Po to, kai rašėme: Radviliškio savivaldybė reikalauja iš J. Margaitienės 25 tūkst. eurų – politinis persekiojimas ar teisingumo siekis?

Radviliškio rajono savivaldybė pateikė 25 tūkst. eurų ieškinį buvusiai administracijos direktorei, dabartinei opozicijos Tarybos narei Jolantai Margaitienei. Savivaldybė teigia patyrusi neturtinę žalą dėl J. Margaitienės veiksmų, susijusių su tarnybinio telefono nurašymu. Be to, baudžiamojoje byloje jai pateiktas papildomas, daugiau nei 1,1 tūkst. eurų ieškinys.

Redakcija primena, kad Šiaulių apygardos prokuratūra kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) praėjusių metų pabaigoje užbaigė ikiteisminį tyrimą, susijusį su galimai nepagrįstai nurašytu turtu Radviliškio rajono savivaldybėje. Šiuo metu byla nagrinėjama Šiaulių apylinkės teisme. Po atlikto ikiteisminio tyrimo prokuratūra teigė, kad tokie tyčiniai J. Margaitienės veiksmai lėmė nedidelę neturtinę žalą Radviliškio rajono savivaldybės administracijai – J. Margaitienė, pasisavinusi mobilųjį telefoną ir naudodama jį asmeninėms reikmėms, padarė daugiau nei 1 tūkst. eurų turtinę žalą Radviliškio rajono savivaldybei. Įtarimai šioje byloje pareikšti dviem asmenims – buvusiai ilgametei Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorei, dabar Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narei Jolantai Margaitienei bei vienos privačios įmonės darbuotojui.

Žinia apie savivaldybės pateiktą ieškinį visuomenėje sulaukė didelio rezonanso. Daugeliui kilo klausimas dėl galimai savivaldybės taikomų dvigubų standartų – valdančiųjų Radviliškio socialdemokratų koalicijai priklausantys politikai, padarę savivaldybei dešimčių tūkstančių eurų žalą, nei teisiami, nei kaltinami padarę reputacinę žalą savivaldybei. Tuo tarpu opozicija teigia, kad valdančioji socialdemokratų dauguma taiko dvigubus standartus. Pasak J. Margaitienės ir TS-LKD Radviliškio skyriaus pirmininko Antano Čepononio, valdantieji ignoruoja atvejus, kai jų bendražygiai įsisavina dešimtis tūkstančių eurų, tačiau prieš opoziciją naudojami teismai, auditai ir atleidimai iš darbo.

Antanas Čepononis pabrėžė, kad tokie savivaldybės veiksmai rodo galimą politinį susidorojimą: „Tie, kurie neįtinka K. Račkausko sistemai, yra traiškomi bylomis, auditais ir absurdiškais kaltinimais. Kol valdžia manipuliuos teise, ji pati taps išbandymu Lietuvos valstybei.“


Jolanta Margaitienė „Radviliškio krašto“ redakcijai teigė, kad ginčas dėl padėvėto tarnybinio telefono tik pradėtas nagrinėti teisme. Tarybos narė, teigė mananti, kad savivaldybės iškeltas ieškinys yra būdas pažeminti jos orumą, o jai taikomi standartai yra neadekvatūs: „Daugeliui yra žinoma, jog minėtos bylos iniciatorius pareiškėjas yra žurnalistas. Civilinis ieškinys buvo pareikštas socialdemokratės, savivaldybės administracijos direktorės Eglės Ivanauskytės. Tos pačios politikės, kuri būdama tarybos nare 2015–2019 m. ir 2019–2023 m. kadencijomis neturėdama teisės vairuoti, pylėsi kurą išsijuosusi mašiną. ELTA straipsniuose komentarus teikia socialdemokratų mero K. Račkauskio ir LR Seimo nario S. Luščiko patarėjas Linas Garbenis, buvęs ir galimai tebesantis savaitraščio „Radviliškio naujienos“ neoficialus redaktorius. Šių „naujos kartos“, kaip save patys pavadino, politikų veiksmai prieš neįtikusius Radviliškio rajone – visiems žinomi. Auditai, teismai, atleidimai iš darbo, mobingas. Manau, jog rajono karaliai pamiršo vieniems politikams taikomus atsakomybės standartus pritaikyti kitiems. Kitose Radviliškio rajono tarybos narių bylose, kai buvo įtariamas neteisėtas ar nepagrįstas tarybos narių lėšų ar kt. finansų pasisavinimas, rajono valdininkai civilinių ieškinių tarybos nariams nepareiškė. Be abejonės, tai – skaidrumo ir objektyvumo klausimai.“

