Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Rajono medicinos punktams ateina paskutinioji?

Avatar

Paskelbta

data

Pas rajono valdančiuosius kas dieną – po naujieną. Neseniai rajone buvo uždarytos Tyrulių, Pašušvio mokyklos, o šį kartą Damoklo kardas pakibo ant kaimų medicinos punktų. Jiems gresia uždarymas, nors prieš rinkimus valdantieji kalbėjo visai kitaip.

Klausimas, susijęs su medicinos punktais, spręstas savivaldybėje vykusiame  pasitarime.Liepos 25 d. Radviliškio rajono savivaldybėje vyko pasitarimas dėl pirminės grandies sveikatos priežiūros problemų  sprendimo rajone. Pasitarime dalyvavo  Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mindaugas Pauliukas, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos vyriausioji gydytoja Aistė Ginaitienė, Radviliškio PSPC direktorė  Irena Janušonienė.
Gydytojų trūkumą padės sumažinti gydytojai rezidentai
Susitikime kalbėta, kad vis labiau rajone  ryškėjanti problema, susijusi su sveikatos priežiūra, – šeimos gydytojų trūkumas. Šios problemos vienas iš sprendimo būdų – pasikviesti į Radviliškio polikliniką dirbti gydytojus rezidentus. Rugpjūčio pabaigoje  bus posėdis Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto vadovybės posėdis ir labai didelė tikimybė, kad Radviliškio rajono PSPC  taps rezidentūros baze. Pirmiausia bus kviečiami rezidentūrą  atlikti iš Radviliškio rajono kilę šeimos gydytojai rezidentai. „Galbūt iš 125 atvykusių rezidentų suviliosime vieną kitą jauną gydytoją ir pasilikti dirbti rajone, nes savivaldybė turi galimybę šiek tiek finansuoti persikraustymo išlaidas, yra tam tikras socialinis paketas jauniems gydytojams“,- sakė vicemeras. Ar ši politiko svajonė taps realybe, parodys laikas.
Tačiau gal vicemerui reikėtų pasidomėti, kodėl iš Radviliškio poliklinikos gydytojai išeina į privačią „MediCA klinika“, o tik po to galvoti, kaip prisišaukti  gydytojus rezidentus…
Norima diegti naujas technologijas
Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centras taip pat svarsto galimybę drauge su Vilniaus Centro poliklinika bendradarbiauti informacinių technologijų įdiegimo srityje, siekiant pagerinti sveikatos priežiūros paslaugas. Šiuo metu rengiama Radviliškio rajono PSPC ir Vilniaus centro poliklinikos bendradarbiavimo sutartis, kurios tikslas – išplėsti ambulatorinės slaugos paslaugų teikimą namuose  slaugomiems namuose. Pagal šį projektą būtų nupirkti nešiojamieji kardiografai, kraujo analizatoriai, šlapimo analizatoriai.
Įsigijus šią techniką, slaugytojai galės aplankyti didesnį kiekį pacientų namuose, šeimos gydytojai galės gauti tyrimų duomenis tiesiai iš paciento namų, todėl gerės įvairių ligų prevencija, bus galimybė greičiau suteikti būtinąją pagalbą, optimaliai ir efektyviai bus išnaudojamas laikas, skirtas kiekvieno paciento apžiūrai, mažės eilės poliklinikoje prie gydytojų kabinetų, gydytojui nereikės važinėti pas ligonį į namus, bus realiu laiku matoma, kokias paslaugas slaugytoja suteikė ligoniui namuose. Tikimasi, kad iki vasaros pabaigos sutartis bus pasirašyta ir Radviliškio rajonas taps  pilotiniu, tiekiantis daugiau paslaugų namuose slaugomiems ligoniams.
Prisiminkime, kad ir dėl pašto skyrių naikinimo rajonas buvo pilotiniu – lyg ir bandomuoju triušiu.
Tokios paslaugos jau yra teikiamos
Pasak Radviliškio poliklinikos  direktorės  Irenos Janušonienės slaugytojos ligoniams, slaugomiems namuose, jau teikiamos ambulatorinės slaugos paslaugos. Rajone  namuose slaugomas 241 ligonis. Už šį darbą  slaugytojoms Ligonių kasos  moka priedą prie atlyginimo. Turinčius visišką negalią ligonius slaugytojos per metus gali aplankyti 52 kartus – 1 kartą per savaitę. Gydytojas pas visišką negalią turinčius ligonius per metus apsilanko 12 kartų – už šiuos vizitus taip pat sumoka Ligonių kasos.
„Slaugytojos labai noriai važiuoja pas pacientus į namus ir suteikti jam ambulatorinės slaugos paslaugas, nes už jas gauna papildomus pinigus. Viena slaugytoja, turinti tūkstantį prisirašiusių ligonių atlieka paslaugų už 800 eurų, kita – tik už 51 eurą. Tai priklauso nuo to, kaip žmogus sugeba dirbti, priklauso nuo žmogaus“,- sakė poliklinikos direktorė.
Naujos technologijos kaimuose  uždarys medicinos punktus, o gal ir ambulatorijas?
Paklaustas, kokia nauda rajonui bus iš įsigytos naujos įrangos, vicemeras atsakė, kad bus lengviau dirbti gydytojui – nereikės važinėti pas ligonius, darbas palengvės ir slaugytojoms. Poliklinikos direktorė R. Janušonienė buvo atviresnė:
„Manyčiau, kad naujos technologijos padėtų sumažinti medicinos punktų skaičių – jį optimizuoti, kurių išlaikymas nemažai kainuoja. Jeigu pacientai paslaugas gaus namuose, medicinos punktų kaip ir nebereikėtų – jau dabar gydytojai išrašo elektroninius receptus. Tik iškyla klausimas, kaip pacientai bus aprūpinami medikamentais ir kur reikėtų saugoti medikamentus“,- sakė R. Janušonienė.
Pasak R. Janušonienės, kaimuose slaugytojos ir šiandien yra mobilios – jos iki 12 valandos dirba medicinos punktuose, o vėliau važinėja pas ligonius. Slaugytojos nemažai laiko praleidžia automobiliuose – kai kuriuose kaimuose ligonius skiria nuo 10  iki 25 kilometrų, tad susidaro nemažos kuro sąnaudos. Dar kainuoja ir vairuotojų etatai – ne visos felčerės turi vairuotojo pažymėjimus.
„Manau, kad medicinos punktų rajone tankis yra per didelis – pavyzdžiui šalia yra Aukštelkų ir Kalnelio  Gražionių medicinos punktai, o nuo Karčemų medicinos punkto iki  Radviliškio – tik 2 kilometrai“- potencialą ateityje optimizuoti medicinos punktus ir taip taupyti lėšas jiems išlaikyti pažymėjo poliklinikos direktorė.
Nenorom kyla asociacija, kad slaugytojos bus panašios į mobiliuosius paštininkus – suteiks ligoniams namuose visas paslaugas, gydytojai  išrašo elektroninius receptus, tad  medicinos punktai, kaip ir pašto skyriai, kaimuose nebebus reikalingi. Nepamirškime, kad įdiegiant mobiliojo paštininko paslaugas, Radviliškio rajonas taip pat buvo pilotinis. Buvo kaimuose uždaryti pašto skyriai ir gyventojai susidūrė su begale problemų, laukdami mobiliojo paštininko paslaugų: pabrango spaudos užsakymo paslaugos, paštininkams kartais neįmanoma prisiskambinti, jie neužsuka į atokesnius vienkiemius.
Ar tokie vicemero M. Pauliuko porinkiminiai veiksmai – medicinos punktų, o gal ir ambulatorijų uždarymo link, neatsisuks prieš pačius rinkėjus, Radviliškio rajono gyventojus, nes be pašto paslaugų dar gali išgyventi, tačiau be medicininės pagalbos – ne.
Bus daugiau

