Socialiniai tinklai

Aktualijos

Pastebėjimai ir pamąstymai

Avatar

Paskelbta

data

Kartais mes tampame medžiotojais, kurie tamsiame kambaryje gaudome juodą katę, kurios ten net nėra. Mūsų atveju tai vyksta rinkimų metu. Atrodo, balsavai už tinkamą partiją, padorų politiką, o paaiškėja, jog partijos politikai – šlamštas. Nuo to ir pradėsiu.

Pradžia

Kažkada Hitleris nusprendė atsikratyti nereikalingų reichui asmenų – išlaikytinių. Psichikos ligoniai nemokamai gavo dujų, nuodų ar pan. Logika paprasta – šovinys pigesnis, nei neįgaliojo išlaikymas Vokietijos biudžetui. Beje, panašus likimas laukė ir itin sunkiai sužeistų karių. Jais pasirūpindavo kai kurie to meto medikai. Štai ir prisikasiau iki raktinio žodžio – medicina – mokslinių žinių ir praktinių priemonių, skirtų žmogaus sveikatai, darbingumui saugoti ir stiprinti, gyvenimui ilginti, ligom pažinti ir gydyti, sistemos. Kaip šiandien reikėtų vertinti žaliavalstiečių statytinio, sveikatos apsaugos ministro A. Verygos veiklą, galėtų atsakyti mūsų rinktas „valstietis“ A. Gaidžiūnas. Galimi atsakymo variantai: dirba gerai, kas nedirba – tas neklysta ar pan. Tačiau asmeniškai aš vertinu, kiek ministro veikla naudinga Lietuvos gyventojams. Ko verti A. Verygos siūlymai neleisti dirbti keliose gydymo įstaigose, ar dirbti asmens sveikatos priežiūros įstaigose pamainomis. Savaitę vienoje, savaitę – kitoje. Net arkliui aišku, kad kažkas pagalbos nesulauks, o gydymo įstaigos turėsužsidaryti. Beje, nors ir buvo paskelbta, jog tai rekomendacinio pobūdžio įsakymai (kad gali tokių būti, net nežinojau), kai kurie respublikinio pavaldumo ligoninių vadovai, saugodami kėdes ar dėl šventos ramybės, uždraudė savo specialistams dirbti kitur. Tai štai visa ši p. A. Verygos veikla man kažkodėl sukėlė asociacijas su hitlerinės Vokietijos medicinos veikla. Dar truputį ir Lietuvoje vietoje medicinos įsigalės medikasterija (primityvus, šundaktariškas gydymas, lydimas ritualų, na, pavyzdžiui, prieš operaciją pasimelsti prieš A. Verygos portretą). Nors ne viskas taip jau ir blogai, gulėdamas pliaže turėsite dėvėti kaukę, vandenyje ji bus neprivaloma, be to, turėsite įdomiai įdegusį veidą ir prieš miegą galėsite pasimelsti Markizui Karabasui ar jo apaštalui A. Gaidžiūnui.

Maldos tema

Niekas nedraudžia sugalvoti savą maldos versiją ir kažko prašyti aukštesniųjų jėgų, bet šioje pastraipoje t. p. mediciniška tema. Šiandien vieni senoliai skundžiasi diskriminacija, nes norėtų skubiai numirti „koronės“ viruso pagalba. Kai kurie, blaiviai mąstantys, bando juos atkalbėti, bet ir šioje situacijoje yra nesusipratimų. Kai kurie gydytojai siunčia į Psichikos sveikatos centrą galudienius senolius dėl spec. poreikių, idant galėtų išrašyti sauskelnių. Neatsižvelgiama net į tai, kad po tokio vizito senoliui minėtų higienos priemonių nebereikės (gal to nori ir artimieji?). Neatsižvelgiama ir į tai, jog kai kurie iš jų gauna itin padorias pensijas, bet čia viskas aišku, žmogaus godumas beribis. Tai tik smulkmenos, nes, mano nuomone, yra dar įdomesnė „valstietiška“ politika. Apskritai valstiečiai, išskyrus savo rėmėjus ar partijos narius, net nelaiko kitų vertais dėmesio. Priimdami savo sprendimus, net nesikonsultuoja su praktikais. Paskutinis „valstietiškai“ – verygiškas pokštas – net nujausdami apie sunkų medikų darbą, jie pateikė naują išradimą. Jo pavadinimas – paciento epidemiologinė anketa. Ją turi pildyti visi klientai – pacientai. Net tie, kuriems reikia tik pereiti med. sveikatos patikrinimą. Anketoje 11 daugiažodžių klausimų. Net „pasikausčiusiam“ jos užpildymas užims 3-5 min., o ką jau kalbėti apie klampaus mąstymo lėtapėdžius, kuriuos teks apklausti telefonu (manėte tik tiesioginio kontakto metu?). Tai štai šioje vietoje prisiminiau kai kurias patarles apie šunis. „Šunį suėdęs“ – apie patyrusius, „Ant jo karia visas šunis“ – apie nevykėlius ir taip toliau. Savaitraštyje aš rašau viešus paklausimus mūsų rinktam seimo nariui A. Gaidžiūnui. Ir šį kartą noriu paklausti – kada sutramdysite A. Verygą? Deja, atsakymo nebus, tad drąsiai galiu pritaikyti patarlę „Suėdęs šunį paspringo jo uodega“. Iš kitos pusės, kam smerkti žmogų, kuriam iki pirmos ir paskutinės kadencijos liko keli mėnesiai, tad siūlau pratęsti šunišką temą.

