pastato dalininkai tvarkė jiems priklausančias patalpas, keitė langus, tačiau savivaldybė savo archyvo patalpomis nesugebėjo pasirūpinti – pro kiaurą stogą bėgo vanduo, patalpos nešildomos, drėgnos.

Vieni lygesni už kitus?

Tarybos posėdžio metu buvo nutarta didinti nekilnojamojo turto mokestį apleistų pastatų savininkams – į „juodąjį sąrašą“ pateko 43 fiziniai bei juridiniai subjektai.

Galimai rajono savivaldybės vadovai laikosi principo iš žymaus romano: „Visi gyvuliai lygūs, bet kai kurie gyvuliai lygesni už kitus“. Šiuo atveju „galimai lygesnių gyvulių“ vietoje yra savivaldybė, kuri už savo griūvančius ir apleistus pastatus  nemoka didesnio tarifo nekilnojamojo turto mokesčio, nes jai apskritai nereikia mokėti šio mokesčio.

Ar Taryboje kada nors bus pateiktas sprendimas, kad už savivaldybės apleistą turtą  atsakytų meras A. Čepononis ir administracijos direktorė J. Margaitienė, bent jau šioje Taryboje tikėtis neverta – jie su kolegomis „valstiečiais“  turi daugumą.

Balsavimo rezultatai

Nors Tarybos nariai ir piktinosi dvigubais standartais, kai verslininkai  ir gyventojai baudžiami, o savivaldybė ne, tačiau  balsavimo rezultatai parodė, kad  politikai  linkę rinktis dvejopus standartus – verslininkai ir gyventojai bus  baudžiami, o savivaldybė ne. Už tai, kad  nekilnojamojo turto mokestis būtų padidintas 3 procentais, balsavo 19  Tarybos narių, tame tarpe ir Z. Žvikienė,  kuri kėlė klausimus, tačiau balsavo už mokesčio padidinimą. Prieš  nekilnojamojo turto mokesčio didinimą gyventojams ir verslininkams balsavo tik nepartiniai Tarybos nariai.

Jonas Petrikas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Spalio 23-iąją nemokamos teisinės konsultacijos telefonu „Lietuvos teismai: Jūs klausiate – mes atsakome!“

Avatar

Paskelbta

data

Artėjant pagrindinio šalies įstatymo – Lietuvos Konstitucijos – dienai ir tradiciškai Europos Sąjungos valstybėse minimai Europos teisės dienai, šalies teismų darbuotojai kartu su Lietuvos advokatais ir antstoliais spalio 23 dieną (penktadienį) nuo 9.00 iki 15.00 val. teiks nemokamas teisines konsultacijas telefonu.

Vadovaujantis paskutinėmis su COVID-19 plitimu susijusiomis rekomendacijomis ir kad būtų apsaugoti ne tik konsultacijas teikiantys Lietuvos teismų darbuotojai, bet ir besikreipiantys pagalbos žmonės, nemokamos teisinės konsultacijos bus teikiamos nuotoliniu būdu – Lietuvos teismų nurodytais telefonais.

Nemokamos teisinės konsultacijos „Lietuvos teismai: Jūs klausiate – mes atsakome!“ vyks spalio 23 dieną nuo 9.00 iki 15.00 val. Numatoma, kad vienos konsultacijos telefonu laikas truktų iki 15 min.

Šešiuose Šiaulių apylinkės teismo rūmuose (Šiaulių, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio ir Raseinių) gyventojų skambučių lauks teisininkai. Esant poreikiui, skambinančiajam bus rekomenduojama kreiptis į renginio partnerius – Lietuvos antstolius ir advokatus, pateikiant jų telefonų numerius.

Dėl nemokamos teisinės konsultacijos gyventojams iš anksto registruotis nereikia, o tiesiog skambinti Šiaulių apylinkės teismo interneto tinklalapyje siauliu.teismai.lt ir Lietuvos teismų tinklalapyje teismai.lt nurodytais telefonų numeriais.

