Socialiniai tinklai

Aktualijos

Pirmoji meilė – iššūkis ne tik paaugliams, bet ir tėvams

Avatar

Paskelbta

data

Vaiko teisių gynėjai susiduria su įvairiai susiklosčiusiais jaunuolių tarpusavio santykiais. Būna, kad paauglys labai stengiasi prisitaikyti prie sužavėjusio asmens ir keičiasi į gerąją pusę. Neišvengiama ir skaudžių nutikimų – pirmųjų stiprių jausmų vedini jaunuoliai bėga iš namų, įklimpsta į priklausomybes. Savo istorijomis sutiko pasidalyti patys paaugliai (vardai pakeisti). Šias istorijas komentuoja psichologė Giedrė Starkevičiūtė ir pataria tėvams, kaip elgtis su pirmą kartą įsimylinčiais jų vaikais. 

Karantinas – nemenkas išbandymas puoselėjantiems šiltus jausmus

Dabar, kai iki minimumo apribota galimybė bendrauti gyvai dėl viruso plitimo,  atsiskyrimas itin sunkus pirmuosius stiprius jausmus išgyvenantiems jauniems žmonėms.

Psichologai teigia, kad vienas sudėtingiausių asmenybės raidos etapų – paauglystė, kai keičiasi kūnas, žaižaruoja emocijos ir įsiplieskia jausmai, yra jautrus visai šeimai.

Atsakinga artimųjų elgsena gali apsaugoti nuo gyvenimo lūžių, išmokyti nesėkmes priimti kaip patirtį, o gražius santykius puoselėti. Tokiu laikotarpiu taip pat pasimato, ar tarp vaiko ir tėvų iki tol buvo sukurtas tvirtas ryšys ir laiku padėtas pagrindas teisingiems pasirinkimams.

Įveikti nusivylimą mylimuoju gimnazistei padeda psichologė

“Mano vaikystėje buvo daug taisyklių, įsipareigojimų. Viską lyg ir dariau savo noru. Atrodo, kad jaučiausi laiminga. Nežinau, kaip paaiškinti, bet kai įkopiau į paauglystę ir susipažinau su juo, tas jausmas su vyresniu, patyrusiu draugu, buvo stipresnis už viską. Patiko jaustis suaugusia, jaučiausi ypatinga”, – beveik septynis mėnesius trukusią būseną prisimena Kauno rajone gyvenanti Viltė.

Viltės paaugliško maišto periodas sutapo su internetine pažintimi. Mergina atvira: būtent gyvenimu be ribų ir be taisyklių naujasis pažįstamas patraukė jos, tada šešiolikmetės, dėmesį. Vedina noro būti šalia ketveriais metais vyresnio vaikino, Viltė ėmė praleidinėti  pamokas, stiprėjo nesutarimai su mokytojais, tėvais. Pasak merginos, nuolatiniai aplinkinių priekaištai ją vertė vis labiau atsiriboti nuo šeimos, mokyklos.  

“Išsiskirti iš naujų pažįstamų nenorėjau, todėl ėmiau rūkyti, paragavau alkoholio, “žolės”. Daug ką iš to laiko dabar noriu pamiršti, o labiausiai – momentą, kai supratau, kad vaikinas manimi tiesiog naudojasi. Tada pritrūko pinigų ir jis liepė parduotuvėje kažką pavogti, nes esu nepilnametė ir man “nieko nebus”. Supratau, kad tai yra riba ir jau noriu į savo namus, savo lovą ir kad niekas nieko neklaustų”, – atvirai kalba neseniai 18-os sulaukusi gimnazistė. 

Viltė grįžo į mokyklą, nuo pavasario lankosi pas psichologą. Tikisi, kad po karatino bus galimybė susitikti su psichologe gyvai. Pagalbos į specialistus kreipėsi ir Viltės tėvai. Jie, pasak merginos, nori suprasti, kaip bendrauti su į paauglystę įkopiančiu Viltės broliu, išvengti klaidų.  