Šuniška tema

Į mane telefonu kreipėsi aktyvi visuomenės veikėja Rimantė Radavičienė. Pasak p. Rimantės, miesto valdžia tiesiog sužvėrėjo, o gal net ir išsikraustė iš proto. Kai pagalvoji, būtų puiku, jei išsikraustę apsigyventų kur nors kitur, bet sugrįžkime prie temos. Pasak p. Rimantės, prieš Žaliosios g.10 (šimtabutį) įrengė puspožeminius šiukšlių konteinerius, tam reikalui sunaikindami porą liepų. Išties, kodėl jų nebuvo galima įrengti 5-6 metrais toliau į ligoninės pusę, kur jokių medžių nėra. Po to perkniso žolyną, esą tam, kad gyventojams būtų nutiestas takelis link konteinerių. Tiesdami pažeidė gyventojų sodintų šermukšnių šaknis. Tai tiesa, įamžinau, bet takelį tereikėjo patraukti vienu metru arčiau Žaliosios g. Ir medis būtų nenukentėjęs. Ir tai ne viskas. Dėl velniui nežinomų priežasčių link konteinerių buvo paklotas pravažiavimas link šiukšlių konteinerių, vėl pažeidžiant čia augančių liepų šaknis (užfiksavau), nors prie konteinerių laisvai galima privažiuoti asfaltuotu keliu nuo ligoninės pusės. Ką ir bepridursi. Teko girdėti, jog seniūnijoje yra asmuo, atsakingas už žaliąjį miesto rūbą. Tai gerai, o jeigu valdžiažmogiai turėtų proto ir pagarbos gamtai, būtų dar geriau. Deja, iš šio rašymo naudos nedaug – šuns balsas į dangų eina, bet laikraštis – dokumentas, iš kurio ateities kartos sužinos apie valdžionių begalvystę ir nesiskaitymą su piliečiais, vardan  „įsisavinimo“ interesų. Ir vis tiek įdomu, ar meras dalyvaus šiukšlių aikštelių atidarymo šventėje. Tarkim, ateis, perkirps juostelę ir įmes šiukšlių maišelius. Nespėliokim, nors minčių panašiems būrimams yra pakankamai.