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Politikai posėdžiavo „senoviniu būdu“

Avatar

Paskelbta

data

Prieš pat rudens pradžią politikai susirinko į Tarybos posėdį. Tiesa, ne vasaros palydėti, o sprendimus priimti. Posėdyje buvo patvirtintas naujas Administracijos direktoriaus pavaduotojas, nustatyti žemės mokesčio tarifai bei šilumos kainos, pakoreguotas rajono biudžetas. Gerokai užtrukusiame posėdyje patvirtintos viešųjų įstaigų stebėtojų tarybos, paraginti Vyriausybės atstovo, politikai po kelių mėnesių patvirtino Etikos komisiją, kurios pirmininku niekas nenorėjo būti. Taip pat diskutuota dėl investicijų „Radviliškio ligoninėje“.

Posėdžiaujama be interneto
Tarybos posėdžiui vadovavo mero pavaduotojas „valstietis“Mindaugas Pauliukas – rajono meras Antanas Čepononis atostogavo. Informatikams stengiantis atkurti interneto ryšį, M. Pauliukas informavo kolegas apie savo kelionę į Kiniją. Nepaisant pastangų, ryšys nebuvo atkurtas ir Taryba apsisprendė posėdžiauti bei balsuoti „senoviniu būdu“ – rankų pakėlimu. Prieš pradedant nagrinėti sprendimo projektus, nepartinis Gediminas Lipnevičius pateikė klausimus administracijos direktorei Jolantai Margaitienei. Kaip jau tapo įprasta, valdininkė stengėsi išvengti tiesių atsakymų. Neretai ją saugojo šalia įsitaisęs Juridinio ir viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Arnoldas Matuzevičius.

