Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Pinigai svarbiau už lietuviškus ąžuolus…

Paskelbta

data

Vietinių politikų kadrilis už Briuselio eurus kartais tampa visiškai nesuprantamu ar net beprotišku. Bet ar kirvio ašmenų yra verti daugiau nei 220 ąžuolų, radviliškiečių ir miesto svečių rankomis sodintų Eibariškių parke, klausimas nebe retorinis. Medis, ypač ąžuolas, nuo senų senovės lietuvių sąmonėje yra laikomas kone šventu. Ar būtina paminti visas lietuviams brangias vertybės kaip meilė gamtai, medžiams tik dėl banknotų šnarėjimo? Medžių pasmerkimas simbolizuoja tik vieną: mero Antano Čepononio vedama Taryba „prastums“ abejotinos vertės projektus vardan vieno tikslo – kuo greičiau įsisavinti ES lėšas. Ir kuo daugiau, tuo geriau. Visa kita – tik akių dūmimas.

Apleistas parkas!?
Taip politikams tapo patogu įvardinti šalia Eibariškių tvenkinio radviliškiečių pamėgtą vietą. Ten yra vandens telkinys, vasarą žiemą traukiantis žmones. Bet nereikia būti itin pastabiam, kad suprastum, jog čia niekada nebuvo parko – žolė šioje vietoje nupjaunama geriausiu atveju vos kartą per metus. Kodėl 20 ir daugiau metų seniūnija tuo nesirūpino, reikėtų klausti ne tik dabartinio, bet ir ankstesnių seniūnų, netgi patį A.Čepononį, kuris buvo miesto meru (dabar miesto seniūnas). Kad rajono aukščiausi vadovai nepastebi, kaip tiesiog akyse ši teritorija tapo kone neprižiūrimu mišku, suprantama. Jų pirtelės stovi ant Arimaičių ežero kranto, tad jie sulėkdavo čia tik per medžių sodinimo akcijas. Pasirodo, kad prisodino tiek daug ir tokiomis tiesiomis eilėmis, kad teritorija tapo ne parku, o … mišku.