Spėlionės

Pasak nuogirdų, sklandančių Radviliškyje, didžiojo Lietuvos blaivintojo, vyskupo M. Valančiaus, gatvėje apsigyveno čigonas iš Kirtimų taboro. Nepasakysiu nieko naujo pranešdamas, jog jaučiančių alergiją darbui tarp romų daugiau nei tarp lietuvių. Kitas reikalas – prekyba narkotikais. Kalbama, kad šiandien šioje gatvelėje vyksta intensyvi prekyba kvaišalais, bet ar apie tai žino policija – nespėliosime. Tai tik paskalos. Naktį iš gegužės 21 į 22 d. miestas skambėjo nuo automobilių signalų. Lyg jokių svarbių krepšinio varžybų nevyko, tad kai kurie radviliškiečiai vėl murkdėsi spėlionėse, priskirdami naktinį triukšmą abiturientams, atsisveikinantiems su mokyklos suolu. Kodėl būtent naktį – mįslė, nors ko norėti iš dar nesubrendusių protų? Kiti nesubrendę, o gal niekad ir nesubręsiančių protų, nulaužė liepų šakas prie riedučiams ir riedlentėms skirtos aikštelės miesto parke. Nors priežastys neaiškios, čia vietoms spėlionėms mažiau. Visi žinome, kad žmonės yra pilkosios žmogbeždžionės, turinčios net uodegos rudimentą, prižėlusias pažastis ir net sausgyslių likučius, atsakingus už nagų įtraukimą. Tai versija, jog medelius laužė radviliškietiškos beždžionės ir beždžioniai, gali būti reali. Įdomiems pamąstymams ir spėlionėms patraukė gegužės 22 d.per radiją išgirsta informacija. Anglijoje pilietybės paprašė 175 tūkstančiai lietuvių. Na, apytikriai tiek gyvena Šiaulių mieste ir rajone, plius Radviliškio rajono savivaldybėje. Įdomu, kas laukia Lietuvos, o juk kalbama tik apie Didžiąją Britaniją. Ir ką – visiems dvigubą pilietybę? Taip pat spėliojau, kada atidarys pirtį. Mano nuomone ir remiantis turima informacija, garinėje dauguma bakterijų ar kitų mikroorganizmų žūtų per kelias minutes. Tarp jų „korovos koronės“ virusas. Galima paspėlioti ir apie kitus dalykus, pavyzdžiui, kiek pirties lankytojų gerai pasipėrę vanta ir nusiprausę aptiktų ant savo kūno „pamirštas“ kojines ar marškinėlius. Tą pačią dieną, nesiliaujant automobilinių signalų kakofonijai, rankose jau turėjau tris kaimynų ir oficiozo numerius. Juos pataupiau šeštadieniui ir eilinei apžvalgai.

Taupymas

Apie taupymą soc. darbuotojų sąskaita prabilo „Alio Raseiniai“. Įdomu ir charakteringa tai, jog šią problemą it ištrauktą iš laužo bulvę vienas kitam mėtė Raseinių valdžiažmogiai. Šių eilučių autorius paskyrė raseiniškiams savo „Pastebėjimų ir pamąstymų“ skiltį, skirtą turgaus atidarymui ir kelionės įspūdžiams. Redaktoriaus ir leidėjo dėka, savaitraščio pagalba, skiltis užėmė visą puslapį. Šiauliečių savaitraštis „Etaplius“ pagrindine tema pasirinko paskutinio skambučio peripetijas (G. Pastauskaitė „Paskutinis skambutis su džinsais“). R. Jakutis savo opuse „Esay come-easy go“ ieškojo karantino pliusų, bet kaip ir aš surado vieną detalę. Rašiau, kad steigiamojo seimo šimtmečio proga lankydamasis Kaune, spaudos konferencijoje, toks G. Nausėda pamiršo paminėti R. Kalantą. R. Jakutis rašo, jog dabartiniame seime, gegužės 14 d. posėdyje, net tylos minute nepagerbė „tą diena 1972 m. susideginusio Romo Kalantos atminimo“. Paminėti steigiamąjį seimą svarbiau, bet pagalvojus geriau, jei ne R. Kalanta, kiti disidentai Sąjūdžio dalyviai, šiandien seime  neturėtume 141 veltėdžio, jų tarpe ir mūsų rinkto seimo nario. Oficiozą, išlaikomą mūsų lėšomis, pasilikau pabaigai it vištos „spurgę“. Pirma- iš pirmo puslapio vėl šypsojosi meras. Gal po Kelmės mero konsultacijos. Antra -Vingėliškių kapinėse atsirado nemokamų įrankių stendas. Teoriškai įrankių bent 10-metį, praktiškai apie juo nebuvo pakankamos informacijos. Ne kartą ir ne du rašiau apie tokius stendus kaimyniniame Pakruojo rajone, pas mus Polekėlėje ir pan. Prireikė ilgų metų, nepriklausomo rajono tarybos deputato įsikišimo, kad ledai pajudėtų. Tai ne požymis, kad jie neskaito laikraščio, greičiau tai dzinbudistiško požiūrio apraiška, nors… Sakoma, žirafa ilgai galvoja, kadangi informacija per ilgą kaklą lėtai pasiekia smegenis. Šiuo požiūriu mūsų valdžiažmogių kaklai gaisrininkų žarnų ilgio. Iš kitos pusės, reikia džiaugtis – geriau vėliau negu niekada. Pastraipa gavosi ilgoka, tad nusprendžiau prieš pat pabaigą sumontuoti nedidelį intarpą.