Naujas Administracijos direktorės pavaduotojas
Mero teikimu iki šiol Šeduvos seniūnijai vadovavęs Justinas Pranys pasiūlytas J. Margaitienės pavaduotoju. Seniūnui kelią į šį postą atlaisvino Ernestas Mončauskas, kuris ten dirbo vos porą mėnesių. Socdemų frakcijai vadovaujantis Kazimieras Račkauskis pastebėjimu labai tiksliai apibūdino didžiausios partijos desperaciją ir idėjų badą: „Kandidatas neteistas, nesėdėjęs. Jaučiasi tam tikras proveržis“.
Tarybos narys, visuomeninio rinkimų komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ grupės seniūnas Gediminas Lipnevičius padėkojo šiuo metu dar Šeduvos seniūno pareigas einančiam J. Praniui už nepartinio visuomeninio rinkimų komiteto įgyvendintą siūlymą – idėją – įrankių stendo prie Šeduvos miesto kapinių įrengimą. Dabar šios idėjos įgyvendinimu gali pasidžiaugti Šeduvos miesto svečiai ir gyventojai.
„Darbietė“Zita Žvikienė ypatingai gyrė pretendentą, įvardindama jo teikimą kaip tam tikros konservatorių klaidos ištaisymą. Po slapto balsavimo paaiškėjo, kad už J. Pranį balsavo 19, prieš – 3.

Švietimas – jautri sritis
Švietimo įstaigų vadovų priėmimas ir atleidimas iš darbo yra išimtinė Tarybos prerogatyva. Politikai vienbalsiai pritarė iš Baisogalos mokyklos – darželio direktorės pareigų atleisti Vitą Fessler. Taip pat Taryba pritarė Grinkiškio gimnazijos direktore skirti jau porą metų laikinai įstaigai vadovaujančią Sigitą Šegždienę. Be to, Asta Varkulevičienė buvo atleista iš Pakalniškių pagrindinės mokyklos direktorės pareigų ir paskirta lopšelio darželio „Eglutė“ vadove. Svarbiausias klausimas – mokinių skaičiaus mažėjimas – liko kone nepastebėtas. Sveikintina Savivaldybės iniciatyva iš dalies Savivaldybės biudžeto lėšomis prisidėti prie kai kurių klasių finansavimo. Nebuvo nė vieno klausimo apie rajone atsiradusį privatų licėjų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovų teigimu, valstybė už kiekvieną moksleivį lėšas perveda savivaldybėms, kurios sudaro atskiras sutartis su kiekviena mokykla. Tiesa, „Pažinimo licėjus“ veiklą pradėjo poilsio paskirties pastate Arimaičių kaime ir pirmąją naujų mokslo metų dieną dar neturėjo nei statybas užbaigiančio leidimo, nei higienos paso.

Šilumininkai priversti raudonuoti

Taryboje buvo nustatomos šilumos kainos Savivaldybės įmonės „Radviliškio šiluma“ vartotojams. Pernai gruodį nustatytai 5,35 centų už kilovatvalandę kainai nepritarė Valstybinė energetikos reguliavimo tarnybai (buvusi Kainų komisija, VERT). G. Lipnevičius paklausė „Radviliškio šiluma“ vyr. finansininkės Vilmos Smalinskienės, ar anksčiau taip pat kainos buvo paskaičiuotos su klaidomis. Už įmonės skaičius atsakinga V. Smalinskienė tiesaus atsakymo duoti nesugebėjo. Galima tik priminti, kad šis kartas buvo trečias iš eilės, kai VERT specialistai Vilniuje patikrinę rasdavo skaičiavimo klaidų. Dar daugiau. Jų nurodymu šilumos vartotojams buvo sugrąžinta permoka. Kodėl į posėdį neatėjo įmonės direktorius, žemės ūkio elektriko išsilavinimą turintis Pranas Mickaitis, o atsiuntė buvusį policijos pareigūną – tik retorinis klausimas. Taryba vienbalsiai pritarė mažesnėms VERT paskaičiuotoms kainoms.

