Socialiniai tinklai

Aktualijos

Radviliškyje vyko tarptautinė žemės ūkio konferencija

Avatar

Paskelbta

data

Rugsėjo 20 d. Radviliškio rajono savivaldybėje vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Baltijos šalių žemės ūkis šiandien ir po 2020 metų“, kurią suorganizavo savivaldybės Žemės ūkio skyrius, vadovaujamas Alfredo Juozapavičiaus.
Pastaruoju metu vis dažniau tarptautiniu mastu diskutuojama apie tai, kas laukia žemės ūkio po 2020 metų. Dėl sparčios skaitmeninių technologijų plėtros žemės ūkio ir miškininkystės sektoriai jau susiduria su pokyčiais. Vieniems tai naujos galimybės, kitiems – iššūkiai. Ateityje jie dar labiau lems žemės ūkio politiką, o tuo pačiu mokslo ir konsultavimo veiklos sritis.
Konferencijoje dalyvavęs ir pranešimą skaitęs Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius, Lietuvos agronomų sąjungos pirmininkas dr. Edvardas Makelis išsamiai kalbėjo apie tai, kaip ruošiamasi pokyčiams. Jis akcentavo, kad Konsultavimo tarnyba drauge su Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija, Lietuvos Respublikos Žemės ūkio rūmais, verslininkais ir kitais konsultantais įgyvendina nacionalinę žemės ūkio politiką, kurią formuoja Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.
Pranešimuose minėta ir integruota augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinė sistema IKMIS, kurią sudaro 4 nemokamos elektroninės paslaugos, skirtos žemdirbiams, konsultantams, mokslo atstovams ir visiems, besidomintiems žemės ūkiu.
Pasak pranešimą skaičiusio LR Žemės ūkio ministerijos Tvarios žemės ūkio politikos grupės  vadovo K. Anužio, Lietuvoje yra 3 lyderiaujantys žemės ūkio sektoriai: augalininkystė, pienininkystė bei gyvulininkystė. Yra daug ūkininkų, užsiimančių pienininkyste, tačiau net 63 proc. jų turi nuo 1 iki 3 karvių. Lyginant su kitomis šalimis, Lietuvoje didelių pieno ūkių mažai. Didžiausias šio sektoriaus iššūkis – kainos, kurios mokamos pieno gamintojams. Kiauliena šalyje apsirūpinama, jos pasiūla net viršijama. Didžiausia šio sektoriaus dalis – paukštiena, jautiena, kiauliena. Jautiena eksportuojama net į Ameriką. Jautienos ir avienos eksportas nuolat auga: ši mėsa keliauja į Italija, Švediją, Olandija.
Kiaulių augintojai dėl kiaulių maro turi persiorientuoti į kitas sritis, tačiau su šia problema susiduria ir kiti kiaulių augintojai. Paukštiena apsirūpinimas didelis, eksportas nuolat auga.
Pagal grūdų eksportą Lietuva Europoje yra  5 vietoje. Šių metų rezultatai parodė, kad derlius buvo neblogas. Grūdai eksportuojami į Saudo Arabiją, Nigeriją, Latviją.
Lietuviškiems maisto produktams suteikiama geografinės nuorodos – neseniai geografinę nuorodą gavo „Džiugo“ sūris.
Didelė dalis Europos gyventojų 2020 metais gyvens kaimo vietovėse, kad jie  turėtų darbo vietų, prisideda ir žemės ūkis.
Žemės ūkio sistema atsakinga už klimato kaitą –  žemės ūkis sunaudoja 70 proc.  vandens išteklių, jis taip pat atsakingas už šiltnamio efektą sukeliančias dujas.  Kad sumažėtų šiltnamio efektas, vienas iš būdų – atsisakyti iškastinio kuro. Pasak K. Anužio, jaučiamas didelis politinis spaudimas ūkininkams „nurėžti“  lengvatas  žymėtam kurui.
Į šią Žemės ūkio ministerijos atstovo frazę sureagavo Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Hofmanas. Pasak jo, pranešimuose viskas pateikiama optimistiškai,o iš tikro  gyvulininkystė beveik sunaikinta. „Lengvatos už žymėtą kurą  ūkininkams iš tikro nėra jokia lengvata. Iš jo dalis akcizo skiriama kelių remontui ir jų priežiūrai. Kuras, sudeginamas krosnyse, yra be akcizo. Jeigu kuras bus branginamas, maistas dar labiau brangs“,- sakė I. Hofmanas.
Konferencijoje taip pat dalyvavo LR seimo narys, Kaimo reikalų komiteto narys Aurimas Gaidžiūnas, Radviliškio rajono savivaldybės Tarybos nariai: Investicijų ir kaimo reikalų komiteto nariai Vytautas Krikščiūnas ir Gediminas Lipnevičius; Tarybos narys Kęstutis Dambarauskas. Po žemės ūkio konferencijos tarybos narys G. Lipnevičius padėkojo konferencijos organizatoriui savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjui A. Juozapavičiui už puikiai organizuotą  renginį, kuriame savo patirtimi bei nuomonėmis pasidalino žemės ūkio atstovai iš Lietuvos bei  užsienio.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Asfaltas Polekėlė – Šilėnai darosi nesaugus

Avatar

Paskelbta

data

Visi laukėme asfalto ant kelio  Polekėlė – Šilėnai, svajojome, kaip bus gerai, kai jį išlies. Iš tiesų teko laukti ilgai, buvo galvojama, jog tai ir liks tik svajonė.