Intarpas

Jis taip pat oficiozo dėka, o konkrečiau savivaldybės ataskaitos pagalba – „Tiesiami keliai ir tvarkomos gatvės“. Neseniai parašiau visą savo skiltį apie neasfaltuotas miesto gatves, šaligatvių stoką judraus eismo gatvėse, nunykusius dviračių takus. Skiltis nuobodoka, bet pasitarnaus ateities kraštotyrininkams. Nuotraukos archyvuotos. Ataskaitoje informuojama apie Ąžuolų,Vaisių g. rekonstrukciją. Tiesa, pamirštama paminėti, jog šių gatvelių remontas tęsėsi veik trejus metus, nors ką čia, argi sudėtinga pakentėti nepatogumus kad ir daugelį metų. Minima V. Kudirkos, Lizdeikos g. rekonstrukcija. Čia vėl mįslė – Kudirkos g. pilvota. Kieno darbas -kelininkų, jų darbų vykdytojo ar planuotojų – nežinau,o Lizdeikos g. sovietiniai funkcionieriai žadėjo išasfaltuoti dar 1968 m. Tiesa, sovietiniais pliurpalais galėjo tikėti tik visiškas kvailys, be to, invazija į Čekoslovakiją t. p. kainavo. Šiaip ši ataskaitos dalis tarsi kiaulių jovalas: be sistemos, suvelta, sujaukta, nesudėliota į lentynėles. Tarp oficiozo informacijos nėra nė vieno dalykiško autorinio straipsnio, nors kam vargti – pinigėliai ir taip byra, tačiau vienas informacinis pranešimas sudomino. Turiu omenyje parodą Burbiškio dvare  „Dvaro elegancija“. Gal dabartiniai dvaro valdovai suprato, jog vien tulpių žydėjimo neužteks, reikia įvairovės visiems metų laikams. Prieinamą apžvalgą pabaigiau. Liko pabaiga – uodega.

Pabaiga

Ją pradėjau gegužės 23 d., šeštadienį, apgailestaudamas, kad pirtis dar nedirba. Pirtis dar ne viskas, pasiilgau visų pirties filosofų, bet nieko nepadarysi – karantinas. Iš kitos pusės noriu pareikšti užuojautą paskutinį skambutį šventusiems abiturientams. Pasak kalbų, Radviliškyje „susėmė“ „profkinį“, kilusi iš Tytuvėnų, kuris prekiavo kvaišalais. Jų praradimas kai kuriems apnuodys atsisveikinimą su mokyklos suolu, kuris ir šiaip jau niūrokas (skaityti „Etaplius“). Kai kurie senjorai padarė metų atradimą – taksį, už prieinamą kainą gabenantį keleivius, operatyviai atvykstantį, nurodanti kainą, teikiantį informaciją SMS žinutėmis, tiksliai nurodant atvykimo laiką, kilometražą, galima atsiskaityti ir banko kortele, taksistas už pertvaros (itin svarbu karantino sąlygomis).

Pačiai pabaigai turiu klausimą Jūsų laisvalaikio pamąstymams. Ar pastebėjote, kaip sparčiai nyksta rajonas? Uždaromos mokyklos, parduotuvės ir pan. Kartu pasiekiamos naujos aukštumos – turėsim parką šunų išvedžiotojams, kaimynai Raseiniuose už 1,5 mln. eurų renovavo turgų, nes sėkmingai susiklosčius aplinkybėms turgus gali tapti miesto širdimi. Ir ne tai svarbiausia, valdant šiuolaikinio mero daugumai, pagal atlyginimų dydį mes nusiritome į 52-ąją vietą Lietuvoje ir patekome tarp „lūzerių“ (Lietuvoje 60 savivaldybių). Pamąstę atsipalaiduokite, nes kita mano mintis kažkodėl apie žiurkes, bėgančias iš skęstančio laivo. Taškas.