 Mylimosios šeima tapo jaunuolio patarėjais

Marijampolės regione globos namuose gyvenantis Valius įsitikinęs, kad jausmai bendraamžei jį sustiprino ir pakeitė. Vaikinas juokauja, kad tai, kas nutiko, visų pirma netikėta jam pačiam, nes įsimylėjo „moksliukę“. Kadangi abu puikiai sutaria, karantino apribojimai jų laiko kartu nesumažino – jiedu bendrauja per atstumą, vienu metu klausosi tos pačios muzikos arba žiūri tą patį filmą.

„Aistė tokia, kad dėl jos viską padaryčiau. Patinka ir kaip jos tėvai su manimi elgiasi, jaučiuosi kitu žmogumi. Ilgai vengiau draugės tėvų, ypač mamos, bijojau, kad draus susitikinėti. Bet kai susipažinome, jie nėra nieko blogo pasakę, dažnai pataria. Net atrodo, kad ten mano namai“, – pakylėtai kalba paauglys.

Valius atvirauja, kad nuo mažens kėlė rūpesčių socialiniams darbuotojams, mokytojams: „Jau nuo 12 metų garsėjau kaip peštukas, vis bėgdavau iš globos namų“.

Berniukas anksti neteko tėvo (jis žuvo avarijoje), o mama, likusi viena su keturiais vaikais, neatlaikė užgriuvusių išbandymų, pradėjo girtauti. Į globos namus su sesutėmis Valius pateko septynerių. Dabar jam šešiolika.

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus psichologė Giedrė Starkevičiūtė pataria, kaip elgtis, kai dukra arba sūnus pirmą kartą įsimyli:

  • Nekelkite papildomo streso

Paauglystėje formuojasi tapatumas, vertybės, požiūris. Šis periodas dažnai lydimas stiprių išgyenimų ir jausmų, jie paaugliui sukelia didelį stresą. Pasistenkite neapgalvotu elgesiu nesukelti jo dar daugiau. Stresas būna teigiamas, skatinantis tapti geresniu, keistis. Bet gali kilti ir iš konfliktų, nesusikalbėjimo šeimoje.  

  • Išlikite kritiški poelgiams

Jei tėvai pastebėjo netinkamą paauglio elgesį (praleidžia pamokas, konfliktuoja su mokytojais, laiku negrįžta į namus), svarbu suprasti tikrąją to priežastį. Niekas nepadės geriau, nei nuoširdus, pagarbus, pagrįstas pasitikėjimu ir šiluma pokalbis. Jeigu santykiai sudėtingi, tada patartina kreiptis psichologo pagalbos. Gali būti, jog dar iki paauglystės santykiai buvo pažeisti.

  • Venkite perdėtos kontrolės

Jei paauglio elgesys tampa ypač pavojingu (psichoaktyvių medžiagų vartojimas, vagystės ir pan.) – reaguokite. Tačiau jeigu paauglys visą laiką ir dėmesį skiria savo susižavėjimo objektui ir keičiasi jo laisvalaikis, bendravimas su draugais, šeima – tame nieko netinkamo nėra. Įveikite savo nerimą dėl pamažu prarandamos įtakos augančiam vaikui.  

  • Susipažinkite su savo vaiko mylimu žmogumi

Būsite ramesni, kaip dukra arba sūnus leidžia laiką, jeigu pažinsite savo atžalos antrąją pusę. Ir paauglys jausis saugiau, jeigu tėvai draugą priims, palaikys. Tai padarykite net jeigu jūsų vaiko žavesio objektas jums nekelia ypatingo džiaugsmo. Pabandykime į pasaulį žvelgti ne iš savo patirties, bet jauno, emocingo, savęs ieškančio žmogaus akimis.

  • Parodykite pagarbą ir palaikymą

Aiškiai parodykite, jog gerbiate, suprantate ir palaikote paauglio pasirinkimą. O savo pastebėjimus išsakykite ne kaip baimę ir kritiką. Kad ir kokių pavojų ar problemų atsirastų paauglio gyvenime, stiprus tėvų ir vaikų tarpusavio ryšys yra veiksmingiausias vaistas nuo gyvenimo negandų, sudėtingo elgesio ir didžiosios dalies rūpesčių.  