Pinigai susuko galvą
Iš karto po 2015 m. rinkimų Savivaldybės vadovas  A.Čepononis visais kanalais guodėsi, kad Radviliškis kaip užkeiktas: nei tikslinis, nei probleminis, todėl Vilnius nenori duoti jam pinigų. Bet tuo pat metu tyliai tyliai „prastuminėjo“ vieną po kito projektus. Kai skirtingose ministerijose vyksta kvietimai teikti paraiškas, būtina gauti Tarybos pritarimą prisidėti Savivaldybės biudžeto lėšomis prie projektų finansavimo. Kitaip valdininkai sostinėje atskirose grafose neuždės varnelių ir pinigėliai iš ES „kranelio“ nepasieks provincijos. Gauti visiškai tik jam vienam atsidavusios Tarybos pritarimą A.Čepononiui, tuo metu negalėjusiam net balsuoti, buvo vieni juokai. Vėliau viskas sustojo į savo vėžes. Į projekto rengimą įtraukiama Vilniuje registruota UAB „Plėtros partneriai“, 2016 metų gegužės mėnesį už 31 460 eurų jie parengė projektą. Įdomu tai, kad viešąjį pirkimą organizavo ne Radviliškio rajono savivaldybės administracija, o miesto seniūnija. Bet parengtas projektas neatitiko ministerijos finansavimo tvarkos aprašo ir jį reikėjo tikslinti. Pirkimas buvo organizuotas dar kartą. 2017 metų liepos mėnesį J.Margaitienė pasirašė projekto koregavimo sutartį už 30 200 eurų. Kokie racionaliai mąstantys politikai ir valdininkai galėtų leisti taip švaistytis savivaldybės biudžeto lėšomis? Ar dar kam nors rūpi už tūkstančius eurų nusipirktų projektų kokybė, kurios vienas iš tikslų – išpjauti šimtais pasodintų medžių? Be to, Aplinkos ministerijos aplinkos projektų valdymo agentūroje patvirtinta projekto vertė tėra 447 tūkstančių eurų, o jau daugiau nei 61 tūkstantis eurų „nusėdo“ Vilniaus projektuotojų kišenėse.
Kirtimui pritarė ir dendrologas, ir želdynų specialistai
Prie projekto rengimo prisidėjo specialistai. Už savivaldybės lėšas pasamdytas vienas jų, dendrologas daktaras Julius Bačkaitis, sužymėjo, surūšiavo ir suskaičiavo visus medžius ir krūmus. Beveik 3500 medžių. Nors sako, jog samdytas proto neturi, bet ir jam širdį suskaudo. Savo išvadoje parašė: „bene sunkiausiai buvo apsispręsti dėl geros ir jai artimos būklės 135 (iš viso kertamų 220 – red.) paprastųjų ąžuolų iškirtimo … projektiniais tikslais.“ Be ąžuolų, šis specialistas kirviui pasmerkė daugiau nei 420 medžių, įskaitant uosius, klevus, beržus, drebules, pušis, liepas ir taip toliau. Beje, šio dendrologo pavardė skambėjo ir kitur. Kaune jis ginė viešąjį interesą ir rūpinosi medžių išsaugojimu, nes po jo parengtų išvadų Kauno miesto savivaldybė atsisakė išpjauti dalį pjūklui pasmerktų medžių. Gal patirtis vėliau atėjo, nes Eibariškių parką jis įvertino anksčiau nei Kauno miesto gatvėse augančius medžius. Tokiai išvadai neprieštaravo ir Mantas Pilkauskas, pasamdytas atestuotas želdynų projektuotojas, bei J.Bačkaičio kolegė K. Godvod.
Kišasi aplinkos ministerija
Pasklidus informacijai apie pasmerktų ąžuolų likimą, kilo Radviliškio krašto bendruomenės susirūpinimas. Daugelis svarstė, kam tai naudinga. Piliečių skundai pasiekė ir Aplinkos ministeriją. Ministerijos kanclerė Vilija Augutavičienė Radviliškio rajono savivaldybės administraciją įtikinėja, kad rengiant projektus privaloma atsižvelgti ir į visuomenės nuomonę. Maža to, nurodoma, kad vertinant viešųjų želdinių pertvarkymo projektus turi būti įtraukiami atestuoti želdynių projektų rengimo vadovai ir želdinių būklės ekspertai. Papildomai sostinės valdininkai nurodo, jog keičiamas Želdynų įstatymas labiau sugriežtins tvarką suteikiant daugiau galių paprastiems piliečiams ginti viešąjį interesą, kai valdininkų besaikis noras įsisavinti ES lėšas tampa nekontroliuojamas. Tiesa, po ministerijos įsikišimo Eibariškių parko projektas visuomenei tapo nebeprieinamas. Ką šiuo metu rajono valdininkai daro su projektu, pasakyti, ko gero, galėtų tik aiškiaregiai.
Meras ir toliau palaiko projektą
Paprašytas pakomentuoti situaciją dėl planuojamų kirsti medžių projekto tikslais, rajono vadovas A.Čepononis kone pažodžiui cituoja projekto rengėjų žodžius: „Kraštovaizdžio formavimas ir ekologinės būklės gerinimas Radviliškio miesto Eibariškių parko teritorijoje parengtas siekiant įgyvendinti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamą projektą Nr.05.5.1-APVA-R–019-61-0006. Projektas buvo rengiamas tam, kad būtų įgyvendinamas jame numatytas tikslas – racionaliai tvarkyti, išsaugoti ir tikslingai plėtoti kraštovaizdžio funkcijas Radviliškio miesto teritorijoje ir uždaviniai: teritorijas pertvarkyti taip, kad didėtų jų ekonominė vertė, gerėtų estetinis vaizdas, tačiau nesilpnėtų esamos vietovės ekologinis potencialas ir būtų palaikoma dermė su vietovės gamtiniu savitumu; stiprinti rekreacinių želdynų sistemą, kurti aukštos kraštovaizdžio kokybės erdves, gerinti želdynų tvarkymo kokybę.“
„Radviliškio krašto bendruomenės“ pirmininko G. Lipnevičiaus komentaras
„Šis politikų sprendimas sunkiai suvokiamas. Jeigu medžiai yra sveiki ir nekelia pavojaus, tai kodėl juos reikia nupjauti? Mes „Radviliškio krašto bendruomenėje“ diskutavome šiuo klausimu. Atrodo, dar visai neseniai daugelis radviliškiečių sodinome ąžuoliukus, o „partiniai’“ nusprendė pjauti… Tai netoleruotina. Aš ir „Radviliškio krašto bendruomenė“ kreipsimės raštu į merą, tarybą, o jeigu tai nepadės – piketuosim, kreipsimės į Seimo narius pagalbos, bet ąžuolus turime išsaugoti“.  

Marius Aleksiūnas

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

Svajonių išsipildymas: dovanos vaikams

Paskelbta

data

Skelbia

Atėjus įvairioms šventėmis visada norime itin nustebinti savo vaikus. Tačiau tėvams neretai tampa didžiulis iššūkis, kas iš tikrųjų juos nudžiugintų. Dovanos vaikams iš Little Dutch  jums gali padėti! Ypač jeigu pritrūko idėjų bei ieškote originalios dovanos.