Šiaulių apylinkės teismas

PavadinimasKonsultuojaTelefonų numeriaiPastabos
Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 426) 61 144 (8 426) 61 144 8 676 54 057   
Šiaulių apylinkės teismo Kelmės rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 427) 42 000 8 615 96 989   
Šiaulių apylinkės teismo Pakruojo rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai8 618) 71 966 (8 421) 51 282 
Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 422) 65 902 8 679 53 116 (8 422) 53 794 
Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai8 672 32 699   
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai(8 41) 505 029 (8 41) 598 486  (8 41) 505 027  Civilinė teisė  
Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmaiTeismo teisėjų padėjėjai (8 41) 505 006  (8 41) 598 508  Baudžiamoji ir administracinė teisė  

Ne vienus metus organizuojamos nemokamos teisinės konsultacijos „Lietuvos teismai: Jūs klausiate – mes atsakome!“ sulaukia didelio gyventojų aktyvumo. Jų metu profesionalūs teisininkai pataria, kaip apginti savo teises, kokių dokumentų reikia teismui, ką daro teisėjas, antstolis ar advokatas.

2019 metais į teismą kreipėsi 60 gyventojų, 2018 metais – 62. Žmonės teisininkų klausė dėl santuokos nutraukimo, turto padalijimo, vaikų išlaikymo, smurto artimoje aplinkoje, dėl nekilnojamojo turto paveldėjimo, pardavimo, nekilnojamojo turto pirkimo, našlaičių pensijos skyrimo, kaimynų triukšmo, daugiabučių namų bendro naudojimo objektų ir t. t.

„Šiemet norėtumėme visuomenei suteikti profesionalų informaciją ne tik apie ginčus, kylančius dėl darbo santykių, turto paveldėjimo, santuokos nutraukimo ar šiuo metu sparčiai populiarėjančią mediaciją, kuri yra vienas iš taikaus ginčų sprendimo būdų, bet ir apie per Lietuvos teismų viešųjų elektroninių paslaugų portalą e.teismas.lt teikiamas paslaugas“, – sako renginį inicijuojančios Nacionalinės teismų administracijos (NTA) direktorė Natalija Kaminskienė.

Praėjusiais metais portale e.teismas.lt užsiregistravo daugiau kaip 14 tūkstančių naujų vartotojų, o 2019 m. pabaigoje šio portalo paslaugų vartotojų skaičius siekė daugiau kaip 68 tūkstančius. Per praėjusius metus naudojantis portalu e.teismas.lt buvo pasirašyta daugiau nei 3,7 mln. elektroninių procesinių dokumentų. Be to, šiais metais karantino laikotarpiu daugiau kaip 86 proc. visų civilinių ir administracinių bylų buvo pateikta per portalą e.teismas.lt.

„Norime Lietuvos gyventojus plačiau supažindinti su Lietuvos teismų viešųjų elektroninių paslaugų e.teismas.lt teikiamomis paslaugomis ir dar labiau paskatinti jomis naudotis. Portale e.teismas.lt galima teikti ir per kelias valandas gauti teismo dokumentus, susipažinti su byla ir sekti jos eigą, gauti teismo leidimą parduoti ar įkeisti nekilnojamąjį turtą, dalyvauti teisminėje mediacijoje ar dalyvauti teismo posėdyje nuotoliniu būdu“, – pažymi NTA vadovė N. Kaminskienė.

Skaityti daugiau

Aktualijos

Dviejų namų padegėjui – laisvės atėmimo bausmė

Avatar

Paskelbta

data

Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmuose paskelbtas nuosprendis 37 m. Akmenės rajono gyventojui A. D., kuris tris kartus padegė daugiabučių namų laiptines Joniškyje. Kaltinamajam už turto sunaikinimą ir sugadinimą visuotinai pavojingu būdu teismas skyrė laisvės atėmimą 2 m. 2 mėn. Be to, kaltinamasis 12-kai nukentėjusiųjų turės sumokėti beveik 13 166 eurus. 