Investicijos „Radviliškio ligoninėje“
Aplinkos apsaugos agentūra paskelbė kvietimą paraiškoms dėl atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo. Tarybai pateiktame sprendimo projekte nurodoma, kad kvietime galėtų dalyvauti didžiausia rajono įstaiga VšĮ „Radviliškio ligoninė“. Į tribūną pakviestas direktorius nelabai gaudėsi politikų klausimuose ir su jam įprasta maniera išsisukinėjo nuo tiesioginių klausimų. Įstaigos direktorius turėjo gerokai paprakaituoti, kol atsimušinėjo į nepatogius ir iš anksto su juo nesuderintus klausimus. „Darbietė“Z. Žvikienė teiravosi, kokią dalį nuo suvartojamo viso kiekio energijos pagamins saulės fotovoltinės energijos elektrinė, bei koks bus atsipirkimas. Ligoninės vadovas V. Smalinskas atsakė, kad įstaiga pati neturi lėšų, o, anot jo, pagal paskaičiavimus atsipirkimas būtų per 25 metus.
Ir tai tik tuo atveju, jei bus prisidėta ketvirtadaliu lėšų – prašoma suma yra 25 tūkstančiai eurų. Palyginimui galime pasakyti, kad ant ligoninės kaimynystėje įsikūrusio policijos komisariato stogo įrengta panaši saulės kolektorių elektrinė. Per metus 37 tūkstančius kilovatvalandžių pagaminanti elektrinė kainavo 66 tūkstančius eurų, o prisidėjimas prie projekto atsiėjo vos 4 tūkstančių eurų.
Pastebėjimas – nors ligoninės direktorius minėjo, kad įstaiga neturi pinigų, tačiau operacinį stalą planuojama pirkti net už tris kartus didesnę sumą, nei įsigijo Šiaulių ligoninė.

Ilgiausias posėdis
Nors sprendimo projektų buvo 43, tačiau politikai posėdžiavo daugiau nei tris valandas. Tai tikriausiai yra rekordinis laikas, kadangi Tarybos vidurkis – maždaug viena minutė sprendimo projektui. Vienas iš veiksnių, kad  Tarybos posėdžiai pastaruoju metu trunka ilgiau – Taryboje atsirado nepartiniai V. Aleknienė bei G. Lipnevičius, pateikiantys Tarybai aktualių klausimų.
Nors posėdis vyko neveikiant internetui, jis praėjo sklandžiai. Tarybos narys G. Lipnevičius posėdžio pabaigoje padėkojo vicemerui M. Pauliukui už sklandų Tarybos darbą. Politikas pagirtinas už sugebėjimą netrukdyti pasisakyti opozicijos nariams, užduoti įvairius klausimus. Žinoma, klausiančiųjų nėra tiek daug – kaip visada lyderis G. Lipnevičius, taip pat klausimų uždavė ir Z. Žvikienė. Ar kiti politikai nesugeba, ar nenori atstovauti savo elektoratui, spręsti reikia patiems rinkėjams.

Marius Aleksiūnas

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Už šimtatūkstantinę sumą geras asfaltas bus keičiamas kitu asfaltu