Ką vaikui reiškia žaisti?

Vaikų gyvenime žaidimai užima itin svarbią vietą. Jie nuo pat mažumės bando suprasti, pažinti, tyrinėti, koks yra pasaulis. Nuo pat kūdikystės vaikas ridena, griebia, deda į burną daiktus – visa tai jam yra žaidimas. Vėliau vaikai pradeda guguoti bei tarti žodžius. Dar vėliau jau daug šneka ir savarankiškai tyrinėja aplinka. Suaugusiems atrodo, kad tai elementarus dalykas, o vaikams – žaidimas.

Žaidimų metu vaikas gali išreikšti savo kūrybiškumą, fantaziją, gebėjimus bei būti tikru savimi, todėl labai svarbu, kad vaikas mėgtų žaistų. Žinoma, tik jokiu būdu neverskite! Jeigu vaikas nusprendė užsiimti kita veikla, tai ir leiskite jam. Patikėkit, jie per skirtingas veiklas atranda dalykų, kurie ugdo jį, kaip asmenybę.
Vaiko žaidimams nekurkite taisyklių, leiskite jam pačiam sugalvoti žaidimo strategiją ir valdyti situaciją.

Nuo gimimo iki trejų

Kūdikiai, kas yra žaidimas dar negali įvardinti. Jiems džiugesį sukelia įvairūs nematyti daiktai ir reiškiniai. Žinoma, tai nereiškia, jog nereikia vaikui nieko dovanoti. Geriau nupirkite kokį paprastą barškutį ar kramtuko bei jį įmantriai supakuokite. Mažyliui didžiausia dovana bus dovanos atpakavimas, kadangi matys įvairiaspalvius ir įvairių tekstūrų popierius. Taip pat galite padovanoti sentimentalią dovaną – parašyti laišką savo kūdikiui. Vėliau, praėjus daugiau metų (kai vaikas supras laiško esmę) galėsite įteikti jam šią dovaną. 

Vaikai oficialiai perkopę iš kūdikystės į vaikystę, jau geba atlikti ir tam tikrus veiksmus: ropinėti, su tėvelių pagalba vaikščioti, atpažinti garsus, žaisti su kaladėlėmis ir kt., todėl esant tokiam amžiui galite pradėti dovanoti tokius žaislus, kurie padėtų vaikams ugdyti savo gebėjimus:

  • lavinamieji žaislai – kūrybiniai rinkiniai, nesudėtingos dėlionės, kaladėlės, garsus skleidžiantis žaislai ir pan.
  • atskleidžiantis vaiko talentus – žaislinių muzikos instrumentų rinkinys, piešimo, lipdymo rinkiniai ir pan.

O, kaip iki mokyklos?

Vaikai, kurie jau ruošiasi žengti į pradinę mokyklą jau geba būti žymiai savarankiškesni. Taip pat po truputį ugdosi žmogaus asmenybė – reiškiama nuomonė, yra dalykai, kurie patinka, kurie – ne, ginčijamasi, argumentuojama ir kt. Taigi, tokio amžiaus vaikams tinka žaislai, kurie ugdytų vaiko protinę, kūrybinę ir „tikrojo aš“ veiklą. Žinoma, svarbu atsižvelgti į vaiko pomėgius bei į kokią veiklą jis labiau krypsta. Išsiaiškinus vaiko pomėgius galima rinkti dovaną, tai gali būti: stalo žaidimai, aktyvūs žaidimai (krepšinio, futbolo, teniso ir t.t.. rinkiniai), kūrybiniai žaidimai, žaislai, kuriuos reikia pačiam susikurti, susipažinimo žaidimai ir pan. Labai svarbu nepamiršti to, kad esmė yra ne brangiausiame žaisle, o kokią naudą ji atneš vaikui.

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Ką reiškia ant padangose esantys skaičiai?

Paskelbta

data

Skelbia

Jei perkate padangas arba kada nors atkreipėte dėmesį į savo automobilio padangas, tikriausiai matėte, kad ant jų yra įvairiausių užrašų bei simbolių. Nors dažniausiai didelę dalį užima gamintojo logotipas bei pavadinimas, tačiau likusieji simboliai yra be galo svarbūs ir leidžia lengvai bei patogiai įsigyti ir pasirinkti tas padangas, kurių reikia. Visgi tiems, kurie nežino, ką simboliai ir skaičiai reiškia, tai nieko nesako, todėl mes paruošėme trumpą, bet tikimės, kad informatyvų gidą apie tai, ką reiškia skaičiai, esantys ant padangų.

