Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Rajono medicinos punktams ateina paskutinioji?

Avatar

Paskelbta

data

Pas rajono valdančiuosius kas dieną – po naujieną. Neseniai rajone buvo uždarytos Tyrulių, Pašušvio mokyklos, o šį kartą Damoklo kardas pakibo ant kaimų medicinos punktų. Jiems gresia uždarymas, nors prieš rinkimus valdantieji kalbėjo visai kitaip.

Klausimas, susijęs su medicinos punktais, spręstas savivaldybėje vykusiame  pasitarime.Liepos 25 d. Radviliškio rajono savivaldybėje vyko pasitarimas dėl pirminės grandies sveikatos priežiūros problemų  sprendimo rajone. Pasitarime dalyvavo  Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Mindaugas Pauliukas, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos vyriausioji gydytoja Aistė Ginaitienė, Radviliškio PSPC direktorė  Irena Janušonienė.
Gydytojų trūkumą padės sumažinti gydytojai rezidentai
Susitikime kalbėta, kad vis labiau rajone  ryškėjanti problema, susijusi su sveikatos priežiūra, – šeimos gydytojų trūkumas. Šios problemos vienas iš sprendimo būdų – pasikviesti į Radviliškio polikliniką dirbti gydytojus rezidentus. Rugpjūčio pabaigoje  bus posėdis Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto vadovybės posėdis ir labai didelė tikimybė, kad Radviliškio rajono PSPC  taps rezidentūros baze. Pirmiausia bus kviečiami rezidentūrą  atlikti iš Radviliškio rajono kilę šeimos gydytojai rezidentai. „Galbūt iš 125 atvykusių rezidentų suviliosime vieną kitą jauną gydytoją ir pasilikti dirbti rajone, nes savivaldybė turi galimybę šiek tiek finansuoti persikraustymo išlaidas, yra tam tikras socialinis paketas jauniems gydytojams“,- sakė vicemeras. Ar ši politiko svajonė taps realybe, parodys laikas.
Tačiau gal vicemerui reikėtų pasidomėti, kodėl iš Radviliškio poliklinikos gydytojai išeina į privačią „MediCA klinika“, o tik po to galvoti, kaip prisišaukti  gydytojus rezidentus…
Norima diegti naujas technologijas
Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centras taip pat svarsto galimybę drauge su Vilniaus Centro poliklinika bendradarbiauti informacinių technologijų įdiegimo srityje, siekiant pagerinti sveikatos priežiūros paslaugas. Šiuo metu rengiama Radviliškio rajono PSPC ir Vilniaus centro poliklinikos bendradarbiavimo sutartis, kurios tikslas – išplėsti ambulatorinės slaugos paslaugų teikimą namuose  slaugomiems namuose. Pagal šį projektą būtų nupirkti nešiojamieji kardiografai, kraujo analizatoriai, šlapimo analizatoriai.
Įsigijus šią techniką, slaugytojai galės aplankyti didesnį kiekį pacientų namuose, šeimos gydytojai galės gauti tyrimų duomenis tiesiai iš paciento namų, todėl gerės įvairių ligų prevencija, bus galimybė greičiau suteikti būtinąją pagalbą, optimaliai ir efektyviai bus išnaudojamas laikas, skirtas kiekvieno paciento apžiūrai, mažės eilės poliklinikoje prie gydytojų kabinetų, gydytojui nereikės važinėti pas ligonį į namus, bus realiu laiku matoma, kokias paslaugas slaugytoja suteikė ligoniui namuose. Tikimasi, kad iki vasaros pabaigos sutartis bus pasirašyta ir Radviliškio rajonas taps  pilotiniu, tiekiantis daugiau paslaugų namuose slaugomiems ligoniams.
Prisiminkime, kad ir dėl pašto skyrių naikinimo rajonas buvo pilotiniu – lyg ir bandomuoju triušiu.
Tokios paslaugos jau yra teikiamos
Pasak Radviliškio poliklinikos  direktorės  Irenos Janušonienės slaugytojos ligoniams, slaugomiems namuose, jau teikiamos ambulatorinės slaugos paslaugos. Rajone  namuose slaugomas 241 ligonis. Už šį darbą  slaugytojoms Ligonių kasos  moka priedą prie atlyginimo. Turinčius visišką negalią ligonius slaugytojos per metus gali aplankyti 52 kartus – 1 kartą per savaitę. Gydytojas pas visišką negalią turinčius ligonius per metus apsilanko 12 kartų – už šiuos vizitus taip pat sumoka Ligonių kasos.
„Slaugytojos labai noriai važiuoja pas pacientus į namus ir suteikti jam ambulatorinės slaugos paslaugas, nes už jas gauna papildomus pinigus. Viena slaugytoja, turinti tūkstantį prisirašiusių ligonių atlieka paslaugų už 800 eurų, kita – tik už 51 eurą. Tai priklauso nuo to, kaip žmogus sugeba dirbti, priklauso nuo žmogaus“,- sakė poliklinikos direktorė.
Naujos technologijos kaimuose  uždarys medicinos punktus, o gal ir ambulatorijas?
Paklaustas, kokia nauda rajonui bus iš įsigytos naujos įrangos, vicemeras atsakė, kad bus lengviau dirbti gydytojui – nereikės važinėti pas ligonius, darbas palengvės ir slaugytojoms. Poliklinikos direktorė R. Janušonienė buvo atviresnė:
„Manyčiau, kad naujos technologijos padėtų sumažinti medicinos punktų skaičių – jį optimizuoti, kurių išlaikymas nemažai kainuoja. Jeigu pacientai paslaugas gaus namuose, medicinos punktų kaip ir nebereikėtų – jau dabar gydytojai išrašo elektroninius receptus. Tik iškyla klausimas, kaip pacientai bus aprūpinami medikamentais ir kur reikėtų saugoti medikamentus“,- sakė R. Janušonienė.
Pasak R. Janušonienės, kaimuose slaugytojos ir šiandien yra mobilios – jos iki 12 valandos dirba medicinos punktuose, o vėliau važinėja pas ligonius. Slaugytojos nemažai laiko praleidžia automobiliuose – kai kuriuose kaimuose ligonius skiria nuo 10  iki 25 kilometrų, tad susidaro nemažos kuro sąnaudos. Dar kainuoja ir vairuotojų etatai – ne visos felčerės turi vairuotojo pažymėjimus.
„Manau, kad medicinos punktų rajone tankis yra per didelis – pavyzdžiui šalia yra Aukštelkų ir Kalnelio  Gražionių medicinos punktai, o nuo Karčemų medicinos punkto iki  Radviliškio – tik 2 kilometrai“- potencialą ateityje optimizuoti medicinos punktus ir taip taupyti lėšas jiems išlaikyti pažymėjo poliklinikos direktorė.
Nenorom kyla asociacija, kad slaugytojos bus panašios į mobiliuosius paštininkus – suteiks ligoniams namuose visas paslaugas, gydytojai  išrašo elektroninius receptus, tad  medicinos punktai, kaip ir pašto skyriai, kaimuose nebebus reikalingi. Nepamirškime, kad įdiegiant mobiliojo paštininko paslaugas, Radviliškio rajonas taip pat buvo pilotinis. Buvo kaimuose uždaryti pašto skyriai ir gyventojai susidūrė su begale problemų, laukdami mobiliojo paštininko paslaugų: pabrango spaudos užsakymo paslaugos, paštininkams kartais neįmanoma prisiskambinti, jie neužsuka į atokesnius vienkiemius.
Ar tokie vicemero M. Pauliuko porinkiminiai veiksmai – medicinos punktų, o gal ir ambulatorijų uždarymo link, neatsisuks prieš pačius rinkėjus, Radviliškio rajono gyventojus, nes be pašto paslaugų dar gali išgyventi, tačiau be medicininės pagalbos – ne.
Bus daugiau