Avatar

Paskelbta

data

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė apie  Radviliškio rajono valdininkų užmojus rekonstruoti Žalgirio gatvę, keičiant joje asfalto dangą bei įrengiant  saugaus eismo priemones: bus įrengti greičio ribojimo kalneliai, perėjos neįgaliesiems, sutvarkyti šaligatviai, apšvietimas bei lietaus ir paviršinės nuotekos.
Tarybos posėdyje užvirė aistros dėl Žalgirio gatvės rekonstrukcijos. Dėl saugaus eismo priemonių įrengimo niekas neprieštaravo, tačiau Tarybos nariams iškilo klausimas, kam gadinti puikios būklės asfaltą? Ar tai nebus lėšų taškymas, beje, nemažų? Rekonstrukcijos kaina – net 650 tūkst. eurų.
Tarybos narys Gediminas Lipnevičius paklausė, kas defektavo šią gatvę ir nustatė, kad jos danga susidėvėjusi?
Administracijos direktorė  J. Margaitienė atsakė, kad Žalgirio gatvės asfalto danga defektuota nebuvo. Tad  kaip čia yra, ar administracijos direktorė siūlo gerą dangą keisti dar geresne, kai Radviliškio mieste neasfaltuotų gatvių yra dešimtys, o be jokių šaligatvių – dar dvigubai daugiau…
Taip pat administracijos direktorė informavo, kad rekonstrukcija vyks Žalgirio gatvės atkarpoje nuo Maironio gatvės iki plento.
Administracijos direktorė vėliau bandė pateisinti planuojamas šimtatūkstantines išlaidas: „ES lėšas skyrė saugaus eismo priemonių įrengimui. Šios gatvės šaligatvių būklė labai prasta, joje didelis judėjimas į Lizdeikos gimnaziją, turgų, muzikos mokyklą. Žalgirio gatvėje buvo užfiksuota nemažai eismo įvykių, todėl ji ir buvo pasirinkta rekonstrukcijai. Kai bus įrengtos eismo saugumo priemonės, esama gatvės danga nebebus tinkama“.
Tarybos nariai pastebėjo, kad  nors Dariaus ir Girėno gatvėje eismo saugumo užtikrinimui prie buvusios Jaunimo mokyklos buvo prisukti greičio ribojimo kalneliai ir sutvarkyti šaligatviai, asfalto dangos keisti nereikėjo…
Tarybos narys „valstietis“ J. Povilaitis paantrino G. Lipnevičiui  ir taip pat suabejojo, ar reikėtų keisti pakankamai gerą asfalto dangą  bei teiravosi, kaip giliai bus iškasama esama danga.
Pasak administracijos direktorės J. Margaitienės, asfalto danga bus keičiama, o kaip giliai ji bus iškasta, ji atsakyti negalinti.
Tarybos narys K. Račkauskis teiravosi, kiek laiko užtruks Žalgirio gatvės rekonstrukcijos darbai – jeigu pakankamai judrioje gatvėje kelininkų darbai užsitęs taip ilgai kaip Turgaus ar Vaisių gatvėse, gali kilti didelių problemų.
Projektą pristačiusi G. Rutkauskienė atsakė, kad Žalgirio gatvės rekonstrukcijos darbus planuojama pradėti 2020 metais, o jų trukmė planuojama 36 mėnesiams.
Tarybos narys G. Lipnevičius, išgirdęs valdininkų norą net trejiems metams įklampinti radviliškiečius vienos judriausių gatvių statybos darbuose, teikė siūlymą: „Žalgirio gatvės asfalto būklė labai gera, lyginant su kitomis gatvėmis, taip pat Radviliškyje yra daug neasfaltuotų gatvių. Manau, kad tai yra pinigų taškymas ir siūlau šio klausimo svarstymą atidėti“.
Posėdį stebėjusius gyventojus nustebino  valdininkų  skuba kuo greičiau „įsisavinti“ Europos Sąjungos lėšas bet kokiais būdais, net ir prasilenkiančiais su sveiku protu ar ūkiškumu. Mero A. Čepononio kolegės J. Margaitienės siekis ardyti geros būklės asfaltą perša mintį, ar „nenusės“  ES lėšos kažkieno sąskaitose?
Nors politikai ir abejojo, ar verta ardyti gerą Žalgirio gatvės asfaltą, bet posėdį stebėjusius radviliškiečius  balsavimas šokiravo ir parodė, kad politikų žodžiai nuo darbų skiriasi, o jų kalbos  – tik būdas  pasireklamuoti. 
Už projektą, kad gera asfalto danga būtų keičiama geru asfaltu, pagal gautą protokolą balsavo 19 Tarybos narių: konservatoriai  A. Budrikas, K. Dainius, S. Dišlė, P. Kablys, J. Kvėglys, S. Nakutis, I. Palionienė, E. Pranevičius,  G. Verdingas; „valstiečiai“ J. Povilaitis, K. Dambrauskas, V. Krikščiūnas, M. Pauliukas; socialdemokratai E. Ivanauskytė, V. Janulaitienė, S. Luščikas, J. Pravilonis, K. Račkauskis, „darbiečiai“ J. Baublys ir Z. Žvikienė; prieš balsavo 2 Tarybos nariai – visuomeninio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ atstovai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius balsavo prieš šį abejotiną projektą. Susilaikiusių šiuo klausimu nebuvo.
Posėdžio pabaigoje Tarybos narys G. Lipnevičius žodžių „į vatą“ nevyniojo: „Nors tokie keisti lėšų „įsisavinimai“ rajoną valdančių konservatorių ir jiems prijaučiančiųjų vyksta jau seniai ir daugeliui radviliškiečių yra gerai žinomi, šį kartą mane labiau nustebino ne administracijos direktorės pristatytas Žalgirio gatvės rekonstrukcijos projektas, o kai kurių politikų dviveidiškumas. Prieš rinkimus sakę rinkėjams, kad dės pastangas, jog biudžeto lėšos nebūtų švaistomos, po rinkimų elgiasi priešingai. Belieka tikėtis, kad kai kitą kartą administracija, teikdama siūlymus, atsižvelgs į Radviliškio miesto šimtametes neasfaltuotas gatves bei gatves be šaligatvių“.
Meras A. Čepononis posėdyje nedalyvavo – vietoje Tarybos posėdžio pasirinko atostogas. 

Agnė Dapkutė

 


Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019