  •  Padėkite išbūti su savo jausmais

Jei pirmoji meilė nuvilia, pažeidžia pasitikėjimą, gali kilti emocinių sunkumų mezgant darnius santykius ateityje. Bet ankstyvi išgyvenimai gali išmokyti, kaip priimti netektį ar nusivylimą. Svarbu ne paneigti jausmus, o padėti dukrai ar sūnui su jais išbūti.  Tačiau jeigu skausmas gilus ir nepraeina, būtina kreiptis į specialistą. 

Ramunė Liubinaitė

Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė

Kauno mieste, Kauno ir Marijampolės apskrityse

Tel. 8 611 06150

El.p. ramune.liubinaite@vaikoteises.lt

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba

prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

K. Donelaičio g. 6, 44213 Kaunas

Dėl galimo vaiko teisių pažeidimo kreipkitės į artimiausią teritorinį Tarnybos skyrių – darbo dienomis nuo 8:00 iki 17:00. Norėdami pranešti apie galimą vaiko teisių pažeidimą po darbo valandų, nedarbo bei švenčių dienomis kreipkitės bendruoju pagalbos telefonu – 112.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

RTVMC Šeduvos technologijų ir verslo mokymo skyriuje abiturientų ir absolventų šventė

Avatar

Paskelbta

data

RTVMC Šeduvos technologijų ir verslo mokymo skyriaus bendruomenė rinkosi į virtualią Šimtadienio ir Paskutinio skambučio šventę. Šventė kiek neįprasta, ne tokia, prie kokios esame įpratę, tačiau nemažiau reikšminga. Dvyliktokai pažymėjo šimto dienų laiką, likusį iki brandos egzaminų. Trečio kurso mokiniai – Paskutinio skambučio šventę, po kurios jų pamokos mokykloje baigėsi, o iki finišo tiesiosios – tai yra kompetencijų vertinimo egzaminų – liko tik praktikos atlikimas darbo vietose.

Renginyje netrūko gražių žodžių, palinkėjimų ir sveikinimų. Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Stanislava Kavaliauskienė linkėjo mokiniams sėkmės ir džiaugėsi jaunuolių gebėjimu prisitaikyti prie nuotolinio mokymo. Pirmo kurso mokiniai įteikė abiturientams Šimtadienio kalendorių, padėsiantį neprarasti laiko nuovokos. Absolventai perskaitė savo „testamentą“ ir įteikė atminimo dovaną mokyklai. Gražius žodžius vieni kitiems skyrė ir patys mokiniai, ir administracijos darbuotojai, ir grupių vadovai. Galima tik pasidžiaugti, kad virtualus bendravimas, neatima galimybės švęsti mums svarbias šventes ir leidžia neprarasti svarbaus bendrystės jausmo.

Linkime savo abiturientams ir absolventams nepamiršti, kad gyvenimas yra dinamiškas: siekimai ir tikslai keičiasi, bet svarbiausia – suprasti, kas Jums teikia laimę. Džiaukitės darydami tai, kas Jums patinka, ir gerbkite save už tai, kad sugebate džiaugtis ir suprantate, ko trokštate.

Neformaliojo švietimo organizatorė Audra Kisežauskė

Skaityti daugiau

Aktualijos

Prieš „vėjo malūnus“ sukilo rajono bendruomenės

Avatar

Paskelbta

data

Savaitraštis „Radviliškio kraštas“ jau rašė apie tai, kad mūsų rajonas staiga tapo labai patraukliu vėjo jėgainių statytojams, nors ir nėra prie jūros, kur nuolat pučia vėjai. Radviliškio rajone buvo planuojama pastatyti apie 30 tokių jėgainių, kurių aukštis – iki 300 metrų. Tačiau sulaukus aktyvaus bendruomenių pasipriešinimo, „vėjo malūnų“ rajone gali ir sumažėti.

Pirmoji pasipriešino „Draugo“  bendruomenė

Vėjo jėgaines UAB „Archstudija“ buvo užsibrėžusi statyti Radviliškio rajono Grinkiškio, Pakalniškių, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose, tačiau sulaukė aktyvaus Pakalniškių seniūnijos gyventojų pasipriešinimo. „Draugo bendruomenės“ nariai, kartu su pirmininku J. Malinausku surinko gyventojų parašus, pasikvietė valdžios atstovus ir tarė ryžtingą „Ne“ vėjo jėgainių projektavimui bei konstravimui Pakalniškių seniūnijoje.