Vytautas MIKALAUSKIS

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Aktualijos

Antrajame mero rinkimų ture konservatoriai susikaus su „žaliaisiais“

Avatar

Paskelbta

data

Balandžio 11 d. įvyko Radviliškio rajono savivaldybės mero rinkimų pirmasis turas. Jame dalyvavo 7 kandidatai. Į antrą rinkimų turą pateko savivaldybės administracijos direktorė, Moteris – Saulė Jolanta Margaitienė bei savivaldybės Turizmo ir paveldosaugos poskyrio vedėjas, buvęs meras Vytautas Simelis.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (konservatorių) kandidatė Jolanta Margaitienė surinko 30,66 proc. visų rinkimuose balsavusių rajono gyventojų balsų, o V. Simelis, rinkimuose dalyvaujantis su Lietuvos žaliųjų partija, surinko 22,30 proc. visų rinkimuose balsavusiųjų rajono gyventojų balsų.

Apie praėjusius rinkimus bei kandidatus:

Jolanta Margaitienė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (konservatorių) partijos kandidatė

Į antrą turą patekusi kandidatė  J.Margaitienė  priklauso  konservatorių partijai, kurios nariai rajone pagarsėjo, kai kartu su meru A.Čepononiu buvo teisiami dėl korupcijos net aštuonerius metus…  J. Margaitienė  rinkimų metu stengėsi pelnyti rinkėjų palankumą rajono seniūnijose dalindama saldainius ir zefyrus su pasibaigusiu galiojimo terminu bei lakstydama po įvairias statybvietes – neva apžiūrėti objektų. Ši konservatorė  rajono gyventojams žinoma kaip uoli buvusio mero A. Čepononio įsakymų vykdytoja. Kad J. Margaitienė neturi lyderio savybių bei savo, kaip merės, veiklos strategijos, radviliškiečiai galėjo įsitikinti debatų metu – ji lyg užsukta vis kartojo „Tęsiu Antano pradėtus darbus“. Ir tęsia – įsigijo butus Vilniuje ir Palangoje, visai kaip anksčiau Antanas.

Beje, J. Margaitienė jau du kartus buvo išrinkta į Tarybą, tačiau atsisakė Tarybos nario mandato – apgavo savo rinkėjus. Konservatoriams A.Čepononiui bei J.Margaitienei valdant Radviliškio savivaldybę, rajonas nusirito beveik į paskutinę vietą pagal atlyginimų vidurkį, lyginant su kitomis 59  Lietuvos savivaldybėmis.

Vytautas Simelis, Lietuvos Žaliųjų partijos kandidatas

Į antrą turą taip pat pateko V. Simelis, kurį daugelis rajono gyventojų prisimena kaip buvusį merą, tad patirties, kaip vadovauti rajonui, šis kandidatas turi. V. Simelis rinkimuose į mero postą dalyvavo su Lietuvos žaliųjų partija, nors daugelį metų buvo socialdemokratų partijos narys – kaip sakoma, iš raudono tapo žaliu. Kadangi ši mero kadencija bus trumpesnė, truks tik dvejus metus, belieka tikėtis, jog išrinktas meru V. Simelis gal ir nepakels rajono iš bedugnės, tačiau ir jam nepakenks.

Kazimieras Račkauskis, Socialdemokratų partijos kandidatas

Rinkimų  metu bene daugiausia plakatų bei skrajučių buvo su K. Račkauskio atvaizdu, sukurtas net filmukas, tačiau tai jam  nepadėjo net patekti į antrą turą. Tai ambicingas, pasipūtęs politikas, savo oponentams dažnai rašantis labai piktus laiškus. K. Račkauskis rajone žinomas kaip posėdžius praleidinėjantis politikas bei kaip Kontrolės komiteto neveiklus pirmininkas. Tiesa, K. Račkauskis siūlė atidaryti Vaikų ligų skyrių, kurį  konservatoriai ir  jo bendrapartiečiai socialdemokratai prieš kelerius metus  uždarė.

Tai jau treti  iš eilės šio kandidato pralaimėti rinkimai, kai jis antrame ture pralaimėjo konservatorių kandidatui, o paskutinius du  kartus – Seimo nario  ir mero rinkimuose –  net  nepateko į antrą turą. Radviliškio skyriaus socialdemokratų partijos nariai kalba, jog dėl prastų rezultatų rinkimuose, K. Račkauskis gali netekti ir Socialdemokratų partijos Radviliškio rajono skyriaus pirmininko pareigų.

