Socialiniai tinklai

Rajono aktualijos

Pedagogai viceministrui turėjo aktualių klausimų

Paskelbta

data

Balandžio 13 d. Radviliškio kultūros namuose vyko rajono švietimo įstaigų vadovų bei pedagogų susitikimas su Švietimo ir mokslo ministerijos atstovais. Susitikime dalyvavo ir radviliškiečių išrinktas Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas.

Aktualiausias klausimas – mokslo metų ilginimas

Susitikime didžiausias dėmesys buvo skiriamas šiuo metu aktualiausiam klausimui – mokslo metų ilginimui.

Švietimo viceministras Gražvydas Kazakevičius sakė, kad kaip tėvas neitų piketuoti prie Seimo ar prie vyriausybės, kad mokslo metai nebūtų ilginami. „Aš už tai, kad mokslo metai būtų ilgesni ir vaikai mokykloje pasisemtų daugiau žinių, o laikas, praleistas mokykloje, bus vertingas. Per mokslo metus viena savaitė galėtų būti skirta ekskursijoms po muziejus, gyvenvietės apylinkes bei projektinei veiklai. Šių veiklų metu mokiniai susietų teorines bei praktines žinias, išmoktų stebėti aplinką bei pasisemtų žinių ne tik iš vadovėlių“,- sakė viceministras.

Pasak G. Kazakevičiaus, pailginus mokslo metus, mokymo turinys bus išdėstytas plačiau, pamokų skaičius nebus didinamas. „Šiuolaikiniai vaikai negali išsėdėti 7-8 pamokų, tad jie protestuoja prieš šiandien esančią mokymo sistemą. Pailginus mokslo metus, turinys bus išdėstytas plačiau“,- sakė viceministras.

Mokytojai kaip problemą įvardijo karščius, kurie gali trukdyti mokiniams produktyviai dirbti, jeigu mokslo metai bus dviem savaitėm pailginti birželio mėnesį. Pasak pedagogų, mokymuisi per karštymetį nepritaikytos klasės, jose nėra kondicionierių.

Kaip dar viena problema įvardinti egzaminai: kai kurie pedagogai dirba egzaminuose, taiso testus bei rašinius ir negali vesti pamokų.

G. Kazakevičius sakė, kad  mokslo metai gali būti pailginti ne birželio mėnesį, o prasidėti anksčiau, pavyzdžiui, nuo rugpjūčio mėnesio vidurio, kai didieji karščiai jau būna pasibaigę.
Pradėjus mokslo metus rugpjūčio pabaigoje būtų išspręstas ir stovyklų klausimas – Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos mokytojai nuogąstavo, kad jeigu mokslo metai būtų pailginti birželio mėnesį, mokiniai negalėtų dalyvauti kasmetinėje „Supermenų“ stovykloje.

Lietuvoje nukritusi mokymosi kokybė

Mokslo ir švietimo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vedėjos pavaduotoja Audronė Šuminienė pateikė skaičius, kad Lietuvoje mokiniai atostogauja bene ilgiausiai visoje Europos Sąjungoje – beveik 13 savaičių. Mažiausiai atostogų mokiniai turi Vokietijoje bei Jungtinėje karalystėje – 6 savaites. Šiose šalyse nekyla diskusijų ir dėl mokslo metų pradžios bei pabaigos:Vokietijoje mokslo metai baigiasi liepos 22 d., prasideda rugsėjo 11 d., o lietuvių taip mėgiamoje Jungtinėje karalystėje mokslo metai baigiasi liepos 24 d., o prasideda rugsėjo 4 d.

Nei viena šalis nėra prisirišusi prie Lietuvoje jau 20 metų gyvuojančios tradicijos mokslo metus pradėti būtinai tik  rugsėjo 1 d.