Atvykusiems valdžios atstovams šios bendruomenės nariai argumentuotai paaiškino, kodėl jie nenori savo seniūnijos teritorijoje matyti milžiniškų „vėjo malūnų“.

„Pirmiausia tai foninis, mechaninis ir aerodinaminis triukšmas, turintis įtakos žmonių ir gyvūnų savijautai bei sveikatai, kuri priklauso nuo jėgainės įrengimo atstumo. Dėl jėgainių įtakos padaryta nemažai tyrimų. Nustatyta, kad daugeliui žmonių, gyvenančių iki 3 kilometrų atstumu nuo jėgainių, vystosi chroniška nemiga, klausos sutrikimai, nuovargis, galvos skausmai bei depresija.

32-jų decibelų triukšmas jau erzina, 40-ies daugeliui sukelia stiprų erzinimą. Prie pat jėgainės būna apie 105 decibelus, tolstant triukšmo lygis mažėja. 500 metrų atstumu yra 36 decibelai. Ne tik žmones, bet ir gyvūnus labai veikia žemo dažnio infragarsas: kinta kraujospūdis, pasireiškia kvėpavimo, nervų sistemos sutrikimai, galvos svaigulys“,- vėjo jėgainių poveikį žmogaus sveikatai įvertino šios bendruomenės nariai.

Pasak šios bendruomenės narių, danai žengė pirmi su vėjo jėgainėmis, tačiau jie jau stumia jėgaines kuo toliau nuo gyventojų į jūrą. Jie infragarsą fiksuoja ir esant 15 -os kilometrų atstumui.

Dar vienas faktas – vėjo jėgainės labai muša būsto kainas – ten, kur jų yra, būstai atpinga iki kelių kartų.

Užsimota keisti Tarybos sprendimą

Po tokio aršaus bendruomenės pasipriešinimo, buvo nutarta koreguoti 2019 m. birželio 27 d. Tarybos sprendimą ir vietoje Pakalniškių seniūnijos vėjo jėgaines statyti Sidabravo seniūnijoje. Šis sprendimas dabar skambėtų taip: „Leisti UAB „Archstudija“ pradėti rengti vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentą ؘ– Vėjo elektrinių išdėstymo Radviliškio rajono savivaldybės Grinkiškio, Sidabravo, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose specialųjį planą“.

Sulaukta Kunigiškių bendruomenės aktyvaus pasipriešinimo

Tik klausimas, ar nereikės dar kartą keisti šio sprendimo projekto dėl vėjo jėgainių statymo plano, nes sulaukta aktyvaus Kunigiškių bendruomenės pasipriešinimo bei kreipimosi į Radviliškio rajono savivaldybės tarybą:
„2020 -02-04 Kunigiškių seniūnaitijos bendruomenę pasiekė žinia apie vėjo jėgainių parko įrengimo planus pagal Radviliškio rajono savivaldybės Tarybos 2019-06-27 priimtą sprendimą Nr. T-51 „Dėl leidimo rengti vėjo elektrinių išdėstymo Radviliškio rajono savivaldybės Grinkiškio, Sidabravo, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose specialųjį planą“.

Informuojame, kad Kunigiškių seniūnaitijos gyventojai savo parašais išreiškė prieštaravimą vėjo jėgainių statymui Kunigiškių seniūnaitijoje arčiau nei 5 km nuo kiekvienos Kunigiškių seniūnaitijai priklausančios gyvenvietės kraštinės sodybos. Kreipiamės į jus dėl planų koregavimo ir prašoma atstovauti bendruomenės interesus.

Pridedama. Kunigiškių seniūnaitijos gyventojų nesutikimai, 94 lapai“.
Raštą pasirašė asociacijos „Kunigiškių bendruomenė“ pirmininkė Dalia Balčiūnienė.