K. Račkauskis sulaukė 17,14 proc. rinkėjų palaikymo.

Gediminas Lipnevičius, nepartinis

Vienintelis rinkimuose dalyvavęs nepartinis G. Lipnevičius pirmajame  ture surinko balsų tiek, kiek dvi parlamentinės partijos – „valstiečiai“ ir liberalai ar Darbo partija kartu sudėjus. Prieš dvejus metus pirmą kartą dalyvavęs mero rinkimuose šis kandidatas sulaukė 10,9 proc. balsų, o šį kartą gerokai daugiau – net 12,86 proc. balsų  nuo visų atėjusiųjų į rinkimus.

Kaip niekas kitas G. Lipnevičius  sulaukė  trukdymų, apie jį buvo aktyviai skleidžiama dezinformacija. Šie rinkimai, daugelio radviliškiečių nuomone, nebuvo švarūs. Rinkimų komisija elgėsi tendencingai, atokiai nuo balsavimo apylinkių gyvenantiems piliečiams nebuvo sudaryta galimybė atiduoti savo balsą. Todėl dalyvavusių rinkimuose kraštiečių šiemet buvo kaip niekad mažai. Visa tai tarnavo sisteminių partijų atstovams. Nepartinis Tarybos narys G. Lipnevičius pasiryžęs toliau dirbti Radviliškio krašto žmonėms ir tęsti savo pradėtus darbus bei duotus pažadus būdamas  Radviliškio rajono gyventojų  atstovu Radviliškio rajono savivaldybės taryboje.  

Aurimas Gaidžiūnas, Lietuvos valstiečių ir Žaliųjų sąjungos kandidatas

„Valstietis“ A. Gaidžiūnas pirmajame rinkimų ture į Radviliškio rajono savivaldybės merus liko penktas – nepadėjo net darbo Seime patirtis. Ką ir bekalbėti, kai už Baisogaloje gyvenantį kandidatą aktyviai nebalsavo net patys baisogaliai. Kalbama, jog dėl tokio skaudaus pralaimėjimo rinkimuose A. Gaidžiūnas gali netekti ir skyriaus pirmininko posto. Beje, ketverius metus sėdėjęs Seime, A. Gaidžiūnas ne kartą pašieptas LNK KK2 laidoje, o rajone išgarsėjo ne aktyvumu kaip Seimo narys, o tuo, kad įsigijo itin prabangų BMW automobilį beveik už 100  tūkst. eurų, kuriuo sugebėjo  numušti  net dvi stirnas. Labiausiai nustebino  šio kandidato kolega „valstietis“  M. Pauliukas, einantis mero pareigas, kuris labai  nenoriai agitavo už savo bendrapartietį.

A. Gaidžiūnas surinko 10,11 proc. rinkėjų balsų.

Mantas Reutas, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatas

Priešpaskutinis  liko M. Reutas, kuris  rinkimų į merus kampanijos metu taip pat norėjo būti matomas bei žinomas, tačiau radviliškiečiai vis tiek vieni kitų klausinėjo „Kas tas Mantas Reutas?“ Šiam jaunam politikui dar trūksta patirties susiremti su patyrusiais kandidatais. Gal jaunam kandidatui koją pakišo ir tai, kad jis yra  liberalų partijos, kurios idėjos daugeliui piliečių svetimos dėl požiūrio į šeimą ir homoseksualias santuokas, atstovas.

M. Reutas surinko tik 3,23 proc. rinkėjų balsų.

Jurgis Baublys, Darbo partijos kandidatas

Kaip ir buvo galima tikėtis, paskutiniu rinkimuose  liko Darbo partijos Radviliškio skyriaus pirmininkas Jurgis Baublys. J. Baublys jau ne pirmą kadenciją dirba savivaldybės Taryboje ir posėdžiuose dažniausiai tyli. Tiesa, pasisako, kai sprendimai liečia jo, kaip verslininko, interesus, o šio kandidato pagyvėjimas posėdžiuose pasimatė prieš savivaldybės mero rinkimus – ir jis panoro būti žinomas.

J. Baublys surinko 3,03 proc. rinkėjų balsų.

Balandžio 25 d. antrame rinkimų ture susikaus buvęs meras, „žaliasis“ Vytautas Simelis ir administracijos direktorė, konservatorė Moteris – Saulė Jolanta Margaitienė.