S. Luščikas jaučiasi nepadaręs nieko bloga

Savo poziciją redakcijai išsakė ir Seimo narys Saulius Luščikas, prokuratūros duomenimis, jis privalo grąžinti Radviliškio savivaldybei daugiau nei 10 tūkst. eurų neteisėtai panaudotų lėšų. Tačiau savivaldybė jam reputacinės žalos ieškinio neteikė, o opozicija tai vertina kaip akivaizdų dvigubų standartų taikymą.

Seimo narys Saulius Luščikas teigia neturintis jokio ryšio su Margaitienės byla ir pabrėžia, kad situacija, jo manymu, nėra vienoda.  „Nesiruošiu leistis į platesnes diskusijas šiuo klausimu, nes sprendimus J. Margaitienės baudžiamojoje byloje priims teismai.“ – teigė S. Luščikas. Atsakyme jis taip pat pabrėžė, kad  jis neturi jokios sąsajos su J. Margaitienei STT ir prokuratūros pareigūnų iškelta byla, nes joje jis nėra nei pareiškėjas, nei kaltintojas, nei liudininkas, o apie bylos eigą kaip ir kiti sužinojo tik iš žiniasklaidos. S. Luščikas neigia dvigubų standartų taikymą jo atžvilgiu ir teigia, kad J. Margaitienė ir A. Čepononis kaltindami jį tik mėgina nukreipti dėmesį.

Tad lieka klausimas, kodėl J. Margaitienei už galimai padarytą 1,1 tūkstančio eurų žalą Radviliškio rajono savivaldybė pateikė 25 tūkst. eurų ieškinį neturtinei žalai atlygintini, o mero K. Račkauskio bendrapartiečiui S. Luščikui už daugiau nei 10 tūkstančių eurų neteisėtai pasisavintų Tarybos nario veiklai skirtų lėšų, ką patvirtino ir Teismas, savivaldybė teismo neprašo priteisti nei vieno euro neturtinei žalai atlyginti?

Meras Kazimieras Račkauskis ir administracijos direktorė Eglė Ivanauskytė savo kaltės ar dvigubų standartų taikymo neįžvelgia

Jiems mestų kaltinimu dvigubų standartų taikymu atsisako ir meras Kazimieras Račkauskis bei administracijos direktorė Eglė Ivanauskytė. Anksčiau jie redakcijai teigė, kad ieškinys J. Margaitienei buvo pateiktas gavus prokuratūros prašymą inicijuoti ieškinį jos atžvilgiu atliekamame ikiteisminiame tyrime, įvertinus įstaigai padarytą reputacinę žalą bei teismų praktiką. Galutinį sprendimą dėl ieškinio priims teismas.

Kiek Radviliškio politikų dėl neteisėtai naudojamų valstybinių lėšų dar bus teisiami?

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos sprendimas pareikšti J. Margaitienei ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo yra unikalus atvejis rajone. Pastaruoju metu vis dažniau viešumoje pasirodo informacija apie galimai neskaidrią savivaldybės politikų veiklą. Prokuratūros ir STT duomenimis, rajono politikai – socialdemokratai meras K. Račkauskis ir administracijos direktorė E. Ivanauskytė – vis dar nėra sulaukę tyrimo dėl Tarybos nariams skirtų lėšų panaudojimo teisėtumo.

Kyla klausimas, kokios pasekmės jiems gresia, jei paaiškės, kad lėšų naudojimas kėlė abejonių dėl skaidrumo? Atrodo, jog vadinamasis „čekiukų“ skandalas tampa ne tik rajono savivaldybių politikų atsakomybės išbandymu, bet ir visuomenės pasitikėjimo teismais bei teisingumu klausimu.

Bus daugiau.

Emilija Laukagalytė

Total
0
Dalinasi
Related Posts