Na, jau turime asfaltą daugiau nei trejus metus. Kad ir su broku išlietas, tačiau vis tiek jis yra. Jau ir vidury asfalto punktyrinė linija nudažyta. Vadinasi,  mūsų asfaltą priėmė  jį  tikrinusi komisija, tačiau  broko nesurado. Mano manymu, viskas  buvo gražiai užglaistyta ir nebėra nei vieno kalto – juk visiems reikia kažkokios naudos – mes, lietuviai, jau tokie  esame.  Ir niekam visiškai nesvarbu, kad turime  banguotą asfaltą,visi tyli, visiems gerai.
Tik iškyla dar viena, galima sakyti, didelė bėda – mes asfalto visiškai nesaugome. Kiekvieną rudenį ir pavasarį mūsų asfaltas teršiamas  purvu. Šalia asfaltuoto kelio yra dirbami laukai, iš kurių išrieda
traktoriai  dumblinais ratais ir padargais. Ūkininkai  ir darbininkai nepasirūpina  nusivalyti savo technikos – ir pirmyn per asfaltą, kuriuo  purvas driekiasi net po keletą kilometrų. O jei palijo, pabandyk užvažiavęs ant purvo juostos pastabdyti – gali griovyje greitai atsidurti. Štai taip mes saugome savo turtą: išsiliejame lauktą asfaltą, o po to „riaumojame“ per dumblynus. Kada pagaliau  visa tai baigsis?
Žmonės mišką vežė, krovė rąstus, atrodo, prišiukšlino, tačiau pravažiavus po valandos gražu žiūrėti: sutvarkyta, nušluota. Kodėl vieni galime po darbų susitvarkyti, o kitiems visiškai tvarka nerūpi?
Na, manau, reikia tai išsiaiškinti. Nuvykau į Radviliškio rajono policijos komisariatą.  Komisariate sutikau vyriausiąjį patrulį R. Janušką su kitu pareigūnu ir jiems ir išdėsčiau visą situaciją. Nieko daug negalvojęs, R. Januška pasakė, kad turi būtinai kelią sutvarkyti prišiukšlinę vairuotojai.  Pareigūnas pasakė,  kad reikia internetu  www.e-policija.lt  užrašyti tokį įvykį ir jie ryte radę  pranešimą  greitai sureaguos, nuvažiuos apžiūrėti, nustatys kaltininkus ir nubaus tokius netvarkingus vairuotojus.  Manau, kad  perskaitę laikraštyje šią informaciją žmonės pradės  tvarkytis ir  visi supras, kad negalima asfalto teršti, jį reikia saugoti.

Saulius TaločkaSkaityti daugiau

Aktualijos

Sveikatos piramidė

Avatar

Paskelbta

data

Yra visokių piramidžių: poreikių, finansinių ir pan. Į savotišką piramidę man panaši Radviliškio poliklinika. Kodėl? Pabandysiu paaiškinti.
Kaip ir kiekviena piramidė, taip ir poliklinika, turi papėdę, kurią prižiūri ir puoselėja šios srities profesionalai. Poliklinikos aplinka – viena gražiausių mieste, kitoms gydymo įstaigoms iki jos toloka, tektų pasitempti. Ir apskritai pradedu nuo piramidės papėdės, o ne nuo viršaus, kaip būdavo priimtina tarybiniais laikais. Be to, be ūkio dalies  jokia įstaiga funkcionuoti negali.
Kaip piramidę, polikliniką supa kiti svarbūs jos funkcionavimui statiniai. Tai Šaukoto, Šiaulėnų, Tyrulių ambulatorijos ir 11medicinos punktų. Atskiras buveines turi Psichikos sveikatos centras ir odontologai. Kasdien tūkstantinius klientų srautus aptarnauja 29 gydytojai, per šešiasdešimt vidurinio personalo darbuotojų.
Pirmajame piramidės (poliklinikos) aukšte pacientų laukia rūbinė, registratūra, elektrokardiogramų, procedūrinis ir profilaktinių apžiūrų kabinetai. Atskirai paminėsiu statistikos,Tiesiogiai stebimų trumpo gydymo kurso (DOST) kabinetą, vaistinę, aptarnaujančia klientus nuo 8 iki 19 val., bei įspūdingai skambantį „Izoliatorių“. Į jį (izoliatorių) pro atskirą įėjimą patenka sunkiomis užkrečiamomis ligomis sergantys ligoniai. Pirmajame aukšte rasite chirurgus, ginekologus ir šeimos gydytojus.
Antrasis aukštas dėl poliklinikos architektūrinių ypatumų neturi lifto, bet esant reikalui kiti specialistai nusileidžia pas lankytojus. Antrasis aukštas – šeimos ir vaikų gydytojų karalija. Čia taip pat yra buhalterija, administracija (direktorius direktoriaus pavaduotojas medicinai, vyr. slaugytoja-slaugos administratorė ir kt. asmenys, atsakingi už poliklinikos darbą). Sutikite, panašumas su piramide yra, bet šis straipsnelis ne tam.
Poliklinika, arba oficialiai VšĮ Radviliškio r. Pirminis sveikatos priežiūros centras, yra sudariusi sutartį vykdyti vyrų ir moterų kraujo profilaktinius tyrimus. Taikomos didelės nuolaidos. Jie tiems, kurie nori itin išsamaus savo sveikatos žemėlapio ir prognozių. Šie tyrimai nepriklauso prie nemokamų tyrimų kategorijos, tačiau, kaip patys suprantate, sveikata – didžiausias turtas. Pridursiu dar vieną pliusą- odontologų paslaugos nemokamos, teks susimokėti tik už medžiagas ir visa paslauga bus pigiausia rajone. Kviečiame kreiptis į mūsų specialistus, adresas: Gedimino g. 9 B, Radviliškis.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi

Copyright © 2019