„Nusikalstamos veikos padarytos visuotinai pavojingu būdu, nakties metu, kai gyventojai miegojo. Kaltinamasis tris kartus padegė dviejuose daugiabučiuose namuose, bendro naudojimo patalpose, esančius daiktus, – sako baudžiamąją bylą nagrinėjusi Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmų teisėja Sigita Rozgaitė. – Jis suvokė ir pavojingos nusikalstamos veikos pobūdį ir dėl to galinčius atsirasti padarinius.“

Anot teisėjos S. Rozgaitės, kaltinamasis padarė tris tyčinius apysunkius nusikaltimus. Nusikalstamos veikos padarytos tiesiogine tyčia dėl savanaudiškų paskatų. Kaltinamasis A. D. teismo posėdyje dalyvavusių nukentėjusiųjų neatsiprašė, nurodė negalintis tai padaryti.

Teismas, vertindamas kaltinamojo asmenybę, atsižvelgia į tai, kad A. D. nusikalstamų veikų padarymo metu buvo tris kartus teistas. Paskutinį kartą 2018 m. už analogišką nusikalstamą veiką, kuomet būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, tyčia padegė butą.

Kaltinamasis A. D. viso proceso metu prisipažino dėl sukeltų gaisrų ir gailėjosi. Tai kaltinamojo atsakomybę lengvinanti aplinkybė. Kaltinamojo atsakomybę sunkinančios aplinkybės: nusikalto būdamas apsvaigęs nuo alkoholio ir naują nusikalstamą veiką padarė turėdamas neišnykusį teistumą. 

Teismas nustatė, kad Akmenės rajono gyventojas A. D. 2019 m. lapkričio 16-osios naktį, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, tyčia Joniškyje padegė daugiabučio namo pirmojo aukšto bendro naudojimo patalpoje buvusius du vaikiškus vežimėlius. Per gaisrą aprūko bendro naudojimo patalpos, sugadintos pašto dėžutės, sudegė bendro naudojimo medinės grindys ir durys.

2020 m. sausio 11 d., po vidurnakčio, kaltinamasis A. D., būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, tyčia, padegė  Joniškio daugiabučio namo antrojo aukšto bendro naudojimo koridoriuje buvusią bevertę sofą – lovą. Ugnis išplito ir apdegė butų durys, koridoriaus apšvietimo lempos, elektros instaliacija, aprūko bendro naudojimo patalpos.

Kaltinamasis, įsiplieskus gaisrui, išėjo į lauką ir tolėliau stebėjo, kaip atvyksta ugniagesiai ir gesina gaisrą. Po dviejų valandų, kuomet išvyko ugniagesiai, kaltinamasis A. D. padegė to paties Joniškio daugiabučio gyvenamojo namo trečiojo aukšto bendro naudojimo koridoriuje buvusią sofą – lovą. Ugnis išplito ne tik trečiajame aukšte, bet ir ketvirtajame. Per abu gaisrus apdegė butų durys, koridoriaus apšvietimo lempos, elektros instaliacija, aprūko bendro naudojimo patalpos. Apgadintos medinės holo grindys, sugadintos gaisrinių čiaupų sieninės spintos. Ketvirtajame namo aukšte apdegė buto grindinė danga, dvigulė lova, gipsinė kambario siena. Aprūko bendro naudojimo patalpos.

Per tris gaisrus nukentėjo dešimt gyventojų, kuriems padaryti nuostoliai nuo 100 eurų iki 560 eurų. Didžiausius nuostolius – daugiau nei 10 000 eurų – patyrė daugiabučius namus administruojanti bendrovė. Gaisras padarė nuostolių ir elektros energijos tiekėjui.

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismo Joniškio rūmus.

Nijolė Damulė

Šiaulių apylinkės teismo pirmininko padėjėja

(ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)

Mob. 8 676 50 348

Faks. (8 41) 598 480

el. p.  nijole.damule@teismas.lt

https://siauliu.teismai.lt/

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019