Pasak A. Šuminienės, Lietuvos mokyklose labai nukritusi mokymosi kokybė, o pailginus mokslo metus ji pakiltų. „Danijoje mokiniai mokosi 1000 valandų per mokslo metus, o Lietuvoje – 737. Pailginus mokslo metus, daugiau savaitinių pamokų tektų lituanistams bei kitiems pedagogams, kurie nuolat skundžiasi per mažu savaitinių valandų kiekiu“,- sakė Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė.

Tokiu viešnios teiginiu suabejojo kai kurie pedagogai. „Gal ta mokymosi kokybė nukritusi dėl to, kad Lietuvos mokyklose nemažai mokinių iš asocialių šeimų. Už šių mokinių mokymąsi bei auklėjimą atsakingas tik mokytojas. Mokyklose nėra pakankamai mokytojų padėjėjų, kurie dirbtų su mokymosi sunkumų turinčiais mokiniais, nes trūksta lėšų“,- sakė Gražinos pagrindinės mokyklos mokytoja L. Škėmienė.

Diskusijos dėl mokslo metų ilginimo dar tebevyksta, o šios diskusijos rezultatą pamatysime kitais metais.

Kodėl smukdomas švietimo prestižas?

Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos direktorius L.Vaičiūnas ministerijos atstovų klausė, kodėl pastaruoju metu taip smukdomas švietimo prestižas. „Pastaruoju metu žiniasklaidoje neigiamai atsiliepiama apie įstaigų, ruošiančių mokytojus, prestižą. Formuojama neigiama nuomonė apie Lietuvos edukacijos universitetą, kurį turbūt daugelis čia esančiųjų baigė, menkinama pedagogo profesija“,- sakė direktorius.

Viceministras G. Kazakevičius  pedagogams patarė žiniasklaidoje pateikti savo argumentus, nušviečiančius tikrąją švietimo sistemos padėti Lietuvoje. „Jeigu vyksta švietimo sistemos juodinimas, tai kur mokytojų balsas? Atsverkite savo straipsniais neigiamus argumentus“,- pedagogus ragino viceministras.

„Lietuvoje greitai ims trūkti mokytojų, tačiau nesutikčiau, kad ši profesija jaunimui nepatraukli. Jau  kelerius metus vykdoma programa „Renkuosi mokyti!“, kurioje dalyvauti norinčiųjų netrūksta – į vieną vietą pretenduoja net 16 kandidatų“,- sakė G. Kazakevičius.

Belieka tikėtis, kad Lietuvos mokyklas netrukus papildys jaunų, kūrybingų mokytojų karta, pasirengusi mokyti Z kartą.

Susitikime dar buvo paminėta, kad naujoji Švietimo ir mokslo ministerijos komanda pateikė ne tą vienintelį pasiūlymą dėl mokslo metų ilginimo – dar buvo pateikti pasiūlymai dėl pedagogų etatinio darbo apmokėjimo tvarkos, dėl mokyklos vadovų darbo trukmės.

Į visus pedagogams iškilusius klausimus kompetentingas buvo atsakyti viceministras G.Kazakevičius, tačiau pedagogai turėjo klausimų ir ministrei J. Petrauskiene, kuri šiame susitikime kažkodėl nepasirodė – turbūt pritrūko laiko.

„Radviliškio krašto“ informacija

REKLAMA
Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rajono aktualijos

10 svarbiausių daiginimo taisyklių

Paskelbta

data

Skelbia

Įvairių augalų daiginimas bus gerokai sklandesnis ir efektyvesnis, jei laikysitės svarbiausių daiginimo taisyklių. Nors dauguma jų atrodo labai elementarios, tačiau nesilaikant svarbiausių taisyklių sėklos gali taip ir nesudygti… Kad taip nenutiktų, pasinaudokite naudingais patarimais, kurie garantuos kur kas didesnį pasisekimą.