„Radviliškio krašto“ informacija


Skaityti daugiau

Aktualijos

Žmonių gyvenimą pakeitusi pandemija koregavo ir kriminogeninę situaciją

Avatar

Paskelbta

data

Pandeminiu laikotarpiu policijos pareigūnams buvo deleguota daug papildomų funkcijų, tarp kurių – įvairių Lietuvos vyriausybės sprendimų vykdymas, organizuojant kontrolės priemones karantino situacijai valdyti. Tam teko skirti nemažai tarnybos laiko ir buvo baiminamasi, ar užteks žmogiškųjų išteklių tiesioginėms savo uždaviniams vykdyti – operatyviai reaguoti į iškvietimus, užtikrinti viešąją tvarką ir nusikalstamų veikų tyrimą,  šalinti nusikalstamas veikas įtakojančius rizikos veiksnius. Šiaulių apskrities  policijos  kolektyvui tai pavyko. Suokalbininkas šioje situacijoje buvo ir pati pandemija bei su ja susijęs visuomenės gyvenimas karantino sąlygomis.

Pagrindinė žinutė gyventojams – nusikalstamumas  sumažėjo

Pirmojo ketvirčio rodikliai byloja, kad kriminogeninė situacija tiek šalyje, tiek Šiaulių apskrityje keitėsi į gerąją pusę. Šiaulių apskrities policijos kolektyvą džiugina šio laikotarpio  nusikalstamumo rodikliai su minuso ženklu.

Per pirmąjį šių metų ketvirtį, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Šiaulių apskrityje nusikalstamų veikų skaičius sumažėjo 21 proc. ir jų buvo užfiksuota 787. Trečdaliu sumažėjo nusikalstamų veikų, padarytų viešosiose vietose, tarp jų ir gatvėse. Mažiausiai nusikalstamų veikų viešosiose vietose užfiksuota Joniškio (4), Pakruojo (6) ir Raseinių (8) rajonuose.

Ikiteisminių tyrimų dėl viešosios tvarkos pažeidimų aptarnaujamoje teritorijoje  sumažėjo nuo pernai buvusių 33 iki 13, vagysčių – nuo 173 iki 91. Tokiuose rajonuose, kaip Pakruojo ir Raseinių, šių nusikalstamų veikų sumažėjo keturis kartusi, Joniškio rajone  – tris kartus. Mažiau buvo pavogta transporto priemonių, mažiau įsibrauta į gyvenamąsias patalpas. Turto sunaikinimo atvejų apskrityje šiemet registruota 22, kai per praėjusių metų pirmąjį ketvirtį jų buvo 42.

Bendras nusikalstamų veikų skaičius turi tendenciją mažėti, tačiau sunkių ir labai sunkių nusikaltimų skaičius bei jų lyginamasis svoris bendroje nusikalstamumo statistikoje didėja. Šios kategorijos nusikaltimų per  pirmąjį ketvirtį registruota 48 (pernai per tą laikotarpį – 42) ir jų lyginamasis svoris išaugo nuo 4,2 proc. iki 6 proc. Nužudymų užregistruota 4 (pernai – 2), sunkių sveikatos sutrikdymų – 3 (pernai – 1), plėšimų 8 (pernai -6). Tačiau  sunkių nusikaltimų šiemet daugiau ir atskleista. Bendru nusikalstamų veikų atskleidimo rodikliu Šiaulių apskrities policijos komisariatas pirmauja tarp didžiųjų  šalies apskričių komisariatų.  Kolektyvas atskleidė 86,6 proc. visų registuotų nusikalstamų veikų. O Telšių apskrities policijos kolektyvas, su kuriuo nuo rudens Šiaulių AVPK dirba eksperimento sąlygomis, kaip vienas administracinis vienetas, pasiekė net 97 proc. nusikalstamų veikų atskleidimo rodiklį. Geriausiais nusikalstamų veikų ištyrimo rodikliais Šiaulių AVPK gali pasigirti Šiaulių miesto ir rajono PK kolektyvas, atskleidęs 91 proc. nusikalstamų veikų, ir Joniškio PK kolektyvas, pasiekęs 94.6 proc.  nusikalstamų veikų atskleidimo rodiklį. Atskleistų nusikalstamų veikų analizė rodo, kad sumažėjo nusikalstamumo keliu pasukančių nepilnamečių skaičius. 2020 m. 1 ketv. jie įvykdė 70 nusikalstamų veikų, šiais  metais – 41.  Anksčiau teistų asmenų ir girtų asmenų padarytų nusikaltimų skaičius taip pat sumažėjo, tik padaugėjo nusikalstamų veikų, kurias įvykdė asmenys, apsvaigę nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