„Radviliškio krašto“ informacija

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Baisogalos ir Pakiršinio gyventojams brangs šiluma

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 24 d. vykusiame Tarybos posėdyje be kitų klausimų buvo svarstomas ir klausimas dėl šilumos branginimo Baisogalos bei Pakiršinio gyventojams. Posėdžio metu kilo daug diskusijų – ar būtų galima šilumos kainos nedidinti baisogaliams bei pakiršiniečiams, paieškoti kitų būdų.

UAB „Baisogalos bioenergija“ šiuo metu galioja pirmiems bazinės kainos galiojimo metams perskaičiuota vienanarė šilumos kaina, kurios pastovioji dedamoji yra 3,34 ct/kWh ir perskaičiuota dvinarė šilumos kaina, kurios pastovioji dedamoji yra 24,35 Eur/kW per mėnesį. Sprendimo projekte teigiama, kad šilumos kaina didėja dėl sumažėjusio realizuoto šilumos kiekio ir infliacijos, tad naujai apskaičiuota šilumos vienanarės kainos pastovioji dedamoji sudaro 3,48 ct/kWh, dvinarės kainos pastovioji dedamoji sudaro 25,33 Eur/kW per mėnesį. Palyginus su bazinėmis šilumos kainomis, šilumos kainos pastoviosios dedamosios didėja: vienanarės kainos – 4,20 proc., dvinarės kainos – 4,02 proc.