Pasirūpinkite tinkama daiginimo terpe

Pirmiausia vertėtų pasirūpinti, kad sėklos būtų daiginamos tam tinkamoje terpėje. Puikiu pasirinkimu gali būti specialios sėklų daigyklos, kurios gali būti labai įvairios. Pačios paprasčiausios yra plastikinės daigyklos, kurios nereikalauja didelių investicijų. Kai kurios plastikinės daigyklos taip pat turi ir plastikinius skaidrius dangtelius, kurie padeda palaikyti optimalią drėgmę ir tinkamą temperatūrą. Taip pat gali praversti ir elektrinės šildomos daigyklos arba daigyklos su lempomis: tokie įrenginiai puikiai tinka prieskoninių žolelių auginimui, lepių augalų daiginimui, ir t.t. Nors tokios daigyklos kainuoja brangiau, tačiau jos gali užtikrinti gerokai paprastesnį sėklų daiginimą net ir tada, kai dienos yra trumpos ir tamsios.

Daigyklas papildykite durpėmis

Durpės gali užtikrinti greitesnį ir efektyvesnį sėklų dygimą, todėl rekomenduojama kiekvieną daigyklos skylutę pripildyti durpėmis. Kai tai atliksite, durpes apipurkškite vandeniu, o prieš sodinimą durpes švelniai sulyginkite.

Atsargiai sėkite sėklas

Jei sėklas bersite tiesiai iš pakelio, tikėtina, kad sėklų paprasčiausiai „padauginsite“. Kad taip nenutiktų, sėklas sėkite pirštais – pasirūpinkite, kad jos būtų beriamos rekomenduojamu atstumu.

Sėklas užberkite durpėmis

Kai sėklos jau bus pasėtos, jas užberkite nedideliu durpių sluoksniu (durpių sluoksnis turi priklausyti nuo sėklų storio).

Apipurkškite vandeniu

Pasėtoms sėkloms reikia gauti pakankamai drėgmės, todėl viršutinį durpių sluoksnį apipurkškite vandeniu ir uždenkite skaidriu dangteliu.

Parinkite tinkamą vietą

Nors daigyklos dažniausiai yra laikomos ant palangių, tačiau tai ne visada yra pati tinkamiausia vieta. Sėklos sudygs greičiau, jei daigyklas laikysite tokioje vietoje, kur yra pakankamai šviesu, ir augalai gali mėgautis saulės spinduliais (žinoma, vertėtų vengti tiesioginių saulės spindulių). Jei ant palangės yra pernelyg vėsu, tokiu atveju gelbsti šildomos daigyklos, kurios garantuoja spartesnį sėklų dygimą.

Pasirūpinkite ventiliacija

Kai sėklos jau bus sudygusios, atverkite ant dangtelių esančias ventiliacijos angas. Šiuo laikotarpiu reikalingas drėgmės kiekis turi būti mažesnis nei anksčiau.

Praretinkite daigus

Ne visi daigai bus pakankamai tvirti, be to, kai kurie jų bus sudygę per tankiai. Nors kartais yra vengiama juos praretinti, tačiau nėra jokio reikalo taip elgtis. Išraukite silpnesnius daigus ir praretinkite per tankiai sudygusius daigus, nes tik tuomet daigai išaugs pakankamai tvirti.

Laiku persodinkite

Kai daigai jau bus šiek tiek ūgtelėję, juos turėsite persodinti į atskirus vazonėlius ar į didesnes daigyklas. Puikiu pasirinkimu gali būti ekologiški, greitai suyrantys vazonėliai, kurių gamybos metu nėra naudojamas plastikas. Rinkdamiesi tokius vazonėlius prisidėsite prie aplinkos tausojimo.

Neskubėkite sodinukų išnešti į lauką

Paaugusiems daigams dar reikia šiek tiek užsigrūdinti, ir tik tuomet jie gali būti sodinami lauke. Jauni augalai yra labai jautrūs šalčiui, todėl visada svarbu stebėti oro temperatūrą lauke, ir tik tada, kuomet orai yra pakankamai šilti, paūgėjusius daigus galite persodinti į daržą ar šiltnamį.