Į Kunigiškių bendruomenės kreipimąsi operatyviai sureagavo nepartinis Tarybos narys Gediminas Lipnevičius. Jis raštu kreipėsi į rajono savivaldybės tarybą, vicemerą M. Pauliuką bei administracijos direktorę J. Margaitienę su pasiūlymu išbraukti šį klausimą iš Tarybos posėdžio darbotvarkės bei susigrąžinti administracijai koreguoti, atsižvelgiant į gyventojų prašymus.

Po operatyvaus kreipimosi į rajono vadovus bei Tarybą, G. Lipnevičius sulaukė Kunigiškių bendruomenės  padėkos: „Labai dėkojame visų bendruomenės narių vardu, kad sureagavote į mūsų pagalbos šauksmą. Suprantame,  kad kovos kelias gali būti labai ilgas, bet bandyti reikia. Norime gyventi saugioje ir gražioje aplinkoje“.

Tarybos narys kreipėsi į gyventojus

Tarybos narys G. Lipnevičius socialiniame tinklapyje „Facebook“ išplatino kreipimąsi į seniūnijų gyventojus informuodamas juos apie jų kaimynystėje numatomas statyti vėjo jėgaines: „Grinkiškio, Sidabravo, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijų gyventojai!

Jūsų seniūnijoje planuojamos statyti vėjo jėgainės. Nėra garantijų, kad šalia jūsų namų neišdygs 300 metrų aukščio seni, užsienyje demontuoti griozdai.
Radviliškio rajono tarybai savivaldybės administracija pateikė sprendimo projektą “Dėl leidimo rengti vėjo elektrinių išdėstymo Radviliškio rajono savivaldybės Grinkiškio, Sidabravo, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose specialųjį planą”.

Anksčiau buvau gavęs alksniupiečių apsisprendimą bei pagalbos prašymą: jie nenorėjo šalia savo gyvenvietės 300 metrų aukščio vėjo elektrinių. Komiteto posėdyje teikiau siūlymą patvirtinti VO „Kaimo bendruomenė – Draugas“ prašymą neplanuoti vėjo jėgainių 5 km atstumu iki Alksniupių gyvenvietės. Jis buvo patvirtintas.

Kadangi komiteto posėdyje buvo teigiama, kad kitų seniūnijų gyventojų prieštaravimų dėl vėjo jėgainių negauta, noriu dar kartą jus informuoti apie planuojamas statyti vėjo jėgaines jūsų seniūnijoje. Jei nenorite, kad šalia jūsų namų būtų statomos kelių šimtų metrų aukščio vėjo elektrinės, rašykite Radviliškio rajono savivaldybės tarybai el.paštu: informacija@radviliskis.lt iki ketvirtadienį vyksiančio Tarybos posėdžio.
Komitete vykusioje diskusijoje man niekas negalėjo patvirtinti, kad mūsų rajone nebus statomos senos Vokietijoje demontuotos vėjo jėgainės… Aš esu už žalią energetiką, bet tai turi būti suderinta su gyventojais, kas iki šiol nepadaryta.

Prašau pasidalinti šia žinia, informuokite draugus, pažįstamus, gimines.
Gediminas Lipnevičius – nepartinis Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys“.

Po Tarybos nario kreipimosi – raštų lavina

Po šio kreipimosi sujudo ir kitų seniūnijų gyventojai. Šeduviai prieštaravo, kad vėjo jėgainės būtų statomos Šeduvos seniūnijoje – net planuoja paruošti peticiją.

Šaukoto seniūnijos gyventojai taip pat piktinasi sprendimu projektuoti vėjo jėgaines šioje seniūnijoje nepasitarus su gyventojais: „Niekas nei klausė, nei rodė planus Šaukoto seniūnijoje, o rašote, kad žmonės neprieštarauja? Pirmą kartą girdime apie tai!“

Ar Tarybos nariai atsižvelgs į seniūnijų gyventojų prašymus ir atidės klausimą dėl vėjo jėgainių projektavimo ir statymo Grinkiškio, Sidabravo, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose, paaiškės artimiausiame posėdyje.

Jonas  Petrikas

Skaityti daugiau

Skaitomiausi