Tarybos narių balsavimu buvo nutarta branginti šilumą UAB „Baisogalos bioenergija“ klientams, tai yra Baisogalos ir Pakiršinio gyventojams.
Situacija paradoksali – šilumos tiekėjai junta infliaciją ir prašo didinti šilumos kainą, o mokesčio mokėtojai, kad ir jausdami infliaciją piniginėse, privalės mokėti už šilumą ženkliai daugiau. Už tai, kad Baisogalos ir Pakiršinio gyventojai gerokai paplonintų savo pinigines mokėdami
daugiau už šilumą, balsavo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (konservatoriai) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos („valstiečiai“) partijų nariai. Prieš įkainių didinimą balsavo nepartinio visuomeninio komiteto „Už geresnį gyvenimą visiems“ atstovai.

Kadangi, kaip jūs žinote, partijoms atstovauja Tarybos nariai, tai už šilumos kainos didinimą baisogaliams bei Pakiršinio gyventojams balsavo Tarybos nariai: A. Čepononis, S. Dišlė, A. Grabauskas , T. Januševičius, I. Palionienė, J. Kvėglys, S. Nakutis, A. Budrikas, G. Verdingas, K. Dambrauskas, J. Povilaitis, V. Krikščiūnas. Prieš šilumos kainos didinimą balsavo nepartiniai Tarybos nariai V. Aleknienė ir G. Lipnevičius.
Kiti Tarybos nariai neapsisprendė, ar didinti mokesčius baisogaliečiams bei Pakiršinio gyventojams už šilumą, ar ne.

Apie kitus Tarybos narių sprendimus informuosime kituose savaitraščio „Radviliškio kraštas“ numeriuose.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Demokratijos pamokos Radviliškio poliklinikoje

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 24 d. (ketvirtadienį) VšĮ Radviliškio r. PSPC (poliklinikoje) įvyko darbuotojų susirinkimas. Reikia pridurti, jog jie (susirinkimai) vyksta reguliariai, o esant reikalui sušaukiami skubos tvarka.

Šį kartą dienotvarkėje: atlyginimų padidinimas, galimi priedai suderinti su  Darbo taryba, naujų gydytojų priėmimas. Apsvarstytos žurnalisto Mariaus Aleksiūnio pastabos dėl registratūros darbo, taip pat pietų pertraukos derinimas atsižvelgiant į pacientų srautus. Aštriai svarstytas nepanaudotų atostogų klausimas, eilių į procedūrinį kabinetą mažinimas, teikiant itin sunkiems ligoniams šias paslaugas namuose.

Dėl sudėtingos rajono demografinės padėties (metai iš metų nuosekliai mažėja gyventojų skaičius, daugėja vyresnio amžiaus asmenų), todėl numatoma pakoreguoti medicinos punktų darbą. Ir apie tai, kad poliklinikos remonto darbai bus pradėti tik po naujų metų.
Visi poliklinikos darbuotojai turėjo galimybę nebijodami, kaip kai kuriose sveikatos įstaigose administracijos persekiojimo, išreikšti savo nuomonę, pageidavimus, pateikti dalykinius pasiūlymus.

Pasibaigus susirinkimui, „Radviliškio kraštas“ pakalbino direktoriaus pavaduotoją medicinai Aloyzą Juodį ir paprašė trumpai apibūdinti stipriąsias poliklinikos puses, kurios padėtų išgyventi šiuo sudėtingu laikotarpiu. Pasak A. Juodžio, tai struktūra. Visi reikalingiausi sveikatos priežiūros specialistai sutelkti vienoje vietoje. Yra trys ginekologui, tiek pat chirurgų, 5 odontologai (jų, tikėtina, bus daugiau) ir visi kiti profesionalai, be kurių joks darbas sveikatos priežiūros srityje būtų neįmanomas. Be to, prie struktūros galima priskirti tris ambulatorijas ( Šaukoto, Šiaulėnų, Tyrulių) ir med. punktų tinklas, tad  kaimų gyventojai turėtų gerai pagalvoti apie prisirašymą privačiose gydymo įstaigose. Ir štai kodėl. Visų pirma privačios gydymo įstaigos neteikia paslaugų namuose (poliklinika turi transportą ir gydytojai vyksta į iškvietimus pas ligonius). Privačios struktūros neturi nei ambulatorijų, nei med. punktų  ir kaimų gyventojams šios srities paslaugų neteikia. Kadangi Radviliškio poliklinika yra ne pelno siekianti organizacija, visi pinigai už medicinines paslaugas nukreipiami pacientų reikmėm ir nereikia skirti lėšų savininkų dividendams ar panašiems dalykams.
Jei neliktų poliklinikos, būtų uždarytos ambulatorijos, med. punktai, o nemedicininių paslaugų kainos neabejotinai išaugtų ( nemedicininės paslaugos, tai profilaktiniai sveikatos patikrinimai, pažymų išdavimas ir pan.). Tad niekad nederėtų pamiršti, jog pagrindinis privatininkų siekis – pelnas, o ne kokybiškesnis, pigesnis, prieinamesnis gydymas, ypač kaimo vietovėse. Ar supras šias paprastas tiesas gyventojai, parodys laikas.

„Radviliškio krašto“ informacija

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019