Skaityti daugiau

Rajono aktualijos

Žiemą pamiršta terasa gali tapti mėgiamu daiktų sandėliuku arba širdžiai miela vieta

Paskelbta

data

Skelbia

Jei butas turi balkoną arba terasą, lauko erdvės įrengimas yra vienodai svarbus. Šiuo atveju erdvę sukuria baldai, o komfortą – įvairios dekoratyvinės ir funkcionalios detalės. Taigi, ko ieškoti, kad galėtumėte mėgautis laiku gryname ore?

Klausimai, kuriuos užduokite sau prieš imdamiesi konkrečių veiksmų:

1. Koks yra turimos erdvės dydis: ar tai mažas balkonas daugiabutyje, ar erdvi terasa gyvenamajame name? 

2. Kaip norite naudoti šią lauko erdvę ir kokie čia veiklos planai? 

3. Kaip dažnai leidžiate laiką su svečiais balkone ar terasoje? Kiek žmonių susirenka kartu? 

4. Koks vaizdas iš balkono ar terasos? Ar matomi praeiviai? Gal maskavimo elementas yra susijęs, jei nenorite, kad jus matytų? 

5. Į kurią pusę nukreipta jūsų lauko erdvė? 

Atsakę į klausimus galėsite žinoti, kokios terasos ar balkono jums reikia ir tuomet bus lengviau orientuotis būtent kokios terasos gamyba Jus domina.

Kalbant apie stilių, siūlomas sprendimas atspindi gyvenamojo namo projektavimo tęstinumą, tačiau taip pat svarbu išlaikyti harmoniją su pastato fasadu

 Renkantis baldus svarbu atkreipti dėmesį, kad juos tiesiogiai paveiks tiesioginiai saulės spinduliai, lietus, šalta žiema ar kiti aplinkos veiksniai. Todėl rekomenduojama ne tik atkreipti dėmesį į stilių, bet ir į gaminių kokybę. Lauko ir vidaus erdvių sujungimas. Perėjimą iš vidaus į terasą ar balkoną skiria dideli, žemę siekiantys langai, kuriuos galėsite ir norėsite plačiai atverti? Tokiu atveju abejose erdvėse pasistenkite sukurti stilistinį vientisumą. Tai įgyvendinti nesudėtinga lauko baldus ir dekorą derinant su esančiais viduje tiek spalviškai, tiek dizaino prasmėmis: rinkitės tų pačių ar kontrastingų atspalvių, raštų, tekstūrų bei audinių tekstilinius elementus, aksesuarus, planuokite atsikartojančius apšvietimo sprendimus. Toks griežtos ribos tarp lauko ir vidaus ištrynimas šiandien – itin populiarus.

Planuodami įrengti nedidelius balkonus, pagalvokite apie kompaktiškus ir daugiafunkcinius baldų sprendimus

Tuo pačiu metu nebijokite lanksčiau tikrinti turimos vietos. Ne visus baldų elementus reikia dėti ant grindų: gali tekti sujungti sulankstomą stalą prie balkono turėklų, supamąją kėdę prie lubų, o svetainės zoną ar lentyną – prie sienos. Įrengiant nedidelį balkoną, rekomenduojama pirmiausia pastatyti reikalingiausius baldus, o praėjimą laikyti patogiai. Jei norite komforto, geriausia jį kurti ne su daugybe didesnių elementų, o su tekstilės aksesuarais, mažais staliukais, lentynų dekoracijomis, lempučių girliandomis ar kabančiais augalais. Jei įrenginėjate erdvią terasą, joje galite planuoti ne tik svarbiausius baldus, bet ir atskiras funkcines zonas, išpildomas joms skirtais baldiniais elementais. Drąsiai juos derinkite su kitais akcentais – išskirtinio dizaino skulptūromis, vešlia augmenija, maisto gaminimo įranga. Vis dėlto, norint išlaikyti erdvės ir jos elementų proporciją, baldus rekomenduojama rinktis masyvesnius: taip sukursite harmoningą, išpildytą vaizdą.

Skaityti daugiau
REKLAMA

Skaitomiausi