Kadangi karantino sąlygomis prekyba didžiule dalimi persikėlė į interneto erdvę, tai šių metų pirmą ketvirtį buvo stebimas sukčiavimo atvejų (2020 m. 1 ketv. – 33, 2021 m. 1 ketv. – 41) dažnėjimas. 

Šiaulių apskrities policijos pareigūnai per 1 ketv. ieškojo 63 dingusių be žinios žmonių. 78 proc. jų surasta, kitų paieška tebetęsiama. Šiaulių miesto ir rajono PK ieškojo 34 asmenų (surasta 28), Radviliškio PK – 12 (surasta 12), Raseinių r. PK – 8 (surasta 5), Pakruojo PK -3 (surastas 1), Joniškio r. PK – 1 (surastas 1).

Eismo dalyviai buvo atsargesni ar tiesiog mažiau keliavo?

Optimistinė avaringumo statistika  Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamos teritorijos keliuose pasiekta intensyvia policijos pareigūnų kontrole. Ribojant judėjimą tarp savivaldybių, natūraliai sumažėjo ir eismo dalyvių. O išvykusiuosius į kelionę  drausmino žinia apie padidintų pareigūnų pajėgų budėjimą keliuose. 

Per 1 šių metų ketvirtį įskaitinių eismo įvykių (kuriuose sužaloti ar žuvo žmonės) sumažėjo daugiau, negu per pusę (2020 m. 1 ketv. – 68, 2021 m. 1 ketv. – 27).

                               2020 m. 1 ketv.                                        2021 m. 1 ketv.                                       

Šiauliuose                                    34                                                             12

Radviliškio rajone 13                                                             5

Šiaulių rajone                               10                                                             3

Raseinių rajone       7                                                               3

Joniškio rajone       3                                                               0

Tik  Pakruojo rajone stebimas įskaitinių eismo įvykių augimas (2020 m. 1 ketv. – 1, 2021 m. 1 ketv. – 4).

Žuvusiųjų eismo įvykiuose sumažėjo nuo pernai buvusių 3 iki 1 šiemet (mirtis eismo įvykyje fiksuota Šiaulių rajone), sužalotųjų – nuo 81 iki  31. Sumažėjo ir įskaitinių eismo įvykių dėl neblaivių vairuotojų kaltės: 2020 m. 1 ketv. – 5, 2021 m. 1 ketv. – 2. Abu girtų asmenų sukelti eismo įvykiai fiksuoti Pakruojo rajone.

Šiaulių apskrities keliuose pareigūnai per šių metų 1 ketv. sulaikė 196 neblaivius vairuotojus, kurių 58-iems buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes jų girtumas siekė per 1,5 prom. Vidutinio ir sunkaus girtumo vairuotojų daugiausia sulaikyta Šiaulių mieste ir rajone (22), Raseinių rajone (13) ir Radviliškio rajone (11), mažiau – Joniškio rajone (6) ir Pakruojo rajone (5).

Kritika – grūdina, o padėka – motyvuoja

Policijos pareigūnai džiaugiasi vis daugiau pilietiškėjančia visuomene. Nuolat jaučiamas jos palaikymas  ir pagalba, dalinantis savo pastebėjimais apie jų aplinkoje vykstančius abejotinus procesus, teisės ir saugaus eismo pažeidimus. Visuomenės pastabumas padeda policijai, ieškant nusikalstama veika įtariamų asmenų. Pareigūnai dėkingi visiems, kurie aktyviais savo veiksmais įsitraukia į dingusiųjų be žinios paiešką.  Tik tarpusavio supratimas ir bendradarbiavimas  sudaro terpę saugios aplinkos kūrimui. Kritinės gyventojų pastabos policijos kolektyvą grūdina ir priverčia keistis, o padėkos, kurių irgi netrūksta, motyvuoja dirbti.

                      Atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė

Skaityti daugiau

Skaitomiausi