Pagrindiniai skaičiai bei įvertinimai

Paimkime viską ir supaprastinkime. Dėmesį nukreipkime į pagrindinį žymėjimą. Jį sudaro trys skaičiai ir vienas simbolis arba keturi skaičiai.

Pirmasis, triženklis skaičius yra padangos plotis milimetrais.

Antrasis skaičius – santykis (procentais) tarp padangos sienelės šone pločio bei aukščio.

Trečiasis skaičius – skersmuo ratlankio, ant kurio padanga turėtų būti maunama. Jis dažnai žymimas su raide „R“ priešais.

Ketvirtasis skaičius (arba raidė) – žymi maksimalų greitį, kuriuo važiuoti dar yra saugu su šiomis padangomis.

Taigi, tarkime turime 265/35 R20 Y tipo padangas. Iššifruojame žymėjimą ir gauname, kad padangos plotis yra 265mm, santykis tarp pločio ir aukščio yra 35 procentai, ratlankių skersmuo turėtų būti 20 colių (R20), o raidė Y žymi, kad padangomis galima smagiai riedėti net iki 300 km/h. Kitos raidės žymi tokius maksimalius greičius:

·       K <110 km/h

·       L <120 km/h

·       M <130 km/h

·       N <140 km/h

·       P <150 km/h

·       Q <160 km/h

·       R <170 km/h

·       S <180 km/h

·       T <190 km/h

·       U <200 km/h

·       H <210 km/h

·       V <240 km/h

·       W <270 km/h

Kiti svarbūs skaičiai arba simboliai

Renkantis padangas, iš žymėjimų taip pat galima sužinoti įvairius kitus, pirkėjui ir vairuotojui svarbius parametrus.

Vienas iš tokių žymėjimų yra pakeliama apkrova. Apkrovos indeksas gali būti nuo 0 iki 279, tačiau įprastų automobilių apkrovos indeksas svyruoja nuo 50 iki 150. Jis nurodo kokį svorį gali atlaikyti padanga. Dar ant padangos galima rasti kodą ir skaitmenis, vadinamus DOT kodu. Jis nurodo gamintojo informaciją, o svarbiausi keturi skaičiai žymi datą, kada padangos buvo pagamintos. Pavyzdžiui DOT kode randami skaičiai (paprastai jie būna paskutiniai) 3919 reiškia, kad padangos pagamintos 39 savaitę 2019 metais.

Du labai svarbūs žymėjimai yra kuro suvartojimo bei sukibimo su šlapia danga rodikliai. A raidė reiškia ekonomiškiausią padangą bei geriausią sukibimą, o F – mažiausiai taupią ir prasčiausiai sukimbančią.

Dar ant padangų galima rasti maksimalaus slėgio indeksą, bet jis nurodo kiek daugiausiai padanga „atlaiko“, o ne iki kokio slėgio ją reikėtų pripūsti.

Žymėjimas XL reiškia „Extra Load“ arba lietuviškai papildoma apkrova. Tą patį reiškia ir žymėjimas RF, EXL arba RFD ir jis praneša apie tai, kad padanga atlaiko didesnę apkrovą ir slėgį nei įprastai. Jos taip pat yra labiau atsparios.

M+S raidės žymi padangas, tinkančias bekelei arba prastesnei kelio dangai (purvui, sniegui, ledui). 3PMSF – žieminės padangos, atitinkančios reikalavimus.

Terminas „Runflat“ reiškia, kad su šiomis padangomis, net joms ir prakiurus galima kurį laiką saugiai važiuoti toliau.

Be abejo, yra ir daugybė kitų žymėjimų, tačiau visus juos surašyti reikėtų dar daugybės puslapių, todėl, kadangi apžvelgėme svarbiausius, paliksime visa kita profesionalams arba tiems, kuriems tai bus įdomu!

Tinkamiausias padangas, net žinant skaičius nėra lengva išsirinkti patiems

Nepaisant to, kad pažįstate didžiąją dalį simbolių, pasitikėti vien jais nėra protinga. Labai daug informacijos apie eksploatavimo niuansus bei klientų patirtis turi autoservisų specialistai bei padangų platintojai. Reikalinga profesionali konsultacija ir kokybiška prekė? Apsilankykite: https://eshop.autoera.lt/cms/padangos Pasitikėkite ir jų žiniomis arba savo artimų autofanų bei autožinovų informacija tam, kad nusipirktumėte ne tik tinkamo pločio, aukščio ir skersmens padangas, bet ir tas, kurios suteiktų didžiausią važiavimo saugumą bei komfortą.

Skaityti daugiau
REKLAMA

Skaitomiausi